Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Modificarile la legile justitiei, varianta PSD 2017

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

Poll: Modificarile la legile justitiei (134 member(s) have cast votes)

Cum apreciati modificarile la legile justitiei 2017?

  1. Mai degraba negativ, vor avea un impact negativ asupra statului de drept si democratiei in Romania (104 votes [77.61%] - View)

    Percentage of vote: 77.61%

  2. Nu mi-am facut o parere (4 votes [2.99%] - View)

    Percentage of vote: 2.99%

  3. Mai degraba pozitiv, in marea majoritate sunt schimbari bune (26 votes [19.40%] - View)

    Percentage of vote: 19.40%

Vote Guests cannot vote

#37
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
HotNews.ro a mai identificat un amendament cu efect letal pentru anchetatori. PSD si ALDE propune modificarea articolului din Codul de Procedura Penala care se refera la “aducerea la cunostinta a calitatii de suspect”. Astfel, procurorii vor trebui sa anunte mai intai o persoana ca are calitate de suspect, altfel toate probele sunt nule. Abia dupa ce persoana este anuntata, procurorii pot strange probe, interceptari, pot face perchezitii, eventual flagrant etc. Precizam ca HotNews.ro va semnala amendamentele cu probleme pe masura ce le identificam, sunt deja foarte multe la care s-au adaugat de ieri pana azi altele noi.

Bai, asa ceva, incredibil. Eu nu reusesc sa inteleg cine sunt acesti oameni care propun asemenea chestii, si ce au in cap? Bate vantu'?

Edited by Cris007, 14 December 2017 - 11:40.


#38
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 Cris007, on 14 decembrie 2017 - 11:38, said:

Bai, asa ceva, incredibil. Eu nu reusesc sa inteleg cine sunt acesti oameni care propun asemenea chestii, si ce au in cap? Bate vantu'?

Isi iau tara inapoi, ce-ai vrea?
Ce s-a intamplat ultimii ani cu DNA a fost o scapare, se asigura ca n-o sa se mai intample niciodata.

#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 Cris007, on 14 decembrie 2017 - 11:38, said:

HotNews.ro a mai identificat un amendament cu efect letal pentru anchetatori. PSD si ALDE propune modificarea articolului din Codul de Procedura Penala care se refera la “aducerea la cunostinta a calitatii de suspect”. Astfel, procurorii vor trebui sa anunte mai intai o persoana ca are calitate de suspect, altfel toate probele sunt nule. Abia dupa ce persoana este anuntata, procurorii pot strange probe, interceptari, pot face perchezitii, eventual flagrant etc. Precizam ca HotNews.ro va semnala amendamentele cu probleme pe masura ce le identificam, sunt deja foarte multe la care s-au adaugat de ieri pana azi altele noi.

Bai, asa ceva, incredibil. Eu nu reusesc sa inteleg cine sunt acesti oameni care propun asemenea chestii, si ce au in cap? Bate vantu'?
Te anunt ca iti fac flagrant sau cum?

#40
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
"(1)    Persoanei    care    a    dobândit calitatea  de  suspect  i  se  aduc  la cunoştinţă,  înainte  de  prima  sa audiere,  această  calitate,  fapta pentru  care  este  suspectată,  cu descrierea  tuturor
elementelor constitutive  ale  acesteia  și  a probelor din care rezultă săvârșirea faptei, încadrarea juridică a acesteia, drepturile  procesuale  prevăzute  la art.  83,  încheindu - se  în  acest  sens un    proces - verbal.    Lipsa    acestor elemente atrage nulitatea absolută a calității de suspect"


Ok

"(2) Atunci când sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de art. 305 alin. (1) și persoana față de care există bănuiala rezonabilă este cunoscută, organul de  urmărire penala va aduce la cunoştinţă, de îndată, calitatea de suspect, sub sancţiunea nulităţii absolute a tuturor actelor de urmărire penală efectuate cu încălcarea acestei prevederi față de aceasta după aflarea identității persoanei"

(Art. 305 1 se refera la posibilitatea inceperii urmaririi penale)

Hotnews se incurca intre a fi suspect (nu cred ca pot strange probe daca nu esti suspect, sau n-ar trebui sa poata) si a fi instiintat ca esti suspect.

Ce inseamna in practica e ca li se da un "heads up" suspectilor si face viata mai grea procurorilor. Poate ne ajuta iun coleg jurist?

#41
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 catalina1, on 14 decembrie 2017 - 11:49, said:

Te anunt ca iti fac flagrant sau cum?


Nu, te anunta din timp ca esti suspect de trafic de droguri, de spalare de bani,trafic de persoane, de influenta,etc
Plic oficial cu antet de la Procuratura , prin posta cu confirmare de primire.

Ca sa nu zici ca nu ai stiut Posted Image


Ba, astia-s normali la cap?
Nici in Africa nu sunt astfel de "legi".

Edited by marius.bunu, 14 December 2017 - 12:13.


#42
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Poate vor sa scoata Posta din insolventa.

#43
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008

 marius.bunu, on 14 decembrie 2017 - 12:12, said:




Nu, te anunta din timp ca esti suspect de trafic de droguri, de spalare de bani,trafic de persoane, de influenta,etc
Plic oficial cu antet de la Procuratura , prin posta cu confirmare de primire.

Ca sa nu zici ca nu ai stiut Posted Image


Ba, astia-s normali la cap?
Nici in Africa nu sunt astfel de "legi".

Psdul ne duce muult mult sub Africa!

#44
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011
Claudiu MB
2 hrs ·
Esti in oras cu baietii la o bere sau cu fetele la o apa cu lamaie.
La un moment dat observi ca iti lipseste telefonul de pe masa si te alarmezi. Te uiti in jur si multe alte persoane isi cauta telefoanele.
Depui o plangere penala, iar eu - procuror - iau imaginile video de acolo si il identific pe un barbat care aduna cu indemanare telefoane de pe mese.
Il chem la audiere si imi declara:,,sefu',n-am bani, dar n-am fost eo, nu ma ocup cu d'astea". La iesirea din birou imi zice ca o sa vina cu avocatul. Il intreb ,,de unde bani?" si imi face cu ochiul: ,,din munca cinstita". Rade si pleaca.
In Parlament s-a propus:
- sa nu fie posibila arestarea individului;
- sa nu constituie probe imaginile video.
Daca dispun cumva trimiterea in judecata a acestei persoane, eu voi raspunde cu bani adusi de acasa pt ca i-am incalcat drepturile, cu functia si chiar penal.
Desigur, acesta e un exemplu de zi cu zi, care te afecteaza direct, dar multe propuneri (unele adoptate deja) afecteaza direct cercetarea infractiunilor prin care scurg banii nostri in fiecare zi, de 28 de de ani.
Copiii nostri vor avea ce sa ne reproseze.

#45
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Malus_Dacus, on 14 decembrie 2017 - 11:24, said:

madagascar, stan, active...va rog sa ne explicati cum aceste amendamente sunt bune pentru omenire, cum duc ele la o justitie curata si independenta.
Multumesc.


Ai să fii uimit de ce-s capabili băieții. Uimit.

#46
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 Imperathor, on 14 decembrie 2017 - 12:19, said:

Psdul ne duce muult mult sub Africa!

Ar mai trebui o optiune in poll:

"sunt pesedist si daca nu trec legile astea ajung in puscarie langa familie"

Crapa de invidie Nastase.
A fost la butoane , da nu a avut tupeu sa propuna asa ceva.
Si PNA-ul de atunci era o gluma proasta.
Nu ar fi facut o zi de puscarie.

Edited by marius.bunu, 14 December 2017 - 12:54.


#47
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Citesc pe aici si prin presa si nu-mi vine sa cred. Ce fel de legi sunt astea? Credeam ca treaba Justitiei e sa previna infractiunile si sa le pedepseasca atunci cand nu le poate preveni. Nu sa favorizeze infractorii. Unii zic pe aici ca noi nu suntem juristi si deci n-avem competenta sa ne pronuntam. E adevarat ca eu nu sunt jurist dar pana si eu imi dau seama ca daca un infractor e anuntat dinainte de strangerea de probe ca e suspectat de fapte penale el va face orice pentru a sterge toate probele ca doar nu e prost sa se auto-incrimineze.
Si asa toti infractorii vor fi curati ca lacrima cand in sfarsit se declanseaza urmarirea penala (bineinteles, urmariti dupa ce au fost anuntati in prealabil).
Serios, asta e justitie? Cum se va mai putea face dreptate daca toti infractorii vor putea sterge toate urmele si in consecinta nu vor mai putea fi acuzati? Atunci victimele ce mai pot face decat sa se sinucida ori sa emigreze?
De fapt, acum ca ma gandesc, mai exista si varianta ca victimele vor putea sa devina si ei infractori si sa se razbune violent fara sa poate fi cercetati decat cu avertisment prealabil. Dar asta e deja vestul salbatic, nu o societate civilizata.
Din nou, serios, cum poate crede cineva ca prevederile astea sunt bune, morale, etc? Eu nu pot sa inteleg.

#48
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
România te iubesc ! Ești tarlaua lui iordache.A primit- o de la tac'su .

#49
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 catalina1, on 14 decembrie 2017 - 12:20, said:


Copiii nostri vor avea ce sa ne reproseze.
Stai putin,chiar TU ziceai acum doua-trei zile ca legile care vin nu sunt chiar asa rele.

#50
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Modificările aduse de coaliția PSD-ALDE ar face inutile înregistrările camerelor de supraveghere în capturarea infractorilor, persoanele anchetate ar urma sa fie anunțate înainte de orice fel de investigații(ce investigații mai poți să faci, când acea persoană știe că tu vrei să o investighezi pentru o anumită faptă?) si vor da  posibilitatea suspectului(autorului faptei) de a fi prezent la audierea persoanei vatamate.
Politicienii mafioti  vor sa se proteje pe ei si cei apropiati lor de anchetatori, pentru numeroasele fapte de coruptie pe care le comit insa de aceasta masura vor beneficia toti infractorii de drept comun adica criminali, talhari, hoti, violatori.Si cu toate astea, majoritatea romanilor care o pot face, din dezinteres si comoditate nu vor iesi in strada ca sa proteste pasnic fata de aceste mari ticalosii.

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Unde zice la noile legi ca foto nu mai sunt acceptabile ca proba in justitie ?
Se plange lumea pe topicul "Crima la metrou" ca PSD incurajeaza asasinii psihopati prin noile legi.
SI cat de admisibile sunt pozele acum ? De ex. stiu ca inregistrarile cu camera de trafic nu sunt.

 max_01, on 14 decembrie 2017 - 14:13, said:

Modificările aduse de coaliția PSD-ALDE ar face inutile înregistrările camerelor de supraveghere în capturarea infractorilor, persoanele anchetate ar urma sa fie anunțate înainte de orice fel de investigații(ce investigații mai poți să faci, când acea persoană știe că tu vrei să o investighezi pentru o anumită faptă?) si vor da  posibilitatea suspectului(autorului faptei) de a fi prezent la audierea persoanei vatamate.


Sper ca nu citesc eu bine ce ai scris.
Fiindca in prezent orice persoana cercetata penal trebuie anuntata.

 max_01, on 14 decembrie 2017 - 14:13, said:

Modificările aduse de coaliția PSD-ALDE ar face inutile înregistrările camerelor de supraveghere în capturarea infractorilor,

Deci spui cu subiect si predicat ca PSD a hotarat ca o inregistrare in care unul il decapiteaza pe altul sa nu fie luata in considerare ? Hai serios.

#52
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 active95, on 11 decembrie 2017 - 19:18, said:

Deci CSM , foru' lor si garantul independentei sint cei care trebuie sa decida.
Si inainte de a sari in sus cu lozinci ca nu exista asa ceva, declaratia doamnei judecator membru CSM Gabriela Baltag, de ieri: [i][b]Au fost unele situatii in acest sens. Un judecator mi-a zis de existenta presiunilor, mi-a povestit o situatie particulara, unde un judecator care a dat o solutie de achitare si caruia, ulterior, procurorul de caz i-a spus: 'Pana nu o sa legam pe unul dintre voi, nu o sa terminati cu astfel de solutii'. Au fost astfel de situatii, poate nu la fel de grave. (...)


Nici macar nu e ceva nou - partidul vs securitate reloaded. Ce ma distreaza e lupta asta intre bugetari ce se dau fiecare drept Alba ca Zapada, lupta care va distruge chiar baza puterii lor - staul zeu supradimensionat pe care ambele tabere il slujesc. Pe mine ma bucura cand vad pe comunisti luptandu-se intre ei, e o problema de timp pana cand vom elimina in final mizeria asta. Tot ce mai trebuie e un val de musulmani sa arunce si mai mult benzina peste foc, ca apoi sa putem avea din nou o lume cu oameni normali la cap. Potopul pare in retrospectiva o idee excelenta.

Edited by AMDG, 14 December 2017 - 14:26.


#53
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,828
  • Înscris: 01.09.2006
Sorina Matei

PSD, ALDE şi UDMR trebuie să-şi retragă de urgenţă amendamentele pe CP şi CPP care afectează lupta anticorupţie în România. Amendamentele NU se regăsesc în nicio directivă sau decizie CEDO, aşa cum în mod mincinos susţin politicienii.
Codul de Procedură Penală
- articolul 4, alin 3. Interzicere totală a comunicării publice pe suspect şi inculpat. Aşa ceva nu există în niciun stat democratic şi în nicio directivă CE sau hotărâre CEDO.- atât amendamentul PSD+ALDE, cât şi cel al UDMR
- art 83, b1 si b2. Inculpatul, nu numai avocatul, poate să participe la orice act al urmaririi penale pe timpul urmăririi penale. Îngreunarea urmăririi penale- amendament PSD+ALDE
- art 97, alin 2, litera e. Se elimină rapoartele de constatare din probe- amendament PSD+ALDE
- art 168 alin 15. Dacă în timpul urmăririi penale, la percheziţia informatică, găseşti şi alte probe/ poate, de exemplu, suspectul e şi pedofil nu numai evazionist, nu poţi să foloseşti probele găsite şi să începi o cauză pe pedofilie. O tâmpenie. amendament PSD+ALDE
- art 223, alin 2. Se elimină arestului preventiv pentru fapte de corupţie- amendament PSD+ALDE
-art 273, alin 3, litera 3. Se dezincriminează mărturia mincinoasă.- amendament PSD+ALDE
- art 307, alin 2. Aducerea la cunoştinţă, de îndată, a calităţii de suspect sub sancţiunea numităţii absolute a tuturor actelor de urmărire penală. Adică pui suspectul în gardă. amendament PSD+ALDE
- art 335, alin 1. Limitarea la 6 luni a timpului în care procurorul ierarhic superior poate informa o soluţie de clasare. Dacă după 7 luni găseşti probe, nu mai poţi trage pe nimeni la răspundere- amendament PSD+ALDE
- art 364, alin 6. Dacă fuge inculpatul şi nu ai cum să-i comunici nimic pentru că nu-l găseşti, nu poate fi condamnat în lipsă. Cazul Ghiţă+Attila Gabor. amendament UDMR
Codul Penal
- art 277. alin 2, 3 Dezvăluirea de infirmaţii de interes public= închisoare. Aşa ceva nu există în niciun stat democratic şi în nicio directivă CE sau hotărâre CEDO. Amendament PSD+ALDE

#54
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 daniMMM, on 14 decembrie 2017 - 13:46, said:


Stai putin,chiar TU ziceai acum doua-trei zile ca legile care vin nu sunt chiar asa rele.
Stai puțin, tu realizezi ca astea sunt noutăți, da?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate