Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

S-a apropiat vreodată omenirea de perefecțiune/echilibru?

* - - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postdjl, on 13 decembrie 2017 - 15:23, said:

De ce aiurea? Argumentează!

Hai ca-ti zic eu.

De cand se stie pe lume, omenirea aia de care zici tu, evolueaza. Unii mai repede, altii foarte incet.
Sa atingi perfectiunea inseamna sa halesti tot de pe masa si sa ragai ca esti satul. Asta se poate doar ca, a doua zi, iar ti se face foame.
Intelegi ?!

#20
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
fiecare civilizatie in parte care si-a atins apogeul, au disparut, uita-te la maiasi, incasi, egipteni, etc. de ce crezi ca ei au informatii sau constructii pe care noi nu ni le putem explica? si daca ma abureste cineva cu extraterestrii ar fi mai bine sa taca!

#21
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017
Cine definește perfecțiunea? Ce este aceasta?

#22
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu s-a apropiat. Dimpotriva...se departeaza !

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postshefu_de_combinat, on 13 decembrie 2017 - 14:37, said:

Din ce puncte de vedere?
Ca daca vorbim de

speranta medie de viata
% populatie sub pragul saraciei
acces la apa si facilitati sanitare
acces la transport, electricitate
acces la informatie
numarul de morti in conflicte armate
numarul si intensitatea conflictelor armate
acces la tehnologie

perioada contemporana este de departe, incontestabil, cea mai buna perioada din intreaga istorie a omenirii. Faptul ca sunt mediatizate toate evenimentele negative in mod intens ne distorsioneaza perceptia asupra realitatii. Trust me, we have it very good.
Problemele pe care le are occidentul acum sunt fix din cauza ca problemele reale s-au cam rezolvat.

In anii '60-'70 aveai comunism in jumatate de europa, benzina cu plumb, norme de poluare aproape inexistente, razboi in vietnam, razboaie civile/de independenta prin mai toata Africa, marele salt inainte+revolutia culturala in China, Apartheid, segregare.
Asa o fi insa vezi ca mai nou avem prietenie trump cu putin. Oare suntem chiar asa de civilizati? Vezi ce se intampla la noi in tara ti se pare civilizat? In mileniul asta , cand ne pretindem a fi civilizati?

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postdjl, on 13 decembrie 2017 - 14:34, said:

Omenirea a tins mai întotdeauana s-o dea în extremităţi. Dar a existat vreo perioadă în care lumea s-a apropiat de perefecţiune sau a tins către ea sau către echilibru?

Da ,cand a fost doar Adam si Eva.
Apoi l-au facut pe boul ala de Cain si s-a dus dracului toata sandramaua.

#25
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

View PostDJPocaitul, on 13 decembrie 2017 - 18:53, said:

Nu s-a apropiat. Dimpotriva...se departeaza !

Viceversa.

In opinia ta, cand era mai aproape de Perfecțiune? Cand zeul poruncea uciderea si jefuirea celor diferiți de tribul ce invoca treaba cu zeul?

#26
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Mă adresez celor care au peste 35 de ani:
- câte numere de telefon ştiaţi pe dinafară în urmă cu 20 de ani? Câte mai ştiţi acum?
- când aţi făcut ultima oară calcule cu creionul pe hârtie?
- câte cărţi citeaţi înainte de apariţia Internetului şi televiziunii prin cablu? Câte citiţi acum?

Kakaia perfecţiune, tovarisci?

(Ca să nu mai vorbim de topicul ăsta, nici măcar titlul nu e scris corect. Nu am nimic cu autorul, poate şi eu aş fi greşit la fel. Ăsta ne e nivelul, consumatorismul ne degradează inteligenţa).

Edited by Yoda, 14 December 2017 - 01:12.


#27
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de carti, va recomand (daca n-ati citit-o deja) Minunata lume noua de Aldous Huxley. Aia da lume perfecta: fiecare era programat genetic de la nastere sa faca o anumita munca, avea un loc in societate pe care nu-l puteai schimba, se faceau orgii alimentate de droguri si supravegheate de stat, singurul progres tehnologic erau filmele cu senzatii tactile mai realiste etc. Voi ati vrea sa traiti intr-o astfel de lume "perfecta" si "echilibrata"? Eu prefer de 1000 de ori situatia actuala :w00t:

#28
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Aldous Huxley e un soi de Mesiah pentru baietii cei mari din NWO, la fel si H.G. Wells sau Aleister Crowley. Brave New World nu e un roman de fictiune ci o expunere exacta a unui viitor indepartat care o sa se asterne peste om. Huxley fiind un mare initiat fabianist, el avea acces la aceste informatii inca de atunci...ideea centrala fiind ca ei fac planurile pe mai multe secole nu pe ani sau decenii precum muritorii de rand, schimbarea are loc trepatat, incet. Pe masura ce vechile generatii sunt inlocuite de cele noi, e ca o updatare a unui sistem de operare, endgame-ul final fiind propasirea unei societati distopiene precum e cea descrisa de Huxley, poate chiar mai sinistru de atat.
De urmarit pentru cei care inca nu sunt cu ochii larg inchisi, uitati-va la inceput ce carte tine in mana !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kZLozrSCT_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by doxan, 14 December 2017 - 02:50.


#29
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View PostYoda, on 14 decembrie 2017 - 00:43, said:

Mă adresez celor care au peste 35 de ani:
- câte numere de telefon ştiaţi pe dinafară în urmă cu 20 de ani? Câte mai ştiţi acum?
- când aţi făcut ultima oară calcule cu creionul pe hârtie?
- câte cărţi citeaţi înainte de apariţia Internetului şi televiziunii prin cablu? Câte citiţi acum?

Kakaia perfecţiune, tovarisci?

(Ca să nu mai vorbim de topicul ăsta, nici măcar titlul nu e scris corect. Nu am nimic cu autorul, poate şi eu aş fi greşit la fel. Ăsta ne e nivelul, consumatorismul ne degradează inteligenţa).

Tot pentru cei care au peste 35 ani:

- cand ati aprins ultima data focul cu cremene?
-care este ultimul pulover crosetat?
- cand a fost ultima sezatoare sau ultimul seceris cu secera?



Se numeste progres!

p.s. audio books se pun la carti citite?

#30
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Doxane, sper ca stii ca nenea e un actor nu bancher nu? Mai exact, e Michael Daviot. Presupun ca ti-ai dat seama si de faptul ca tot video-ul e o poezie nu? Scrisa de Craig-James Moncur. Eh, dar sa nu lasam adevarul sa stea in calea unei conspiratii bune

#31
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postbullterrorist, on 14 decembrie 2017 - 06:07, said:


Tot pentru cei care au peste 35 ani:

- cand ati aprins ultima data focul cu cremene?
-care este ultimul pulover crosetat?
- cand a fost ultima sezatoare sau ultimul seceris cu secera?

Se numeste progres!

p.s. audio books se pun la carti citite?

Da, audio books se pun, evident. Şi e-books. Las Fierbinţi şi teoriile lui Gâdea nu se pun, în opinia mea.
Vorbesc impersonal când spun că lumea nu-şi mai foloseşte inteligenţa şi capacitatea de memorare, asta nu are de-a face cu cremenea şi în niciun caz nu poate fi numit progres.

#32
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Normal ca stiu ca e vorba de un film studentesc, wtf ?Asta nu inseamna ca acel expozeu alegoric nu e legit si nu are echivalent in viata reala. Tot ce spune actorul ala e 100% legit, ai curajul sa contesti ca nu se intampla tocmai asa ?

#33
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View PostYoda, on 14 decembrie 2017 - 00:43, said:

Mă adresez celor care au peste 35 de ani:
- câte numere de telefon ştiaţi pe dinafară în urmă cu 20 de ani? Câte mai ştiţi acum?
- când aţi făcut ultima oară calcule cu creionul pe hârtie?
- câte cărţi citeaţi înainte de apariţia Internetului şi televiziunii prin cablu? Câte citiţi acum?

Kakaia perfecţiune, tovarisci?

(Ca să nu mai vorbim de topicul ăsta, nici măcar titlul nu e scris corect. Nu am nimic cu autorul, poate şi eu aş fi greşit la fel. Ăsta ne e nivelul, consumatorismul ne degradează inteligenţa).

Ca om obsedat de ceea ce inseamna carte, pot sa spun ca varianta mea din 1989 ar fi imbratisat entuziasmat internetul. Dumneata pui cartea pe un altar ca obiect fizic si deplangi moartea sa (nici nu mai conteaza daca opinia e gresita - traim intr-o adevarata renastere a cartii); pentru mine cartea insemna accesul la informatie - or acest acces a fost facilitat extraordinar de internet. Mergi si spune-i lui Cicero ca are posibilitatea sa apese pe un buton si sa aiba la indemana tot ce inseamna cunoastere umana - crezi ca ar refuza acest instrument?

Si inainte de a-mi spune ca cei mai multi dintre oameni folosesc lumea virtuala pentru facebook si ascultare de manele noi, ar trebui sa realizezi ca obiectul numit carte a fost dintotdeauna un obiect elitist. Nu exista inainte de 1989 un cult popular al cartii de vedeai in fiecare casa oameni fermecati de lectura.

Cat priveste utilizarea optima a capacitatii de memorare, ar trebui sa dai intai vina pe carte pentru asta. E neindoielnic ca memoria a jucat cel mai important rol in culturile orale, cu indivizi capabili sa-ti recite Iliada sau Coranul de la cap la coada. Acea lume e disparuta pentru ca societatea prefera intotdeauna eficienta. Noi nu mai retinem numere de telefon pentru ca 1. avem instrumente care inlocuiesc necesitatea asta si 2. nu merita sa-ti incarci memoria cu lucruri de care te poti dispensa. E mai important sa stii cum sa cauti informatia dorita decat sa-ti umpli creierul cu date ce vor fi sau nu folosite vreodata in viitor.

#34
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdoxan, on 14 decembrie 2017 - 08:56, said:

Normal ca stiu ca e vorba de un film studentesc, wtf ?Asta nu inseamna ca acel expozeu alegoric nu e legit si nu are echivalent in viata reala. Tot ce spune actorul ala e 100% legit, ai curajul sa contesti ca nu se intampla tocmai asa ?
Pai si atunci care e logica prin care aduci in discutie cartea pe care o tine in mana un actor intr-un film studentesc de parca ar fi vreo dezvaluire supercalifragilisticexpialidocious?!

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostYoda, on 14 decembrie 2017 - 00:43, said:

consumatorismul ne degradează inteligenţa).

Banuiam io ca trebuie sa existe niste cauze complexe, de nu ma-ntelegeti nicicum  Posted Image

#36
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View Postvpiti, on 14 decembrie 2017 - 09:04, said:

Pai si atunci care e logica prin care aduci in discutie cartea pe care o tine in mana un actor intr-un film studentesc de parca ar fi vreo dezvaluire supercalifragilisticexpialidocious?!

Face parte din logica paranoica a conspirationistilor - aruncam in dezbatere galeti de mizerii adunate de pretutindeni si concluzionam ca am demonstrat suficient teoria.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate