Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Probleme cu vecinii, inundatii dupa inundatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postargentum, on 18 decembrie 2017 - 20:28, said:


atat. o singura etapa. nu mai repari, nu mai constati, te doare undeva atata vreme cat stii ca e de la vecin. nu'ti fa griji, restul se vor repara ca singure. o sa aibe vecinii grija de asta. daca nu, asta e, tot te'au inundat de atatea ori, te mai inunda o data, iar chemi asigurarea.

Iar cand expira asigurarea ori o maresc bine, ori sau SI, refuza sa te mai asigure, nu?
N-ai mai auzit asa ceva? Ii costi prea mult

#38
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu este ca la auto, asiguratorul se indreapta catre vecin si isi recupereaza paguba de la el.
Nu iti mareste asigurarea ca ei isi recupereaza paguba.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostArgent, on 18 decembrie 2017 - 20:35, said:

Nu este ca la auto, asiguratorul se indreapta catre vecin si isi recupereaza paguba de la el.
Nu iti mareste asigurarea ca ei isi recupereaza paguba.

Dac-o recupereaza, daca e mai ieftin, pur si simplu te refuza.
S-au vazut si p-aici cazuri

#40
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
eu sunt expert in inundatii, nu e unul mai tare pe softpedia! deci sfatul meu avizat e sa torni apa pe jos si pe perete in fiecare zi. dupa vreo doua zile o sa vina si vecinul de dedesubt si o sa-i arati ca inundatia e de la cel de deasupra. acum sunteti doi si o sa castigati. aplica metoda asta si in doua saptamani repara ala singur. daca nu merge metoda asta iti platesc eu reparatia si zugravitul.

#41
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostTsunnnami, on 18 decembrie 2017 - 20:31, said:


Iar cand expira asigurarea ori o maresc bine, ori sau SI, refuza sa te mai asigure, nu?
N-ai mai auzit asa ceva? Ii costi prea mult

nu si in Romania. cred ca iti ofera chiar bonus pt ca le aduci business

#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMihaela87, on 18 decembrie 2017 - 19:05, said:

Am asigurare facultativa, care acopera si "inundatia cu apa provenita de la vecini", dar nu stiu daca se ocupa si de reparatia de sus, caci picura in continuare. De instanta m-am ferit, caci nu sunt o persoana conflictuala, am tot incercat pe cale amiabila. Plus ca ei sunt plini de bani, iar fiul este avocat si au multe "cunostinte",

oricât de multe ”cunoștințe” or avea nu se pot pune cu o companie de asigurări serioasă care are de recuperat o daună.
Deschide dosar de daună și lasă-i pe asiguratori să se ocupe, asta le e meseria.

#43
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostTsunnnami, on 18 decembrie 2017 - 20:58, said:

Dac-o recupereaza, daca e mai ieftin, pur si simplu te refuza.
S-au vazut si p-aici cazuri
Din cauza asta cei care au avu bani si deschidere au mutat tevile pe scara sau au spart spatiul dintre etaje si poti vedea clar tevile.
Restul sunt pe "inundatia fantoma" in care vecinul lasa sa se inteleaga ca la el este uscat, gen cum torni apa pe gresie si se infiltreaza prin tavan, apoi cand iti suna vecinul la usa dai repede cu un prosop si minune ca este uscat la el.

View Postbilti, on 18 decembrie 2017 - 21:32, said:

eu sunt expert in inundatii, nu e unul mai tare pe softpedia! deci sfatul meu avizat e sa torni apa pe jos si pe perete in fiecare zi. dupa vreo doua zile o sa vina si vecinul de dedesubt si o sa-i arati ca inundatia e de la cel de deasupra. acum sunteti doi si o sa castigati. aplica metoda asta si in doua saptamani repara ala singur. daca nu merge metoda asta iti platesc eu reparatia si zugravitul.
Din pacate asta este singura si oarecum ilegala solutie, cum naiba sa zic? Ca este un sfat cu distrugere materiala, adica inunda vecinul de mai jos si provoaca o paguba financiara, paguba care cei care locuim sau am locuit la bloc stim ca nu este chiar asa de mare, adica o varuiala.

Eu ma gandesc sa o rezolve repede si sa se apuce de citit subiecte despre vecini, ca asta cu "ma inunda in baie" vecinul poate sa fie ultima sa grija, poate incepe ala sa iti tropaie pe tavan, apar pete de apa in sufragerie unde chiar ai lucruri de valoare si te costa reparatia o avere.

Credeti ca eu sunt vreun snob care nu am patit sa fiu inundat aiurea de vecinul de deasupra? Asta ca ne-am certat cu ceva? Ehe, eu chiar auzeam tevile cum merg, adica nu era ca pica sau se prelinge apa, nu, bagat dusul in masca de la chiuveta. Ne-am impacat si asta este.

Edited by Argent, 19 December 2017 - 08:47.


#44
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
există o actualizare cu vreo rezolvare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate