Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Ce au avut de castigat sau de pierdut ardelenii și bănățenii de pe urma Unirii?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#145
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:10, said:

Manipulator și mincinos ești tu ia zi câte școli în limbile minorităților erau în România secolul 19 când românii din Ungaria aveau cu miile?

In Ungaria secolului 19 nu existau mii de scoli romanesti si exclus sa fi avut bani de la stat. Singurele scoli in limbile minoritatilor erau cele confesionale.

Singura perioada de oarecare respect pentru drepturile minoritatilor in Ungaria a fost intre 1868 si 1910. Pentru a intari sansele monarhiei duale, Franz Iosif a proclamat monarhia constitutionala si a adoptat o constitutie destul de liberala pentru acele timpuri. In baza acelei constitutii, au fost adoptate legi privind egalitatea etniilor, abolirea sclaviei samd.

In materie de invatamant, maghiarizarea ca politica de stat a fost reluata prin legile lui Albert Apponyi, in 1910.

Inainte de a face pe cineva manipulator, invata istorie.

Edited by skandal, 13 December 2017 - 13:39.


#146
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttimisoso, on 13 decembrie 2017 - 13:25, said:

Banatenii is mai sensibili cu din astea...

Stiu asta .

Dar referirea mea a fost generica .Se subintelegea clar din context .

#147
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Posttimisoso, on 13 decembrie 2017 - 13:17, said:

O tara cu 7 milioane de huni are o pata imensa pe obraz pentru felul in care s-au comportat in perioada 1940-1944! Alea cu Horia si rascoalele au fost in alte secole, alte conditii.
Dar Ip, Treznea, Sarmasag au fost in secolul XX! Oricita cacao o sa manince iredentistii, horthy si ai lui au fost niste animale incalificabile, mai rai decit rusii ce au venit dupa '45..
In contrapartida, Armata Romana a ocupat de doua ori Budapesta! Si s-au purtat mai mult decit onorabil!
Acum, in zilele noastre, Ungaria e plina de panouri imense cu poza lui soros...  iar forintul e in cadere libera!


Ungaria lu bela kur era o tara aliata rusilor! Sa nu confundam lucrurile...
Misei au fost horthystii!

Numai minciuni și românii au comis masacre în al doilea război dar omit să spună. Încă odată românii au început în 1916

Armata română a jefuit Ungaria de tot ce era transportabil.

#148
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007

View PostDaco_Get, on 13 decembrie 2017 - 13:28, said:

Vorba ardlenilor -sunt miste vinituri (venetici ) in Europa !
...doar huni, tot huni...
O mie de ani a trecut degeaba...

#149
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:30, said:

Armata română a jefuit Ungaria de tot ce era transportabil.
Posted Image

Mai tu confunzi Romania cu ungaria si pe unguri cu romanii Posted Image

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 13:34.


#150
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:30, said:

Numai minciuni și românii au comis masacre în al doilea război dar omit să spună. Încă odată românii au început în 1916
Armata română a jefuit Ungaria de tot ce era transportabil.
Bunicii mei nu minteau!Tu si orban - mai degraba! Ca si 'almiralul' horhy, care s-a ascuns in Portugalia, mindru de 'faptele sale de arme'!

#151
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Atentie la limbaj, va rog.

#152
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostDaco_Get, on 13 decembrie 2017 - 13:20, said:

Le-am pus acum . Alte nelamuriri si doleante ?
Da, nu mai amesteca regiunile doar pentru ca asa vrei tu.

Si ia de aici: https://istoriabanat...g/alfabetizare/
Si asta: http://www.banaterra...nala_pt_web.pdf

Din cartea lui Florin Zamfir, Scoala si societatea romaneasca din comitatul Timis, intre anii 1867 - 1900:

Quote

...
Statisticile maghiare din anul 1869, consemnează existenţa a 296 de şcoli elementare confesionale în comitatul Timiş. După confesiunea căreia aparţineau, aceste şcoli erau structurate astfel: 153 de şcoli ortodoxe, 96 romano-catolice, 21 greco-catolice, 26 de şcoli ale altor confesiuni 103.
După limba de predare, cele 153 de şcoli ortodoxe erau repartizate în felul următor: 114 cu limba de predare română, una maghiaro-română, una germano-română, 7 maghiaro-germano-română, 7 româno-sârbă, una maghiaro-româno-sârbă, 21 sârbă şi una ruso-sârbă. Dintre cele 21 de şcoli greco-catolice, 20 erau cu limba de predare română şi una maghiaro-germano-română.
...

Edited by iladi, 13 December 2017 - 13:57.


#153
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Urmatoarea manipulare

View Posttimisoso, on 13 decembrie 2017 - 01:35, said:

1 decembrie 1928 - Iuliu Maniu, adresandu-se Regelui Carol, la implinirea a 10 ani de la Marea Unire:
"Majestate, nu este vina mea ca noi am fost condusi 400 de ani de la Viena, nu de la Istanbul!"

Asta arata ca Maniu habar nu avea istorie. Transilvania a fost condusa de la Viena intre 1687 si 1848. Asta face 161 de ani. Transilvania a fost sub suzeranitate otomana de la batalia de la Mohacs (1526) pana la recunoasterea habsburgilor (1687), formalizata prin pacea de la Karlowitz (1699). Asta face tot 161 ani. De unde rezulta ca, in fapt
Transilvania a fost condusa perioade egale de le Istanbul, respectiv Viena.

In privinta lui Maniu si a rolului sau in coruptie, sper ca realizati ca si guvernul Vaida-Voievod, implicat in afacerea Skoda, tot taranist era.

Asa ca mai taiati din ele, mai puneti frana.

Edited by skandal, 13 December 2017 - 13:46.


#154
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Nu am auzit in Transilvania incetatenite cuvinte turcesti...
Nici macar in Banat, unde stau de 30 de ani...
http://art-historia....-austriaca.html

http://art-historia....otomana_23.html

Edited by timisoso, 13 December 2017 - 13:51.


#155
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Ce treaba au cuvintele, dom'le? Eu contest un cliseu fara baza istorica. Pentru criterii de-astea ad-hoc precum unde ce cuvinte se folosesc, adreseaza-te in alta parte. Eu cred ca mi-am expus clar punctul de vedere: puterea si avantajul provinciilor a stat in unire in sine. Mai departe, daca dumneata gasesti vreo mangaiere ca in Ardeal si Banat se va fi zicand altcumva decat "cearceaf", sa fii sanatos.

#156
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
eu, ca roman banatean nu am avut nimic de castigat, absolut nimic. parintii mei sustin acelasi lucru. la fel si bunicii. la fel si strabunicii la vremea lor. am avut ocazia sa petrec timp cu stra-stra-bunica mea, care vorbea o romana mai putin cunoscuta romanilor de azi. ea mi-a spus ca cel mai rau a fost de cand au venit regatenii la putere. partea buna e ca situatia se va schimba.
la fel gandesc cei mai multi banateni. in curand vor vedea si cei din restul tarii ca banatenii s-au saturat de actualul sistem de administratie.
ce-i drept e greu sa sa nu observi diferentele dintre regiuni, si sunt multe. in curand nu va ma conta. vom fi toti romani intr-o romanie...altfel.

https://romani-buni....detele-din-sud/

Edited by morenno, 13 December 2017 - 14:03.


#157
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 12:24, said:

Românii nu erau prigoniți au fost mulți care s-au realizat chiar din fii de țărani puteai să te realizezi dacă cunoșteai limba țării. Țăranii români au dus rău pt ca s-au izolat nu au vrut să învețe limba țării dar oricum au dus mai bine decât Țăranii din România vezi răscoala 1907.

Dacă România nu intervenea germanii ar fi câștigat războiul până să apuce America să intre. Nu ar fi fost nevoie de războiul al doilea nici Europa nu ar fi fost împărțită intre est și vest comunism și capitalism.
Dar n-ar fi fost mai bine daca Frant statea acasa in loc sa se plimbe prin Serbia si astfel n-am mai fi avut nici un prim razboi mondial? Dar tie chiar nu ti-e rusine?

#158
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View Postskandal, on 13 decembrie 2017 - 13:59, said:

Ce treaba au cuvintele, dom'le? Eu contest un cliseu fara baza istorica.
Compararea  influenței fanarioto-otomană din Transilvania cu cea din Valahia și Moldova  este o ticăloșie (probabil din cauza fanariotismului).

#159
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007

View PostEsticul, on 13 decembrie 2017 - 14:21, said:

Compararea  influenței fanarioto-otomană din Transilvania cu cea din Valahia și Moldova  este o ticăloșie (probabil din cauza fanariotismului).
10+

#160
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostHunor_66, on 13 decembrie 2017 - 06:59, said:

Erau regate, ducate si principate. De aceea aveau alocate titluri de regina, arhiducesa ori principesa.
Teoretic erau ... Pracvytic Habsburgu'  zicea muschii mei minte nu are!~

View Posttimisoso, on 13 decembrie 2017 - 13:50, said:

Nu am auzit in Transilvania incetatenite cuvinte turcesti...
Nici macar in Banat, unde stau de 30 de ani...
http://art-historia....-austriaca.html

http://art-historia....otomana_23.html
U? Sarmale n u faceti? Mueirile n u poatra fusta? Chibrite n u ati folosit?

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:25, said:

astăzi în România toți minoritarii vorbesc limba țării. Doar 90% din românii din Ungaria 1900 vorbeau limba țării.


Decvi esti de acird sa se dxesfiinteze invatamntul in limab ungureasca!!!!!

Ciudat .. eu nu!

View PostEsticul, on 13 decembrie 2017 - 14:21, said:

Compararea  influenței fanarioto-otomană din Transilvania cu cea din Valahia și Moldova  este o ticăloșie (probabil din cauza fanariotismului).


A?!
Domane feri! Oaca cam multi l.isost de minte prin hArdeal!

ma ! De fqanarihoti nu se poa voirbi inainte de 1711 b.. Ori ,  deja de vreo 20 de ani hArdealui era posesune habsburga. Care Habsurgi erau cat pe ce sa ia si Oltenia. Care au8 cobvorat in S de Dunare .. deci ca care influenat sa o exercite fantihotii si hOtomanii ?

#161
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostGhita_Bizonu, on 13 decembrie 2017 - 15:52, said:

A?!
Domane feri! Oaca cam multi l.isost de minte prin hArdeal!

ma ! De fqanarihoti nu se poa voirbi inainte de 1711 b.. Ori ,  deja de vreo 20 de ani hArdealui era posesune habsburga. Care Habsurgi erau cat pe ce sa ia si Oltenia. Care au8 cobvorat in S de Dunare .. deci ca care influenat sa o exercite fantihotii si hOtomanii ?
Despre acel ghinion care a urmat după Brâncoveanu și Cantemir vorbea Iuliu Maniu și vorbesc toți ardelenii. Erau numai vreo 200 și ceva de ani, dar nici perioada dintre 1500 și 1700 nu a fost prea roză, După Ștefan cel Mare și Mircea cel Bătrân au fost multe situații favorabile turcizării, mai ales în Valahia. Cele două voievodate nu aveau acces la Dunăre și Mare.

Turcii au fost altceva decât austriecii și ungurii, cum și azi în Franța, imigranții algerieni sunt altceva decât românii sau spaniolii.

Edited by Esticul, 13 December 2017 - 16:13.


#162
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007

View PostGhita_Bizonu, on 13 decembrie 2017 - 15:52, said:

U? Sarmale n u faceti? Mueirile n u poatra fusta? Chibrite n u ati folosit?
Piroște(tioaște), fodre si moșini(răpelți)... zicea bunica...
@...lipideu... nu cearceaf!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate