Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Noul impozit auto-proiect! Cresc impozitele pentru masinile cu motoare mici

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#19
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Cool! Deci se renunta:
- la impartirea cilindreei in grupe de 200 cc
- la cotarea unitatilor de 200 cc functie de capacitatea cilindrica
- la stabilirea impozitului prin inmultirea numarului de grupe de 200 cc cu cota lor in functie de cilindree

Impozitul va fi calculat:
- masinile pana in 2,000 cc vor plati 0,06 lei / cmc => motor 1L - 60 RON & motor 2L 120 RON
- masinile peste 2,001 cc vor plati 0,12 lei / cmc => motor 2.5L - 300 RON (vs. ~1700), motor 3.0L - 360 (vs. 2400), motor 3.2L - 384 (vs. ~5500 RON), motor 4.0L - 480 RON (vs. ~8000 RON)


Mici cresteri la segmentul 1,000 - 1,400 cc. Scaderi pentru cei cu 1,500 - 2,000 cc. Clar sanse mici sa fie aprobat si trecut in forma asta in conditiile in care deja scad sumele incasate de primarii din alte impozite. Scaderea pe segmentul motoare 1.5 - 2.0L este semnificativa.

Edited by Quoriah, 06 December 2017 - 13:15.


#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostQuoriah, on 06 decembrie 2017 - 13:00, said:

Impozitul va fi calculat:
- masinile pana in 4,800 cc vor plati 0,2 lei / cmc => maxim 980 RON pt 4,800 cc
- masinile peste 4,800 cc vor plati 0,3 lei / cmc
Masinile cu 1,200 cc vor plati 240 RON? De vreo 5 ori mai mult; dar totusi decent.
Vezi cealalata rubrica cu masinile inmatriculate. Ce ai scris tu e la masinile inregistrate, nu inmatriculate.

#21
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostA10, on 06 decembrie 2017 - 12:46, said:

Eu as zice ca este un fel de asigurare pentru viitor. E ca si in invatamant, vine unu, face varza tot, pt ca apoi cel care il inlocuieste eventual din alt partid, sa isi sparga toate oalele in cap incercand sa repare cate ceva.
Crezi ca un viitor guvern cu majoritate din alt partid se va incumeta sa creasca taxele la loc ? O sa pateasca la fel ca Boc si alt ministrii care au fost luati de tapi ispasitori pt ca aceste masuri sunt bombe cu efect intarziat..efect pe care asistatii sociali cu 2 neuroni activi nu sunt capabili sa le inteleaga

In plus, pe relativ termen scurt, inseamna si o crestere a consumului de combustibil = bani din accize.
Coroborat cu nemernicia PSD-ista, ma astept peste vreun an si la o suprataxare a celor ce se vor imbulzi ca rata la muci sa isi traga tractoare de 3L+

#22
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Doamne, ajuta!EU am un 3000 si ma rupt de bani.

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Impozitele pentru cilindreele de pana la 1600 cmc sunt de toata jena.

#24
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View PostKroghy, on 06 decembrie 2017 - 13:02, said:

Vezi cealalata rubrica cu masinile inmatriculate. Ce ai scris tu e la masinile inregistrate, nu inmatriculate.
Mersi am reparat. Si da, iti dau dreptate, nu cred ca trece in forma asta.

Scaderile sunt prea mari pe zona de 1,5 - 2,0L.

#25
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu mi-am trecut bolizii pe Bulgaria.
Cat am fost la ei la RAR, erau 3 masini din gama AMG, ///M si un americanism, care treceau pe Bg.
Din calcule sumare, doar in acea azi statul roman a pierdut cca 5-6000 euro/an.

Nu era o zi speciala, dar inainte sa fiti invidiosi, ganditi ca nu e nimeni idiot la nesfarsit, mai ales ca aceste masini se devalorizeaza incredibil.

Nu cred in chestii minunate, dar problema e practica si degeaba urla "saracii". Cresterea de impozit e de la neglijabil la indiferent.
Faza e ca probabil 80% din parcul auto e sub 2l, de aici miscarea.

P.S. La Bg constientizeaza ca sunt saraci, deci impozitul scade cu cat e mai veche masina!
Noi suntem insa ipocriti si fuduli, murim de focul celor care isi permit peste Loganul "stramosesc".

Jos chiaburili!

#26
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Corect... si la mine statul a pierdut o caruta de bani cand am renuntat la BMW-ul meu de 4L - impozit, RCA, consum mare etc.

Acum sa vedem cu ce vine si Gratiela de la Mediu. Ma gandesc ca ar merge in tandem: impozit auto micsorat impreuna cu un "ceva" anual pentru dreptul de a polua. Daca micsoreaza impozitul, vor avea scuza perfecta pentru introducerea acelui "ceva" anual de poluare.

In functie de asta o sa vad spre ce ma orientez in perioada urmatoare.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Stiti ca orice minune tine 3 zile...
Sa vedeti palitura cu taxa de polutie :D

#28
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
am vazut pe site-ul ala tot felul de comentarii stupide gen ca asta e pentru aia bogati din Romania care au masini cu motoare mari

Am motor de 3 litri dar masina e inscrisa pe Franta pentru ca acolo nu platesc impozit. Platesc doar 70 de euro pe luna asigurarea. Daca cineva vrea masina cu motor mare, oricum o ia si o baga pe Bulgaria, deci statul roman primeste 0 :P .. mai bine nimic decat ceva . Si la faza cu poluarea .... ma abtin Posted Image. Locuiesc in Resita si poluarea aici e de la combinatul siderurgic si de la utilajele primariei. Daca ai norocul sa iesi cu bicicleta si sa ai un autobuz in fata , cand ajungi acasa ai cancer la plamani.
A fost o perioada cand gaseai praf cenusiu/visiniu pe masina de la combinatul siderurgic

Edited by Andreysc7, 06 December 2017 - 13:42.


#29
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View PostAdm, on 06 decembrie 2017 - 13:27, said:

Stiti ca orice minune tine 3 zile...
Sa vedeti palitura cu taxa de polutie :D
Pai cum, ca a iesit mustaciosul nr 1 al patriei sa anunte ca nu va mai fi introdusă nicio taxa de poluare si ca Gratiela ar face bine sa se gândească la alte măsuri.

#30
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Pai o sa fie "ceva" care nu o sa fie taxa, dar se gandeau sa fie anual.

Dar nu o sa ii zica taxa, asa ca omul se acihta de promisunea lui ca nu baga taxe. Asa ca, s-avem pardon, omu e parolist!

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Taxa de poluare era sursa de finantare aa Min Mediului.
Dupa ce ca trebuie sa dea banii inapoi, mai trebuie sa fine si sute de birocrati, deci nu scapam fara "polutie"

#32
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Nu bre, a zis clar ca el vede altfel. Sa se mareasca numarul de unitati din programul rabla, sa se limiteze importurile dar nu taxa.

#33
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View PostAdm, on 06 decembrie 2017 - 13:44, said:

Taxa de poluare era sursa de finantare aa Min Mediului.
Dupa ce ca trebuie sa dea banii inapoi, mai trebuie sa fine si sute de birocrati, deci nu scapam fara "polutie"

Gelu Diaconu, fost sef Anaf, citat de Hotnews: 'Acesta mai spune ca nu exista nici un leu, incepand cu februarie anul acesta, in contul "Disponibil din timbrul de mediu pentru autovehicule". De asemenea, nu exista un temei legal explicit care sa prevada sursa din care se poate restitui taxa pe cale administrativa. Sumele suplimentare sub forma cheltuielilor de judecata, dobanzi, cheltuieli de executare, etc., cresc si vor ajunge sa reprezinte un plus de cca 30% fata de suma de 6,5 md lei de restituit, mai arata Gelu Diaconu."

Pe scurt: sunt 6,5 miliarde de lei de restituit pentru taxa auto, iar astia nu au bani prevazuti pentru asa ceva. Gratiela is coming!

#34
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Pai daca Gratiela is coming, Bulgaria is coming too.

Bine, acum depinde ce traznai le trec prin cap. 2-3 milioane pe an cred ca ar accepta oricine, dar daca vin cu aberatii...


Momentan, proiectul de lege care trebuia sa fie gata la 1 noiembrie si introdus la 1 decembrie e in aer.

#35
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
E prima oara cand citesc o expunere de motive la un proiect de lege, dar din punctul meu de vedere e foarte slab justificata propunerea. Sincer acum, 60 de parlamentari cu sute de consilieri in spate nu au putut scrie mai mult de 2 pagini la o lege atat de importanta? Posted Image

#36
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View PostElenistic, on 06 decembrie 2017 - 13:57, said:

Bine, acum depinde ce traznai le trec prin cap. 2-3 milioane pe an cred ca ar accepta oricine, dar daca vin cu aberatii...

Sa faca impozitul 100Ron pe an pentru motoarele de 3000 cmc3  si tot nu o inscriu pe Romania Posted Image ... adica mai e lume care pune botul la ceea ce zic astia ? Dupa ce si-ar inscrie multi masinile pe Romania ar mari impozitul

Quote

Pe scurt: sunt 6,5 miliarde de lei de restituit pentru taxa auto, iar astia nu au bani prevazuti pentru asa ceva.

Chiar sunt curios unde s-au dus banii din taxele pe care trebuie sa le dea inapoi Posted Image . Imi amintesc o faza de cand eram mic ... era perioada aia intre craciun si revelion si aveam o cutie de petarde si unu ma vazut cand am cumparat-o. Era un baiat mai mare. Mi-a zis sa ii dau putin cutia ca vrea sa vada de marca sunt si mi-a furat-o Posted Image .. ce drac sa fac, am zis "asta e" si mi-am vazut de drum. Oricum nu am avut ce sa ii fac pentru ca era mai mare ca mine.
Asa si aici cu banii ... "asta e" si dam cu praf de mers Posted Image

Edited by Andreysc7, 06 December 2017 - 14:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate