Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Modificarile la legile justitiei, varianta PSD 2017

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

Poll: Modificarile la legile justitiei (134 member(s) have cast votes)

Cum apreciati modificarile la legile justitiei 2017?

  1. Mai degraba negativ, vor avea un impact negativ asupra statului de drept si democratiei in Romania (104 votes [77.61%] - View)

    Percentage of vote: 77.61%

  2. Nu mi-am facut o parere (4 votes [2.99%] - View)

    Percentage of vote: 2.99%

  3. Mai degraba pozitiv, in marea majoritate sunt schimbari bune (26 votes [19.40%] - View)

    Percentage of vote: 19.40%

Vote Guests cannot vote

#55
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Aici duce moderatia in discutia cu unii care nu au mama nu au tata.
In baza a ceea ce vad, cum au modificat astia leagea, cum isi rad de noi si cum ne condamnam copiii sa traiasca sub talpa unor nenorociti, deci in baza asta nu as avea nicio remuscare sa-i imping in fata metroului pe Dragnea si limbricii care-i paveaza drumul: Iordache, Nicolicea si care or ai fi ei. Dar absolut niciuna! Asta apropo de o discutie purtata pe un alt topic pe aici prin poiana.

PS unde-s cantatorii regimului, care postau pe aici?! Si mai ales aia cu greutate, moderatorii? Cel cu flinta si cartusele de jucarie in special!

Edited by gelublabla, 14 December 2017 - 14:39.


#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgelublabla, on 14 decembrie 2017 - 14:34, said:

Aici duce moderatia in discutia cu unii care nu au mama nu au tata.
In baza a ceea ce vad, cum au modificat astia leagea, cum isi rad de noi si cum ne condamnam copiii sa traiasca sub talpa unor nenorociti, deci in baza asta nu as avea nicio remuscare sa-i imping in fata metroului pe Dragnea si limbricii care-i paveaza drumul: Iordache, Nicolicea si care or ai fi ei. Dar absolut niciuna! Asta apropo de o discutie purtata pe un alt topic pe aici prin poiana.

Rezulta deci ca PSD si-o face cu mana proprie. Tu ii impingi si nu esti condamnat fiindca nu conteaza filmarile. Ai castigat.

#57
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008
Liviu Avram:

Quote

Extrase din Apocalipsă (1)

Din lista de infracțiuni pentru care se poate dispune arestarea preventivă, ar urma să dispară următoarele:

- Spălarea banilor.
- Evaziunea fiscală.
- Infracțiuni de corupție.
- Efectuarea de operațiuni ilegale cu precursori sau cu alte produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.
- Nerespectarea regimului armelor, munițiilor, materialelor nucleare și al materiilor explozive.
- Traficul și exploatarea persoanelor vulnerabile.

- Infracțiuni săvârșite prin sisteme informatice sau mijloace de comunicare electronică.

Interesant, nu? Generozitatea asta o fi chiar pe gratis?

Se pare ca si clanurile mafiote primesc partea lor...

#58
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005

View PostImperathor, on 14 decembrie 2017 - 14:39, said:

Liviu Avram:



Se pare ca si clanurile mafiote primesc partea lor...


Super. Deci pot sa-mi cumpar o bomba nucleara. Are cineva numarul lui Kim?

#59
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Chiar asa, acum mi-a venit in gand. Daca se adopta legile astea si unii protestatari decid sa-i linseze pe politicieni, nu numai ca o pot face, dar ei vor fi ocrotiti de lege, dupa noile prevederi. Interesant, nu?
Dar bineinteles ca nu sustin asa ceva, eu prefer civilizatia nu vestul salbatic. Insa asta cred ca eu va fi efectul acestor noi masuri: daca infractorii sunt asa de protejati, atunci multi vor face infractiuni stiind ca nu vor fi condamnati (decat eventual cu foarte mare greutate). Si de aici pana la anarhia pe care o tot invoca unii nu mai e decat un pas.
Pacat, chiar imi pare rau ca in Romania lucrurile nu merg spre bine. Chiar mi-am dorit sa devina o tara mai bogata si civilizata, dar asta ramane doar o wishful thinking. Realitatea arata ca ne indreptam spre salbaticie.

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

View Postentio, on 14 decembrie 2017 - 14:46, said:

Realitatea arata ca ne indreptam spre salbaticie.

Ma gandesc la un experiment. Tu recenzezi constitutia SUA si ne pui aici concluziile.

#61
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004


View Postech, on 14 decembrie 2017 - 14:25, said:

Sorina Matei

PSD, ALDE și UDMR trebuie să-și retragă de urgență amendamentele pe CP și CPP care afectează lupta anticorupție în România. Amendamentele NU se regăsesc în nicio directivă sau decizie CEDO, așa cum în mod mincinos susțin politicienii.
...

Sorina Matei, a carei performante jurnalistice ma lasa rece, ar trebui sa stie ca a pus umarul serios alaturi de Gadea si Badea la aceasta stare de fapt.
Pentru mine cineva care sustine retorica de fictiune cu Statul Paralel sau Securitatea din postura unui jurnalist, e descalificat total in ochii mei.
Inteleg aici pe forum sa ne dam noi cu parerea dar de la jurnalisti am pretentia sa nu fie doar portavocile politicienilor care folosind o retorica conspirationista fara dovezi creaza in mentalul colectiv confuzia la adapostul careia pot sa asume aceste aberatii legislative.

De multa vreme am atras atentia sa nu cadeti in aceasta capcana populista, zilele astea imi pare rau sa constat ca temerile mele erau justificate. Acum vedem cu totii care a fost scopul.

#62
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011
sorina matei a facut compromisul cu politrucii de frica.

#63
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

View PostChriss_Summer, on 14 decembrie 2017 - 14:55, said:

sorina matei a facut compromisul cu politrucii de frica.

In acest caz, crezi cumva ca a mai facut compromisuri si altadata ? Sau cand ii slugarea pe dreptaci era sincera ? mmmmm...

#64
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostCris007, on 14 decembrie 2017 - 14:52, said:

De multa vreme am atras atentia sa nu cadeti in aceasta capcana populista,

O sa vina vremuri si mai grele pentru tinerii frumosi si liberi, cum nu s-au mai vazut de la reconquista incoace. Asa ca te poti consola cu ideea ca maine va fi si mai rau.

#65
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011

View Postoverseas, on 14 decembrie 2017 - 14:57, said:


In acest caz, crezi cumva ca a mai facut compromisuri si altadata ? Sau cand ii slugarea pe dreptaci era sincera ? mmmmm...
Clar ca e cu curul in cate barci e nevoie.

#66
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcatalina1, on 14 decembrie 2017 - 11:49, said:

Te anunt ca iti fac flagrant sau cum?
Il anunti pe om ca vrei sa il investighezi, sa ii interceptezi conversatiile telefonice pentru a-i putea proba cu ele activitatea infractionala, samd.Mafiotii nostri de politicienii doresc sa se protejeze pe ei insa de aceste masuri vor beneficia toti infractorii, inclusiv criminalii, talharii, hotii, violatorii, escrocii, dealerii de droguri, contrabandistii, etc.
Un infractor prevenit ca urmeaza sa fie vizat de justitie, mai ales unul de talia lui Dragnea, Mazare, Tariceanu, etc, stiu ce au de facut ca sa nu pateasca absolut nimic rau.

Edited by max_01, 14 December 2017 - 15:10.


#67
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Pare schizofrenica Soneria Matei. Ieri proslavea mafioti, azi ii injura ...

#68
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postoverseas, on 14 decembrie 2017 - 14:23, said:

Deci spui cu subiect si predicat ca PSD a hotarat ca o inregistrare in care unul il decapiteaza pe altul sa nu fie luata in considerare ? Hai serios.

http://www.digi24.ro...procuror-845367
PSD-ALDE au hotarat ca inregistarile foto sau video sa nu poata fi folosite ca proba in instanta.Punct.Asta inseamna ca nu vor putea fi folosite, daca se adopta asa ceva, si eu sper sa nu se ajunga la asa ceva, inclusiv la omoruri.
Se mai doreste si eliminarea din Codul Penal al infractiunii de marturie mincinoasa...Pentru gunoiul de Tariceanu.

View Postgelublabla, on 14 decembrie 2017 - 14:34, said:


PS unde-s cantatorii regimului, care postau pe aici?! Si mai ales aia cu greutate, moderatorii? Cel cu flinta si cartusele de jucarie in special!
Tot pe aici insa aia se bucura.Mai ales se vor bucura daca vor fi adoptate toate aceste modificari deoarece in acest fel, poate ca si  ei, dar cu siguranta persoane din anturajul lor, vor scapa de raspunderea penala si civila pentru nemerniciile comise de ei.

#69
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View PostChriss_Summer, on 14 decembrie 2017 - 14:55, said:

sorina matei a facut compromisul cu politrucii de frica.
Eu chiar nu o inteleg. Din cate stiu e freelance acum, deci scopul ei e sa-si faca o imagine proprie. Ori nu dovedeste decat ca e slaba ca jurnalist si-atat in acest moment.
Nu a mirosit ca e dusa de nas. Nu a mirosit jocul cu Securitatea si Statul Paralel, a jucat cartea lui Gadea si Badea crezand ca asta ii va aduce audienta. Acum realizeaza ca s-a lasat prostita. Gadea si Badea nu au nimic de pierdut, ei isi iau banii la prestatie,, ca maimutele in iarmaroc, dar Sorina Matei?!.. Infine.

Ce avem insa acum e ca o serie de jurnalisti au mers pe teza asta ca Pamantul e Plat (aka statul paralel). E o tema fun, conspirationista, cui nu-i place o poveste cu agenti, spioni, structuri.
Dar dupa ce ne-am distrat, pac, apar unii care zic: fiecare roman sa dea 10 lei din buzunar sa facem un gard in jurul planetei daca tot e plata, ca sa nu cadem in spatiu. Adica legile justitiei.
Acum brusc ne dam seama ca gluma nu e gluma.

Edited by Cris007, 14 December 2017 - 15:16.


#70
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmax_01, on 14 decembrie 2017 - 15:09, said:


De pe Digi, parerea unui procuror ? Mai bine folosesc timpul sa ma uit la stele.
Ai cumva paragraful de lege ? Sau e doar zvon despre o propunere ? Multumesc

#71
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View PostAMDG, on 14 decembrie 2017 - 14:58, said:


O sa vina vremuri si mai grele pentru tinerii frumosi si liberi, cum nu s-au mai vazut de la reconquista incoace. Asa ca te poti consola cu ideea ca maine va fi si mai rau.
Pentru mine ma indoiesc. Ma retrag in Portugalia unde nu se intampla niciodata nimic si traiesc linistit pana la adanci batraneti.

#72
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007

View Postoverseas, on 14 decembrie 2017 - 14:48, said:


Ma gandesc la un experiment. Tu recenzezi constitutia SUA si ne pui aici concluziile.

Nu am timp sa recenzez toata constitutia SUA, dar uite ce am gasit referitor la drepturile acuzatului:

Quote


73

Amendamentul VI. [Drepturile persoanei acuzate

în cauzele penale]

În toate urmăririle penale, acuzatul are dreptul să fie judecat

prompt şi public de către un juriu imparţial al statului sau

districtului în care crima a fost comisă, acest district fiind în

prealabil delimitat prin lege, şi să fie infor

mat cu privire la n

atura

şi motivul acuzaţiei; să fie confrun

tat cu martorii acuzării; să i se

ceară prin mijloace legale prezentarea de martori în favoarea sa

şi să dispună de asistenţa unui avocat în apărarea sa.


Nicaieri nu scrie ca trebuie informat in prealabil ca se strang probe impotriva lui ci doar de natura si motivul acuzatiei. Am subliniat motivul pentru eu interpretez asta ca insemnand ca motivul consta tocmai in probele adunate. Mai are dreptul sa se confrunte cu martorii acuzarii, nu cu victima, cum e propunerea de la noi - la noi ar duce direct la intimidarea victimei. Si mai are dreptul la un avocat - normal.

Cam asta e ce am gasit. Tie cum ti se par propunerile de la noi in raport cu constitutia SUA?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate