Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Samsung Galaxy A8 și A8+ (2018)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1761 replies to this topic

#559
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Un nou update pt. A8, din pacate nu este Oreo, este doar un security update.

#560
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 25.10.2006

View Poststylus93, on 24 mai 2018 - 08:32, said:

Un nou update pt. A8, din pacate nu este Oreo, este doar un security update.

Ce CSC ?

#561
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Pe cand o sa primim Oreo apare Android P.

#562
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,421
  • Înscris: 16.05.2007
este cineva ce a trecut de la A7 la A8 ?

#563
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 25.10.2006
Update nou pentru Nougat, 241.46 Mb, CSC CNX, patch de securitate 1 Mai, Oreo mai intarzie.

#564
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Mi-am luat un Samsung Galaxy A8 2018 sa vad ce e de capul lui. Mai am Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S7, Xiaomi Redmi Note 4, iPhone SE, iPhone X si mi-au mai trecut prin mana P9 si P10lite de la Huawei deci cu astea pot sa le compar.

Pret: mi s-a parut ok pretul de 1.500 RON pe care l-am gasit la nu stiu ce campanie de la eMAG.

1. Design: 8/10. Mie personal nu imi plac telefoanele cu ecranul rotunjit pe margine. Nici nu sunt genul care sa stea cu sublerul sa masoare zecimea de mm de la bezel. Design-ul este clasic, cu colturi rotunjite, este usor de tinut in mana, spatele aluneca putin dar nu atat de tare ca la alte telefoane (de ex ca la p10lite). Imi place pozitia senzorului de amprenta si faptul ca au mutat difuzorul pe lateral, in felul asta nu il mai astup cu mana cand tin telefonul pe orizontala si ma uit la cate un film.

2. Conexiuni si retea: 9/10. Din pacate nu are dual sim activ permanent asa cum spre exemplu are P9. Iar spre deosebire de restul telefoanelor pe care le am, in varianta dual sim A8 are 2 locasuri pentru sim din care unul este folosit si pentru cardul microsd. Este primul telefon dual sim la care am vazut ca nu esti obligat sa alegi intre al doilea sim si cardul microsd.

3. Display: 9/10. Comparabil cu S8+ dar vizibilitatea in lumina foarte puternica este 80% fata de S8+. In rest este exact la fel.

4. Camerele: camerele pentru selfie o noutate, poti face selfie si sa blurezi cum vrei tu background-ul. Nice. Dar nu il prea folosesc. Camera de pe spate este comparativa ca rezultate cu s8+ si iphone x in lumina foarte buna. La o scalare puternica pe calculator diferenta care se observa este ca la A8 apare un mic efect artificial de sharp la marginile obiectelor. Interesant este ca am pus aceeasi imagine marita a unei fotografii facuta cu iphone si cea de la aceeasi fotografie facuta cu a8 si am intrebat colegii care cred ei ca este poza facuta de iphone si care cea facuta de a8. Majoritatea (cam trei sferturi din ei) au ales poza facuta de a8 si au zis ca e facuta de iphone, ca e mai clara. Ok. Deci in lumina zilei e performanta. Acum vin minusurile: Pe lumina slaba deja se chinuie si se observa clar diferentele de senzor intre a8 si s8+ sau x. La filmare (maxim 1080p), desi exista o stabilizare cat de cat ok digitala (ca optica nu are), e o mare problema cu focusul care sare ca la balamuc si strica toata filmarea. am crezut ca e defect telefonul meu dar am cautat pe net si toti se plang de chestia asta. Deci camera e buna pentru poze pe lumina buna, sau seara / noaptea daca nu esti pretentios. La filmare nu recomand. Pentru poze pot spune ca este mai buna decat camera de pe iphone se (adica si 6) si de pe xiaomi note 4 dar e mai slaba decat p9, s8+ si x (deoarece pe lumina slaba performantele sunt mult mai slabe desi la lumina buna sunt cam de aceeasi calitate).

5. Bateria 9/10. Nu la fel de puternica cum este la xiaomi note 4 dar tine mai mult decat bateria de la s8+. Se incarca complet cu fastcharge intr-o ora jumate.

6. Leduri. Are led de notificare, sincer sa fiu la multe telefoane care nu il aveau i-am simtit lipsa.

7. Face poze sub apa si nu face figuri dupa aia in apel. Marfa.

8. Se plangea lumea ca e foarte greu. Nu mi s-a parut. E un pic mai greu decat s8+ dar imi place, il simti in mana cum trebuie.

Concluzii: la un pret de 1.500 ron eu zic ca este o alegere buna. Se misca bine chiar si in jocuri care cer mai multe resurse, nu s-a intamplat pana acum sa imi agate, sa se blocheze sau mai stiu eu ce. Pentru un utilizator obisnuit care nu are nevoie sa faca poze ca sa le prelucreze apoi si sa le printeze in bannere care sa acopere fatada unui bloc eu zic ca e ok si camera. Dar atentie la faza cu filmarea, sper ca problema sa fie din soft si sa o remedieze la un update. Ca nu are Oreo... ce-am avut si ce-am pierdut? E la fel de functional ca si S8+ care e pe Oreo. Viata mea e la fel de buna si avand un telefon cu Android 7 (chiar ma intreb cum au supravietuit unii pana la aparitia Oreo).

Pentru cine este interesat de poze cred ca cea mai buna alegere la un pret asemanator este P9.

Astea sunt concluziile mele SUBIECTIVE. Sunt de acord ca exista sute de alte telefoane de 2-3 ori mai bune, mai puternice si cu camere mult mai misto la cel mult jumatate de pret, dar nu asta e ideea review-ului pe care l-am facut. Eu l-am luat pe asta pur si simplu de curiozitate si m-am prins ca nu e chiar atat de de cacao cum se povesteste pe aici. Deci daca sunteti interesati va recomand sa va duceti in magazin, sa il vedeti cum arata, cum se misca si cum face poze.

Daca aveti intrebari dati-i forja, o sa incerc sa raspund cat de repede reusesc sa intru pe forum.

Edited by Alexis, 31 May 2018 - 00:02.


#565
dddsutu

dddsutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.08.2012

View PostAlexis, on 30 mai 2018 - 23:45, said:

Mi-am luat un Samsung Galaxy A8 2018 sa vad ce e de capul lui. Mai am Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S7, Xiaomi Redmi Note 4, iPhone SE, iPhone X si mi-au mai trecut prin mana P9 si P10lite de la Huawei deci cu astea pot sa le compar.

Pret: mi s-a parut ok pretul de 1.500 RON pe care l-am gasit la nu stiu ce campanie de la eMAG.

1. Design: 8/10. Mie personal nu imi plac telefoanele cu ecranul rotunjit pe margine. Nici nu sunt genul care sa stea cu sublerul sa masoare zecimea de mm de la bezel. Design-ul este clasic, cu colturi rotunjite, este usor de tinut in mana, spatele aluneca putin dar nu atat de tare ca la alte telefoane (de ex ca la p10lite). Imi place pozitia senzorului de amprenta si faptul ca au mutat difuzorul pe lateral, in felul asta nu il mai astup cu mana cand tin telefonul pe orizontala si ma uit la cate un film.

2. Conexiuni si retea: 9/10. Din pacate nu are dual sim activ permanent asa cum spre exemplu are P9. Iar spre deosebire de restul telefoanelor pe care le am, in varianta dual sim A8 are 2 locasuri pentru sim din care unul este folosit si pentru cardul microsd. Este primul telefon dual sim la care am vazut ca nu esti obligat sa alegi intre al doilea sim si cardul microsd.

3. Display: 9/10. Comparabil cu S8+ dar vizibilitatea in lumina foarte puternica este 80% fata de S8+. In rest este exact la fel.

4. Camerele: camerele pentru selfie o noutate, poti face selfie si sa blurezi cum vrei tu background-ul. Nice. Dar nu il prea folosesc. Camera de pe spate este comparativa ca rezultate cu s8+ si iphone x in lumina foarte buna. La o scalare puternica pe calculator diferenta care se observa este ca la A8 apare un mic efect artificial de sharp la marginile obiectelor. Interesant este ca am pus aceeasi imagine marita a unei fotografii facuta cu iphone si cea de la aceeasi fotografie facuta cu a8 si am intrebat colegii care cred ei ca este poza facuta de iphone si care cea facuta de a8. Majoritatea (cam trei sferturi din ei) au ales poza facuta de a8 si au zis ca e facuta de iphone, ca e mai clara. Ok. Deci in lumina zilei e performanta. Acum vin minusurile: Pe lumina slaba deja se chinuie si se observa clar diferentele de senzor intre a8 si s8+ sau x. La filmare (maxim 1080p), desi exista o stabilizare cat de cat ok digitala (ca optica nu are), e o mare problema cu focusul care sare ca la balamuc si strica toata filmarea. am crezut ca e defect telefonul meu dar am cautat pe net si toti se plang de chestia asta. Deci camera e buna pentru poze pe lumina buna, sau seara / noaptea daca nu esti pretentios. La filmare nu recomand. Pentru poze pot spune ca este mai buna decat camera de pe iphone se (adica si 6) si de pe xiaomi note 4 dar e mai slaba decat p9, s8+ si x (deoarece pe lumina slaba performantele sunt mult mai slabe desi la lumina buna sunt cam de aceeasi calitate).

5. Bateria 9/10. Nu la fel de puternica cum este la xiaomi note 4 dar tine mai mult decat bateria de la s8+. Se incarca complet cu fastcharge intr-o ora jumate.

6. Leduri. Are led de notificare, sincer sa fiu la multe telefoane care nu il aveau i-am simtit lipsa.

7. Face poze sub apa si nu face figuri dupa aia in apel. Marfa.

8. Se plangea lumea ca e foarte greu. Nu mi s-a parut. E un pic mai greu decat s8+ dar imi place, il simti in mana cum trebuie.

Concluzii: la un pret de 1.500 ron eu zic ca este o alegere buna. Se misca bine chiar si in jocuri care cer mai multe resurse, nu s-a intamplat pana acum sa imi agate, sa se blocheze sau mai stiu eu ce. Pentru un utilizator obisnuit care nu are nevoie sa faca poze ca sa le prelucreze apoi si sa le printeze in bannere care sa acopere fatada unui bloc eu zic ca e ok si camera. Dar atentie la faza cu filmarea, sper ca problema sa fie din soft si sa o remedieze la un update. Ca nu are Oreo... ce-am avut si ce-am pierdut? E la fel de functional ca si S8+ care e pe Oreo. Viata mea e la fel de buna si avand un telefon cu Android 7 (chiar ma intreb cum au supravietuit unii pana la aparitia Oreo).

Pentru cine este interesat de poze cred ca cea mai buna alegere la un pret asemanator este P9.

Astea sunt concluziile mele SUBIECTIVE. Sunt de acord ca exista sute de alte telefoane de 2-3 ori mai bune, mai puternice si cu camere mult mai misto la cel mult jumatate de pret, dar nu asta e ideea review-ului pe care l-am facut. Eu l-am luat pe asta pur si simplu de curiozitate si m-am prins ca nu e chiar atat de de cacao cum se povesteste pe aici. Deci daca sunteti interesati va recomand sa va duceti in magazin, sa il vedeti cum arata, cum se misca si cum face poze.

Daca aveti intrebari dati-i forja, o sa incerc sa raspund cat de repede reusesc sa intru pe forum.
Multumesc !

#566
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
@Alexis ai cumpărat telefonul doar pt review?

#567
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View Postmarcgm, on 31 mai 2018 - 22:39, said:

@Alexis ai cumpărat telefonul doar pt review?

Sincer l-am cumparat ca eram curios cum e. Review-ul l-am facut ca am zis sa mai adaug aici niste informatie sa vada si altii o parere in plus. Probabil o sa ma joc cu el o perioada pana ma plictisesc de el apoi il pun in biblioteca unde stau si celelalte telefoane pe care nu le folosesc.

#568
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Mai poți dona din telefoane dacă n-ai ce face cu ele. Nu pe forum, unui elev care învață dar provine din familie mai săracă. Sunt multe cazuri prezentate și pe la televizor, poți face un copil fericit.

Gen cel mai bun elev din clasă primește un smartphone.

#569
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Gandim la fel, cam in directia aia s-au dus cateva telefoane despre care ziceam ca mi-au trecut prin mana si or sa se mai duca si din astea din biblioteca. Dar asta e o chestie personala despre care nu e cazul sa discutam aici.

#570
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016
@Alexis Sa iau a8.ul sau sa mai pun 200-300 lei si sa iau un p10? Cum e bateria lui a8 fata de p9? A8 se incalzeste tare in utilizare normala sau cand te joci? Si inca ceva,daca poti sa testezi cu alte casti mai bune sau cu cele Akg de pe s8+ calitatea sunetului pe jack,cum se aude a8 fata de p9/p10 lite si s8+.Multumesc anticipat.

#571
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Până raspunde Alexis te ajut eu cu un răspuns, că tot posesor de A8 2018 sunt.
In utilizare normala nu se încălzește aproape deloc, iar in jocuri nu știu că nu joc, dar cred ca nu se încălzește tare. În situații in care P9 era fierbințel, A8 e rece.
Sunet in căști: testez cu Sennheiser MM 30i - pe A8 sunetul e mai puternic decât pe P9 (chiar mult mai puternic, as zice). Excepție face aplicația de radio FM, care se aude mult mai incet decat TuneIn, Spotify, Youtube, mp3-uri. Funcția Adapt Sound face treaba buna cu casti bune. Căștile originale, din cutie, sunt mizerabile.
Bateria rezistă mult mai bine pe A8 decat pe P9. SOT: 6-7 ore pe 4G, cu doua sim-uri in el, date mobile active. Creste la 8 ore daca stai pe wi-fi.
Camera: decentă spre buna in lumina buna (aia de selfie face poze mai bune decât cea principala în condiții de lumină buna, as zice). La apus pozele sunt varza fata de P9, noaptea sunt execrabile față de P9. Calitatea pozelor s-a îmbunătățit putin după ultimul update.
Daca nu pozele sunt prioritatea ta, A8 e o alegere bună (pentru baterie, rezistență, sunet pe speaker, sunet in convorbiri, sunet în căști, faptul ca are si radio). Dacă vrei poze bune în condiții vitrege, P9 sau P10 sau P20 (nu Lite, desigur).

Strict in ce privește sunetul si bateria, A8 e mult peste P9. Si e si frumușel, chiar dacă e magnet de amprente...

De altfel, Huawei-urile sunt slabe la sunetul în căști. Încă P9 e puternic față de P10 chiar, la capitolul ăsta.

#572
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View Postasd11, on 01 iunie 2018 - 15:23, said:

@Alexis Sa iau a8.ul sau sa mai pun 200-300 lei si sa iau un p10? Cum e bateria lui a8 fata de p9? A8 se incalzeste tare in utilizare normala sau cand te joci? Si inca ceva,daca poti sa testezi cu alte casti mai bune sau cu cele Akg de pe s8+ calitatea sunetului pe jack,cum se aude a8 fata de p9/p10 lite si s8+.Multumesc anticipat.

sustin tot ce a zis Alexis27. Referitor la testele de sunet nu mai pot sa le fac pe p9 / p10lite ca am dat telefoanele astea. Cu p8+ pot testa maine ca astea seara o sa vin cu chef de altele din oras :))

#573
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
A8 la sunet in căști e peste Huawei P9, P10, P10 lite, P20 lite, P20.
A8 pe speaker (muzică) e peste toate cu excepția P20.
A8 pe speaker (ringtone) e depasit de P20 si de P9.

A8 la camera selfie e peste toate cu exceptia lui P20.
A8 la camera principală e doar peste P10 lite si peste P20 lite.

A8 la semnal de telefonie mobilă e sub orice Huawei.
A8 la semnal wi-fi e peste Huawei-uri.
A8 la baterie e peste toate Huawei-urile cu excepția lui P20.

A8 la incalzire (uz normal, date mobile 4G) este mult mai prietenos cu bateria decat Huawei-urile.

#574
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016
Va multumesc pentru aceste informatii,A8 e mai slabut doar la camera ,fata de p9/10,insa daca e mai bun ca p20 lite atunci e bun pentru mine,acum folosesc un p9 lite 2016,si care se incalzeste mai tare ca un j5 2017 care il are cineva in familie,iar sunetul in casti e mult mai bundpdv calitate pe p9 lite dar j5 e mai galagios,testat pe sennheiser momentum in ear si deezer

Edited by asd11, 01 June 2018 - 20:10.


#575
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Sennheiser-urile tale vor fi fericite pe A8. Sa te țină urechile :) eu-s fanul muzicii date la maxim si tot mi se pare cam puternic sunetul pe A8, deci faci o alegere buna.

#576
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016
Nu sunt un mare fan al cantitatii,mai mult al calitatii,imi place si mie muzica tare dar degeaba e volum mare daca se pierde din calitate(basul in special)Voi merge oricum pe A8 ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate