Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Importanta "Casei Regale a Romaniei" nu doar azi, ci si in perioada postbelica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postexceswater, on 07 decembrie 2017 - 11:48, said:

Am și eu o întrebare la dumneavoastră. Care e de fapt istoria reală? Unde o găsim?  Regaliștii au varianta lor, comuniștii pe a lor.
Care e totuși adevărul și cum poate fi el probat ?
Din pacate regii Romani si aici ma refer la familia casei Hohenzollern-Sigmaringen au urmat aceleasi traditii ca fostii domnitori dinaintea lor,
resectiv sa lase cit mai putine informatii utile in urma lor.
Asa a fost si Regele Mihai care nu a lasat absolut nici macar un jurnal sau o carte a vietii lui prin care sa spuna adevarul de la incepot pina la
sfirsit. Cred ca a fost prea lenes. Am auzit ca a scris o piesa de teatru si a bucata clasica, ca a restaurat niste jeepuri in loc sa lase posteritatii
o imagine adevarata despre el si familia regala.
Alternativ, sa trebuiasca sa scrii adevaruri care iti distrug total imaginea este exact motivul pentru care nu scrii nimic despre viata ta.
Pentru ca istoric Regele Mihai a fost un individ foarte controversat prin deciziile lui.

#38
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdan1980_25, on 07 decembrie 2017 - 14:42, said:

ca tot era vorba mai sus de adevarata istorie spusa si stiuta de contemporani, era si o scrisorica a unei doamne din SUA, care a cam prins vremurile alea si a vazut de aproape tot ce era de vazut. Acum ea a interpretat totul asa cum a crezut de cuviinta, deci nu putem musai sa luam de bun ce scrie ea. Dar merita totusi sa ne facem o idee.



de Ioana Aioanei
"LIBERTATEA", New York,
Director: Nicolae Nitã
Anul V, August Nr. 49, 1986

Cam tot ce este aici reprezinta crudul adevar despre acest monarh....
Eu as mai completa cu o intrebare: daca tot se spune ca Maresalul a omorat evrei, UNDE era acest Rege? Unde a condamnat el aceste crime?

#39
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Raspuns la intrebare :

"
Când războiul a îzbucnit în Europa, Regina Mamă-Elena și Majestatea Voastră, ați început prin a adăposti în Palatul Regal, și nu numai evrei.  Au fost între 100 și 200 de evrei ascunși în Palat. Am verificat cifrele. Nu este nicio exagerare. Majestatea Voastră a confirmat că la sfârșitul războiului ați reușit să salvați între 100 și 200 de mii de evrei. Gestul este comemorat la Yad Vashem în Ierusalim. Mareșalul Antonescu și dictatura sa n-au fost de durată, pentru că la doar 22 de ani ați reușit să-l convocați pe unul dintre cei mai de temut dictatori, la Palat, cu doar o mână de supuși credincioși și să-l arestați. Când era condus spre locul arestării a strigat spre Majestatea Voastră «Dimineață veți fi executat!» Dar nu s-a întâmplat așa.

Ați schimbat în bine cursul istoriei. În afară de cei 100-200 de mii de vrei salvați, datorită Majestății Voastre, Al Doilea Război Mondial s-a scurtat cu cel puțin 6 luni salvându-se cel puțin o jumătate de milion de evrei. Neîndoielnic, dintre noi astă seară va fi cineva care datorează viața sa, a familiilor și a prietenilor curajului Majestății Voastre....."

Attached File  Yad-Vashem-Diploma-de-onoare-Regina-Elena-1993.jpg   438.74K   0 downloads



Si pentru cei ce nu prea stiu activitatea regelui si onoarea ce s-a dat in lume lui si implicit Romaniei

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9RJ6zp9NiPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 08 December 2017 - 09:31.


#40
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Congresul Mondial Evreiesc, cu sediul la New York, deplînge moartea Regelui Mihai,
printr-un comunicat dat ieri publicității de Ronald Lauder, președintele forului,
în care se amintește că fostul suveran ”a fost un mare prieten al poporului evreiesc”
și un personaj care a salvat mii de vieți în al doilea război mondial, detașîndu-se de acoliții lui Hitler

Si de Antonescu asi putea adauga

#41
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pe mine ma intereseaza de ce el in calitatea lui de Rege nu a putut impiedica uciderea evreilor ...
Si unde a fost pozitia ferma impotriva acestor crime?

#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Regele nu a scris carti despre viata lui.Stim extrem de putin scris de mana lui.
Omoara-l pentru asta....!

#43
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu inca astept un raspuns...

#44
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Raspuns la o insinuare?

#45
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postvio69a, on 07 decembrie 2017 - 10:21, said:

Si nu ti se pare de asteptat ?
Romanii nu cunosc istoria decat fabricata, prefabricata, functie de perioada - nu e vina lor in totalitate.
Linişteşte-te. Toată istoria e fabricată, adică peste tot, inclusiv în Israel al cărui cetăţean eşti tu.

View PostValmont43, on 08 decembrie 2017 - 10:30, said:

Pe mine ma intereseaza de ce el in calitatea lui de Rege nu a putut impiedica uciderea evreilor ...
Si unde a fost pozitia ferma impotriva acestor crime?
Pt că la acea dată nu era el şef al statului ci mareşalul Antonescu.
Dacă ar fi luat poziţii prea ferme contra lui Hitler atunci ar fi putut fi detronat.
Eu sint republican, dar nu cer lucruri imposibile de la fostul rege Mihai.

View Postvio69a, on 08 decembrie 2017 - 09:58, said:

Congresul Mondial Evreiesc, cu sediul la New York, deplînge moartea Regelui Mihai,
printr-un comunicat dat ieri publicității de Ronald Lauder, președintele forului,
în care se amintește că fostul suveran ”a fost un mare prieten al poporului evreiesc”
și un personaj care a salvat mii de vieți în al doilea război mondial, detașîndu-se de acoliții lui Hitler

Si de Antonescu asi putea adauga
Ce vorbeşte Iţic? Nu spune nimic concret, adică face afirmaţii goale. Cum a făcut Mihai să salveze evrei?  Practic ce a făcut? El nu era şef pe undeva. Şef era Antonescu.
Cum s-a detaşat el de acoliţii lui Hitler? Care acoliţi? Bănuiesc că e vorba de Antonescu, nu de Horthy sau Musolini.
O declaraţie de complezenţă, mincinoasă.

#46
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postionelmironescu, on 08 decembrie 2017 - 12:33, said:


Liniștește-te. Toată istoria e fabricată, adică peste tot, inclusiv Ăźn Israel al cărui cetățean ești tu.


Pt că la acea dată nu era el șef al statului ci mareșalul Antonescu.
Dacă ar fi luat poziții prea ferme contra lui Hitler atunci ar fi putut fi detronat.
Eu sint republican, dar nu cer lucruri imposibile de la fostul rege Mihai.


Ce vorbește Ițic? Nu spune nimic concret, adică face afirmații goale. Cum a făcut Mihai să salveze evrei?  Practic ce a făcut? El nu era șef pe undeva. Șef era Antonescu.
Cum s-a detașat el de acoliții lui Hitler? Care acoliți? Bănuiesc că e vorba de Antonescu, nu de Horthy sau Musolini.
O declarație de complezență, mincinoasă.
Bai nene jegosu' era REGE, era model, era Dumnezeu pe pamint.
Ce tot spalati o persoana nascuta si crescuta sa faca o treaba si care nu si-a facut datoria ? Plm, ala era REGE, era un far calauzitor, era Alfa si Omega si cind sa isi faca datoria fata de supusi s-a cacat pe el. S-a cacat pe el si s-a cacat pe Tara, ce l-a retinut sa fie rege si barbat, sa aiba o pozitie si un cuvint de spus ? Nu a avut coaie, de aia .

Voi ati vazut o poza a lui Mihai din tinerete, ce va spune fata lui, trasaturile ?

#47
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postvio69a, on 08 decembrie 2017 - 09:27, said:

Aţi schimbat în bine cursul istoriei. În afară de cei 100-200 de mii de vrei salvaţi, datorită Majestăţii Voastre, Al Doilea Război Mondial s-a scurtat cu cel puţin 6 luni salvându-se cel puţin o jumătate de milion de evrei. Neîndoielnic, dintre noi astă seară va fi cineva care datorează viaţa sa, a familiilor şi a prietenilor curajului Majestăţii Voastre....."
beţie de cuvinte! Care sute de mii de evrei salvaţi? Ce a făcut regele de atunci să ii salveze? Practic, ce a făcut? Ce curaj? Unde e arătat practic in ce constă acest curaj?
Vorbe goale. Laude deşănţate. Parcă văd texte scrise spre lauda lui Stalin, Dej, Ceauşescu. Nu sint mai buni cei care îl umflă pe fostul rege decît cei care îi umflau pe foştii secretari generali ai PCR. Tot nişte mincinoşi ordinari sint.

View Postlil debul, on 08 decembrie 2017 - 12:39, said:

Bai nene jegosu' era REGE, era model, era Dumnezeu pe pamint.
Ce tot spalati o persoana nascuta si crescuta sa faca o treaba si care nu si-a facut datoria ? Plm, ala era REGE, era un far calauzitor, era Alfa si Omega si cind sa isi faca datoria fata de supusi s-a cacat pe el. S-a cacat pe el si s-a cacat pe Tara, ce l-a retinut sa fie rege si barbat, sa aiba o pozitie si un cuvint de spus ? Nu a avut coaie, de aia .

Voi ati vazut o poza a lui Mihai din tinerete, ce va spune fata lui, trasaturile ?
Poftim? Am spălat eu pe cineva? Cred că nu ai priceput ce am scris. Nu e nimc; sint obişnuit.

#48
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postionelmironescu, on 08 decembrie 2017 - 12:44, said:





Poftim? Am spălat eu pe cineva? Cred că nu ai priceput ce am scris. Nu e nimc; sint obișnuit.
Ups, am facut o gafa 😅😅😅 ???
Poate am inteles gresit (scuze) dar ce am scris e cea ce cred, faza cu spalatul si restul, sa zicem doar ca am preluat eronat mesajul tau, l-am interpretat gresit, o sa fiu mai atent pe viitor.
Scuze .

#49
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu cred ca unii colegi care si-au descoperit si ei "latura regalista" in ultimele zile nu pricep ce poate face un SUVERAN....
-in primul rand la primii evrei(civili) executati ma detasam complet de cauza, protestam VEHEMENT, ordonam ancheta(Regele putea face asta)etc.
-la primul pumn al lui Visinski imi care imi impunea un guvern pro sovietic abdicam si plecam in exil de unde luptam pana la ultima suflare contra regimulu si samavolniciilor instaurate in RO

Asa cum a avut "coaie"sa-l aresteze pe Maresal putea face si cele de mai sus...degeaba il spalati voi acum ca tot o pata va ramane...
Pentru cine cunoaste evenimentele din anii 80 le reamintesc ca Generalului Jaruzelski sovieticii i-au cerut sa traga in polonezi, lucru pe care el l-a refuzat chiar daca a fost amenintat cu arestarea...cine are 00 are, cine nu....Posted Image

#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunnnami, on 07 decembrie 2017 - 04:20, said:



Tu, iti iubesti nevasta
Eu nu iti iubesc nevasta.

Ce tupeu idiot pe mine sa te acuz ca-ti iubesti sotia?

Daca exista regalisti, ce treaba ai tu cu ei?
Mananci mai bine daca ei nu ar fi regalisti?
Atunci?
...vom plati cu bani multi de la buget lipitorile, asta se pune?

View Postexceswater, on 07 decembrie 2017 - 11:48, said:

Am și eu o întrebare la dumneavoastră. Care e de fapt istoria reală? Unde o găsim?  Regaliștii au varianta lor, comuniștii pe a lor.
Care e totuși adevărul și cum poate fi el probat ?
nu ai citit ca in afara tarii? toti o cunosc, numai noi nu!

#51
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postexceswater, on 07 decembrie 2017 - 11:48, said:

Am și eu o întrebare la dumneavoastră. Care e de fapt istoria reală? Unde o găsim?

Poate ti-o spune regele ??
Direct.....


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Aww8T3Go5Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 08 December 2017 - 14:00.


#52
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Intoarcerea regelui la Peles....!!!!
Merita vazut.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QY7LCo7rfe0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostUgho, on 07 decembrie 2017 - 12:43, said:

Casa Regala a Romaniei:
- organizeaza "Serile regionale" la Palatul Elisabeta cu scopul de a promova cultura si traditia fiecarei regiuni a Romaniei, de a incuraja noi parteneriate de afaceri.
- stimuleaza initiativa locala, cauta parteneri externi pentru localitatile Romaniei si promoveaza realitatile mediului rural la inceputul mileniului III.
- acorda titlul de Furnizor Regal companiilor private sau personalitatilor riguros alese, ca simbol al traditiei si calitatii produselor, al interesului si grijii permanente pentru consumator.
- acorda inaltul patronaj unor institutii sportive, precum Fundatia Atletismului Romanesc si Federatiei Romane de Karate Traditional, pentru a sprijini sporturile care au adus Romaniei mandrie in ultimii o suta de ani.
deci vax albina!

View PostUgho, on 07 decembrie 2017 - 12:57, said:

"Casa Regală este un simbol al României de care trebuie să avem grijă. Trebuie creat un cadru legal pentru că este păcat şi este incorect că acum nu există un cadru legal care să reglementeze funcţionarea acestei instituţii. Iar cu un statut recunoscut prin lege, membrii Casei îşi vor putea desfăşura activitatea atât în ţară, cât şi peste hotare. Astfel, ei vor promova tradiţiile naţionale, vor participa la acţiuni caritabile şi educaţionale şi pot recunoaşte calitatea produselor sau serviciilor companiilor româneşti. În plus, Casa Regală va promova valorile, potenţialul turistic şi investiţional al României în străinătate. " - Liviu Dragnea.

Nu faceau nimic pe ascuns, pe site-ul casei regale e trecut tot programul si activitatile pe care le desfasoara.
Iar titlul de "Furnizor al Casei regale" iti ofera tie ca roman simplu garantia ca produsele aprobate de ei sunt de cea mai buna calitate si le poti cumpara cu incredere.
http://www.familiare...ii-casei-regale
draguta, avem deja institutii care se ocupa de promovarea tarii, nu era nevioe si de capusele astea!

View Postskandal, on 07 decembrie 2017 - 16:13, said:

Raposatul Rege este cel care a taiat legaturile cu casa de Hohenzollern pentru motive care, ce-i drept, imi scapa. Nici nu am stat sa sap.

Astea fiind spuse, daca noi monarhistii mai reprezentam 5%, nu asemenea scrieri de PCR Faurei o sa ne schimbe orientarea.

Daca este asta asa important pentru dumneata, din cate stiu pana acum si-au exprimat condoleante Casa Regala a Serbiei si Ambasada Regatului Unit. Te ajuta la ceva? Pe mine nu. Schimba cu ceva daca maine va ploua cu zeci de mesaje de la diversi monarhi in exercitiu sau nominali? Vei deveni monarhist? Nu, doar faci bascalie la indemana.

Casa Regala a Romaniei este importanta intai de toate pentru romani, reprezentand suveranul de drept. Republica nu a fost si nu va fi niciodata legitima, pana la vreo reparatie legala a actului de abdicare. Intre republica si Monarhie, cea care a condus neamul la independenta, modernitate, trai de nivel european, Mare Unire si tragediile celor doua razboaie mondiale, a fost Monarhia. Monarhia vine legitim de la primii voievozi unsi domni in legea ortodoxa romaneasca. Republica vine de la un act al ocupantului sovietic prin slugile sale Groza si Vishinski. Monarhia a creat elite si bogatie, republica le-a trimis la Canal, a confiscat proprietatea si mentalitatea romaneasca. Monarhia ne-a condus sa cream istorie, republica ne-a furat-o.

Casa Regala a Romaniei, in 80 de ani de domnie, a dat un personaj regretabil, Carol al II-lea. Republica, in 70 de ani de existenta, e la primul presedinte mai in firea lui. Slava Domnului, am capatat libertatea de a-i alege in fruntea neamului pe acesti drepti romani, exemple de demnitate, cinste si iubire de tara: Iliescu, Constantinescu si Basescu.

Halal sa-ti fie, te-ai pricopsit, bibicule!
casa regala nu reprezinta nimic pentru romani, decit pentru gasca de profitori care o alcatuiesc!
si acuma persoanele care simt ca vor fi date afara de undeva, isi dau demisia cu o o ora inainte ca sa nu lase impresia ca au fost ejectati!

View PostValmont43, on 08 decembrie 2017 - 13:23, said:

eu cred ca unii colegi care si-au descoperit si ei "latura regalista" in ultimele zile nu pricep ce poate face un SUVERAN....
-in primul rand la primii evrei(civili) executati ma detasam complet de cauza, protestam VEHEMENT, ordonam ancheta(Regele putea face asta)etc.
-la primul pumn al lui Visinski imi care imi impunea un guvern pro sovietic abdicam si plecam in exil de unde luptam pana la ultima suflare contra regimulu si samavolniciilor instaurate in RO

Asa cum a avut "coaie"sa-l aresteze pe Maresal putea face si cele de mai sus...degeaba il spalati voi acum ca tot o pata va ramane...
Pentru cine cunoaste evenimentele din anii 80 le reamintesc ca Generalului Jaruzelski sovieticii i-au cerut sa traga in polonezi, lucru pe care el l-a refuzat chiar daca a fost amenintat cu arestarea...cine are 00 are, cine nu....Posted Image
actul de la 23 august a fost realizat de comunisti, Mihai a fost anexa la cintar la asta!

#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvio69a, on 08 decembrie 2017 - 10:52, said:

Regele nu a scris carti despre viata lui.Stim extrem de putin scris de mana lui.

Bine, nu prea a scris el in general, nu-i genu' cu scris, alea-alea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate