Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Instalatie electrica corecta?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postkenzokent, on 07 ianuarie 2018 - 18:17, said:

Citeste normativul I7 2011. Succes.
470+ pagini. ia si citeste-l tu. si mai citeste si Normativul Bunului Simt, unde scrie la
capitolul 1, aliniatul 4, litera e ca nu se trimite la dracu-n praznic un om care a venit
sa puna o intrebare sau care a deschis un topic in necunostinta de cauza.

pe principiul tau, hai sa raspundem cu trimiteri la toate topicele. ce-ar mai fi?

View Postflomelomanul, on 07 ianuarie 2018 - 22:33, said:

cspot
După ce mai zilele trecute, pe un alt topic, ai „comis-o”

Să știi că o să te raportez moderatorilor,

View PostOnan_Barbaru, on 08 ianuarie 2018 - 08:29, said:

Iar bati campii ma nene?
asa face de fiecare data. l-am luat in gheare de nu stiu cate ori, l-am raportat, nimic. zici
ca e moara hodorogita, 99% din postari zice numai tampenii.

View Postblackiesasha, on 08 ianuarie 2018 - 08:33, said:

si din acest motiv eu am montat pe toate circuitele de prize din casa (cu exceptia circuitelor din bucatarie) sigurante de 10 A.
that's so cute! but it's wroooong!!

View Postcspot, on 08 ianuarie 2018 - 10:57, said:

De altfel pe vremea lu Ceasca se prevedeau sigurante de 6A pe iluminat ceea ce e corect 4A pe mm2. Noile normative prevad 10A pe iluminat si 16A pentru prize, ceea ce inseamna ca s-a facut un rabat de 50% din pix.
doamnelor si domnilor, soc si groaza. pentru a doua oara in existenta sa pe softpedia, @cspot zice si el un
lucru destul de inteligent. a mai avut o singura "abatere" de genul...asa ca marcati ziua in calendar.

Edited by dygey, 08 January 2018 - 12:42.


#20
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

View Postdygey, on 08 ianuarie 2018 - 12:27, said:


that's so cute! but it's wroooong!!


poti sa dezvolti un pic? nu de alta, dar as putea remedia situatia.

#21
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca n-ai consumatori cine stie ce puternici, nu-i nimic gresit. Daca vezi ca-ti da afara sigurantele de 10A, le poti inlocui la orice ora cu altele de 16A care se preteaza la prize pt ca nu protejezi consumatorul ci protejezi coloana respectiva.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Post86-APP, on 07 ianuarie 2018 - 18:32, said:

Sigur asta este explicatia ?Posted Image
Nu e explicatie, este o idee sa ai diversitate in alimentare, asa daca o ramura pateste ceva merg altele, lumina de ex. Noaptea bagi de ex o chestie in priza, face poc si sare siguranta, e normal sa mearga lumina in continuare, nu sa ramai pe intuneric sa bajbai Posted Image

Edited by andreic, 08 January 2018 - 15:59.


#23
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

View PostGeorgeTrisina, on 08 ianuarie 2018 - 14:41, said:

Daca n-ai consumatori cine stie ce puternici, nu-i nimic gresit. Daca vezi ca-ti da afara sigurantele de 10A, le poti inlocui la orice ora cu altele de 16A care se preteaza la prize pt ca nu protejezi consumatorul ci protejezi coloana respectiva.

stiu asta. pana acum nu a declansat niciodata nici o siguranta de 10 A.  am pus de 10 pentru a fi mai catolic decat papa si precum se vede nu e nici o problema. dar, poate gresesc, de asta am rugat sa detalieze.

#24
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca n-au fost probleme pana acum, atunci e in regula pt ca nu deranjaza daca sunt mai mici. Toata chestia sa nu pui mai mari de 16A pt ca deja nu mai ai nici o protectie.

Edited by GeorgeTrisina, 09 January 2018 - 07:30.


#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Normativul francez foloseste 16A pe circuite de 1.5mmp si 20A pe 2.5mmp si nu cred ca ne bat la incendii din cauze de scurtcircuit. De-aici in sus e domeniu neexplorat practic pe esantioane suficient de mari cat sa conteze.

#26
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Poti sa postezi paragraful ala pe topicul deschis de mine? acolo unde scrie proiecte din Romania vs alte tari UE. Nu aici ca deja denaturam subiectul.
Si sa mai stii ca deocamdata suntem in Romania nu in Franta si trebuie sa respectam legislatia.

Edited by GeorgeTrisina, 09 January 2018 - 16:17.


#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt de acord ca nu e conform I7, nu cu faptul ca e periculos. Dar asta probabil din cauza ca normativul nostru e putintel ramas in urma.
O tara care are propriul program spatial si portavion nuclear nu cred ca ar fi neglijat sa-si protejeze cetatenii de ceva asa frecvent intalnit, mai ales ca e foarte comuna si incalzirea/gatitul cu echipamente electrice la ei.
De fapt, am descoperit cum stau lucrurile. Ei folosesc aceleasi valori cu noi pentru fuzibile, dar merg cu o treapta mai sus pentru intrerupatoare automate. Or sti ei de ce.

O sa caut si topicul ala. Poate iese ceva bun de acolo.

#28
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu cred ca n-ai inteles tu bine normativul lor, sa stii ca si al nostru e facut dupa ei. Daca folosesc 16A pt iluminat inseamna ca incarca un circuit de iluminat maxim admisibil si atunci mi se pare corect sa mergi pe 16A la o incarcare de 3 kw. La prize, inseamna ca folosesc nyy ca si la noi cyyf tot cu 20A ca si la noi, numai ca noi le folosim in localuri publice cum sunt cluburi restaurante baruri etc. dar nu confunda un loc public cu o casa de locuit ca noi nu ne permitem sa folosim cablu in loc de fy.
Oricum m-ai facut curios sa vad si eu obligativitatea asta sau... nu intelegi tu bine limba lor.

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Nu am zis ca folosesc 16A pentru iluminat, ci pentru 1.5mmp. Asta pentru ca admit si prize cu 1.5mmp, acolo unde curentul maxim simultan absorbit pe ramura de circuit e de 16A.

Am mai pus eu ghidul asta pe aici: http://download.schn...f=FRAED209944FR sunt la pagina 12 sectiunile minime pe diverse cazuri de circuit recomandate conform normativului lor. NF C 15-100 se cheama normativul.

#30
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Asta nu e normativ, ci e un ghid de utilizare a aparatajului Schneider. Am studiat un pic ghidul asta si inclin sa cred ca e facut de un birocrat Schneider care n-are nici o treaba cu practica adica nu si-a pus intrebarea "ce se intampla daca:" acolo unde ai 8 prize pe circuit de 1,5 vine un necunoscator si baga un calorifer de 2000W. Pana la proba contrarie vreau sa vad ce tip de cabluri / conductoare folosesc ei (ex: izolatie din silicon 90 grade) atunci se schimba situatia.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
E un ghid ce rezuma prevederile in vigoare in ultima versiune a normativului lor, care are vreo 500 de pagini, ca si pe la noi. Crezi ca daca iti pune cineva maine o versiune noua de i7 termini de gasit diferentele intr-o saptamana si esti sigur ca nu ai omis vreuna? Cine te plateste sa faci treaba asta in loc sa muncesti, cand poti lua un ghid al diferentelor si sa-ti vezi de treaba in 20 minute? Cam asta e capitalismul.
Vrei normativul complet? Ia-l: http://cours.bts-ele...ielNFC15100.pdf

In ceea ce priveste ultima ta intrebare, raspunsul e: nimic, si daca esti electrician, ar trebui sa stii asta. Indiferent daca vorbim de normativul lor sau al nostru.

Un circuit format din doua conductoare incarcate de Cu de 1.5mmp si un nul de protectie pozate in tub in perete de zidarie (modul B1 din anexa 5.5) admite conform anexei 5.10 un curent maxim de 17.5A pentru temperaturi de 70C in conductor si 30C ambiental.
Daca suntem in anul 2017 si nu mai transpiram ca vitele in casa pentru ca avem aer conditionat, putem folosi anexa 5.18 si sa aplicam coeficientul de corectie pentru 25C ambiental, si obtinem 18.55A curent maxim admis prin conductor.
Acelasi calcul pentru conductori de 2.5mmp rezulta in curenti admisi de 24A respectiv 25.44A. Si totul conform I7.

Revenind la "ce tip de cabluri folosesc", inainte sa fie mutate posturi pe sarite, am apucat sa scriu (undeva) ca acelasi H07V-U pe care il gasesti de vanzare zilele astea cand ceri FY, pentru ca in domeniul asta deja s-a ocupat UE de armonizarea standardelor.


Acum serios vorbind, ce consideri ca justifica exact o astfel de atitudine de "noi suntem miezul pamantului si aia niste prosti" in domeniul asta? Daca deschizi 10 tablouri aleatoriu gasesti macar un element inventat sau inovat de noi inainte sa fie preluat in uz curent in alte parti?

In caz ca te intrebi, folosesc atat de insistent exemplul Frantei pentru ca sunt un stat mare consumator de energie electrica (de aproape 3 ori mai mult decat noi pe cap de locuitor) in conditiile unei populatii de vreo 4 ori mai numeroase. In plus, in majoritatea locuintelor gatitul si incalzirea sunt exclusiv electrice, in timp ce noi suntem.. o tara cu wc-uri in fundul curtii la capitolul asta. Daca nu esti total lipsit de modestie, e flagrant cine poate beneficia de prezumtia unei mai vaste experiente.

#32
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postsebulbus, on 10 ianuarie 2018 - 20:03, said:

Revenind la "ce tip de cabluri folosesc", inainte sa fie mutate posturi pe sarite, am apucat sa scriu (undeva) ca acelasi H07V-U pe care il gasesti de vanzare zilele astea cand ceri FY, pentru ca in domeniul asta deja s-a ocupat UE de armonizarea standardelor.
Nu le-am mutat pe sarite ci doar pe cele in care se discuta iarasi offtopic . Ca si postarea ta si a lui George Trisina de mai sus. Nu inteleg de ce continuati aici si nu in topicul dedicat diferentelor intre normative.

Ce se pare ca nu se intelege : poate fi normativul romanesc de nota 3 iar cel frantuzesc / irlandez / american  sa prevada ..in sfarsit, sa il contrazica flagrant si evident documentat   - ai subliniat si tu chestiunea cu incarcarile conductoarelor.  Dar daca lucrezi legal in meseria asta esti obligat sa respecti  normativele in vigoare . Pentru ca altfel  poti da extemporale  la  zeci de ani de la terminarea lucrarii  inclusiv la evenimente care nu au legatura cu lucrarea ta .

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGeorgeTrisina, on 10 ianuarie 2018 - 08:12, said:

unde ai 8 prize pe circuit de 1,5 vine un necunoscator si baga un calorifer de 2000W.
Nu chemi necunoscatori in casa :P Alea sunt prize low powered pentru aparatura electronica.

#34
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
E vorba de necunoscator cum ar fi beneficiarul ca ala nu stie ca nu tine priza, vede ca e priza si baga acolo orice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate