Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Banca Transilvania va lansa o aplicație de tip wallet

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#37
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Las-o moarta-n papusoi. ING nu cere niciun ban pt mobile banking si au poate cea mai reusita aplicatie.

#38
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postalex342, on 16 ianuarie 2018 - 17:25, said:

Las-o moarta-n papusoi. ING nu cere niciun ban pt mobile banking si au poate cea mai reusita aplicatie.

no,nu iti baga nimeni pe gat BT :))

#39
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Noi vorbeam cumva ca iti baga pe gat sau nu? Noi vorbeam ca taxa aia pe Mobile banking este aiurea.
Dar na', snobii raman snobi si platesc pt servicii ce in strainatate sunt netaxabile.

Edited by alex342, 16 January 2018 - 19:22.


#40
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postalex342, on 16 ianuarie 2018 - 19:18, said:

Noi vorbeam cumva ca iti baga pe gat sau nu? Noi vorbeam ca taxa aia pe Mobile banking este aiurea.
Dar na', snobii raman snobi si platesc pt servicii ce in strainatate sunt netaxabile.
nu vrei tu sa iti masori asa cuvintele cu oameni pe care nu ii cunosti ? nu-i snobism 5 lei . daca stai si iti pierzi noptile cu gandul la 5 lei si la cum e dincolo, fa-ti bagaju si la revedere.

#41
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Pe banii tai faci ce vrei. Pe banii mei cer ce servicii vreau. ;)

#42
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postalex342, on 16 ianuarie 2018 - 16:37, said:

La partea cu taxa pe mobile banking ai mare dreptate. Zici ca sunt cazuti din cer si dezorientati. Mai ales ca toate bancile iti ofera gratuit homebank si mobile banking. Oricum, sa zicem ca cer bani pe home bank. In cazul asta mobile bankingul este gratuit (adica taxa este inclusa in cea de homebank).

Si pana la urma, daca tot am nevoie sa accesez contul de pe mobil, voi intra pe browser.
Nu prea se ofera gratuit.... Il ai gratuit la pachet de 5-10 lei pe luna... Sau daca primesti X lei in cont lunar si faci Y tranzactii cu cardul, sau altele...

De ex OTP cere 3lei pt internet/mobilebanking si https://www.otpbank....irekt-pf-ro.pdf -te doare mintea, platesti fiecare SMS.

La BT platesti 5 lei si iti trimit SMS gratuit la fiecare tranzactie, dupa un an l-am dezactivat, ca ma enerva...

Edited by easy90rider, 18 January 2018 - 15:11.


#43
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
A fost lansat azi. Pe iPhone  e doar o versiune(gratuita) limitata a BT24 în timp ce pe android funcționează  precum Android Pay.

#44
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Păi apple nu dă acces la chipul NFC...

#45
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cea de pe iphone e inutila atunci.

#46
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Poti renunta la mobile banking daca folosesti aplicatia doar pentru a verifica soldul si platile, economie de 4 lei pe luna.

#47
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006

View PostChrisD, on 29 ianuarie 2018 - 16:21, said:

Poti renunta la mobile banking daca folosesti aplicatia doar pentru a verifica soldul si platile, economie de 4 lei pe luna.
Da, asta voiam sa zic si eu. Am instalat-o, pentru vazut ultimele tranzactii si soldul, e suficienta aplicatia.

#48
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostChrisD, on 29 ianuarie 2018 - 16:21, said:

Poti renunta la mobile banking daca folosesti aplicatia doar pentru a verifica soldul si platile, economie de 4 lei pe luna.
Unii mai avem si depozite plus alte conturi, nu doar cardul de salariu.
Economisesc 48 de lei pe an? Uau!
Si cand te gandesti ca un bilet la cinema e 22 de lei x 2 plus 50 de lei nachos, popcorn, bauturi. Poate mai vrei sa si mananci inainte.
Mai costa si motorina pana acolo.

#49
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Nu inteleg de ce esti asa ironic, am specificat ca cei care folosesc aplicatia BT24 doar pentru sold si a verifica platile cu cardul, pot renunta.

#50
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Oricum e varza actualizarea la bt.
Incercati revolut sa vedeti cum apare instant, inclusiv sambata si duminica tranzactia, nu doar soldul contabil...

#51
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Mai exista vreo aplicatie cu acces la banii tai fara vreo forma de logare?
Am dezinstalat-o in 2 minute.

Recomand revolut...

View PostChrisD, on 29 ianuarie 2018 - 16:31, said:

Nu inteleg de ce esti asa ironic, am specificat ca cei care folosesc aplicatia BT24 doar pentru sold si a verifica platile cu cardul, pot renunta.
Exista asa persoane? Tare imi e ca cei care fac asta verifica soldul la bancomat si scot cei 1200 de lei in prima zi in care le intra salariul...

View Postbai3tzash, on 29 ianuarie 2018 - 16:22, said:


Da, asta voiam sa zic si eu. Am instalat-o, pentru vazut ultimele tranzactii si soldul, e suficienta aplicatia.
Nu te deranjeaza ca nu cere absolut nici o forma de logare?
Poate e ok cand ai doar cateva sute de lei pe card, dar cand ai zeci de mii deja vrei ceva securitate...

Edited by catalin11catalin, 29 January 2018 - 19:32.


#52
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Este o aplicatie de plati, nu de management al contului...iar pt. plati se poate seta sa bagi amprenta de absolut fiecare data. Care e deci problema ta? Ca iti vad dusmanii zecile de mii din cont?

Am folosit azi sistemul, a mers impecabil si mi se pare o realizare exceptionala a celor de la BT. Lucrez la unul din concurentii lor, dar chiar mi se pare ca au facut o treaba foarte buna, in conditiile in care Samsung/Google/Apple Pay sunt mai preocupati sa vina in superputeri economice ca Ucraina.

Personal de multi ani mi-am dorit un astfel de sistem de plata si ma bucur ca s-a spart gheata in sfarsit si in Romania.

Chit ca am folosit si mi-au placut si bratara (care zbura usor de pe mana) si stickerul (care facea telefonul sa arate cam nasol), pt. prima oara chiar pot lasa portofelul acasa - o husa de telefon cu loc de un card normal (cel de acces in birou) si cartela de metrou si aia e :)

#53
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postjohnflorin, on 29 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Este o aplicatie de plati, nu de management al contului...iar pt. plati se poate seta sa bagi amprenta de absolut fiecare data.
Pe iphone?
Unde?

View Postjohnflorin, on 29 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Am folosit azi sistemul, a mers impecabil si mi se pare o realizare exceptionala a celor de la BT. Lucrez la unul din concurentii lor, dar chiar mi se pare ca au facut o treaba foarte buna, in conditiile in care Samsung/Google/Apple Pay sunt mai preocupati sa vina in superputeri economice ca Ucraina.
Sau cei de la BT si celelapt banci nu vor sa scape comisioanele din maini... apple pay are nevoie de colaborare cu o banca.

#54
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
L-am folosit pe Android, pe iPhone mi se pare ca e pointless aplicatia pt. ca nu poti plati deloc, au si zis intr-un comunicat anterior ca e nevoie de sticker pe iPhone pt. ca numai Apple Pay are acces la senzorul NFC, dar punand stickerul de fapt nu mai ai nevoie de nicio aplicatie de plati.

Ca idee, bancile nu prea vor sa lucreze cu Samsung/Google/Apple Pay pt. ca se pierde vizibilitatea brandului atunci cand folosesti solutia respectiva de plata, dar na, nu vor avea de ales, daca ar veni Apple Pay in Romania chiar si in colaborare cu Banca Feroviara tot ii va forta piata pe toti ceilalti sa li se alature.

Cat despre comisioane, avand in vedere ca am trecut de la comisioane la fiecare retragere de bani (lucru costisitor in vremurile in care POS-urile de plata nu erau omniprezente sau nu aveai de gand sa stai cu tot salariul sub saltea) la 4 lei pe luna pt. un serviciu care iti permite sa faci o groaza de lucruri si plati gratuite oriunde, chiar mi se pare OK cum e acum.

Online/mobile banking are costuri de servere/dezvoltare, etc., faptul ca e gratis pt. cineva inseamna in realitate ca e subventionat tot de acel cineva cand isi ia un credit...sa fii cu adevarat un client care doar "costa" o banca (sau orice alt service provider) cere ceva efort si e de obicei aproape imposibil, undeva cumva tot platesti intretinerea ta :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate