Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Jaguar F-Type V6 S

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#55
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Bai, ce inseamna sa nu verifici periodic sectiunile de interes din forum! Mega, mega masina, ma bucur ca ai mers pe Jaguar, din ce ai mai povestit pe aici cred ca ti se potriveste mai bine decat un "bisturiu" gen Cayman. Cu asta te distrezi si intre doua semafoare cu evacuarea "pe zgomot". :D

Sa o stapanesti sanatos si sa te dai cu ea pana nu mai ramane nimic din anvelope. Tot nu am inteles, de ce nu ai negociat cu cei din Germania sa-ti dea si un set de numere din alea provizorii, pe 1-3 luni? Avand C-ul in service, eu am mers toata vacanta cu MX5-ul, anvelope de vara, fara niciun pic de electronica si 200CP. Fara niciun stres, a mai fugit de cateva ori de fund, dar previzibil si fara probleme. In UK si in alte tari se merge numai cu anvelope de vara pe vreme ca asta.

#56
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postfigo1988, on 01 ianuarie 2018 - 19:25, said:

Sa o stapanesti sanatos si sa te dai cu ea pana nu mai ramane nimic din anvelope. Tot nu am inteles, de ce nu ai negociat cu cei din Germania sa-ti dea si un set de numere din alea provizorii, pe 1-3 luni? Avand C-ul in service, eu am mers toata vacanta cu MX5-ul, anvelope de vara, fara niciun pic de electronica si 200CP. Fara niciun stres, a mai fugit de cateva ori de fund, dar previzibil si fara probleme. In UK si in alte tari se merge numai cu anvelope de vara pe vreme ca asta.
Mersi !
La cat i-am strans cu usa nu cred ca mai dadeau nimic Posted Image si nu vroiam sa mai platesc nimic. Incep procedura de numere rosii, sper saptamana viitoare sa le am ca iarna vad ca nu vine.

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,595
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmufasa, on 30 decembrie 2017 - 19:11, said:

O chestie total atipica pe care n-am mai intalnit-o la nici o alta masina : nu are proiectoare, nu are loc de proiectoare, nu exista ca optiune pur si simplu. Nu ma gandesc ca or stii farurile alea pe care scrie Jaguar Technology sa faca ce trebuie si pe ceata.
Cand e ceata mergi cu alta masina. Asta-i masina de timp frumos, soare si mare.
Nici masinile de curse (F1) nu prea au faruri..

#58
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postmufasa, on 01 ianuarie 2018 - 12:09, said:

[...]Dar ai buton sa aprinzi zona respectiva cand e ceata, sau e aprinsa default ?
La farurile Matrix sunt incluse in far si exista buton separat care aprind zona respectiva.
Așa și la astea, se aprind de la buton separat (care are aceeași formă și e așezat în același loc ca la toate mașinile făcute de VAG). Singura chestie e că luminile nu mai sunt jos în bară ci în blocul optic principal. Mi se pare o chestie bună, având în vedere că alea de jos tindeau să cam ia pietricele-n bot și să piară mai repede decât ar fi fost cazul.

Edited by buntzi, 02 January 2018 - 07:51.


#59
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
In sfarsit astazi abia am primit si actele originale prin posta obisnuita (nu le-a avut cand mi-a trimis masina, erau la JLR DE) ?! Stateau in cutia de scrisori, putin jilave ?! Neamtu o fi crezut ca la noi ca la ei, d-aia nu le-o fi trimis mai safe, norocul meu ca a stiut postasul sa citeasca bine nr. si nu le-a pus 3 case mai incolo .... cred ca era deranj mare daca se pierdeau.
Saptamana viitoare incerc sa scot nr. rosii ca tot e primavara afara. O mai ninge .... ?

Edited by mufasa, 04 January 2018 - 21:51.


#60
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Sigur ninge,...pe Transalpina. În București nu cred

#61
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postmufasa, on 04 ianuarie 2018 - 21:51, said:

In sfarsit astazi abia am primit si actele originale prin posta obisnuita (nu le-a avut cand mi-a trimis masina, erau la JLR DE) ?! Stateau in cutia de scrisori, putin jilave ?! Neamtu o fi crezut ca la noi ca la ei, d-aia nu le-o fi trimis mai safe, norocul meu ca a stiut postasul sa citeasca bine nr. si nu le-a pus 3 case mai incolo .... cred ca era deranj mare daca se pierdeau.
Saptamana viitoare incerc sa scot nr. rosii ca tot e primavara afara. O mai ninge .... ?

Duminica sunt 12 grade cu soare.

Edited by emil_sv, 05 January 2018 - 12:52.


#62
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postemil_sv, on 05 ianuarie 2018 - 12:51, said:

Duminica sunt 12 grade cu soare.
Cica au fost chiar 17 ! (eu nu am fost).

#63
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Am nr. rosii ! Maine o fi cald Posted Image ?

#64
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
il urmaresti pe Busu`diseara la meteo :D .

Mai important este ca sa fie uscat pe drum....ca daca nu ninge sau ii da cu lapovita nu e bai sa circuli cu felina pe drumuri :)

#65
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postmufasa, on 09 ianuarie 2018 - 16:28, said:

Am nr. rosii ! Maine o fi cald Posted Image ?
E cald si azi, daca mergi ziua cand e soare sunt peste 7-8 grade si esti ok cu roti de vara. Baga tare! :D

#66
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postmccrya, on 09 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Mai important este ca sa fie uscat pe drum....ca daca nu ninge sau ii da cu lapovita nu e bai sa circuli cu felina pe drumuri Posted Image
Ba poate sa fie bai chiar daca este uscat dar este frig, teoretic sub 7C, practic nu-mi bat capul pana pe la 0C. Sub, gumele de vara devin foarte tari si franarea sufera chiar pe uscat. Si am nevoie de frane bune ca o sa ma traga ata la viteza.

Dar de fapt nu pot sa ies maine ca trebuie sa-i fac casco musai.

BTW, sa va zic niste costuri :
- RCA, evident l-am facut unde este mai ieftin, la Euroins, 1000 lei/an.
- casco, cel mai ieftin la o societate serioasa, a fost la Omniasig, incredibila suma de 2000 eur/an (la restul era 2500-3000).
- nr. rosii 3 luni, 53 lei.
Bineinteles ca am facut procura si am platit un comision cuiva sa se ocupe, nu ca as fi "smecher" dar incerc sa evit pe cat posibil, sa interferez cu institutiile statului de kkt in care traim, datorita lipsei de respect cu care sunt tratat.

#67
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Ca de obicei pe urmele lui Mufasa, dar cand vin din spate vin cu un motor mai mare sperand sa il prind din urma:


Am intrat in familia JLR un pic mai repede, cu un Range Rover Sport Supercharged. 530xd ala n-a avut viata lunga, e o masina foarte competenta, buna la toate dar viata e prea scurta.

Mai am cateva modificari de facut, printre care vopsit barele in culoarea caroseriei ca la modelul Autobiography Dynamic. Asta e Autobiography dar e 2013 si nu exista optiunea asta cu barele vopsite atunci. Masina are absolut toate optiunile posibile puse pe ea, inclusiv televizoare, frigider trapa panoramica, sistem audio de 1700W. O sa revin cu impresii, ca acum ma duc inapoi in garaj sa ma joc la setari etc.




Edited by emil_sv, 09 January 2018 - 21:46.


#68
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente !

A fost si pe lista mea acum 3 ani, superba masina !

Grija mare noaptea, in IF asfaltul se face negru si devine un pic alunecos, mai ales spre dimineata.

#69
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Sa te bucuri de bolid (termen mai bun nu exista) !

Mai mare da, dar sa ma prinzi nu, ca-i mai lent (5,2s vs 4,9s) Posted Image .
Dar daca vii cu Mustangul putem face o liniuta Posted Image .
Dar pe @figo nu l-as chema ca ne face pe amandoi cu ale lui 4,7s de la C43 Posted Image.

Acu pe bune, la primavara ar fi interesant sa mergem toti 3 o zi la track day la Adancata, ce ziceti ?

Edited by mufasa, 09 January 2018 - 21:52.


#70
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postmufasa, on 09 ianuarie 2018 - 21:45, said:

Sa te bucuri de bolid (termen mai bun nu exista) !

Mai mare da, dar sa ma prinzi nu, ca-i mai lent (5,2s vs 4,9s) Posted Image . Dar daca vii cu Mustangul putem face o liniuta Posted Image .
Pe ftype motorul asta cred ca e orgasmic! E tare rau, dar in acelasi timp sfatul meu, cel mai potrivit motor pe RR e SDV8 diesel nu asta. Asta e pentru barbati cu minte de copil de 9 ani ca mine. E complet exagerat si nenecesar, dar e fun. Posted Image

Si prima oara cand am bagat benzina de 560 de lei intr-o masina ca sa ii fac plinul Posted Image

View Postmufasa, on 09 ianuarie 2018 - 21:45, said:

Dar pe @figo nu l-as chema ca ne face pe amandoi cu ale lui 4,7s de la C43 Posted Image.

Acu pe bune, la primavara ar fi interesant sa mergem toti 3 o zi la track day la Adancata, ce ziceti ?
Eu l-as chema pe figo ca nu mi-e frica, el face 4.7 ca pleaca bine de pe loc fiind 4x4, din mers s-ar putea sa avem surprize. #noreplacementfordisplacement

Mergem. eu as fi vrut sa fac cursurile alea pe cayman sa fiu sincer.

Edited by emil_sv, 09 January 2018 - 22:01.


#71
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Da, dar funul conteaza, nu potrivitul !!!

View Postemil_sv, on 09 ianuarie 2018 - 21:58, said:

Mergem. eu as fi vrut sa fac cursurile alea pe cayman sa fiu sincer.
1000 eur .... (parca atat mi-au cerut).

eu cred ca ne face @figo, am impresia ca-i mai priceput pe track, ce sa-i faci daca nu mi-a placut sa joc NFS.

Edited by mufasa, 09 January 2018 - 22:04.


#72
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postmufasa, on 09 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Da, dar funul conteaza, nu potrivitul !!!


1000 eur .... (parca atat mi-au cerut).

eu cred ca ne face @figo, am impresia ca-i mai priceput pe track, ce sa-i faci daca nu mi-a placut sa joc NFS.
A si Ford a lansat niste kituri de putere cu suportul fabricii, primul iti da 460 de cai pe v8, al doilea daca am inteles bine implica un supercharger si o duce in 650 de cai. Daca pot sa o tunez la 650 de cai, mustangul va ramane mult timp in posesia mea. 650 de cai, manual. Ma tenteaza tare, doar ca astia de la ford de aici evident ca nu stiu nimic. Figo e posibil sa fie mai priceput dar #noreplacementfordisplacement. SI nici eu nu-s chiar novice cu masina.

Edited by emil_sv, 09 January 2018 - 22:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate