Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Banca Transilvania va lansa o aplicație de tip wallet

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am la ING, nu platesc nimic. Nici la retrageri de oriunde, nici la transferuri in ING sau alta banca, la nimic. Nu stiu daca nu cumva si Raiffeisen nu are asa un pachet.
La BT e intr-adevar 1 leu pe luna la internet banking, dar nu poti scoate de altundeva fara comision.

In fine, fiecare client se uita la ce il intereseaza. Eu am nevoie de transfer de bani in alta banca in fiecare luna si pentru mine conteaza ca transferul e gratuit la ING.

#20
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiam de oferta asta de la ING. Din ce inteleg pe site trebuie sa iti intre in cont minim 700 lei/luna + sa faci o plata minim pe luna cu el, pentru a avea administrare 0. Deci tu ai toate alea si nu platesti absolut nimic pe luna? Ai si Internet Banking? Si ala tot gratuit e?

#21
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Da plus o plata cu cardul pe luna nu conteaza suma.

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Dap, e tot gratuit, daca faci rulaj la ei de 700 de lei/luna. Nu neaparat sa iti iei salariul acolo, dar sa depui macar 700 lei in cont si peste 2 minute ii scoti. Si sa faci vreo plata macar.
Si nu e neaparat sa depui la ghiseu sau ATM-urile lor. Eu portez banii de la BT la ING prin internet banking. Introduc suma de portat si numarul cardului de la BT si mi-i transfera gratuit in cont la ING.

Ideea e ca nu din prima luna e gratuit totul. Dupa primele 3 luni in care rulezi bani ti se activeaza chestia asta. Primele 3 luni ai comision de 5 lei de administrare.
Deci iti cam iau 15 lei pentru chestia asta. Daca o faci pentru termen lung, iti amortizezi investitia Posted Image). Mai ales pentru cineva ca mine, care are nevoie si transferuri in alte banci, care la BT ar costa cativa lei un transfer.

Edited by bai3tzash, 21 December 2017 - 11:22.


#23
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Interesant... dacă o să am nevoie de transferuri la alte bănci sau să scot bani de oriunde (momentan nu prea mai scot bani decât rar, gen 1-2 dăți pe lună, în rest plătesc cu cardul) o să o iau în considerare.

#24
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Deci e cu NFC. O sa mearga ca naiba. Daca tot vrei sa platesti cu telefonul iti pui cardul in husa si gata. :lol:

#25
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am luat un card sticker de la BT si dupa o saptamana am mai luat unul. Este 15 lei/an, serios asta vi se pare scump?

As lua si BT-Pay sincer, pentru ca cele doua stickere le-am plasat in familie si eu platesc tot cu portofelul (cu cardul clasic ascuns inauntru).

Plus ca imi inchid cardul de credit de la RZB pentru BT Flying Blue Premium. Conform calculelor mele o sa-mi iasa un bilet gratuit in Europa in fiecare an pentru cei 200 lei cost anual al cardului.

#26
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 23.09.2017

View PostLord_Silver, on 21 decembrie 2017 - 10:56, said:

Bancă scumpă? Am un singur comision la ei, 1 leu pe lună pentru a putea folosi Internet Banking, în rest nu am nimic, nici la retragere, nici la plăți, nici la transfer pe alt cont BT... singurul comision care e, e dacă transfer bani într-un cont de persoană fizică de la alta bancă (parcă ceva gen 3 lei) - dar foarte rar folosesc așa ceva. Majoritatea cunoștințelor au început să se mute la ei tocmai pentru asta. La BRD aveam o mulțime de comisioane, inclusiv pentru retragerea de bani de la ATM. Dacă tu îmi găsești altă bancă pe piață la noi la care să am o ofertă mai avantajoasă de 1 leu pe lună (și asta și cu Internet Banking inclus), eu te ascult.

Ti-am gasit eu: ING.

#27
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostLord_Silver, on 21 decembrie 2017 - 10:56, said:

Bancă scumpă? Am un singur comision la ei, 1 leu pe lună pentru a putea folosi Internet Banking, ĂŽn rest nu am nimic, nici la retragere, nici la plăți, nici la transfer pe alt cont BT... singurul comision care e, e dacă transfer bani ĂŽntr-un cont de persoană fizică de la alta bancă (parcă ceva gen 3 lei) - dar foarte rar folosesc așa ceva. Majoritatea cunoștințelor au ĂŽnceput să se mute la ei tocmai pentru asta. La BRD aveam o mulțime de comisioane, inclusiv pentru retragerea de bani de la ATM. Dacă tu ĂŽmi găsești altă bancă pe piață la noi la care să am o ofertă mai avantajoasă de 1 leu pe lună (și asta și cu Internet Banking inclus), eu te ascult.
Folosește mai des plățile către clienți ai altor bănci și nai vb! La fel pentru prit Lei. Aplicația de mobil e 4 Lei, isr pentru fiecare card cer 5 ptr serviciile de notificare SMS.
Ca ai tu niște nevoi minime di le acoperă BT e o treabă, ce au nevoie alții e alta poveste.

#28
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
ING e ok pana nu ai de platit in valuta (vezi cursul standard) atunci iti cam pierzi cheful de "gratuitate".
De asta e mai bine sa ai conturi la mai multe banci, eu am la BT, ING si BRD.

ON TOPIC:
Am scris mail catre BT sa intreb daca va costa ceva aplicatia BTPay.
Raspunsul lor:

Quote

Buna domnule easy90rider,

Aplicatia e gratuita, se va putea descarca din google play store si app store. Plata cu telefonul la comercianti va fi cu comision 0, similar cu plata cu cardul fizic.
Va multumim pentru interesul legat de aplicatie si asteptam cu interes feedback-ul dumneavoastra, cand aplicatia va fi lansata in store, la finalul lunii Ianuarie 2018.
Daca aveti nevoie de informatii suplimentare e usor sa ne contactati:
- telefonic:  0264 308028, *8028 (serviciul Call Center)
- prin e-mail:  [email protected]
- pe web: http://intreb.bancatransilvania.ro/ .
Suntem oricand bucurosi sa va ajutam.
Oricand pregatit sa va ajut,
Estera Dunca
Responsabil Relaţii Clienţi - Carduri&Comercianţi
Direcţia Contact Center


#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
@easy90rider, cred ca intrebarea ta a fost pusa anapoda.
Este cat se poate de logic ca aplicatia in sine, sa fie oferita gratuita in store ul sistemului de operare folosit, intrebarea corecta era...cat costa servicul?
Eu sunt mai mult decat convins ca vor cere bani pentru servicul asta, daca au nesimtirea sa ceara bani pt banalul mobile banking....si romanii inca platesc pentru asa ceva, mai mult ca sigur vor cere pentru un servicu nou in ro, lumea va fi incantata si dispusa sa plateasca.

View PostMaterium, on 22 decembrie 2017 - 10:15, said:


Folosește mai des plățile către clienți ai altor bănci și nai vb! La fel pentru prit Lei. Aplicația de mobil e 4 Lei, isr pentru fiecare card cer 5 ptr serviciile de notificare SMS.
Ca ai tu niște nevoi minime di le acoperă BT e o treabă, ce au nevoie alții e alta poveste.
Total de acord

1 leu pentru internet banking si 5 pentru mobile banking , pe luna....este extrem de scump pentru astfel de servicii pentru care, eu, personal, nu concep indeea de banca. Cum de marea majoritate a bancilor straine , ofera asta gratuit, doar in Romania, oamenilor li se pare ieftin 1 ron pe luna pentru ceva ce trebuie sa fie gratis. In ziua de astazi, banca inseamna internet banking, asta este esenta bancii...iar ideea de banca, inca in Ro, costa, si pe de asupra lumea e si multumita. Mda...frumoasa evolutie, nu o pot intelege.
Aici nu este vorba neaparat de suma ceruta, ci de principiul.

Edited by cuculea, 08 January 2018 - 08:17.


#30
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVillefort, on 21 decembrie 2017 - 16:42, said:

Daca tot vrei sa platesti cu telefonul iti pui cardul in husa si gata. :lol:
Asta imi aduce aminte de nuntile alea epice de la tara unde el era imbracat cu patofi de lac marca adidas, pataloni de trening si sacou stralucitor...si cu o bacnota de 50  in piept.

#31
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu sper, totusi, ca nu vor cere bani in plus pentru serviciu, ca daca cer, sa si-l bage unde vor...

#32
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 23.09.2017
Cand ii da drumu pe piata?

#33
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Daca totul decurge conform programului,pe / in jurul datei de 1 Februarie.

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu zic sa facem niste pariuri pe aci,asa de amuzament.

Eu pariez ca il vor lansa pe bani. Ma bazez pe cat de hapsani sunt si cer bani pe mobile banking.

#35
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 23.09.2017

View Postcuculea, on 16 ianuarie 2018 - 16:30, said:

Eu zic sa facem niste pariuri pe aci,asa de amuzament.

Eu pariez ca il vor lansa pe bani. Ma bazez pe cat de hapsani sunt si cer bani pe mobile banking.

La partea cu taxa pe mobile banking ai mare dreptate. Zici ca sunt cazuti din cer si dezorientati. Mai ales ca toate bancile iti ofera gratuit homebank si mobile banking. Oricum, sa zicem ca cer bani pe home bank. In cazul asta mobile bankingul este gratuit (adica taxa este inclusa in cea de homebank).

Si pana la urma, daca tot am nevoie sa accesez contul de pe mobil, voi intra pe browser.

#36
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
asa am zis si eu ,ca e nasoleanu 5lei pe luna mobie banking,pana am vazut la prietena cum arata aplicaitia de la bcr,moment cand mi-am dat sema de ce platesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate