Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme cu vecinii, inundatii dupa inundatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Mihaela87

Mihaela87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2017
Buna ziua!
Am si eu nevoie de un sfat, o indrumare... Am probleme cu vecinii de multa vreme, inundatii dupa inundatii si de fiecare data neaga ca problema ar fi de la ei. Insa dupa multe insistente ale mele, totusi se rezolva pentru o perioada (nu am nici o explicatie, nu stiu daca repara sau pur si simplu se intampla cate o minune, caci comunicarea cu ei nu functioneaza absolut deloc Posted Image ) De fiecare data cand merg sa ei la usa, imi raspund la fel de sec(asta in cazul in care dau drumul la usa, caci si asta e o raritate): "Nu este de la mine. Intra si vezi, la mine e uscat", ba chiar o data mi-au spus cu un asa tupeu: "la mine e uscat, doar n-o sa-mi sparg eu gresia si faianta ca iti curge dumitale apa in cap". In toti anii astia mereu am chemat instalatorul pentru a-mi confirma ca e de sus sau poate e de pe tronson, pe partea comuna si mereu mi s-a spus ca e de la ei si exact de unde. La ultima "bucurie" m-am dus din nou la ei, aceeasi placa de care sunt satula, asa ca am luat decizia de a face o sesizare scrisa asociatiei de proprietari, prin care am solicitat sa vina sa verifice ambele apartamente si sa se stabileasca oficial de unde este problema. Timp de o saptamana de la depunerea solicitarii liniste si pace(mentionez ca in toata aceasta merioada la mine curgeau stropi din tavan), dupa o saptamana m-am dus pusa pe cearta la asociatie, caci altfel vad ca nu se poate. In ziua respectiva au venit cu o comisie formata din 3 persoane, incluzand si instalatorul asociatiei de proprietari care a spus acelasi lucru pe care l-am auzit de N ori: ca problema este de la ei si nu de pe partea comuna. S-au dus la ei la usa, bineinteles nu au dat drumul(proprietarul nu era acasa, iar persoana care era in casa si a carei calitate nu o cunosc nu deschide usa in lipsa "stapanului"), concluzia fiind: "ne pare rau, nu ne-au dat drumul la usa, o seara buna". Dupa inca o saptamana, timp in care umezeala a ajuns si la vecinul de jos, m-am dus din nou la asociatie si am cerut un raspuns oficial pentru adresa pe care am facut-o. Chiar in seara aceea si-a facut aparitia si proprieratul apartamentului, am sunat repede la administrator si am anuntat ca e acasa si pot veni:"da da da, venim bla bla". Evident nu au venit, A doua zi am mers eu din nou la usa vecinului(care de fiecare data deschide usa doar pe un sfert, de abia apuci sa zici ceva ca tot are tendinta de a inchide usa in nas) si mi-a spus ca a chemat un instalator acu 2 saptamani si la el nu sunt probleme. I-am spus ca ar trebui sa aduca acel instalator si la mine, ca sa poata sa evalueze mai bine problema sau macar sa permita celor de la asociatie sa intre la ei in casa sa verifice si sa il lamureasca. Chiar inainte sa inchida usa mi-a spus ca luni va fi cu instalatorul la mine. Azi e luni, mi-am luat liber de la munca sa stau sa-l astept... si evident nu a venit nimeni. Asociatia nu are ce sa ii faca, raspuns scris de la ei nu am primit inca, el nu vrea sa colaboreze... CE SA FAC??? Ca intru in depresie cand intru in baie si aud cu picura intr-una Posted Image
Imi cer scuze ca am scris atat de mult (si inca mai aveam, simteam nevoie sa ma si racoresc) si va multumesc din suflet pentru rabdarea de a citi!

Attached Files


Edited by Mihaela87, 18 December 2017 - 17:45.


#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
apa oprita de la subsol, floarea robinetului scoasa, rupta tija cu moxul (eventual ciocanul) si enjoy.

metoda patentata si oferita gratuit de mine. urletele si scandalul sunt bonus. dar sa ti se rupa...

Edited by dygey, 18 December 2017 - 17:56.


#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Dezavantajul statului la bloc... :(
O chemare in judecata nu ar fi de folos? Te-ai consultat cu un avocat? Cred ca asta ar fi ultima solutie...

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Vãruiești o ultimã datã și-ți asiguri apartamentul. Când te mai udã se ocupã ãia de la firma de asigurãri. Au timp și resurse sã stea prin instanțã cu "inundatorii" :))

#5
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Ai asigurare la apartament?
Dacă da, mergi în instanță. O să regrete acel vecin că te-a inundat vreodată.
Exact cum a zis colegul de mai sus.

Edited by ammazon, 18 December 2017 - 18:04.


#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
vorbeste bland cu vecinul si ofera-te sa-i platesti reparatiile daca e ceva banal. poate trebuie schimbat un robinet pe coloana, da-i de inteles ca vrei sa-l ajuti.
poate e cineva mai sarac si ii e frica. mai sunt si din astia. altfel nu vad de ce ar refuza sa te lase in casa.
am vazut ceva asemanator la o tipa care a ramas cumva cu butonul de la wc semi-deschis si apa curgea intr-una. nu si-a dat seama si a plecat de acasa cateva zile. si din cauza condensului la vecin i s-a umezit peretele

Edited by alx42, 18 December 2017 - 18:14.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Deci, de reparat tot va trebui sa se repare...Ca se repara de sus in jos, ca de jos in sus, tot va trebui reparata.
Asa ca daca vezi ca nu se repara, pui un anunt pe casa scarii si eventual o informatie la asociatie ca de la data X te apuci de reparatii ca exista o scurgere la conducta de apa si in astfel de caz necesita oprirea apei pe toata durata reparatiei. Poti mentiona ca desi problema este de la vecinul de sus care nu are intentia de a lua masuri.
Si asa poti sparge frumos acolo unde este pana gasesti problema. In timpul asta restul locatarilor pot sta fara apa.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMihaela87, on 18 decembrie 2017 - 17:44, said:

Am si eu nevoie de un sfat, o indrumare...
CE SA FAC??? Ca intru in depresie cand intru in baie si aud cu picura intr-una Posted Image

In primul rand sa-ti faci asigurare pe locuinta.
Dupa aceea te vei simti mai bine,pentru ca vei fi despagubita.
Apoi,mai vedem,Sa revii cu noutati.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asigurare facultativa. Care nu se face fara cea obligatorie.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
asigurare, dar care sa acopere daunele de genul asta, nu cea obligatorie. apoi daca esti finuta te duci la vecin si-i spui ca ar fi cazul sa aiba grija cu inundatiile de acu inainte. lui probabil o sa i se rupa si o sa vina si momentul in care o sa-ti inunde din nou apartamentul. in momentul ala te duci la asigurator si faci dosar de dauna, tie iti repara asiguratorul apartamentul dar pe el il pune la plata. probabil o sa i se para joaca si o sa se judece cu asiguratorul. o sa piarda, o sa plateasca reparatia plus cheltuieli de judecata. dar din momentul in care va fi nevoit sa mearga pe la tribunal cu procesul tu ai sa ai liniste cu inundatiile.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Asa am avut si eu cu vecinul. Chiar m-a imbrancit si l-am reclamat la politie.
Apoi am chemat un instalator, a pus robinet deasupra racordului meu, (la inceput a zis ca nu am voie, dar am zis ca il platesc pt lucrare, nu-l intereseaza).
Dupa o saptamana era scandal pe scara.
Eu nu stiam nimic. Le ziceam: vecinul are o avarie.
Eu stau la 1. Bloc cu 4 etaje.
Si-a reparat avaria.
Cum aud o picatura: inchid apa pana a doua zi.
;)

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asigurarea este leacul tuturor miserupiștilor de la bloc. Vecinii de deasupra mă inundau ori de câte ori făceau baie în cadă. Am fost la ei de mai multe ori să le atrag atenția că eu am asigurare și după ce o să reamenajez baia o să chem asigurătorul să o refacă dar nu s-au sinchisit. În momentul când au venit constructorii și au început bocănitul, au intrat și vecinii în fibrilații: au venit să vorbească cu instalatorul să le remedieze și lor ca să mă asigur eu că e bine făcut.

#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Ar fi cateva variante. Te anunt de pe acum ca unele ar putea fi "extreme":

1. Te muti la casa, in felul asta scapi. (inaplicabil daca nu ai bani sa-ti cumperi casa sau nu iti doresti asta).
2. O varianta pasnica: Il dai in judecata si ceri despagubiri, nu doar sa-ti zugraveasca, ci si daune morale (spui ca te-a deranjat zgomotul picurilor de apa, nu te-ai putut odihni si nu ai putut da randament la munca, si din cate stiu daunele morale nu au o anumita limita legala in Romania), si nu-mi spune ca nu e asa, ca stiu deja ca te-a deranjat.
3. Ai barbat? Daca nu, te mariti cu mine? Daca da, spune-i sa se duca sa-i dea vreo doua palme la vecinul ala, ca pe tine ca femeie (cel putin asa cred dupa nick) nu te va baga in seama oricat i-ai bate la usa daca el e barbat (din pacate), iar sa-l iei la palme nu iti recomand, poate te alegi si tu cu cateva.

Pentru inceput iti recomand varianta numarul doi, urmata de varianta a 3-a.

Edited by Zark, 18 December 2017 - 18:47.


#14
Mihaela87

Mihaela87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2017
Am asigurare facultativa, care acopera si "inundatia cu apa provenita de la vecini", dar nu stiu daca se ocupa si de reparatia de sus, caci picura in continuare. De instanta m-am ferit, caci nu sunt o persoana conflictuala, am tot incercat pe cale amiabila. Plus ca ei sunt plini de bani, iar fiul este avocat si au multe "cunostinte", mi-e teama sa nu ajung sa platesc tot eu si cheltuieli de judecata. De varuit am tot varuit pe banii mei, am spart pe la mine doar ca sa ii demonstrez vecinului de jos ca nu de la mine e problema, dar chiar mi-a ajuns, de data asta nu mai vreau sa platesc eu :( Plus ca vreau sa vand apartamentul si vreau sa se rezolve cumva, pentru ca as vrea sa las in regula pentru urmatorul proprietar.
Deci cu firma de asigurari ar trebui sa iau legatura in prima faza?

View PostZark, on 18 decembrie 2017 - 18:35, said:

Ar fi cateva variante. Te anunt de pe acum ca unele ar putea fi "extreme":

1. Te muti la casa, in felul asta scapi. (inaplicabil daca nu ai bani sa-ti cumperi casa sau nu iti doresti asta).
2. O varianta pasnica: Il dai in judecata si ceri despagubiri, nu doar sa-ti zugraveasca, ci si daune morale (spui ca te-a deranjat zgomotul picurilor de apa, nu te-ai putut odihni si nu ai putut da randament la munca, si din cate stiu daunele morale nu au o anumita limita legala in Romania), si nu-mi spune ca nu e asa, ca stiu deja ca te-a deranjat.
3. Ai barbat? Daca nu, te mariti cu mine? Daca da, spune-i sa se duca sa-i dea vreo doua palme la vecinul ala, ca pe tine ca femeie (cel putin asa cred dupa nick) nu te va baga in seama oricat i-ai bate la usa daca el e barbat (din pacate), iar sa-l iei la palme nu iti recomand, poate te alegi si tu cu cateva.

Pentru inceput iti recomand varianta numarul doi, urmata de varianta a 3-a.
1. Asta e urmatorul pas, decizia e luata, casa e in constructie, iar motivul/motivatia e fix asta, ca nu-i mai suport (inundatiile nu sunt singurele neplaceri)
2. Dupa cum am mentionat mai sus, sunt multe neplacerile cauzate (caine urland nopti intregi, fiind lasat singur, gemete de nu stii daca o taie sau o..., face sport in casa, sare coarda, alearga, n-am idee, dar duduie tavanul indelung)
3. Da, imi lipseste acel sprijin care macar sa-mi spuna ca l-ar bate daca ar putea :))) caci ar trebui sa imi iau un luptator ceva, ca sa poata la le faca fata (au antecedente si la capitolul asta)

#15
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMihaela87, on 18 decembrie 2017 - 19:05, said:

Deci cu firma de asigurari ar trebui sa iau legatura in prima faza?
Prima si singura data ,)
Banii  de la asigurare sunt o gluma proasta. Insa in momentul in care le trimite vecinilor factura, ii lecuieste ,)

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View PostRikki-Tikki-Tavi, on 18 decembrie 2017 - 18:41, said:

Probleme cu B.C.R.

Am depus niste bani la BCR; imputernicit pe cont era fiul meu; am avut surpriza sa mi se spuna ca nu-l mai pot trece la imputernicit pana nu se prezinta, personal, la ghiseu. Mentionez ca si-a reactualizat datele la ei [cand au avut nesimtirea sa-l intrebe si ce venit are...[ce treaba are banca cu venitul imputernicitului ?!!!].
Au zis ca asta au hotarat sefii lor si ca asta e legislatia...
Cand sunt atatia tineri plecati din tara, de unde sa-i ia parintii ca sa se prezinte la ghiseul lor ???!!!
Si ai mei nu sunt in tara.
M-am interesat la BRD si acolo au zis ca este suficienta imputernicirea pe cont, fara a fi nevoie sa se mai prezinte imputernicitul la o fiecare noua depunere in cont.
I-am anuntat ca-mi voi retrage banii de la ei si au zis ca e "ok"!
Ma gandesc ca nu sunt teferi, daca renunta asa usor, pentru un moft, la un client "grasut"...
mircul e in alta parte, aici sunt doar discutii separate in functie de tema topicului.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostMihaela87, on 18 decembrie 2017 - 19:05, said:

Am asigurare facultativa, care acopera si "inundatia cu apa provenita de la vecini", dar nu stiu daca se ocupa si de reparatia de sus, caci picura in continuare. De instanta m-am ferit, caci nu sunt o persoana conflictuala, am tot incercat pe cale amiabila. Plus ca ei sunt plini de bani, iar fiul este avocat si au multe "cunostinte", mi-e teama sa nu ajung sa platesc tot eu si cheltuieli de judecata. De varuit am tot varuit pe banii mei, am spart pe la mine doar ca sa ii demonstrez vecinului de jos ca nu de la mine e problema, dar chiar mi-a ajuns, de data asta nu mai vreau sa platesc eu Posted Image Plus ca vreau sa vand apartamentul si vreau sa se rezolve cumva, pentru ca as vrea sa las in regula pentru urmatorul proprietar.
Deci cu firma de asigurari ar trebui sa iau legatura in prima faza?



poate e un pic off topic, dar sunt curios care au fost motivatiile tale pt care ai asigurat locuinta?
[ https://www.statusdigital.co.uk/hs-fs/hubfs/NEW_blog_images/shutterstock_325349966.jpg?t=1511276973345&width=1384&name=shutterstock_325349966.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Foloseste asigurarea cu incredere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate