Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Telefon Android 2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Xiaomi Mi Mix 2
https://m.gearbest.c...pp_1081301.html

#38
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016
Cel mai ieftin Samsung S8 pe care l-am gasit este 2700 lei. OnePlus 5T este 2400 de la ei de pe site, cu voucher. Deci sunt destul de aproape ca pret.

S8 are display cu rezolutie mai mare, mai sharp, putin mai mic, dar are display curbat, display curbat care arata foarte bine, dar care are reflexii enervante rau. Chiar aseara m-am jucat cu un S7 Edge, ma gandesc ca-s asemanatoare in ceea ce priveste reflexiile.

Camera de pe S8 e mai buna. Culorile sunt mai naturale. Are stabilizare. 5T reda tonul pielii spre magenta. Camerele de pe 5T au rezolutie mai mare. 5T simuleaza DOF (depth of field). S8 are diafragma mai mare (f/1,7). La 5T senorul de amprenta poate fi folosit ca declansator.
Pot fi programate butoanele laterale, in camera mode, sa declanseze?

5T nu are difuzoare stereo.

Incarcare rapida au ambele. S8 are si incrcare wireless.

5T are extra 2Gb de RAM, are sistem de operare mai bine optimizat, este mai fluid, mai puternic. Totusi, nu cred ca S8 va deranja.
Ma gandesc ca Samsung nu va fi chiar atat de pasta la optimizarea sistemului de operare si fluiditate.
Nu voi folosi niciodata telefonul la maxim, deci surplusul de putere de procesare al 5T nu ma va chiar ajuta. Dar este acolo. Evident ca nu strica.

5T nu are slot pentru card de memorie. Acum pare ca nu am nevoie de spatiu suplimentar. Nu se stie cum va fi mai incolo.

Senzorul de amprenta pare FOARTE nefericit asezat la S8.

Cam asta ma deranjeaza la Samsung: displayul curbat si senzorul de amprenta. Displayul curbat clar ma deranjeaza. Nu stiu cat de incomoda e plasarea aiurea a senzorului de amprenta. Pare groaznic.

Edited by TeaRex, 21 December 2017 - 15:55.


#39
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De nimerit vei nimeri amprenta, doar că vei atinge lentila camerei destul de des.

Nu știu de ce trăiam cu impresia că 5T costă 2000 de lei, probabil mă gândeam la 3T. :D

#40
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016

View Postjegmihai, on 21 decembrie 2017 - 16:01, said:

De nimerit vei nimeri amprenta, doar că vei atinge lentila camerei destul de des.
Ah! Am uitat sa mentionez: sunt stangaci.:)
Pentru mana dreapta sezorul de amprenta pentru mine este asezat PERFECT. Exact acolo sta aratatorul cand tin telefonul in mana relaxat. Deci, pentru dreapta, senzorul de amprenta pe S8 este mult mai bine plasat decat imi vine pe stanga senzorul de amprenta al 5T-ului. Dar, precum spuneam, sunt stangaci.

PS Sunt inalt, am degete lungi.

Trebuie sa merg intr-un magazin, sa vad cum e cu reflexiile la S8. Poate au mai dres busuiocul si nu sunt la fel de deranjante precum sunt la S7 Edge.

Edited by TeaRex, 21 December 2017 - 16:43.


#41
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Stângaci 100%, in sensul că telefonul îl folosești in principal cu stânga? De dragul offtopic-ului, și eu sunt stângaci, dar telefonul îl folosesc in principal cu dreapta. :D

Mergi in magazin și te lămurești. Nu dai gres daca cumperi S8, este un telefon foarte OK.

#42
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016

View Postjegmihai, on 21 decembrie 2017 - 16:36, said:

Stângaci 100%, in sensul că telefonul îl folosești in principal cu stânga?
Da. Sunt stangaci hardcore. :lol:
De obisnuit ma pot obisnui si cu dreapta, dar trebuie sa insist, sa fiu perseverent. Imi e peste mana. Dar daca e musai, pot.
In generala ma obligau profii sa scriu cu dreapta. Asa era inainte de '89. Scrisul era exact ca si cu stanga. Era oarecum mai usor pentru ca nu imi stergeam scrisul cu mana cand scriam cu stiloul, asa cum se intampla cu stanga. Cu stanga ma invatasem sa tin caietul inclinat si sa scriu pe deasupra, cu mana curbata din incheietura. La inceput imi venea natural cu stanga, era mult mai usor. M-am chinuit ceva pana am invatat sa scriu cu dreapta. Ulterior, chit ca ma invatasem cu dreapta, cand n-am mai fost obligat sa scriu cu dreapta (dupa '89), am revenit la scrisul cu stanga. Acum nu mai prea pot scrie cu dreapta. Parca pictez cand scriu.
La fel si cu schimbatul vitezelor la cutia manuala: mi-ar fi fost mult mai usor cu schimbator pe stanga. Dar daca nu am avut de ales, m-am invatat sa schimb cu dreapta. Si o fac foarte foarte rapid daca e nevoie. Asta cand mai bag cate o talpa pe serpentine, la munte.:P

Edited by TeaRex, 21 December 2017 - 17:15.


#43
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postspree999, on 20 decembrie 2017 - 18:22, said:

Sa nu mai vorbim si de actualizari de soft. La S7 am primit 3 pana acu de cand am luat telefonul. Cand aveam oneplus 3T se actualiza aproape saptamanal.
Nu mai zic ca sunt printre primii care au trecut oficial la Oreo.

Ai primit update la Android 7.0, vechi de un an. Nu mai spun ca S8 & S8+, flagship-uri din Martie asta are tot 7.0. Rusinos!
Samsung sint printre cei mai 'puturosi' in privinta upgrade-ului. Auzi la ei, lanseaza A8 cu 7.1.1 cand Android 8 are deja 3 versiuni stabile.

In privinta S7 Edge, pentru mine a fost o mare deceptie, numai probleme am avut cu el.

#44
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Samsung sunt penibili la upgrade in general. Au facut update la Android 7 pe J5 si J7 2016 la mama dracu' pe final de octombrie!! Moto G4+ si P9 lite primisera inca din primavara, si erau la acelasi pret. Ba chiar Moto G4+ va primi si Android Oreo ceea ce J5 si J7 nu vor pupa.

Edited by TrafalgarLaw, 21 December 2017 - 20:02.


#45
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016
Sunt atat de utile update-urile astea?! La ce?

#46
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostTeaRex, on 21 decembrie 2017 - 20:17, said:

Sunt atat de utile update-urile astea?! La ce?

Update-urile la Android in general fac telefonul sa se miste putin mai bine.

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTrafalgarLaw, on 21 decembrie 2017 - 20:21, said:


Update-urile la Android in general fac telefonul sa se miste putin mai bine.
Adica mai prost .

#48
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostBaxon, on 21 decembrie 2017 - 20:23, said:

Adica mai prost .

Pe P9 lite nu am avut problema asta cand am trecut la 7.0. Se misca putin mai bine ca pe Marshmallow.

#49
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
In afara de cele de securitate, sint update-uri care imbunatatesc viteza, managementul consumului de energie repara buguri etc.
Nu sunt de acord cu cei care spun ca update-urile incetinesc viteza smartphonului. Am un Nexus 6P, vechi de 2 ani cu ultima versiune stabila de Android 8.1, 'zboara' tata. E o adevarata placere sa il butonez.

#50
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postcris_ncs, on 21 decembrie 2017 - 20:28, said:

In afara de cele de securitate, sint update-uri care imbunatatesc viteza, managementul consumului de energie repara buguri etc.
Nu sunt de acord cu cei care spun ca update-urile incetinesc viteza smartphonului. Am un Nexus 6P, vechi de 2 ani cu ultima versiune stabila de Android 8.1, 'zboara' tata. E o adevarata placere sa il butonez.

Apple sunt maestri in asta, au confirmat-o chiar ei. https://forum.softpe...pul-intenionat/

Edited by TrafalgarLaw, 21 December 2017 - 20:31.


#51
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Poze și filmare făcute cu oneplus 5 aici: mariuscucu.ro/review-oneplus-5/ Ei zic ca OnePlus 5t este peste el din punctul de vedere al camerei. Nu vad alta optiune mai ok.

#52
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016
Inca un plus pentru Samsung S8 - este water resistant. :P

#53
asdf123469

asdf123469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.06.2017

View PostTrafalgarLaw, on 21 decembrie 2017 - 19:57, said:

Samsung sunt penibili la upgrade in general. Au facut update la Android 7 pe J5 si J7 2016 la mama dracu' pe final de octombrie!! Moto G4+ si P9 lite primisera inca din primavara, si erau la acelasi pret. Ba chiar Moto G4+ va primi si Android Oreo ceea ce J5 si J7 nu vor pupa.
cand realizezi ca android stock nu poate afisa procentajul bateriei fara root si nu are functii de baza pe care S1 le avea cu android 2.3 si realizezi ca te-ai facut de cacat.

View Postcris_ncs, on 21 decembrie 2017 - 20:28, said:

Am un Nexus 6P, vechi de 2 ani cu ultima versiune stabila de Android 8.1, 'zboara' tata. E o adevarata placere sa il butonez.
stai sa vezi cand iti face bootloop Posted Image

TeaRex, iti recomand sa incerci in magazine si sa iei ce telefon vrei, minunile de pe forum mereu o sa faca razboi intre ce chinezarie trimite nudurile mai repede catre china.

Edited by asdf123469, 22 December 2017 - 08:04.


#54
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTeaRex, on 21 decembrie 2017 - 23:40, said:

Inca un plus pentru Samsung S8 - este water resistant. :P
Și OP5T este, dar nu se laudă la toată lumea!  B)

Și OP5

Iar S8 și S8+ sunt prea fragile (vezi recent pe thread-ul lor, 2 sparte). Oneplus joci biliard cu ele, n-au nici pe dracu!

https://forum.softpe...4#entry22169782

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate