Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Expunere la soare, vitamina D

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Aud tot timpul recomandari cum ca trebuie sa stam la soare pentru a ne lua vitamina D. Ma cam feresc de suplimente din motive personale. In sezonul rece singura varianta pe care o vad este expunerea in casa, prin geam.

Intrebare: are loc sinteza vitaminei D daca ma expun la soare printr-un geam termopan, eventual cu plasa de tantari si cateodata perdea?

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Uite aici ceva mai bine documentatdecat am putea sa-ti spunem noi, doctorii de pe softpedia. :D

#3
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Cate clase ai tu ca sa stiu cum sa iti explic?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 republicall, on 08 decembrie 2017 - 11:48, said:

Aud tot timpul recomandari cum ca trebuie sa stam la soare pentru a ne lua vitamina D.
Din cate stiu trebuie sa expui pielea goala ca sa se produca sinteza vitaminei D. De asemenea conteaza extrem de mult si momentul zilei, zona, daca e acoperit cerul de nori, etc.

Nu e obligatoriu sa apelezi la suplimente pentru necesarul de vitamina D, daca ti-e frica de ele. O poti gasi si in surse naturale: somonul, macroul, tonul, sardinele, gălbenuşul de ou, ficatul de vită, cerealele, nucile, merele, lactatele etc.

Edited by Hider141, 08 December 2017 - 11:54.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Plasa de tantari in sezonul rece ?
Pisca frigul, nu tantarii. Daca se uda si ingheata se strica.

Si in mod normal daca te duci 1-2 saptamani vara la mare acumulezi suficienta vitamina D ptr sezonul rece

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 republicall, on 08 decembrie 2017 - 11:48, said:

Aud tot timpul recomandari cum ca trebuie sa stam la soare pentru a ne lua vitamina D. Ma cam feresc de suplimente din motive personale. In sezonul rece singura varianta pe care o vad este expunerea in casa, prin geam.

Intrebare: are loc sinteza vitaminei D daca ma expun la soare printr-un geam termopan, eventual cu plasa de tantari si cateodata perdea?
Ai facut cumva si analiza de sange care sa iti indice lipsa respectiva? Poti face o cura injectabila, sub dozaj medical desigur, ca are si contraefecte.

Cura heliomarina nu asigura un nivel optim de vitamina D prea multe luni de zile.

Multa lume e sub nivelul optim, cu implicatiile aferente.

Edited by arab, 08 December 2017 - 12:12.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 republicall, on 08 decembrie 2017 - 11:48, said:

Intrebare: are loc sinteza vitaminei D daca ma expun la soare printr-un geam termopan, eventual cu plasa de tantari si cateodata perdea?

Nu. Razele solare trebuie sa ajunga direct pe piele. Daca nu e foarte frig, si fereastra e in sud, poti deschide fereasstra linistit sa faci plaja... cat timp soarele pica perpendicular pe piele, aproape ca nici nu vei simti ca e frig decat daca bate vantul.  Daca te preocupa sinteza de vitamina D trebuie sa mananci ceva proteina, chiar cu ceva grasime, in aceasta perioada, apoi sa stai la soare.

 arab, on 08 decembrie 2017 - 12:00, said:

Ai facut cumva si analiza de sange care sa iti indice lipsa respectiva?

Nu e nevoie de analiza. Toata lumea are deficit de vitamina D, iarna din cauza expunerii reduse la soare. De aceea iarna e anotimpul depresiilor si sinuciderilor.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Acelasi lucru il obtii daca te expui la niste proiectoare cu halogen de putere mare . Exista si pilule cu vitamina D dar efectul expunerii la lumina si caldura soarelui creeaza si o senzatie placuta , iti recomand experienta cu proiectoarele halogen.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pacopaco1967, on 08 decembrie 2017 - 12:14, said:

Acelasi lucru il obtii daca te expui la niste proiectoare cu halogen de putere mare .

Eu stiam de lumina ultravioleta...dar ma rog. Ideea este ca poate obtine acea cantitate de vitamina D stand 15 min cu piele goala in fata unei ferestre deschise, nu e nevoie de investitie in proiectoare.
Exista pe piata si lampi cu ultraviolete, produse de Philips care se potrivesc la soclu cu anumite tipuri de veioze chinezesti de 30 lei.. numai ca trebuie sa nimeresti lungimea de unda potrivita si sa nu te expui prea mult (sunt radiante).

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 rosix, on 08 decembrie 2017 - 12:26, said:

Eu stiam de lumina ultravioleta...dar ma rog. Ideea este ca poate obtine acea cantitate de vitamina D stand 15 min cu piele goala in fata unei ferestre deschise, nu e nevoie de investitie in proiectoare.
Exista pe piata si lampi cu ultraviolete, produse de Philips care se potrivesc la soclu cu anumite tipuri de veioze chinezesti de 30 lei.. numai ca trebuie sa nimeresti lungimea de unda potrivita si sa nu te expui prea mult (sunt radiante).
Ultraviolete dar un nivel scazut de radiatii. lampile halogen emit si ultraviolete atat cat sa nu dauneze celulelor biologice in schimb efectul e super. Caldura , lumina , tot spectrul de energie de care organismul are nevoie. Am un radiator electric cu lampi  halogen , sotia beneficiaza din plin de efectele benefice. Posted Image

#11
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 rosix, on 08 decembrie 2017 - 12:26, said:

Eu stiam de lumina ultravioleta...dar ma rog. Ideea este ca poate obtine acea cantitate de vitamina D stand 15 min cu piele goala in fata unei ferestre deschise, nu e nevoie de investitie in proiectoare.
Exista pe piata si lampi cu ultraviolete, produse de Philips care se potrivesc la soclu cu anumite tipuri de veioze chinezesti de 30 lei.. numai ca trebuie sa nimeresti lungimea de unda potrivita si sa nu te expui prea mult (sunt radiante).
In fata e un bloc inalt, cam periculos cu geamul deschis in pielea goala :)) poate ma trezesc cu politia la usa.

Nu ma risc cu lampi si alte dracii, n-am incredere.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pacopaco1967, on 08 decembrie 2017 - 12:37, said:

Ultraviolete dar un nivel scazut de radiatii. lampile halogen emit si ultraviolete atat cat sa nu dauneze celulelor biologice in schimb efectul e super. Caldura , lumina , tot spectrul de energie de care organismul are nevoie. Am un radiator electric cu lampi  halogen , sotia beneficiaza din plin de efectele benefice. Posted Image

Da, avantajul lampilor cu halogen e ca fac si un pic de incalzire locala asa ca.. daca ai vreo nevralgie (junghi) pe baza de frig, sau vreo articulatie cu probleme e posibil sa-ti treaca.

 republicall, on 08 decembrie 2017 - 12:42, said:

In fata e un bloc inalt, cam periculos cu geamul deschis in pielea goala Posted Image) poate ma trezesc cu politia la usa.

15 min cu bustul gol, in fata unei ferestre nu e un capat de lume... Plus ca nu trebuie sa stai fix langa fereastra.. ci un pic mai in interior, soarele stie pe unde sa intre pe ferestrele din sud.
Un efect similar il obtii si pe o banca in parc stand doar cu fatza la soare.. nu trebuie sa te dezbraci.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu zic ca l-ai lamurit! Probabil!

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 republicall, on 08 decembrie 2017 - 12:42, said:

In fata e un bloc inalt, cam periculos cu geamul deschis in pielea goala Posted Image) poate ma trezesc cu politia la usa.
Atat timp cat nu faci ceva ilegal, e treaba ta ce faci in casa.
Poti sa umbli doar in costumul lui Adam, poti sa te imbraci in costum de rechin, poti sa-ti faci dungeon S&M daca e pentru uz personal, etc. Nu au ce amenda sa-ti dea.

Singurul risc e sa apari pe Facebook daca te filmeaza cineva, si pe urma rad cunostintele de tine. Dar si asta o poti evita daca ai macar slip sau pantaloni scurti pe tine.

Edited by Hider141, 08 December 2017 - 13:46.


#15
marcelpopescu80

marcelpopescu80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.12.2017

 republicall, on 08 decembrie 2017 - 11:48, said:

Intrebare: are loc sinteza vitaminei D daca ma expun la soare printr-un geam termopan, eventual cu plasa de tantari si cateodata perdea?
Are loc, bineinteles ca are loc sinteza vitaminei D.... da' trebuie sa stai in pielea goala, la geam, ca sa asimilezi cum trebuie vitamina D, pierdeaua nu-ti trebuie, plasa pastreaz-o sa n-arunce vreunu in tine cu vreo piatra cand te vede in halu ala la geam. Ce sa faci si tu?...stai in coclenderul gol la geam sa iei vitamina D de la soare

 owl1960, on 08 decembrie 2017 - 11:52, said:

Cate clase ai tu ca sa stiu cum sa iti explic?
Lasa-l ca s-a asezat la geam. Maine se anunta timp noros

Edited by marcelpopescu80, 08 December 2017 - 15:34.


#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
:)) de multe ori și când stai la soare îți iei ciuciu vit D din cauza ca aerul e prea poluat și filtrează razele soarelui. Poate dacă te duci in câmp..
Eu locuiesc in Tm și e foarte poluat orașul asta, de aia zic


#17
Denisa11

Denisa11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.06.2017
Eu as zice sa suplimentezi din mancare in sezonul rece (peste gras, oua, ciuperci, ficat) ca nu prea e de gluma cu lipsa de vitamina D.  http://nutriblog.ro/...vitamina-d.html

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 pacopaco1967, on 08 decembrie 2017 - 12:37, said:

Ultraviolete dar un nivel scazut de radiatii. lampile halogen emit si ultraviolete atat cat sa nu dauneze celulelor biologice in schimb efectul e super. Caldura , lumina , tot spectrul de energie de care organismul are nevoie. Am un radiator electric cu lampi  halogen , sotia beneficiaza din plin de efectele benefice. Posted Image
Știi tu ceva dar trunchiat. E drept că un corp incandescent emite și ultraviolete dar UVA, care nu prea fixează pigmentarea. Emit și un pic de UVB însă cuarțul lămpilor e făcut să absoarbă așa ceva pentru a nu avea probleme. Vezi la mașini, multe faruri matisate au de fapt becuri ifetine ce nu blochează uvb. Iar radiatorul cu halogen e subvoltat, nici vorbă de ultraviolete, cred că ai vrut să zici infraroșii. Acuma înțeleg că nu ai cunoștințe tehnice temeinice dar măcar încearcă să te documentezi și să nu induci lumea în eroare că mâine-poimâine apare unul care zice că lămpile dedicate pentru bronzare (alea de arată ca niște tuburi fluorescente clasice când sunt stinse) sunt o conspirație iudeo-masonică.

On: și eu am problema asta, trebuie să mă duc în curând să fac un test. La soare mai greu acuma..
Mai ies totuși gol prin curte pentru câte un minut.

 milovme, on 28 decembrie 2017 - 11:26, said:

Posted Image) de multe ori și când stai la soare îți iei ciuciu vit D din cauza ca aerul e prea poluat și filtrează razele soarelui. Poate dacă te duci in câmp..
Eu locuiesc in Tm și e foarte poluat orașul asta, de aia zic
Și eu locuiesc în Timișoara și mă bronzez peste tot (prefer nud) dacă stau un pic mai mult. Dacă era așa de tragic, eram de mult oha cu plămânii.

Edited by benis, 19 February 2018 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate