Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

E pe bune? Tranzactiile cu Bitcoin vor necesita noi capacitati uriase pentru energie?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#19
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 07 decembrie 2017 - 03:20, said:



Electricitatea aia e platita cu profitul din vanzarea bitcoinilor minati.
La fel cum sunt platite serverele de diablo (se mai joaca?) sau de wow din banii de licente.

La fel cum polueaza flota de 10 avioane a seicului hassam bem bum bin boom al booooom al jihad la fel cum polueaza yachturile altora , la fel cum se taie copacii pentru un cartier rezidential sau se niveleaza o padure pentru un teren de golf, cum se face o insula artificiala in mijlocul oceanului.

Banii aia sunt viruali, dar poti sa cumperi sau sa ii vinzi , si poti sa cumperi produse cu ei.
Sunt bani si lumea le recunoaste valoarea.

Cat se polueaza pentru extragerea de aur? Daca aurul ar valora 1cent kilu ar mai exista industria de minerit?
Daca ar fi 1million uncia, nu crezi ca am vedea zeci de platforme in mijlocul fiecarui ocean/mare/lac/balta?

Ironia e ca desi in ritmul asta ma transforma in milionar (poate lol) tot consider ca btc se indreapta spre un mare ponzi , mai ales de cand isi pierde utilitatea din cauza costului enorm pentru a transfera nsite satoshi amarati (7$ pentru a te asigura ca se confima intr-o ora momentan).
Mai ales de cand cu scandalul cu scalabilitatea segwit, blockstream etc etc...whatever.

Si are seicu masina de transformat automat dolari in energie electrica? Ce conteaza ca are cu ce sa plateasca curentul, nu consuma niste resurse si asa limitate ?, voi ati citit articolul sa vedwti cat curent se consuma pe acest instrument de specula la nivel mondial? Resursele alea se pot folosi foarte bine la altceva, ca sa nu mai zoc se poate intra rapid intr-o mega criza energetica.  


#20
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posttiti_greucean, on 07 decembrie 2017 - 07:25, said:

Si are seicu masina de transformat automat dolari in energie electrica? Ce conteaza ca are cu ce sa plateasca curentul, nu consuma niste resurse si asa limitate ?, voi ati citit articolul sa vedwti cat curent se consuma pe acest instrument de specula la nivel mondial? Resursele alea se pot folosi foarte bine la altceva, ca sa nu mai zoc se poate intra rapid intr-o mega criza energetica.  

La ce? De ce sa hotarasti tu sau x la ce sa se foloseasca?
Le foloseste ala de da bani pe ele.

Seicul ala are bani ca lumea ii da bani pe petrol.
Fata de la videochat are iphone x ca ii da lumea bani pe ....
Floarareasa de la colt are mertan ca ii da lumea bani pe flori

Orice chestie in lumea asta are o valoare data de piata...
Un mercedes costa atat pentru ca se cere, o pereche de soseta e 5 la 10 lei ca atata da lumea, nimeni nu face conversia in energie consumata pentru productie.
Iar pe bitcoin lumea da momentan 14k bucata.

Probleme? Piata libera, cerere si oferta.

Iar consumul de energie o sa creasca si mai si.
Pretul a sarit de 40 de ori iar rata de hash doar de 6 ori.  Inca nu se produc sufieciente asic-uri la cat e cererea.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 07 decembrie 2017 - 03:20, said:

Ironia e ca desi in ritmul asta ma transforma in milionar (poate lol) tot consider ca btc se indreapta spre un mare ponzi , mai ales de cand isi pierde utilitatea din cauza costului enorm pentru a transfera nsite satoshi amarati (7$ pentru a te asigura ca se confima intr-o ora momentan).
Mai ales de cand cu scandalul cu scalabilitatea segwit, blockstream etc etc...whatever.

O moneda netranzactinabila din lipsa de lichiditate, motive tehnice, comisioane mari sau alte bariere este egala cu zero, indiferent de cat ar valora ea pe hartie, in mediul virtual sau mai stiu eu unde. In asta consta schema Ponzi. In dificultatea de a transforma moneda virtuala, imediat si cu costuri rezonabile in moneda reala. Cei care au bitcoin valorand chiar si milioane de euro, trebuie sa se gandeasca serios ca, daca din diverse motive, tranzactionarea acestora in mediul virtual se va bloca, valoarea unitara se va prabusi rapid, neexistand absolut niciun mecanism care sa impiedice aceasta cadere - nici macar baietii destepti care vantura moneda dintr-un buzunar in altul pentru a crea aparenta de lichiditate.

Edited by rosix, 07 December 2017 - 07:40.


#22
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrosix, on 07 decembrie 2017 - 07:35, said:

O moneda netranzactinabila din lipsa de lichiditate, motive tehnice, comisioane mari sau alte bariere este egala cu zero, indiferent de cat ar valora ea pe hartie, in mediul virtual sau mai stiu eu unde. In asta consta schema Ponzi. In dificultatea de a transforma moneda virtuala, imediat si cu costuri rezonabile in moneda reala.

Nu exista nici o dificultate in a o transforma in moneda reala.
Ti-as pune niste extrasuri de cont aici da ....mi-am facut prea multi prieteni p-aici sa ma trezesc cu anaf-ul la usa.

Eu cand ma refer la ponzi ma refer la altceva.
Faptul ca se indreapta spre un dead end, cu un grup de dezvoltatori care iau numai decizii cretine.
Dar asta e o dsicutie bitcoincash/segwit care nu isi are rostul aici.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 07 December 2017 - 07:41.


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 07 decembrie 2017 - 07:37, said:

Nu exista nici o dificultate in a o transforma in moneda reala.
Ti-as pune niste extrasuri de cont aici da ....mi-am facut prea multi prieteni p-aici sa ma trezesc cu anaf-ul la usa.
Eu cand ma refer la ponzi ma refer la altceva.
Faptul ca se indreapta spre un dead end, cu un grup de dezvoltatori care iau numai decizii cretine.
Dar asta e o dsicutie bitcoincash/segwit care nu isi are rostul aici.

Exista lichiditate acum, dar orice bariera viitoare care ar putea impiedica tranzactionarea, va crea conduce la prabusirea valorii unitare a monedei virtuale.
Schema Ponzi inseamna ca cei care intra la baza sistemului, investind niste bani si resurse, nu mai apuca sa se scoata.
In astfel de sisteme, smecherii scot banii rapid, apoi, inainte sa stinga lumina, scot serverul din priza.   Cand spun server, nu ma refer la un server fizic ci la o secventa de cod care sa poata impiedica libera tranzactionare a bitcoin pe o piata.

Valoarea colosala la care a ajuns aceasta moneda virtuala pe termen scurt indica clar o piata nelichida respectiv o piata in care lumea nu poate sa vand usor Bitcoin.
Mare atentie!

Edited by rosix, 07 December 2017 - 07:56.


#24
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrosix, on 07 decembrie 2017 - 07:52, said:

Cand spun server, nu ma refer la un server fizic ci la o secventa de cod care sa poata impiedica libera tranzactionare a bitcoin pe o piata.

Valoarea colosala la care a ajuns aceasta moneda virtuala pe termen scurt indica clar o piata nelichida respectiv o piata in care lumea nu poate sa vand usor Bitcoin.
Mare atentie!

1. Nu exista asaceva
2. E altfel. Nimeni nu vrea sa vanda Posted Image > pret

LE.
Cu mare atentie sunt de acord.
Seamana la indigo cu gox si willlybot din decembrie 2013.
Ce a urmat...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 07 December 2017 - 08:31.


#25
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
BTC-ul, ca dealtfel orice moneta, are ca baza a valoarizarii, "increderea populatiei" ! ... Posted Image
cum traim intr-o lume "super informata" (aparent) este destul de usor sa "clatini" un block de monede
care nu au istorie si nu sunt "tangibile" ! ...
v-ati gandit vreodata ca daca Google Inc. vrea, (ca "stapan" al net-ului si Android-ului)  poate distruge orice moneda virtuala ?

Edited by realduc, 07 December 2017 - 09:31.


#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,088
  • Înscris: 04.03.2014
@ Jamalan

Exista o stima a costurilor totale(altele decat curentul pentru marii producatori din China?

La nivelul de dificultate actual de dificultate care e valoarea bitcoinul sub care nu mai merita sa-l produci?

#27
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostRosebud09, on 07 decembrie 2017 - 03:07, said:

E vorba de faptul ca trebuie produsa electricitatea, nu despre detalii de minare si alte, iar acea productie suplimentara, pentru niste chestii virtuale, inseamna munca, poluare, resurse enorme care trebuie consumate pentru satisfacerea acestei nebunii.
Cum naiba fac nemții de numai la ei dã pe-afarã curentul??? De sãrbãtori e gratis!!! Noi mai avem puțin și tot anul e sãrbãtoare...d-aia nu dã pe-afarã?

View Postrealduc, on 07 decembrie 2017 - 09:28, said:

BTC-ul, ca dealtfel orice moneta, are ca baza a valoarizarii, "increderea populatiei" ! ... Posted Image
cum traim intr-o lume "super informata" (aparent) este destul de usor sa "clatini" un block de monede
care nu au istorie si nu sunt "tangibile" ! ...
v-ati gandit vreodata ca daca Google Inc. vrea, (ca "stapan" al net-ului si Android-ului)  poate distruge orice moneda virtuala ?
Nu pot distruge decît pe gugli. Atît.
Iar andro-i dujmanul vindoz. Dacã el n-a reușit....

Edited by sarac.lipit, 07 December 2017 - 09:38.


#28
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
lasa-i pe nemti ! Posted Image
chinezii mineaza cu 0,02 USD/kWh ! ... bate-te cu ei ! ... Posted Image
in romanica ar costa fo' 0,15 EUR/kWh ! ... doar noi suntem bogatii Europei ! :)

Edited by realduc, 07 December 2017 - 09:36.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrealduc, on 07 decembrie 2017 - 09:34, said:

in romanica ar costa fo' 0,15 EUR/kWh ! ... doar noi suntem bogatii Europei ! Posted Image

Pai, compania energetica de stat ENEL, de asta a fost vanduta la italieni, ca sa faca aia profit nu ca sa cultivam noi bitcoin...
ENEL cred ca s-ar bucura enorm sa se apuce romanii de minerit, in masa...

Edited by rosix, 07 December 2017 - 09:44.


#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttiti_greucean, on 07 decembrie 2017 - 07:25, said:

Si are seicu masina de transformat automat dolari in energie electrica? Ce conteaza ca are cu ce sa plateasca curentul, nu consuma niste resurse si asa limitate ?, voi ati citit articolul sa vedwti cat curent se consuma pe acest instrument de specula la nivel mondial? Resursele alea se pot folosi foarte bine la altceva, ca sa nu mai zoc se poate intra rapid intr-o mega criza energetica.  

Tu n-ai facut economia aia de liceu sa afli ca exact pretul unei resurse e metoda cea mai corecta de distributie a ei? Ca am avut economie d-aia cu resursse decise de la centru, si uite unde ne-a dus.

#31
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 07 decembrie 2017 - 09:46, said:

Tu n-ai facut economia aia de liceu sa afli ca exact pretul unei resurse e metoda cea mai corecta de distributie a ei? Ca am avut economie d-aia cu resursse decise de la centru, si uite unde ne-a dus.
imi pare rau dar trebe sa-ti spun ca nu are legatura pretul de "fabricatie" al energiei electrice cu pretul "la user" ! ...
apropos, nu vb de comunismu' romanesc, cei care aveti mai putin de 60 de ani ! ... dearece nu l-ati trait ! Posted Image
parintii mei, in anii '70-'80 plateau zero LEI, curent, apa, gaz ! ... de ce ? ... deoarece aveau 4 copii ! ...
asa-i ca pare o masura (Lege) "democratica" ? ...Posted Image
revenind "la subiect" energia electrica, ca pret, se negociaza anual intre "patronat si guvern" ! ...
cum politicienii de kakat ai Romaniei si-au vandut tara si sufletu', va dati seama ce preturi "negociaza" ? Posted Image

Edited by realduc, 07 December 2017 - 09:59.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrealduc, on 07 decembrie 2017 - 09:28, said:

BTC-ul, ca dealtfel orice moneta, are ca baza a valoarizarii, "increderea populatiei" ! ... Posted Image

Pai nu neaparat... ca poti sa creezi o moneda virtuala, sa-i umfli artificial valoarea (virtuala), fara ca populatia sa participe neaparat la tranzactionare.
Dar nu exclus ca o parte din banii Mafiei sa fie stocati, la ora actual in Bitcoin, stiut fiind ca sistemul monetar actual este putred din radacini - bazat pe datorie si indatorare la banci (in utima criza majora, a fost tinut in viata de niste artificii bancare de tiparire de moneda virtuala fara acoperire, prin intermediul bancilor centrale).  Daca maine, sistemul financiar bancar oficial s-ar reseta de la zero si ar functiona doar in baza banilor produsi efectiv de economie, intreaga economie si intreaga societate asa cum o stim, s-ar prabusi in secunda doi.

Asa e si cu Bitcoin - nu e important ce valoare de piata are, e important cine are acces in camera unde e serverul bagat in priza, respectiv cine controleaza piata.

Au mai fost bule in istorie - ele par extrem de sigure... pana se prabusesc.  Plus ca orice sisteme monetare, fie ele si virtuale, tind sa fie controlate de elite prin toate mijloacele aflate la dispozitie. Daca Bitcoin este o moneda virtual distribuita P2P,  energia electrica disponibila intr-o tara sau regiune geografica NU e virtual distribuita, se afla la niste baieti. Sa nu cumva si cheia de la camera cu serverul (codul de decriptare si tehnolgia necesara) sa se afle tot la niste baieti. Bitcoinul e in prezent descentralizat, nodurile de internet insa NU. Blochezi accesul la niste servere primare si adio decriptare.  

Ori.. cea mai valoroasa resursa e cea de care poti dispune, la o valoare controlabila, in orice moment.

Edited by rosix, 07 December 2017 - 09:56.


#33
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
bogatii lumii (ca d-aia sunt bogati Posted Image) nu isi pun "toate ouale intr-un singur cos" ! ...
"hai sa iau si d-aia putin !" ... poate parea aparent un "gest de piata" nesemnificativ, dar care a facut
ca BTC-ul sa aiba cat-de-cat lichiditate ! .. nu pustii care cumpara de Black Friday in BTC ! Posted Image

Edited by realduc, 07 December 2017 - 10:05.


#34
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Cred ca consuma mult algoritmii actuali pentru Proof of Work.
Mai exista si Proof of Stake, exista cryptomonezi care folosesc si asa ceva si vor folosi in viitor mai multe.

View Postrosix, on 07 decembrie 2017 - 07:35, said:

In dificultatea de a transforma moneda virtuala, imediat si cu costuri rezonabile in moneda reala.
Aceleasi probleme le ai si daca vrei sa vinzi o bucata de 1kg de aur in 10 minute.
Problema costurilor de tranzactie e interesanta insa.

Edited by Cris007, 07 December 2017 - 10:25.


#35
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postionutzitaly, on 07 decembrie 2017 - 09:31, said:

@ Jamalan

Exista o stima a costurilor totale(altele decat curentul pentru marii producatori din China?

La nivelul de dificultate actual de dificultate care e valoarea bitcoinul sub care nu mai merita sa-l produci?

Pai e complicat in draci.

Daca luam cel mai eficient si raspandit Asic, s9, calculam cat duce el acum cat e rata de hash (blockchain.info)
avem cam 900 000 de asicuri in priza.
consum de 40kwh cu un psu care sa scoata 90% eficienta, ignoram colling toate chestiile extra si vedem ce iese.

Punem 2 centi kwh (china) si inseamna ca bitcoinu trebuie sa pice sub 500 ca minerii actuali sa inceapa sa inchida taraba.
Punem 10 (average us) si trebuie cam 2500.

Dar, nu am pus roi nu am pus costuri suplimentare etc.

View Postrosix, on 07 decembrie 2017 - 09:44, said:

Pai, compania energetica de stat ENEL, de asta a fost vanduta la italieni, ca sa faca aia profit nu ca sa cultivam noi bitcoin...
ENEL cred ca s-ar bucura enorm sa se apuce romanii de minerit, in masa...
Stam inca bine
http://ec.europa.eu/...,_2015-2017.png

ceva in uploadu de imagini

[ http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/thumb/8/8c/Electricity_prices%2C_first_half_of_year%2C_2015-2017.png/336px-Electricity_prices%2C_first_half_of_year%2C_2015-2017.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jammalan-the-Prophet, 07 December 2017 - 10:37.


#36
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postrosix, on 07 decembrie 2017 - 07:52, said:

In astfel de sisteme, smecherii scot banii rapid, apoi, inainte sa stinga lumina, scot serverul din priza.   Cand spun server, nu ma refer la un server fizic ci la o secventa de cod care sa poata impiedica libera tranzactionare a bitcoin pe o piata.
Esti sigur ca intelegi cum functioneaza blockchain-ul?
Ca ce spui tu e ceva echivalentul cu a spune ca poti scoate internetul din priza sau ca exista o secventa de cod care poate face internetul sa nu mai functioneze.
cryptomonezile sunt defapt unitati de valoare pentru internet. Cat timp lumea va folosi internet-ul acesta va avea o valoare. Acum, spune-mi si mie, crezi ca valoarea asta va fi zero in viitorul apropiat? Eu cred ca nu.

Quote

Valoarea colosala la care a ajuns aceasta moneda virtuala pe termen scurt indica clar o piata nelichida respectiv o piata in care lumea nu poate sa vand usor Bitcoin.
Mare atentie!
Sigur ca trebuie atentie.
Cat despre vandut si cumparat, cred ca e destul de simplu. Exista si carti de credit Visa/Mastercard asociate conturilor bitcoin daca vrei, cat de greu e sa folosesti un card de credit? Costa 15$ cred sa-ti trimita unul acasa, au un comision pe an, si iti transforma automat bitcoin-ul in ce moneda vrei tu, cumperi de la Starbucks o cafea si gata.

Problema majora defapt in acest moment, dupa mine, e ca cryptomoneda inca are rolul aurului. Adica lumea o strange ca sa o aiba, nu ca sa o cheltuie ca pe cash. Nimeni nu vrea sa cumpere o cafea azi cu acelasi numar de bitcoin cu care peste 1 an cumperi o masina.
Se lucreaza la asta. Important e ca fundamentul, conceptul de blockchain, e o chestie solida, care va avea multe aplicatii in viitor. De exemplu poti sa faci un sistem de vot national bazat pe asa ceva. In tari din Africa in care poate e greu de implementat democratia ca in vest, se poate sari peste etape, si daca ai internet ai si sectii de votare. Cu certitudine asa ceva are valoare. Cata valoare... ramane de vazut in functie si de cum si in ce mod dezvolta conceptul.

Edited by Cris007, 07 December 2017 - 10:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate