Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Accident rutier soldat cu avarii-suspendare permis?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Raresstoica

Raresstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.12.2017
Buna ziua! Sambata dimineata am avut ghinionul de a pierde controlul volanului intr-o curba lina. Aveam cauciucuri de vara f tocite si am prins pietris/nisip pe jos, si m am dus sanie. Am intrat in bordura din dreapta, am daramat un stalp de iluminat, am intrat in roata unei basculante(care mi a salvat viata), am darmat un semn de trecere de pietoni si m am oprit in parapetul de beton. Zona hanul piratilor, constanta. Aveam viteza cuprinsa intre 70-80km/h. Drumul avea limita de 70, dar la politie mi au spus ca exact la sensul acela patrat era limita de 30. In declaratie scrie ca aveam putin peste 70. Nu au fost avariate alte masini, basculanta nu are absolut nimic, masina mea in schimb e la fier vechi. Am primit dovada cu drept se circulatie inca 14 zile, pana se clasifica dosarul. Intrebarea cea mare: imi va fi suspendat carnetul? Daca da, cat timp? Mentionez ca am 4 luni de cand am luat carnetul.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic: orice ar fi, sper atat pentru siguranta celor din jurul tau cat si a ta sa nu mai misti viitoarea masina din loc daca mai ai vreodata cauciucuri tocite.
Nici macar cauciucurile de iarna nu salveaza situatia daca sunt chinezarii ieftine, ce sa mai vorbesc de cauciucuri de vara tocite.

Edited by Hider141, 11 December 2017 - 12:53.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"cauciucuri de vara f tocite
am 4 luni de cand am luat carnetul"
Singurul contact intre tine si sol sunt cauciucurile ! acorda atentie pe viitor la acest aspect .
Nu stiu cat vei avea suspendat dar dupa parerea mea nu mult , nu sunt victime, nu ai fost baut , singura problema e sa nu te puna sa platesti distrugerile ...semnele de circulatie par doar o tabla vopsita dar costa milioane .

"am daramat un stalp de iluminat
am intrat in roata unei basculante
am darmat un semn de trecere de pietoni
m am oprit in parapetul de beton"
Ai jucat Flipper Posted Image
Nu te supara, ce masina era ? pare rezistenta pentru casa .

Edited by ldpe, 11 December 2017 - 12:57.


#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Raresstoica, on 11 decembrie 2017 - 12:44, said:

Buna ziua! Sambata dimineata am avut ghinionul de a pierde controlul volanului intr-o curba lina. ... Mentionez ca am 4 luni de cand am luat carnetul.
Lipsa experienta, neadaptarea vitezei la conditiile de drum, ce sa mai vorbim de cauciucuri ... si nici acuma nu iti este clar daca era sau nu limitare de viteza pe zona respectiva? Ai invatat ceva din lectia asta?

Referitor la intrebarea ta: carnet suspendat intre 1-3 luni, depinde cum au chef baietii.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 ldpe, on 11 decembrie 2017 - 12:54, said:

singura problema e sa nu te puna sa platesti distrugerile ...semnele de circulatie par doar o tabla vopsita dar costa milioane .
Semnul ca semnul, dar stalpul de iluminat plus facturile aferente il vor usca, daca trebuie sa le plateasca din buzunar.

Edited by Hider141, 11 December 2017 - 12:56.


#6
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Esti un inconstient si nu ai ce cauta pe strazile publice.

#7
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Macar RCA valabil ai ca sa nu platesti pagubele primariei cu semnele si stalpii?
Referitor la intrebarea ta - da, se suspenda permisul, ca ai intrat in alta masina aflata pe contrasens, chiar daca nu are avarii.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Esti un inconstient si nu ai ce cauta pe strazile publice."
Varsta ...teribilismul , cip tuning si aripioare de rechin , suburi de 30 KW si lipsa acuta de bani de benzina si gume Posted Image

Dupa cum te-au plimbat cauciucurile nu viteza a fost foarte mare ci DOT-ul care cred ca este de la revolutie , ca plasticul , macar 4 sh bune de puneai pe ea , frana e mai importanta ca motorul ...daca merge in 3 pistoane din 4 te misti cumva dar fara frana (asta include si cauciuc bun) nu te prea vad bine.

Edited by ldpe, 11 December 2017 - 13:04.


#9
Raresstoica

Raresstoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.12.2017
Ironia e ca mergeam sa schimb cauciucurile... greseala a fost a mea. Imi asum. Da, aveam rca.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Ironia e ca mergeam sa schimb cauciucurile..."
Da , chiar ironie .
Ai prins poate si ceva strat de polei si lipsa experientei te-a indemnat sa pui frana si sanie se facu...
Acum lasa, nu te mai macina, fi multumit ca ai scapat doar cu nervi , da-le in saracie de table, pilaf te putea face stalpul de pica pe tine .

Edited by ldpe, 11 December 2017 - 13:11.


#11
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Zi mersi ca esti nevatamat. Tabla se repara, actele si examenele se pot lua.
Sa iti fie o lectie pe viitor.
Un om inteligent invata din greselile proprii, unul destept, din ale altora.

#12
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Asta e, bine ca esti in sanatos. Data viitoare nu mai umbla cu slick-uri. Nu de alta, dar printre atatea obiecte lovite, puteai lovi si 1-2 copii. Merita economia facuta? Daca nu ai bani sa intreti o masina in siguranta, pur si simplu inseamna ca nu ai bani sa deti masina si nu o folosesti, simplu...

Edited by AndyM, 11 December 2017 - 13:11.


#13
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

 radu_vasile59, on 11 decembrie 2017 - 12:58, said:

Referitor la intrebarea ta - da, se suspenda permisul, ca ai intrat in alta masina aflata pe contrasens, chiar daca nu are avarii.

De unde ai tras concluzia asta? Ca a intrat intr-o masina de pe contrasens?

#14
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Topicul asta e pe bune?

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Raresstoica, on 11 decembrie 2017 - 12:44, said:

Nu au fost avariate alte masini, basculanta nu are absolut nimic, masina mea in schimb e la fier vechi. Am primit dovada cu drept se circulatie inca 14 zile, pana se clasifica dosarul. Intrebarea cea mare: imi va fi suspendat carnetul? Daca da, cat timp? Mentionez ca am 4 luni de cand am luat carnetul.

Lasa-l dreak de carnet, de masina, zi mersi ca ai scapat cu viata si ca nu ai facut vreo crima...  Vezi ca sunt reduceri la biciclete in sezonul asta.. e iarna si nu cumpara nici drk.  Plus ca toate au cauciucuri noi.

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 rosix, on 11 decembrie 2017 - 13:34, said:

biciclete
e iarna
toate au cauciucuri noi.
de iarna cauciucurile ?

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
De ... cauciuc. Posted Image

#18
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 shmecherul, on 11 decembrie 2017 - 13:13, said:


De unde ai tras concluzia asta? Ca a intrat intr-o masina de pe contrasens?
Concluzia e simplu de tras (pentru cine cunoaște problema, că ceilalți pot vorbi pe lângă subiect zile de-a rândul). În primul rând, citește cu atenție și apoi dă-ți cu părerea! Nu rezultă, din ce spune Raresstoica, de nicăieri că basculanta în roata căreia a intrat era pe contrasens!
Dar, ce e mai important, din moment ce i s-a eliberat dovadă de circulație provizorie, este evident faptul că permisul i-a fost reținut în vederea suspendării. Așa că, doar printr-o contestație câștigată în justiție ar mai putea scăpa de suspendarea permisului. Doar că nu prea are motive de contestație ...
Oricum, suspendarea va fi, cel mai probabil, doar de o lună, deși după modul în care a avut loc accidentul și, mai ales după ce a înțeles (sau nu) autorul accidentului din el („am avut ghinionul de a pierde controlul volanului intr-o curba lina”), rezultă că ar merita să mai facă o dată școala de șoferi și să mai susțină o dată examenul de permis. Se pare că instructorul avut nu și-a făcut prea bine meseria, ceea ce, de altfel, nu e deloc surprinzător.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate