Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Trecere cablu TV pe fibră.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

 crisstonne, on 16 decembrie 2017 - 12:41, said:

Adevărat, au apărut cutiuțe mici de plastic pe fiecare etaj :peacefingers:

Attached Files



#20
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Scriu si eu aici...
Momentan am contractul expirat (platesc din inertie) si ma gandesc sa-l prelungesc contractul si sa trec la fibra optica. Tipa de la sediu mi-a zis ca prelungirea se face pe 2 ani, cu scutirea platei pentru 4 luni.
Credeti ca voi vedea diferente de calitate daca trec pe fibra optica? Am un Sony KD-55XE8577 si am cateva posturi HD : Pro tv, Antena, TVR, cateva de sport de la digi.
Oare sa mai astept, ca poate vor fi promotii mai atractive prin decembrie?

Edited by ekoly, 23 November 2018 - 11:10.


#21
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Pentru fibra optica se mai trage inca un cablu pe langa cel actual sau in locul celui vechi vine asta nou?

#22
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 27.08.2007
Care sunt pașii pt a fi trecută televiziunea pe fibră? Momentan sunt pe coaxial cu tv si fibră cu netu. Săptămâna trecută la o vecină de etaj i-au scos coaxialu și a rămas doar cu fibra. Când mi-au instalat mie au spus că tv se poate doar pe coaxial deși am insistat să nu mi se intre cu 2 cabluri în casă

#23
catalyn83

catalyn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 16.11.2008

View Postekoly, on 26 noiembrie 2018 - 00:11, said:

Pentru fibra optica se mai trage inca un cablu pe langa cel actual sau in locul celui vechi vine asta nou?
Banuiesc ca ai (sau aveai) un cablu pentru net + un cablu pentru tv care intrau in apartament. Cand se face trecerea la fibra vei avea doar fibra optica intrand in casa , va fi bagata intr-o cutie in aia se conecteaza cablul tv deja existent pana la tv + fibra optica care va intra in routerul wifi primit de la rds! La mine prima etapa a fost sa aduca fibra in apartament, au bagat-o in router , iar cablul tv a ramas . Dupa un timp au venit si au montat o cutiuta mica in care intra fibra si cablul tv din apartament si a fost eliminat cablul tv de pe hol.

#24
imhotep7

imhotep7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 05.01.2010

View Postcatalyn83, on 01 decembrie 2018 - 22:52, said:


Banuiesc ca ai (sau aveai) un cablu pentru net + un cablu pentru tv care intrau in apartament. Cand se face trecerea la fibra vei avea doar fibra optica intrand in casa , va fi bagata intr-o cutie in aia se conecteaza cablul tv deja existent pana la tv + fibra optica care va intra in routerul wifi primit de la rds! La mine prima etapa a fost sa aduca fibra in apartament, au bagat-o in router , iar cablul tv a ramas . Dupa un timp au venit si au montat o cutiuta mica in care intra fibra si cablul tv din apartament si a fost eliminat cablul tv de pe hol.
Si se vede mai bine la Tv de cand ai trecut pe fibra optica? M-ar bate gandul sa ii chem si la mine, dar daca calitatea e aceeasi mai aman un pic.

#25
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
In legatura cu ONT-ul FTTH receiver. Eu inca nu l am pus in functiune, am lasat deocamdata cablul din cutia scarii retea FTTB 2007. Cand il voi monta si pe el, dupa repozitionarea cablului coaxial in interiorul casei, scot fibra optica din routerul Huawei unde e acum si o introduc in portul Com al ONT-ului. Apoi cablul optic ce iese prin portul R13/14 al ont-ului se introduce in portul routerului wi-fi Huawei. Gresesc cumva?

Apoi, bineinteles se monteaza cablul coaxial in portul RF-Out al ONT-ului Teraband. Sunt ok legaturile?

#26
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am trecut la abonamentul cu FIBERLINK 1000 si TV digital si azi a venit echipa pentru montarea fibrei si a routerului.
Din router am dus un cablu in pc dar as vrea sa duc unul si in tv (smart) insa, desi routerul are 2 iesiri, tipul de la cablu mi-a zis ca doar una este activata pe default si daca o vreau si pe a doua trebuie sa sun la sediu sa mi-o activeze ei din sistem. Asa este sau m-a aburit meseriasul?
Acum, am viteza din poza.

Attached Files



#27
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
M-au sunat si pe mine acuma de la RDS sa imi schimbe cablul TV pe fibra. Initial eram putin sceptic daca sunt de la RDS stiind ca ei nu suna deloc dupa clienti :))) si mai sunt si sarbatorile etc paranoia e mare. Dar vad ca mai sunt oameni in situatia asta, care au fost sunati.

#28
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2010
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori,convertoarele astea fibra-coaxial care transpun canalele in banda tv clasica de pe fibra au reglaj al intensitatii semnalului in UIF ori sint presetate la o anumita valoare exprimata in dB la iesire.Problema este urmatoarea,sa fiu mai precis.Reteaua de cartier catv clasica este de la UPC.Pe terestru am interferente si receptionez in UIF pe linga programele de la UPC care radiaza in eter din reteaua de cabluri si un canal de desene animate de la Digi in UIF.Provenit de la vecini,mai precis din reteaua lor de cablu.Cu chiu cu vai scot Russe  pe terestru de la interferentele astea,chiar si releele tvr de la 200 Km distanta imi pun mari probleme cu receptia.De Sirbi nici nu poate fi vorba.
Locatie Bucuresti.Cine imi poate explica un pic structura retelei digi pe fibra la abonat,acolo unde nu au retea de cabluri cum aveau in Brasov in oras.Merci.

#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
În legătura cu trecerea TV-ului pe fibra optica, Digi Helper a spus că au în proiect trecerea tuturor clienților pe fibra optica . Atunci când va ajunge la blocurile noastre , vom fi sunați .

Edited by Vlad_22, 02 December 2019 - 16:01.


#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
L-a sunat acum câteva min pe taica-meu , cineva de la Digi în legătură cu montarea convertorului ăluia și trecerea pe CATV fibra optica , când am fi disponibili să trimită o echipa . Însă , rămâne după Anul Nou . Că mai vin ăștia si cine știe ce nebuneli mai fac .

Edited by Vlad_22, 27 December 2019 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate