Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care e dupa tine cea mai buna firma de curierat rapid?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Mi se pare ca Fan s-a cam scumpit, plus ca am o problema, poate o fi o problema cu lucratorul de pe zona mea: suna, daca nu raspund ceea ce se poate intampla din multiple motive, nu se oboseste sa vina la livrare la adresa unde este cineva in permanenta - e normal? Mie mi se pare un proces de livrare defectuos.
Altfel, cam toti bifeaza bine.

#20
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Asa este si la mine, Fan Courier-ul niciodata nu-mi livreaza coletele la mine acasa ci mereu ma suna sa vin eu la sediul lor sa mi le ridic. Iar asta nu e de ieri, de azi, ci de prin 2007. Plus ca mi-au fost expediate prin ei in atatia ani sute de colete.

Edited by Real_NEO, 21 December 2017 - 22:14.


#21
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
TNT / UPS folosesc ~ des si pana acum au fost excelenti
urgent cargus in schimb sunt mizerabili - am un colet intrat in depozitul lor in prima saptamana din decembrie si inca nu l-au livrat.
(in momentul de fata sunt de 2x mai lenti decat posta romana, ceea ce e un record in sine)
poate fac un topic separat, saptamana viitoare incep cu reclamatiile la opc si politie, ca nu rezolvi nimic cu vorba buna.

#22
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Amazon mi-a livrat cu Posta Romana. Dupa 5 zile de când trebuia să ajungă comanda i-am contactat sa îi intreb de sănătate. Nu avem nmic din ve înseamnă AWB, etc. Au răspuns la sesizare cu un mail in care dupa un intreg pomelnic de scuze mi-au oferit fara sa cer banii înapoi pe transport si  asigurari ca pe 21 primesc coletul, faca nu cel târziu pe 23 sa ii contactez din nou. Azi am primit notificare de la Posta,sa ridic coletele. Stau și ma întreb dacă ma plâng ca a trebuit sa ma deplasez la oficiul poștal si nu au livrat acasă osre cum vor reacționa?  Mai mult dacă intră in Ro ca si magazin  și au reacționat astfel la un colet mic, oare cum or da cu biciu'n curieri atunci?
Altfel de departe DHL si TNT oferă cele mai bune servicii, clar la cele mai mari prețuri n

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 21 decembrie 2017 - 19:17, said:

Eu zic ca Urgent Cargus e cea mai buna si sunt cei mai seriosi curieri.Am cumparat foarte des de pe internet lucruri si aproape toate au fost trimise cu Urgent Cargus,nu am avut nicio problema cu ei(nici chiar cea mai mica) iar pe site imi spuneau ca vine in 1-2 zile lucratoare si veneau in prima zi  dupa ce era expediata comanda ,rareori a doua zi si chiar si asa erau in grafic (1-2 zile dupa expediere) doar..Nu am avut vreo intarziere majora,iti dau mai intai mesaj sms ca o sa vina sa iti aduca coletul apoi te suna inainte sa te intrebe daca esti acasa,daca nu poti stabili cu ei alta data,iti dau chitanta,semnezi ,eu zic ca sunt servicii de calitate,muuuuult mai bune ca la Fan Curier .
Voi ce parere aveti?Care e cea mai buna firma de curierat rapid din Romania?Cu cine nu ati avut probleme?
Eu zic ca urgent cargus sunt niste gainari ordinari.  Nu-s capabili sa trimita un sms la timp sa anunte livrarea coletului. A venit sms dupa predare colet.  
Alt caz,  m-am trezit cu curierul la usa, fara telefon fara sms. Nu ma asteptam sa  vina,  si nici cash nu aveam. Plata cu cardul nu se poate la ei.  I-am zis sa revina sau sa ne intalnim undeva pe traseul lui. A fist refractar. Mi-a zis sa merg la sediu dupa colet. A doua zi la sediu mi s-a zis ca nu a ajuns la ei coletul. Peste weekend, cand m-am dus luni iar la sediu, au zis ca coletul a fist dus inapoi la depozit la 15km in afara orasului.. ee, eu nu am platit transport ca sa merg ore prin trafic dupa un colet. Am refuzat coletul, nu aveau decat sa se spele pe cap cu el.

View Postbyteworks, on 21 decembrie 2017 - 21:26, said:

Mi se pare ca Fan s-a cam scumpit, plus ca am o problema, poate o fi o problema cu lucratorul de pe zona mea: suna, daca nu raspund ceea ce se poate intampla din multiple motive, nu se oboseste sa vina la livrare la adresa unde este cineva in permanenta - e normal? Mie mi se pare un proces de livrare defectuos.
Altfel, cam toti bifeaza bine.
Daca-i inveti cu ciubuc generos, o sa se poarte diferit, iti zic eu.

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Lucrez cu mai multe firme de curierat. Nu am avut probleme cu nici una, cu o exceptie. Fan curier. Inca nu au reusit sa imi livreze nici un colet in 4-5 ani. Dupa toate trebuie sa umblu eu. Asa ca daca trimit si clientul solicita livrare cu Fan, atunci fara ramburs. Proforma pe mail, plata prin banca si iti trimit pe Fan. In rest trimit ramburs cu orice alt serviciu de curierat.
De primit primesc de la toti curierii, de la fan nu. De doua ori mi-a "adus acasa " coletul la adresa corecta, adica strada si numar, atat ca erau in alta localitate si se jurau ca sunt la poarta si eu ma juram la fel ca sunt la poarta si nu ii vad. Pana imi pica fisa. Dar unde sunteti? Pai sus, acolo... Aha, ia vezi ce scrie la localitate Posted Image In rest, de cele mai multe ori primesc sms ca vine coletul dar nu vine niciodata, nici macar nu ma suna.
Lucram bine de tot cu Nemo. Inca sunt OK dar de cand au crescut nu mai sunt asa draguti si serviabili cu clientul. In schimb sunt foarte OK Transilvania Post. Dar sunt la inceput, sunt curios cand mai cresc si astia daca o iau pe aratura.

View Posttfmercedez, on 22 decembrie 2017 - 02:12, said:

Eu zic ca urgent cargus sunt niste gainari ordinari.  Nu-s capabili sa trimita un sms la timp sa anunte livrarea coletului. A venit sms dupa predare colet.
Alt caz,  m-am trezit cu curierul la usa, fara telefon fara sms. Nu ma asteptam sa  vina,  si nici cash nu aveam.

Daca-i inveti cu ciubuc generos, o sa se poarte diferit, iti zic eu.
  Pai Fan trimite sms dar nu livreaza coletul. Deci iti place mai bine asa. Eu prefer sa imi livreze coletu decat sa imi trimita SMS
Adica nu stiai ca ai comandat ceva cu o zi inainte? Interesant. De obicei stiu cand comand si am banii pregatiti.
Eu le-am dat cel mai bun ciubuc, am renuntat la ei.

Edited by PoeOvidiu, 22 December 2017 - 07:12.


#25
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Urgent Cargus si DPD.

FAN Curier la mine in oras are niste angajati fustrati care mai bine ar sta acasa.

#26
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
La mine in oras Oradea Fan Curier sunt cei mai buni si cei mai scumpi.
De obicei primesc pachete prin GLS xare sunt super profesionisti plus au depozitul in oras la vreo 1 km de unde locuiesc.
Dragon Star Curier am patit o nepatita cu nici o alta firma de curierat. Ii sun dimineata la vreo 9 clientul avea contract cu ei si ii chem dupa plic. Pe la 14 nu a venit nimeni mai sun inca odata mi se raspunde stati linistit ca vine probabil a fost mai ocupat cel de pe zona mea. La 18:30 ii sun inca odata si ma anunta ca a uitat curierul sa treaca pe la mine si ca va veni maine dupa plic. WTF???
Nemo Express niste mizerabili sau cel putin cretinul care era la mine in zona. In fiecare luna cei la Rompetrol trimiteau facturile prin Nemo si de vreo 2 ori nu eram acasa si l-am rugat sa le lase la benzinaria Rompetrol din zona. A fost ok ca le-a lasat acolo si apoi treceam cand aveam timp dupa plic. Apoi intr-o luna nu imi factura sun la Rompetrol sun la Nemo nimeni nu stie ce s-a intamplat dar cei la Rompetrol mi le-au trimis inca odata prin mail. A doua luna ma suna curierul de la Nemo ca imi lasa plicul in casuta postala si ii raspund sa imi predea plicul personal casuta postala este pt Posta Romana nu pt curieri. A treia luna iar nu apare cu plicul iar sun la Nemo pt lamuriri si imi spune ca s-a livrat unei persoane Adriana (WTF?) si daca nu imi convine sa scriu pe mail sa nu le mai lase la Adriana (persoana imaginara cu cnp imaginar). Oare chiar asa de al dracului sunt daca le cer sa-mi livreze plicul personal nu in casuta postala ca e grabit curierul? Daca e asa de ce ar mai apela cineva la curier si nu le-ar trimite direct prin Posta Romana ca tot in casuta postala ajung

Edited by Nytro84, 23 December 2017 - 09:20.


#27
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
As avea si eu o nedumerire. Fan courier va semneaza ceva hartii cand preaiau coletele ?

Am trimis  de doua ori cu ei, o data am depus coletele la un sediu, o data a venit curierul dupa ele. In primul caz abia cand am ajuns acasa am realizat ca nu s'a semnat vreo hartie. In al doilea caz a trebuit sa ii cer curierului sa semneze; el pleca fara sa faca acest lucru.

Pe site la ei scrie ca trebuie sa dau packing list-ul ompletat si semnat, ca e obligatoriu, ca... ca! Si totusi realitatea din teren e alta. E o practica normala pentru ei ? Dar pentru alte firme de curierat intern ? As vrea sa trimit pe viitor cu o firma care ia act la preluarea coletelor.

#28
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
N-am avut probleme cu niciun curier și fac comenzi online de peste 10 ani, din țară și câteva din alte țări (SUA, UK, Suedia, Germania, China). Am primit comenzi cu Fan Courier, Cargus, TNT, DPD, FedEx, Nemo Express, SameDay, chiar și cu Poșta Română, probabil și alții pe care nu mi-i mai amintesc. Cele mai multe comenzi mi-au venit cu Fan Courier (și în Iași și în Galați), totul a fost ok. Am avut o singură întârziere anul trecut în perioada Crăciunului (deși a venit înainte de Crăciun, măcar), dar am dat vina mai mult pe perioada încărcată (de asta am și zis că o să încerc să nu mai fac comenzi de acum când se apropie Crăciunul).

#29
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postjames_tont89, on 21 decembrie 2017 - 19:37, said:

Posta Romana comanzi azi si iti vine peste 1 luna Posted Image

Daca nu te zgarcesti cu banii, au si ei un serviciu de calitate :
PrioriPost
http://www.prioripost.ro/

Te suna acasa , iti vin cu coletul la usa, etc. Curierii, daca nu te gasesc de 2 ori acasa ( parca) , fac retur la colet, pe cand astia de la posta , te avizeaza si-l ridici cand poti de la posta de cartier.

LE. a`  dracu` curierii astia , ca te cauta , numai dimineata- la amiaza, cand esti de obicei ....la serviciu. Probabil, in mintea lor,  cred ca doar ei muncesc la orele alea.
..............................................................................................................
Eu am patit o chestie destul de amuzanta , cu o firma de curierat, ....omul ma suna si ma intreaba pe unde-i strada mea  sa ne-ntalnim. Adica sa cobor in fata blocului. Posted Image  In sfarsit , nu stia strada, dar mi-a propus sa ne-ntalnim in fata ...postei de cartier , ca aia o stie toata lumea. Nu m-am enervat , ca stateam la 2 blocuri de posta,pe o alee mai putin circulata, .....dar am platit 8 Lire sterline pe shipping, ....ca sa ridic coletul , nu de la Posta Romana ....ci din fata ei !!! Daca-mi venea coletul cu Posta Romana , plateam vreo lira juma`....dar vanzatorul n-a vrut altfel.Posted Image

Edited by dalu364, 02 January 2018 - 12:09.


#30
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 19.08.2005

View Postdalu364, on 02 ianuarie 2018 - 11:50, said:

LE. a`  dracu` curierii astia , ca te cauta , numai dimineata- la amiaza, cand esti de obicei ....la serviciu. Probabil, in mintea lor,  cred ca doar ei muncesc la orele alea.
Dar tu te-ai gandit vreodata ca si ei sunt angajati la fel ca tine si au un program de lucru, la fel ca al tau?
Probabil, in mintea lor, se gandesc ca daca ai dat adresa de acasa este pentru ca este cineva acolo sa preia coletul. Ca daca eu stiu ca sunt la serviciu cand vine coletul le dau adresa de la serviciu.

#31
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Tare aș vrea să vă văd dacă ați sta in Germania...acolo curierul NU SUNĂ. Are traseul său, dacă nu gasește pe nimeni la adresă, lasă bilețel cu locația de unde poate fi ridicat coletul. Nimeni nu stă să umble de 2 ori sau în vreo 3 zile după destinatar.

#32
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postpartyman, on 04 ianuarie 2018 - 07:07, said:

Tare aș vrea să vă văd dacă ați sta in Germania...acolo curierul NU SUNĂ. Are traseul său, dacă nu gasește pe nimeni la adresă, lasă bilețel cu locația de unde poate fi ridicat coletul. Nimeni nu stă să umble de 2 ori sau Ă®n vreo 3 zile după destinatar.
Da dar in Germania poti sa programezi pe site ora la care sa vina,ce zici de asta?!nu e mai ok decat sa ma sune un analfabet de 7 ori si sa nu vina niciodată?!

#33
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postghevasalie, on 02 ianuarie 2018 - 19:39, said:

Dar tu te-ai gandit vreodata ca si ei sunt angajati la fel ca tine si au un program de lucru, la fel ca al tau?
Probabil, in mintea lor, se gandesc ca daca ai dat adresa de acasa este pentru ca este cineva acolo sa preia coletul. Ca daca eu stiu ca sunt la serviciu cand vine coletul le dau adresa de la serviciu.

In mintea lor simpla nu se gandesc ca poate am si io un serviciu dinamic, unde nu zac pe-un acaun 8 ore sa frec menta !! Astea-s chestii valabile LA STAT neică !!!Bugetarime, pile, nepoti, etc Posted Image . Ia sa te vad eu la o multinationala, lucrand la o banda , unde de tine depind inca vreo 10 indivizi !! Sa vedem , le convine la aia ca tu sa-ti intrerupi activitatea ca sa mergi la poarta , sa iei coletul , etc !! Acolo si sa mergi la wc e o intreaga tevatura !! Cunosc cazuri concrete.
.....si de ce n-au un om dupa-masa la sediile ,, curierilor '' ? Uite ca la Posta Romana au !!!!!!!!

#34
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostMarius19891989, on 04 ianuarie 2018 - 07:10, said:

Da dar in Germania poti sa programezi pe site ora la care sa vina,ce zici de asta?!nu e mai ok decat sa ma sune un analfabet de 7 ori si sa nu vina niciodată?!
Corect, dar vorbesc strict de pretenția de a fi sunat si căutat de nu știu câte ori. despre plata în avans nu mai vorbesc sau plata cu cardul la agentul de livrare, nu vorbesc...

Edited by partyman, 04 January 2018 - 08:24.


#35
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 19.08.2005

View Postdalu364, on 04 ianuarie 2018 - 08:13, said:


In mintea lor simpla nu se gandesc ca poate am si io un serviciu dinamic, unde nu zac pe-un acaun 8 ore sa frec menta !! Astea-s chestii valabile LA STAT neică !!!Bugetarime, pile, nepoti, etc Posted Image . Ia sa te vad eu la o multinationala, lucrand la o banda , unde de tine depind inca vreo 10 indivizi !! Sa vedem , le convine la aia ca tu sa-ti intrerupi activitatea ca sa mergi la poarta , sa iei coletul , etc !! Acolo si sa mergi la wc e o intreaga tevatura !! Cunosc cazuri concrete.
.....si de ce n-au un om dupa-masa la sediile ,, curierilor '' ? Uite ca la Posta Romana au !!!!!!!!
Chiar nu i-as desconsidera intr-atat incat sa afirm ca au mintea simpla. Mai degraba as fi inclinat sa cred ca are mintea mai lejera unul care isi comanda pe adresa de acasa stiind ca nu este nimeni la adresa.
Nu ma contrazic cu tine pe tema muncii la stat, generalizarea este sport national la romani. Si daca mai cunosti si cazuri concrete in care e problema si sa mergi la WC, e clar ca, cunoscutii tai, sunt niste masochisti ce prefera sa faca pe ei decat sa-si schimbe locul de munca cu unul aflat la nivelul demnitatii umane.

#36
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

View Postdalu364, on 02 ianuarie 2018 - 11:50, said:




LE. a`  dracu` curierii astia , ca te cauta , numai dimineata- la amiaza, cand esti de obicei ....la serviciu. Probabil, in mintea lor,  cred ca doar ei muncesc la orele alea.

Gresit, asta crezi tu. Dimineata e program de livrari, pana pe la ora 14 parca, iar de la 15 program de colectare colete. Tu esti acasa cand ei inca mai muncesc...in orele alea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate