Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Noul impozit auto-proiect! Cresc impozitele pentru masinile cu motoare mici

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Proiect: Impozitul auto ar putea să scadă și de zece ori, în anumite cazuri

Ei...ce ziceti!? Se suceste treaba acum si merita bolizii!

Cine mai intelege ceva? In fine...foamea de bani naste...aberatii din astea.

Sa vedem ce si cum si cu taxa de poluare, mai apoi. Sigur ne vom mira tare!

Edited by Adm, 06 December 2017 - 13:22.
pus link mai putin flame


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Este o măsură ff bună.sper să fie si adevărat.

#3
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Ignorand stilul imbecil al autorului - https://www.4tuning....u-nu-36950.html

Stirea se regaseste si pe site-ul Antena3 totusi - https://www.antena3....ile-445304.html

Am gasit sursa pe Avocat.net: https://www.avocatne...ite-cazuri.html

"În esență, propunerea legislativă ar modifica modul de calcul al impozitului pe mijloacele de transport, și anume impozitul s-ar calcula prin înmulțirea numărului de centrimetri cubi ai autovehiculului cu o valoare specifică fiecărei limite a capacității cilindrice (până la 2.000 cm3, peste 2.001 cm3 etc)."

Impozitul scade cu 90%???

Dar creste impozitul la masinile care merg cu perfuzii Posted Image Mai exact impozitele de 40-60 RON risca sa creasca ceea ce va aduce un surplus de bani incasati de primarii care va suplini pierderea din scaderea impozitelor pt masini cu cilindree de +2,000 cc.

O fi bine? O fi rau? Eu personal ma bucur ca prea era japca de prost gust si fara noima. Ca exemplu, California (parca) avea cel mai mare impozit auto din USA si era plafonat la 1,000 USD pentru masini extrem de scumpe. In Romania, 800 RON pt motor de 2,179, adica de 5 ori mai mult de cat o masina cu motor de 2L, doar din cauza unei cesti de cafea diferenta.

Postati si ce v-ati lua daca s-ar adeveri.

Incep eu cu:
- Pajero (vine cu motor de 3.2L)
- Ford Ranger Wildtrack (motor de 3.2L)


PS: multam pt teleport in sectiunea corecta :)

Edited by Quoriah, 06 December 2017 - 12:39.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
O fi buna pe moment, insa amestecata problema cu poluarea marita, nu cred ca va fi bine neaparat, la final. Pe principiul iti dam cu o mana si iti luam cu alta sau chiar doua maini!

Unii plang si altii rad si invers de acum. Stres pe paine!

Edited by arab, 06 December 2017 - 12:34.


#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Era oricum aberant impozitul la masinile cu motor mare! Asa e mai normal!

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
un fel de prostreala pe fatza. Cand creste numarul celor ce au masini cu motor mare, maresti taxa pt motoarele mari pana ce majoritatea isi schimba masinile pe ceva cu cc mai mic, apoi o dai invers.. Asa a fost si cu motoarele diesel si motorina..erau rentabile pana s-au apucat hotii sa scumpeasca motorina.
Nu e nimic pt binele cetateanului, totul e pt buzunarul gros al hotilor ce ne conduc. E trist ca inca mai sunt atat de multi creduli care pun botul la fraze de genul "pentru binele cetateanului de rand" scoase din gura neocomunistilor din psd

Edited by A10, 06 December 2017 - 12:35.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hai mai bine sa facem cheta pentru cei cu motoarele mai gurmande, de 3-4 litri, ca oricum au costat o caciula de bani si nu mai sunt bani si de deplasari...

#8
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
O masura foarte buna.

Insa mi-e teama de altceva. Introduc legea asta, isi ia lumea masini cu motoare mari (si eventual si masini mai vechi) si apoi vin cu o taxa de poluare anuala uriasa si ii aranjeaza pe toti.

#9
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postarab, on 06 decembrie 2017 - 12:36, said:

delete

Cautasem sursele pentru articol :) Apare si pe Avocat.net care ii da o aura de "posibil" sa se intample.

View PostPololica, on 06 decembrie 2017 - 12:36, said:

Hai mai bine sa facem cheta pentru cei cu motoarele mai gurmande, de 3-4 litri, ca oricum au costat o caciula de bani si nu mai sunt bani si de deplasari...

Citeste post-ul meu anterior. Nu e consumul problema ci modul de calcul al taxei care ducea la situatii aberante: pentru 179 cc in plus, plateai de 5 ori mai mult la impozit.

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Mie imi convine, am doua masini cu motoare de 2 litri si scade impozitul.
E lege, e proiect? Cand intra in vigoare?

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce ma enerveaza astia .Mi-am vandut Rangerul !!! Acum trebuie sa caut altul .

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E o ESCROCHERIE de proportii... Cresc taxele la masinile cu cilindree mica cu 40% si se reduc drastic taxele pe masinile puternice detinute de escrocii care conduc aceasta tara.

https://www.avocatne...ite-cazuri.html

Edited by rosix, 06 December 2017 - 12:46.


#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View PostElenistic, on 06 decembrie 2017 - 12:38, said:

O masura foarte buna.

Insa mi-e teama de altceva. Introduc legea asta, isi ia lumea masini cu motoare mari (si eventual si masini mai vechi) si apoi vin cu o taxa de poluare anuala uriasa si ii aranjeaza pe toti.
Eu as zice ca este un fel de asigurare pentru viitor. E ca si in invatamant, vine unu, face varza tot, pt ca apoi cel care il inlocuieste eventual din alt partid, sa isi sparga toate oalele in cap incercand sa repare cate ceva.
Crezi ca un viitor guvern cu majoritate din alt partid se va incumeta sa creasca taxele la loc ? O sa pateasca la fel ca Boc si alt ministrii care au fost luati de tapi ispasitori pt ca aceste masuri sunt bombe cu efect intarziat..efect pe care asistatii sociali cu 2 neuroni activi nu sunt capabili sa le inteleaga

#14
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View PostKroghy, on 06 decembrie 2017 - 12:44, said:

Mie imi convine, am doua masini cu motoare de 2 litri si scade impozitul.
E lege, e proiect? Cand intra in vigoare?

Apare proiectul mentionat pe Avocat.net - https://www.avocatne...ite-cazuri.html

View PostJurasikMan, on 06 decembrie 2017 - 12:44, said:

Ce ma enerveaza astia .Mi-am vandut Rangerul !!! Acum trebuie sa caut altul .

Si eu ma oftic oarecum ca mi-am luat Freelander 2 fix inainte sa scoata care a dus la o scadere mare pentru multe alte masini 6 luni mai tarziu.

Veste buna daca iese pana la urma... Fix Ranger cu 3.2L care sa fie autoutilitara nu gaseam si ma trage ata la un Ranger.

#15
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Apare și pe pagina Senatului:

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E o escrocherie de proportii, de adunat bani mai multi de la fraierii cu masini mici care le folosesc pentru a merge la munca sau la piata cu ele.

Daca cresteau usor doar primele 3 nivele de impozitare pe capacitatea cilindrica, dar cele de sus sa ramana la fel, intelegeam, dar asa... e o lege cu dedicatie pentru bogatanii patriei care isi permit masini puternice.

O tara condusa prin rotatie de escroci...

Edited by rosix, 06 December 2017 - 12:56.


#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Vad ca e propunere de la un deputat PMP. Daca nu e de la Dracnea e clar ca nu trece. Ramane cum am stabilit.

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu e nici o escrocherie ,eu nu am bani da vreau aro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate