Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Banca Transilvania va lansa o aplicație de tip wallet

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#1
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Banca Transilvania, liderul pieței în domeniul cardurilor, a finalizat procesul de dezvoltare a aplicației mobile BT Pay, aceasta fiind acum în faza-pilot, urmând a fi accesibilă clienților BT la finalul lunii ianuarie 2018.

BT Pay permite plăți contactless, fiind bazat pe tehnologie inteligentă de plată Visa Token Service și MasterCard Digital Enablement Service

Sursa : http://www.zf.ro/ban...e-2018-16882748

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu de ce, dar am ff mica suspiciune ca Apple nu va da acces, pt ca ar concura direct cu Apple Pay, jucarie din care Apple ciupeste la orice cumparatura.

Momentan as fi ff fericita cu cele stickere, ce s-ar lipi pe telefon.
Recunosc, nu sunt client al acestei banci.

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
How about Google?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Adm, on 20 decembrie 2017 - 12:31, said:

jucarie din care Apple ciupeste la orice cumparatura.

Ce comision ?

#5
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009

Quote

Cu ajutorul BT Pay, clientii BT vor putea realiza urmatoarele:
    Plati in tara si in strainatate, prin aproprierea smartphone-ului de terminelele contactless ale comerciantilor, functionalitate valabila doar pentru smartphone-urile cu sistem de operare Android, sistemul iOS nepermitand accesul NFC pentru terte aplicatii.

Bineînțeles că noi, cei cu Apple, pauză. Pană vine Apple Pay mai avem de așteptat.. :)

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017

 anarchy78_ro, on 20 decembrie 2017 - 12:16, said:



Sa te auda Dumnezeu si sfintii si etc etc

Edited by alex342, 20 December 2017 - 12:56.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 anarchy78_ro, on 20 decembrie 2017 - 12:16, said:

Banca Transilvania, liderul pieţei în domeniul cardurilor, a finalizat procesul de dezvoltare a aplicaţiei mobile BT Pay, aceasta fiind acum în faza-pilot, urmând a fi accesibilă clienţilor BT la finalul lunii ianuarie 2018.

BT Pay permite plăţi contactless, fiind bazat pe tehnologie inteligentă de plată Visa Token Service şi MasterCard Digital Enablement Service

Cei de la BT au mai lansat in 2017 o dracie fin-tech si anume Pago Plateste, in care apar facturile furnizorilor de cablu, energie, telefon, gaz, etc. si poti plati direct cu cardurile inregistrate in aplicatie (plati securizate). Problema e ca, deocamdata functioneaza romaneste adica, platile initiate se fac tarziu (cca 5 zile) si poti depasi scadenta, nu trimit confirmarile de plata la timp pe mail si nu isi asuma responsabilitatea daca platile nu se fac la timp... Aplicatia permite si plati programate la o data anume, ex:  data de 30 in fiecare luna.. Numai ca merge romaneste = nu ai garantia ca la data de 30 au initiat decontarea.. tre sa stai sa astepti sa primesti vreun semn...  Adica initiezi decontarea dar facturile nu apar platite pe site-urile furnizorilor (ex: ENEL, RCS-RDS, etc).... Pai.... egal cu zero daca nu apra confirmarile de plata acolo si stai sa te intrebi in zilele de 1-4 ale lunii urmatoare daca s-a platit sau nu.

Ideea cu aceste fin-tech-uri e buna... atata timp cat functioneaza cum trebuie si cat timp nu aduc imbunatatiri minore la solutiile de banking deja existente pe piata.

Edited by rosix, 20 December 2017 - 13:18.


#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 rosix, on 20 decembrie 2017 - 13:08, said:

Cei de la BT au mai lansat in 2017 o dracie fin-tech si anume Pago Plateste, in care apar facturile furnizorilor de cablu, energie, telefon, gaz, etc. si poti plati direct cu cardurile inregistrate in aplicatie (plati securizate).

In aplicatia de mobile banking BT are optiune de plata a facturilor, prin scanarea codului de bare (sau altele pe care nu le-am folosit). Pago asta ii aplicatie separata sau ii integrata in aplicatia generala?

#9
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
eu nu inteleg cu ce e diferit bt pay fata de bt24 care e acum la ei ..

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Bine, bine, dar costa ceva BT Pay asta?
Cred ca le cam pleaca clientii persoane fizice, de aia incearca sa ofere ceva avantaje.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 edy_wheazel, on 20 decembrie 2017 - 13:35, said:

In aplicatia de mobile banking BT are optiune de plata a facturilor, prin scanarea codului de bare (sau altele pe care nu le-am folosit). Pago asta ii aplicatie separata sau ii integrata in aplicatia generala?

E aplicatie separata pentru Android, disponibila in Google Play, care practic citeste facturile furnizorilor (contract cu aia) din conturile online ale clientilor (care si-au facut cont pe net in My Enel, Digicare si altele similare).  Aplicatia e ok numai ca deconteaza tarziu. Cand faci plata cu cardul pe site-ul ENEL sau RDS, spre exemplu, atunci cand platesti in ultima zi, sa spunem, ai confirmarea de plata pe mail in acea zi, iar site-ul respectiv iti scade factura achitata.
In cazul PAGO, platesti, apoi stai si te uiti la ele, intrebandu-te daca s-a platit sau nu.. ca nu apare nimic ca s-ar fi facut plata. Mai e de lucrat la aceasta aplicatie, care are si plati pre-programate la o anumita data anume... deci le poti fixa si uiti de ele, cu conditia sa faca la timp decontarile, nu in 4-5 zile, ca e egala cu zero, in acest caz.

Edited by rosix, 20 December 2017 - 14:20.


#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 edy_wheazel, on 20 decembrie 2017 - 13:35, said:

In aplicatia de mobile banking BT are optiune de plata a facturilor, prin scanarea codului de bare (sau altele pe care nu le-am folosit). Pago asta ii aplicatie separata sau ii integrata in aplicatia generala?
Aplicatie separata. E important ca la pago trebuie sa ai cont la acel furnizor...

 Hondarul_21, on 20 decembrie 2017 - 14:04, said:

eu nu inteleg cu ce e diferit bt pay fata de bt24 care e acum la ei ..
BTPay ar trebui sa fie ceva similar cu Android/Apple/Carfur pay. Adica plata contactless cu telefonul.

On topic: Daca cer si pe asta bani, cum cer pe StickerBTPay... sa si-l bage...

Edited by easy90rider, 20 December 2017 - 15:20.


#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

 bai3tzash, on 20 decembrie 2017 - 14:11, said:

Bine, bine, dar costa ceva BT Pay asta?
Cred ca le cam pleaca clientii persoane fizice, de aia incearca sa ofere ceva avantaje.
Ai ceva date, statistici cu plecatul asta sau e doar o parere la o bere? Pana una-alta au achizitionat banc post iar ceva mai devreme volksbank.
Nu ofera niciun avantaj, fac asta calculat, pentru castig (bani, imagine, comisioane etc).

#14
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Ing in Olanda are plata cu telefonul, contactless prin NFC. Problema e că da eroare foarte des și toată lumea a rămas tot la card.

#15
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Numai lucruri "bune" aud de ING in ultima perioada.

#16
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Info primite pe email :

Imaginează-ți o zi în mall în care plătești totul rapid, contactless, cât ai spune …piing!
  

În curând, dacă ai doar telefonul cu tine la shopping, e suficient!
La finalul lunii ianuarie 2018, Banca Transilvania va lansa aplicația de plată cu telefonul - BT Pay.


Ce poți face cu aplicația BT Pay? Multe:

Plătești cumpărăturile cu telefonul alegând oricare dintre cardurile BT înscrise în aplicație. E simplu, rapid și fără comision; Valabil doar pentru telefoanele cu sistem de operare Android și cu tehnologie NFC inclusă

Trimiți bani instant către cine dorești sau poți solicita să ți se trimită bani când ai nevoie. Tot ce trebuie să știi pentru transfer este numărul de telefon al persoanei către care/de la care este transferul de bani; Poți transfera bani și între conturile cardurilor tale BT

Poți vedea istoricul tranzacțiilor cardurilor cuprinse în BT Pay și câți bani mai ai pe cardul BT. Dacă ai și card de credit BT, poți afla inclusiv sumele lunare de plată și câte puncte de loialitate STAR ai acumulate, pentru a le folosi ulterior la alte cumpărături. Totul, în timp real

Primești în exclusivitate oferte ale partenerilor STAR și ale BT

  
Pentru deținătorii de telefoane cu sistem de operare iOS, datorită restricțiilor impuse de producătorii Apple, nu s-a putut dezvolta modulul de plăți, structura iOS nepermitând

accesul NFC pentru terțe aplicații. Dar, avem oricând varianta sticker-ului BT Pay, care poate fi solicitat direct din aplicație.

O să-ți dăm de veste imediat ce aplicația BT Pay este disponibilă.

https://www.bancatra...et-bt/news.html

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006

 dreaQ, on 20 decembrie 2017 - 15:23, said:

Ai ceva date, statistici cu plecatul asta sau e doar o parere la o bere? Pana una-alta au achizitionat banc post iar ceva mai devreme volksbank.
Nu ofera niciun avantaj, fac asta calculat, pentru castig (bani, imagine, comisioane etc).
Avand in vedere ca am inceput propozitia cu "Cred ca le cam", se subintelege ca e o parere proprie :)).
Anul asta m-au sunat de vreo 4-5 ori de la BT. Odata ca de ce nu le folosesc cardul si imi portez banii direct la ING, odata ca imi dau gratuit Internet Banking-ul daca raspund la niste intrebari, odata... nu mai stiu ce.
BT-ul e o banca destul de scumpa pentru persoane fizice, fata de altele care oferta tot felul de pachete gratuite. Cam greu de crezut ca atata reclama de la ING (si alte banci), cu pachetul de salariu, nu a facut ceva miscari de clienti pe piata sau macar sa ia in vedere sa-si mute salariul de la o banca la alta.
Asa ca, pe langa o sursa noua de comisioane, vor sa tina tinerii dornici de chestii cool sa ramane la ei sau sa vina alti clienti noi la ei tocmai pentru chestia asta.

#18
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.02.2008
Bancă scumpă? Am un singur comision la ei, 1 leu pe lună pentru a putea folosi Internet Banking, în rest nu am nimic, nici la retragere, nici la plăți, nici la transfer pe alt cont BT... singurul comision care e, e dacă transfer bani într-un cont de persoană fizică de la alta bancă (parcă ceva gen 3 lei) - dar foarte rar folosesc așa ceva. Majoritatea cunoștințelor au început să se mute la ei tocmai pentru asta. La BRD aveam o mulțime de comisioane, inclusiv pentru retragerea de bani de la ATM. Dacă tu îmi găsești altă bancă pe piață la noi la care să am o ofertă mai avantajoasă de 1 leu pe lună (și asta și cu Internet Banking inclus), eu te ascult.

Edited by Lord_Silver, 21 December 2017 - 11:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate