Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Accident rutier soldat cu avarii-suspendare permis?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Nu-ţi va fi suspendat dreptul de a conduce dar risti o amendă consistentă.
Acum, dacă masina e daună totală, paguba e mare oricum, aşa că nu mai contează.

Trebuie să zici mersi că nu ai suferit tu, sau alte persoane din zonă, vătămări fizice şi să înţelegi că treaba cu condusul e una cât se poate de serioasă. Posted Image

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Acum vreo 12-13 ani un fost coleg de munca a daramat un semafor.
La vremea respectiva a avut de platit 100 milioane lei pentru inlocuirea semaforului.

Asa ca, pe initiator ar trebui sa-l doara mai mult buzunarul/portofelul si mai putin ca sta pe trotuar o vreme.

#21
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Pai daca masina e la fier vechi de ce-i mai trebuie permis?

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 Raresstoica, on 11 decembrie 2017 - 12:44, said:

Buna ziua! Sambata dimineata am avut ghinionul de a pierde controlul volanului intr-o curba lina. Aveam cauciucuri de vara f tocite si am prins pietris/nisip pe jos, si m am dus sanie. Am intrat in bordura din dreapta, am daramat un stalp de iluminat, am intrat in roata unei basculante(care mi a salvat viata), am darmat un semn de trecere de pietoni si m am oprit in parapetul de beton. Zona hanul piratilor, constanta. Aveam viteza cuprinsa intre 70-80km/h. Drumul avea limita de 70, dar la politie mi au spus ca exact la sensul acela patrat era limita de 30. In declaratie scrie ca aveam putin peste 70. Nu au fost avariate alte masini, basculanta nu are absolut nimic, masina mea in schimb e la fier vechi. Am primit dovada cu drept se circulatie inca 14 zile, pana se clasifica dosarul. Intrebarea cea mare: imi va fi suspendat carnetul? Daca da, cat timp? Mentionez ca am 4 luni de cand am luat carnetul.
toate astea la 70-80? Greu de crezut.Vei ramane cu permisul si o amenda.Daunele, in afara de masina ta le plateste asigurarea.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 fqx, on 12 decembrie 2017 - 15:25, said:

.....Daunele, in afara de masina ta le plateste asigurarea.
asta daca nu e si aia de vara si tocita....

#24
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Nici nu ar trebui raspuns unor astfel de oameni!!! Incredibil cate vieti putea lua ca e el un dobitoc!
Si ce-l intereseaza pe el?! Daca i se ia carnetul! Adica il are 4 luni si nu se poate lipsi de el! Baaaa, sa ti-l ia de tot ca omori lumea pe strada!

El a avut ghinionul! ca a pierdut controlul in curba! E ghinion cand ai cauciucuri de vara iarna, si alea tocite pana la sarma, si mergi cu 70-80 (de fapt cu siguranta era mai mult) unde probabil era cum a zis gaborul, limita de 30! Adevarat ghinion sa ti se intample asa ceva!

Edited by spe_ripper, 15 December 2017 - 09:24.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
dar putea nimeri sub un camion sau intr-un cap de pod

@Raresstoica

Spoiler

Edited by arg, 15 December 2017 - 09:28.


#26
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Fiecare isi merita soarta!

Vad zi de zi oameni care traverseaza strada prin locuri interzise cand la 10m e trecerea de pietoni, ba la 10m! Si se baga si cu tupeu, adica imi bag p*** in tine ca tu oricum franezi, ca ce dai tu peste mine? Pana intr-o zi cand cineva va da peste ei.

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 spe_ripper, on 15 decembrie 2017 - 09:27, said:

...cand la 10m e trecerea de pietoni, ba la 10m!...
10m e deja enorm. Unii trec si la 2m pe langa trecere, fiindca le e lene sa mearga pe trecere si oricum cred ca au doar drepturi (printre care si sa se bage pe trecere cu ochii in telefon, fara sa-si miste mutra in stanga si dreapta sa se asigure).

Edited by Hider141, 15 December 2017 - 09:37.


#28
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Ma hai ca la 2m, pun frana, zic eu ca ii trecere, e prea aproape, nu stii ce se poate intampla si cum in cazul a ceva, ala e mutat fix pe mijlocul trecerii de pietoni..

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Hider141, on 15 decembrie 2017 - 09:37, said:

...Unii trec si la 2m pe langa trecere, fiindca le e lene sa mearga pe trecere si oricum cred ca au doar drepturi (printre care si sa se bage pe trecere cu ochii in telefon, fara sa-si miste mutra in stanga si dreapta sa se asigure).
mmm, mi-au sarit cativa iepuri la modul asta, si surpriza am claxon...

@spe_ripper
pe mine ma dispera aia care taie prima banda la 45grade si ajung pe trecere in dreptul benzii 2...
ca din mers pare ca poti trece linistit pana ajunge in dreptul trecerii, dar surpriza te pomenesti cu el hop pe trecere pe bana 2.. daca atingi unul din asta pe trecere si nu ai camera e nasol.

Edited by arg, 15 December 2017 - 09:45.


#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu am mai zis pe aici, cel mai tare e cand trec pe rosu ca turma, degeaba ai claxon, sar toti pe tine, ce vrei ba.... de parca eu as trece pe rosu. La nivelul asta de nesimtire s-a ajuns. Ma rog, poate stau si intr-o zona mai dubioasa privind nivelul culturii si al civilizatiei.
Ba si eu mai traversez aiurea, dar am grija sa nu ma pun in pericol si sa nu deranjez nicio masina care circula corect.

O singura daca era sa o patesc grav de tot, in sensul ca nu mai scriam azi pe aici, am traversat pe rosu jumatate din drum, pana la refugiul de tramvai, eram cu gandul la femei sau fotbal, pe sensul celalalt nu era nici o masina si totusi nu stiu ce m-a facut sa ma opresc fix cand sa pun piciorul jos de pe refugiu. Deci in fata mea erau 2 linii de tramvai separate de benzile de masini, si ce sa vezi fix cand m-am oprit trece pe linia de tramvai o masina in mare viteza razant cu refugiul, ma facea kkt! Cine traverseaza si se uita daca vine masina pe linia de tramvai?? Tramvaiul il mai vezi cu coada ochiului, e mai zgomotos, nu vine in asa viteza, plus ca opreste in statie.... Cred ca a fost singura data cand nu m-am uitat pe linia de tramvai daca vine vreo masina, femeile si fotbalul asta,.

Si nu zic ca noi soferii suntem mai cu mot! Traversezi pe trecere si ii vezi pe unii ca nici nu opresc, ba mai grav, mai si accelereaza.

Asta e jungla, sa ai copii si sa nu ii educi cum trebuie, te va costa.
Desi am fost lovit de o masina, cand eram mic, pe o straduta e mult spus din spatele blocului, cand nici macar nu prea vedeai masini pe bulevardul mare. M-a lovit in genunchi de m-a julit. Fiind dupa revolutie, si eu fiind prea mic, nu stiam despre ce e vorba, nici nu am zis parintilor.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 spe_ripper, on 15 decembrie 2017 - 10:03, said:

Si nu zic ca noi soferii suntem mai cu mot! Traversezi pe trecere si ii vezi pe unii ca nici nu opresc, ba mai grav, mai si accelereaza.

am patit aseara faza asta si singura solutie a fost sa accelerez.
pietonul era pe la jumatatea benzii 1 pe celalat sens cu nasul in telefon, mai avea 1/2 din banda 1 + banda 2 + doua linii de tramvai + doua latimi de refugiu, iar eu eram pe banda 2 cu cca 30-40km/h cu in taxi lipit de bara din spate.
cand am ajuns pe trecere tocmai trecuse de banda 2 de pe sensul celalalt.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 15 December 2017 - 10:50.


#32
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
pai acolo am impresia ca nici nu trebuie sa opresti, e pe celalat sens, sensurile despartite de refugiu.
eu ma refeream la altceva, tu pui picioru pe trecere ca vrei sa treci, iar ala fix pe banda unde pui piciorul te vede, dar accelereaza

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 spe_ripper, on 15 decembrie 2017 - 10:57, said:

tu pui picioru pe trecere ca vrei sa treci, iar ala fix pe banda unde pui piciorul te vede, dar accelereaza
am patit si asta
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
tocmai cand am prins gol sa trec, s-a gasit unu care statea acolo langa taxiul din dreapta sa puna piciorul pe coltul ala de trecere...
l-am trimis la a masi si mi-am vazut de acceleratie... deja ma gandeam de unde poate sa sara un "politist" cu pv-ul deja completat si cum vor decurge declaratiile...

 spe_ripper, on 15 decembrie 2017 - 10:57, said:

pai acolo am impresia ca nici nu trebuie sa opresti, e pe celalat sens, sensurile despartite de refugiu.
teoretic nu trebuie dar daca se grabea putea ajunge in fata mea pe trecere.
p.s. in dreptul trecerii aveam piciorul pe frana.

Edited by arg, 15 December 2017 - 11:16.


#34
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
cel mai misto e cand trec aia PE bicicleta pe trecere de pietoni Posted Image

si am dat de una ieri, de mi-a venit sa ies din masina si sa ma bat singur. in parcare subterana omul avea cedeaza, eu eram acolo sa trec, ma vede, si pleaca de pe loc si imi arata semnul prezidential.

Edited by spe_ripper, 18 December 2017 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate