Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Adio Uber & Co in Bucuresti

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1267 replies to this topic

#1099
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,733
  • Înscris: 22.11.2007

 M4V3RiCk_, on 21 octombrie 2018 - 23:46, said:

La Uber 75% din bani sunt ai tai.

La taxi cam 40% sau maxim 50%


Nu au cum sa fie 75% banii tai la uber. Din aia 75% pe care ii incasezi la fiecare cursa spune-ne si cat dai la firma care iti scoate banii de la uber. sau poate faci pe firma ta, dar chiar si asa ai de plata impozit si tva intracomunitar undeva la 6-7%..
In general firmele prin care esti obligat sa lucrezi daca vrei sa faci uber iti iau 10%. Deci 75% sunt de fapt 65%. Si inca ceva, la uber NU AI CONTRACT DE MUNCA.

La taxi (care apropo, ai vazut cat a crescut tariful in ultimele luni? cam 70% din taxiuri au 1.99, 15% au peste 1.99 si doar 15% au ramas sub. La uber vorbim de 1.30 pe km) nici acolo nu ai cum sa iti revina doar 40-50% din incasari. Planul la taxi este in jur de 100-120 lei pe zi. Dar in  banii astia ai contract de munca. Spaga la taxi este spaga, la uber chiar si la cursele cash lumea nu prea lasa spaga decat destul de rar.

Uberul s-a pozitionat in Romania ca varianta low cost a taxiurilor. Daca nu s-ar vrea sa fie asa ar ridica tariful dar si standardul soferilor si al masinilor. Dar ei "traind" din acei 25% comision interesul lor este ca sa mearga cat mai multa lume cu ei. cat mai multe curse = cat mai mult comision..
Niciodata un uberist nu va castiga cat un taximetrist decat daca compenseaza cu muuuulte ore de munca si multi km.

Aia de care iti spuneam ca le raman 1000 euro baga 8-10 ore in fiecare zi 6 zile din 7. Sunt pe niste grupuri de whatsapp si stiu f bine cum merge treaba.

Nu inteleg de ce te miri de treaba cu masinile inchiriate. Intra pe olx si scrie "inchiriez uber" sau da click direct aici: https://www.olx.ro/o...inchiriez-uber/

Dupa cum vezi sunt zeci sute de anunturi cu masini de inchiriat. pretul este cam 300 lei pe saptamana (minim) ptr un logan 2004-2008 si urca spre 500 ptr un logan 2018.
pentru cei care fac activitatea asta full time merita mai mult cu masini inchiriate plus ca de obicei sunt cate 2 sau 3 pe o masina. gen luam o masina in chirie tu lucrezi de la 8 dimi pana la 4 seara, eu de la 4 seara pana la 22 si mai intra si unul de noapte Posted Image.

https://www.olx.ro/o...ded2b5;promoted

Edited by bossake, 23 October 2018 - 08:03.


#1100
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Terminati ma cu 1.30 la Uber, iar incepeti?
Uber te taxeaza si pe minut, aditional.

Oficial e mai scump ca taxi. Fac aceleasi trasee cu ambele.
Acum cu 1.99 la taxi parca se mai egalizeaza.

Edited by don_dannielo, 23 October 2018 - 08:20.


#1101
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,733
  • Înscris: 22.11.2007
si taxiul te taxeaza pe minut. la uber tariful pe minut este 26 de bani adica 15 lei pe ora. un taxi cu 1.99 are 19 lei pe ora deci mai mult pe minut.

oricum la taxi preturile vor merge si mai mult in sus.

diferenta sa nu cumva sa fie din tariful dinamic de la uber? intre 1.30 si 1.99 diferenta este foarte mare astfel incat sa iti iasa similar. o alta posibilitate ar fi ca la uber sunt niste tarife prestabilite (o porcarie) care uneori genereaza niste tarife mai mari decat trebuie si alte ori mai mici.

Edited by bossake, 23 October 2018 - 08:30.


#1102
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 22.04.2017
Cert e ca e bine ca a aparut Uber. Asa mai avem varianta / concurenta la taxi. Ca oricum 95% practica aceleasi preturi...si nu se mai sesizeaza Consiliul Concurentei.

#1103
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 bossake, on 23 octombrie 2018 - 08:26, said:

si taxiul te taxeaza pe minut. la uber tariful pe minut este 26 de bani adica 15 lei pe ora. un taxi cu 1.99 are 19 lei pe ora deci mai mult pe minut.

oricum la taxi preturile vor merge si mai mult in sus.

diferenta sa nu cumva sa fie din tariful dinamic de la uber? intre 1.30 si 1.99 diferenta este foarte mare astfel incat sa iti iasa similar. o alta posibilitate ar fi ca la uber sunt niste tarife prestabilite (o porcarie) care uneori genereaza niste tarife mai mari decat trebuie si alte ori mai mici.

Uber taxeaza pe minut pe TOATA durata cursei, taxiul numai cand stationeaza.

Uite ultimul exemplu: Piata Muncii - Promenada, aproximativ 7 kilometri, cost 15.5 ron. Fara tarif dinamic.
Daca imparti, nu iese 1.30.

Edited by don_dannielo, 23 October 2018 - 11:39.


#1104
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 bossake, on 23 octombrie 2018 - 08:02, said:

Aia de care iti spuneam ca le raman 1000 euro baga 8-10 ore in fiecare zi 6 zile din 7. Sunt pe niste grupuri de whatsapp si stiu f bine cum merge treaba.


Sunt curios si cu ce masini si intre ce ore.
La ore de varf, efectiv iti e scarba sa conduci !

Chiar mi se pare exagerata suma, cu toate ca stai 10 ore pe zi.
Asa s-ar apuca toti de Uber daca ar ramane cu 1000 de euro curati pe luna.

Cel mai mult "imi plac" dobitocii aia care claxoneaza de-am-pwlea la semafor, desi vad foarte clar ca NU ai unde sa te duci !

Da, nu iti raman 75% ai tai.
Mai dai 10% din NET (suma care iti apare dupa ce Uber si-a luat 25%) firmei.
Mai bagi si gaz...
Daca mai pui si uzura masinii...

Mie pana acum mi-a dat un 0.7 lei/ km efectuat la Uber, banii mei.

La 200 de km/zi, faci cam 150 de lei bani curati.
Fara sa pui uzura masinii.

Si sa faci 200 de km prin Bucuresti la ore de varf ... iti cam ceva in ea de viata !


Undeva la 50% din incasari cred ca iti raman tie.

 bossake, on 23 octombrie 2018 - 08:02, said:

Dupa cum vezi sunt zeci sute de anunturi cu masini de inchiriat. pretul este cam 300 lei pe saptamana (minim) ptr un logan 2004-2008 si urca spre 500 ptr un logan 2018.
pentru cei care fac activitatea asta full time merita mai mult cu masini inchiriate plus ca de obicei sunt cate 2 sau 3 pe o masina. gen luam o masina in chirie tu lucrezi de la 8 dimi pana la 4 seara, eu de la 4 seara pana la 22 si mai intra si unul de noapte Posted Image.

https://www.olx.ro/o...ded2b5;promoted

Fiindca mi se pare ca pur si simplu faci munca voluntara fara tarif dinamic.

Edited by M4V3RiCk_, 23 October 2018 - 15:05.


#1105
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
asta e si ideea uber, sharing. munca voluntara. ajuti comunitatea si o scapi de scarbele de taximetristi

#1106
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 22.04.2017
http://m.hotnews.ro/stire/22774139

Efecte de.....
Competiție?
Eficientizare?
Benefice pentru consumator?

Hai! Cu curaj. :)

http://m.hotnews.ro/stire/22774139

Efecte de.....
Competiție?
Eficientizare?
Benefice pentru consumator?

Hai! Cu curaj. :)

#1107
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 bossake, on 23 octombrie 2018 - 08:02, said:

Nu au cum sa fie 75% banii tai la uber. Din aia 75% pe care ii incasezi la fiecare cursa spune-ne si cat dai la firma care iti scoate banii de la uber. sau poate faci pe firma ta, dar chiar si asa ai de plata impozit si tva intracomunitar undeva la 6-7%.75% deja is banii dupa ce uber is ia 25% comisionul, acu ceva ani comisionul era 20%
In general firmele prin care esti obligat sa lucrezi daca vrei sa faci uber iti iau 10%. Deci 75% sunt de fapt 65%. Si inca ceva, la uber NU AI CONTRACT DE MUNCA
Firmele prin care esti obligat sa lucrezi ? Ba tu stii ce-i ala uber sua vorbesti doar ca sa fii contra uber ? Ori e in Romania uber mai retardat ? In alte tari ce firma sa-ti trebuiasca ? Esti self employed, adica pfa pe romanest, iti platesti singur taxele online, bine ciuciu in RO ca e epoca de piatra.
La taxi (care apropo, ai vazut cat a crescut tariful in ultimele luni? cam 70% din taxiuri au 1.99, 15% au peste 1.99 si doar 15% au ramas sub. La uber vorbim de 1.30 pe km) nici acolo nu ai cum sa iti revina doar 40-50% din incasari. Planul la taxi este in jur de 100-120 lei pe zi. Dar in  banii astia ai contract de munca. Spaga la taxi este spaga, la uber chiar si la cursele cash lumea nu prea lasa spaga decat destul de rar.

Uberul s-a pozitionat in Romania ca varianta low cost a taxiurilor. Daca nu s-ar vrea sa fie asa ar ridica tariful dar si standardul soferilor si al masinilor. Dar ei "traind" din acei 25% comision interesul lor este ca sa mearga cat mai multa lume cu ei. cat mai multe curse = cat mai mult comision..
Niciodata un uberist nu va castiga cat un taximetrist decat daca compenseaza cu muuuulte ore de munca si multi km.
Da au comision 25%, si vor sa mearga lumea cu ei, aici ai nimerit-o. Dar care-i faza cu ''ar ridica...si standardul soferilor si al masinilor''? Standardul l-au ridicat ca nu face soferul ce vrea ca stie de frica ratingului si a plangerilor direct prin aplicatie...tablagii inculti de taximetristi clasici ce frica au ? Ce plangere le faci si in cat timp si cine o solutioneaza ? Nimeni nimic, i idoare in cot. Deci asta cu soferul, iar la masini, iarasi au masini mai curate si probabil mai noi decat toate conservele de Dacii nova si VW Jetta..am vazut pe youtube ca sunt si in Ro care folosesc Prius sua alta hibrida Toyota gen Auris touring, etc. Logan si Astra si chiar is bananierele de C class din 2010 toamna is prastii pe langa un hibrid care-i ozn si la consum si la confort.
Aia de care iti spuneam ca le raman 1000 euro baga 8-10 ore in fiecare zi 6 zile din 7. Sunt pe niste grupuri de whatsapp si stiu f bine cum merge treaba.
SI nu inteleg..e naspa 1000 euro stand in Ro langa familie ? Uite altii au fost fugariti prin alte tari de votantii psd/pdl/pnl de 29 de ani, si in alte tari se poate unii sa castige 900, 1000, 1200, pe luna in diverse alte jburi sau chair si 3000-4000 la uber/etc. cand in Romania totusi multi au minim pe economie in mana dupa impozit de vreo 1200 ron, eu zic ca 1000 euro e ceva, si la 10 ore inca, lux relativ.
Nu inteleg de ce te miri de treaba cu masinile inchiriate. Intra pe olx si scrie "inchiriez uber" sau da click direct aici: https://www.olx.ro/o...inchiriez-uber/

Dupa cum vezi sunt zeci sute de anunturi cu masini de inchiriat. pretul este cam 300 lei pe saptamana (minim) ptr un logan 2004-2008 si urca spre 500 ptr un logan 2018.
pentru cei care fac activitatea asta full time merita mai mult cu masini inchiriate plus ca de obicei sunt cate 2 sau 3 pe o masina. gen luam o masina in chirie tu lucrezi de la 8 dimi pana la 4 seara, eu de la 4 seara pana la 22 si mai intra si unul de noapte Posted Image.
3 pe o masina de uber ? Lol, nici 2 nu cred ca exista, nici macar in Londra unde se fac banii cei mai mult idin toate locatiile uber. Sigur cine ia masina o sa conduca singur.
https://www.olx.ro/o...ded2b5;promoted

 don_dannielo, on 23 octombrie 2018 - 11:30, said:

Uber taxeaza pe minut pe TOATA durata cursei, taxiul numai cand stationeaza.

Uite ultimul exemplu: Piata Muncii - Promenada, aproximativ 7 kilometri, cost 15.5 ron. Fara tarif dinamic.
Daca imparti, nu iese 1.30.
Uber taxeaza minutele care ies ca in intarziere si le baga ca waiting time pe cursa, daca ar fi toata ruta beton si sa se miste cu viteza, dar uberistul merge cu 30mph(50kmh) pe bune si nu dupa cum scrie in bord, adica 32-33mph si 55kmh, ar fi aproape inexistent timpul taxat peste pretul pe mila/km, dar normal ca mai exista si semafoare care nu stiu daca uber le baga bine in calcul ca stationare sua daca au macar intentia sa o faca corect desi au posibilitatea..oricum uberistul stiind ca nu e viteza reala in bord dar lasa ca pasagerul nu stie , vrea doar ca sa traga de timp.

 M4V3RiCk_, on 23 octombrie 2018 - 15:02, said:

Sunt curios si cu ce masini si intre ce ore.
La ore de varf, efectiv iti e scarba sa conduci !

Chiar mi se pare exagerata suma, cu toate ca stai 10 ore pe zi.
Asa s-ar apuca toti de Uber daca ar ramane cu 1000 de euro curati pe luna.

Cel mai mult "imi plac" dobitocii aia care claxoneaza de-am-pwlea la semafor, desi vad foarte clar ca NU ai unde sa te duci !

Da, nu iti raman 75% ai tai.
Mai dai 10% din NET (suma care iti apare dupa ce Uber si-a luat 25%) firmei.

Se poate castiga mai bine in orele de varf daca ai oarecare noroc. In orele de varf uber mareste tariful pe km/mila cu x1.2,..1.4 etc.pana la 1.7 sau cat o fi de najpa situatia..Dar daca stai in zona cu trafic trebuie sa ai noroc sa iei job care merge in afara ei si nu prin centrul ei in acelasi timp, altfel te bagi in trafic si nu ia facut nici un ban in plus ca stationezi, dar daca iei si mergi spre afara zonei, deci contra traficului, au luat jobul si ai cafut banii si inca jumate daca e X1.5 de exemplu.
Eu nu inteleg care-i faza cu firma extra la care se refera si bossman. Deci in UK is self employed, m-am inregistrat pe site la guvern, si platest taxele singur pe net, bag total incasai pe pagina, dau next, cheltuieli, tin bonurile toate pe cativa ani in caz ca trebuie verificate vreodata dar nu prea e cazul, si apoi la final dupa cateva pagini cu next ext..imi zice ata tde plata, bag detalii card, sau prin telefon banking sau internet banking imi da sort code etc.
In Romania nu e logic sa te faci PFA si deci sa fii tu cu firma ca persoana ta ? Nu se poate ? Doar exista pfa si poti plati taxe ca pfa, nu ? Sau ce jungla economica e in tara ?
Pt ce dracu sa-i dia la altul cu alta firma 10% ? Si apoi mai dai si taxe si impozite pe venitul tau, contributii pensie sanatate ,etc  ? In UK, luat total brut, platesc cam 11% ''taxe si impozite'' pe ce am castigat din munca mea ca taximetrist per an..Vine 20% taxa pe orice de la 10500 lire in sus pana la ce valoare ramane dupa ce am scazut benzina/spalatorii/cheltuielile cu masina. Si apoi 2 tipuri de ''asigurare nationala'' una se ia de pe la 7300siceva pana la valoarea ramasa dupa ce am scazut benzina/spalatorii/etc cheltuieli, si alta e o valoare fixa de vroe 2.5 lir pe saptamana sua ceva...vine vreo 60-70 lire de doua ori pe an sau ceva de genul prin posta plicul cu suma, merg la orice oficiu postal is o platesc in 2 secunde. De ex am facut 20000 intr-un an, minus 5000 benzina si cheltuieli.15000 suam totala...se ia 20% din suma de la 10500 la 15000, deci 4500X20%, apoi nu mai stiu ce procent de la 7300 si ceva pana iarasi la 15000....puna peste alta iese de platit vreo 11% din 20000.
In Ro ce minunatie de taxe si impozite si metode de plata aveti ? Apropo, sa zicem ca incepi sa lucrezi pe 5 aprilie 2019(prima zi a anului fiscal in UK, probabil echivalentul a 1 ian in RO si alte tari), is lucrezi pana pe 4 aprilie 2020....taxele primele le platesti abia dupa 5 aprilie 2020...fiindca abia dupa 5 aprilie 2020 cand ai terminat primul an stii ce ai incasat si poti sa bagi pe site si sa-ti faca calculul si sa-ti arate suma de plata, apoi o platesti suma ,aia brut vreo 11% din 20000, un 2200 lire sa zicem din anul ce tocmai l-ai lucrat si inca jumate estimat pe anul viitor,  1100 din castigul pe 2019-2020, si apoi in 2021, pe 5 aprilie bagi ce ai facut intre 4 aprilie 2020 si 5 aprilie 2021, si cat iese de plata, sa zicem iar 11%din 18000 ca a fost anul mai varza, 1980 si iti scade aia 1100 care deja i-ai platit si mai platesti jumate estimat din anul tocmai terminat, deci jumate din 1980, adica 990....urmatorul an iarasi ce castigi, nu mai platesti astia 990 ce i-ai dat avans si tot asa.

Edited by 77777-7, 24 October 2018 - 04:38.


#1108
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,733
  • Înscris: 22.11.2007
In Romania treaba sta asa:
La inceput(2015-2016) cand s-au lansat in Romania, Uber iti bagau banii direct pe card. La un moment dat cineva le-a zis ca nu e deloc OK asa (si chiar nu este). conform legislatiei romane nu poti plati legal asa pe oricine cu asa usurinta, gen ia tu banii pe card in fiecare saptamana. relatia dintre uber si soferi, mai ales ca era saptamanala, este cu siguranta una de genul angajator - angajat. Astfel Uber ar fi fost obligati sa plateasca taxe si contributii, la fel cum plateste orice angajator.

In momentul ala ce s-au gandit ei sa faca? Au obligat fiecare sofer sa isi faca ori propriul PFA ori propriul SRL ori sa se afilieze la o firma care doar asta face, le scoate banii de la uber. 80% din soferi nu si-au creat firma lor proprie sau propriul pfa si lucreaza pe firmele altora care doar le scot bani. Sunt mii de firme d-astea fantoma (inclusiv pfa-uri)care primesc ele banii de la uber si apoi ii impart la negru catre soferi, oprind comision 8-10% din suma. Atentie, pentru comisionul asta nu esti angajat la acea firma. Incasezi la negru cu riscul ca vreodata anaf sa te prinda si sa mai dai taxe si pentru banii aia pe care ii incasezi ca persoana fizica de la acea firma. Sunt firme care iti fac si contract de munca, daca vrei, dar iti cer separat inca 800 lei pe luna.

In felul asta Uber se apara spunand ca ei lucreaza si trimit banii DOAR la persoane juridice, practic au transferat riscul muncii la negru din curtea lor in curtea acelor firme.

Daca iti faci pfa-ul sau firma ta tot ai de plata vreo 6-7% taxe plus bataia de cap cu contabilitate - atentie ca uber te pune sa platesti tva-ul intracomunitar pe comisionul lor deci contabilitatea este destul de anevoioasa -, declaratii, controale si etc. De aia multi lucreaza prin aceste firme fantoma. Sunt si pfa-uri care scot banii la mai multi soferi dar pe pfa am inteles ca sunt niste limite si nu e combinatie fata de srl-uri.

Cum a recunoscut si colegul mai sus, soferul din start ramane cu 65% din fiecare cursa din care scade combustibil, spalat, reparat masina, ar trebui si amortizare masina, ar trebui cuantificate si riscurile de amenzi, de accident (cand alergi 10 ore pe zi in oras ca Bucurestiul riscurile astea sunt maricele)..
profitabilitatea din afacerea asta vine din orele foarte multe muncite, nu din altceva. Aa si din faptul ca in general se practica treaba asta cu logan care este o masina f ieftin de achizitionat (1000-1500euro) cu intretinere f ieftina, reparata la mecanici f ieftini si asa mai departe.

Atentie ca uber in Romania este fransiza, este administrat 100% de romani....

Dinamicul pe Romania urca si la 2-2.5x chiar si 3 in cazurile de concerte, meciuri etc. Am inteles ca maxim ar fi 3.5.

Fara sa par ca ma laud, dar aproape sigur stiu mai bine cum merge treaba (in mod real) cu ubereala in Romania decat oricine de pe pagina asta. Cum sa spui ca nu exista 2 pe masina cand eu stiu si cu 3 ?

https://www.olx.ro/o...ae030a8c1  na , anunt care ofera si cazare gratuita (un procent maricel din soferii uber sunt veniti de prin calarasi, giurgiu, teleorman) :)).

Habar nu am daca e mult, daca e putin 1000eur dar daca tie ti se pare normal sa lucrezi 10 ore pe zi 6 zile din 7 ptr suma asta te felicit. mie nu mi se pare si nu ca nu mi-as dori acea suma sau ca as castiga eu mii de euro dar oboseala, statul departe de alte activitati mi se par mult mai "scumpe" decat acea suma. sa nu mai zic si de riscurile de mai sus, asta fiind o alta problema, 10 ore de condus in Bucuresti 6 zile din7  te cam termina si riscul de accidente provocate de tine este maricel mai ales in ideea ca transporti oameni nu cartofi. au bagat de cateva luni la uber o chestie desteapta, dupa 12 ore de condus te obliga aplicatia sa te deconectezi sa iei o pauza 6 sau 8 ore.

In Bucuresti masinile "scumpe" pe uber sunt din ce in ce mai rare si trendul va ramane asta pana nu modifica tariful.

Edited by bossake, 24 October 2018 - 08:09.


#1109
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 77777-7, on 24 octombrie 2018 - 04:20, said:

Uber taxeaza minutele care ies ca in intarziere si le baga ca waiting time pe cursa, daca ar fi toata ruta beton si sa se miste cu viteza, dar uberistul merge cu 30mph(50kmh) pe bune si nu dupa cum scrie in bord, adica 32-33mph si 55kmh, ar fi aproape inexistent timpul taxat peste pretul pe mila/km, dar normal ca mai exista si semafoare care nu stiu daca uber le baga bine in calcul ca stationare sua daca au macar intentia sa o faca corect desi au posibilitatea..oricum uberistul stiind ca nu e viteza reala in bord dar lasa ca pasagerul nu stie , vrea doar ca sa traga de timp.

Ba, esti culmea.
Uite un desfasurator de la Uber, de pe vremea cand le trimiteau detaliate. Mai nou s-au smecherit si ascund toate informatiile astea.

[ https://i.postimg.cc/wvX129Zd/90-D1-A5-D1-753-A-46-A9-AA4-C-8-A7-E110-DC4-B0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/sx23WyRm/4829-F015-560-D-4-E84-93-AD-CECA4212-C869.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3 lei sunt pentru ca a stat? Nu a stat, iti zic eu. Nu stai nicaieri sambata dimineata la 9:30, mergi blana.
Exista un tarif pentru fiecare minut de cursa.

Edited by don_dannielo, 24 October 2018 - 08:42.


#1110
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 bossake, on 24 octombrie 2018 - 08:01, said:

In Romania treaba sta asa:
La inceput(2015-2016) cand s-au lansat in Romania, Uber iti bagau banii direct pe card. La un moment dat cineva le-a zis ca nu e deloc OK asa (si chiar nu este). conform legislatiei romane nu poti plati legal asa pe oricine cu asa usurinta, gen ia tu banii pe card in fiecare saptamana. relatia dintre uber si soferi, mai ales ca era saptamanala, este cu siguranta una de genul angajator - angajat. Astfel Uber ar fi fost obligati sa plateasca taxe si contributii, la fel cum plateste orice angajator.
Conform legislatiei romane...nu stii ce vorbesti. Toate cardurile au conturi bancare, banii intra in cont si cardul are acces la acel cont. Asa se procedeaza peste tot in Europa, si asa se procedeaza si in cazul in care soferii uber ar fi avut din prima pfa, adica sa fie in legalitate, deci e partial incorect ce zici. Sa ai pfa nu cred ca te obliga sa ai cont al firmei si acel cont sa nu aiba card asa ca e mai simplu sa foloesti orice card personal ca tu esti pfa-ul, pfa nu e o chestie de sine statatoare ca un srl sau sa.
In momentul ala ce s-au gandit ei sa faca? Au obligat fiecare sofer sa isi faca ori propriul PFA ori propriul SRL ori sa se afilieze la o firma care doar asta face, le scoate banii de la uber. 80% din soferi nu si-au creat firma lor proprie sau propriul pfa si lucreaza pe firmele altora care doar le scot bani. Sunt mii de firme d-astea fantoma (inclusiv pfa-uri)care primesc ele banii de la uber si apoi ii impart la negru catre soferi, oprind comision 8-10% din suma. Atentie, pentru comisionul asta nu esti angajat la acea firma. Incasezi la negru cu riscul ca vreodata anaf sa te prinda si sa mai dai taxe si pentru banii aia pe care ii incasezi ca persoana fizica de la acea firma. Sunt firme care iti fac si contract de munca, daca vrei, dar iti cer separat inca 800 lei pe luna.
Si acum ca au facut fpa vreo 20% din ei bravo asa trebuia, restul sunt prosti daca si-au facut contract cu alta firma, fiindca acum platesc comision la firma si tot trebuie sa plateasca impozit pe venitul luat de la firma. Si nu-s firme fantome, nu le zi asa ca e derogatoriu si incorect, pfa e o forma legala de firma, tu nu stii ce-i aia firma fantoma.
In felul asta Uber se apara spunand ca ei lucreaza si trimit banii DOAR la persoane juridice, practic au transferat riscul muncii la negru din curtea lor in curtea acelor firme.g
Nu e munca la nergru daca are ditamai urma digitala si se poate cere oricand uberului sa dea ministerului finantelor toate detalii despre curse efectuate si toate detaliile despre platiel efectuate pt acele curse. Si iarasi nu e munca la negru cand acesti soferi isi platesc impozitul cuvenit.
Daca iti faci pfa-ul sau firma ta tot ai de plata vreo 6-7% taxe plus bataia de cap cu contabilitate - atentie ca uber te pune sa platesti tva-ul intracomunitar pe comisionul lor deci contabilitatea este destul de anevoioasa -, declaratii, controale si etc. De aia multi lucreaza prin aceste firme fantoma. Sunt si pfa-uri care scot banii la mai multi soferi dar pe pfa am inteles ca sunt niste limite si nu e combinatie fata de srl-uri.
Iarasi nu-s firme fantoma, daca astia nu erua prosit nu mergeau pe firmele altora di nprostie si din lene, si SE faceau ei pfa si plateau foar 6-7% cum zici tu ca e impozitul, si nu si inca 8-10% comision.
Cum a recunoscut si colegul mai sus, soferul din start ramane cu 65% din fiecare cursa din care scade combustibil, spalat, reparat masina, ar trebui si amortizare masina, ar trebui cuantificate si riscurile de amenzi, de accident (cand alergi 10 ore pe zi in oras ca Bucurestiul riscurile astea sunt maricele)..
profitabilitatea din afacerea asta vine din orele foarte multe muncite, nu din altceva. Aa si din faptul ca in general se practica treaba asta cu logan care este o masina f ieftin de achizitionat (1000-1500euro) cu intretinere f ieftina, reparata la mecanici f ieftini si asa mai departe.
NU se alearga 10 ore pe zi, fi sigur de asta, nu la uber in nici o tara...mai degraba 12-15 ore. Din ce curse faci, uber is da 75%, mai scazi combustibil si spalatorii, consumabile, si apoi pe ce ramane vreo 50% probabil, ca 25% se duc pe cheltuieli, pe aia 50% plateai 6-7% imozit, dar asa mai vine un 8-10% comision la alta firma, si defapt e mai rau fiindca comisionul ai de 8-10% se ia din ce vireaza uber 75%....romanii lenesi isi iau teapa de 2 ori, si comision ce nu trebuiau sa-l plateasca niciodata dar si ca e plasat pe 75%.
Atentie ca uber in Romania este fransiza, este administrat 100% de romani....

Dinamicul pe Romania urca si la 2-2.5x chiar si 3 in cazurile de concerte, meciuri etc. Am inteles ca maxim ar fi 3.5.
Probabi; ca asa e, asa si in UK, dar nu prinzi mai niciodata asa mare, mai mult 1,4-1,7...plus ca uber iti araza zona cu x oricat langa tine si cand conduci acolo a si disparut....umbla cu vrajeli di nastea doar ca sa disperseze soferii ca sa acopere mai bine zonele orasului...asa ca degeaba vezi 2.5x ala nu-l prinde nimeni niciodata e ca un miraj.
Fara sa par ca ma laud, dar aproape sigur stiu mai bine cum merge treaba (in mod real) cu ubereala in Romania decat oricine de pe pagina asta. Cum sa spui ca nu exista 2 pe masina cand eu stiu si cu 3 ?
Ai nimerit 3 fomisti care isi cazuti in cap, cu aia nu se face primavara.
https://www.olx.ro/o...030a8c1Â Â na , anunt care ofera si cazare gratuita (un procent maricel din soferii uber sunt veniti de prin calarasi, giurgiu, teleorman) Posted Image).
Asa si ? E cumva interzis romanilor din Romania sa se deplaseze prin Romania ? E piata de munca libera. Vrei ceva segregare ?

Habar nu am daca e mult, daca e putin 1000eur dar daca tie ti se pare normal sa lucrezi 10 ore pe zi 6 zile din 7 ptr suma asta te felicit. mie nu mi se pare si nu ca nu mi-as dori acea suma sau ca as castiga eu mii de euro dar oboseala, statul departe de alte activitati mi se par mult mai "scumpe" decat acea suma. sa nu mai zic si de riscurile de mai sus, asta fiind o alta problema, 10 ore de condus in Bucuresti 6 zile din7  te cam termina si riscul de accidente provocate de tine este maricel mai ales in ideea ca transporti oameni nu cartofi. au bagat de cateva luni la uber o chestie desteapta, dupa 12 ore de condus te obliga aplicatia sa te deconectezi sa iei o pauza 6 sau 8 ore.
Nu cred ca stii cat se castiga si in cate ore. Daca te legi de unul de la uber care vrea sa-ti arate pe aplicatie pagina cu castigurile din saptaman precedenta si faci poza si o pui aici, mai vb, dar chiar daca ar fi 1000 la 60 de ore, ai imprezia ca Romania e Luxemburg ? Sau ce ? Cat e salariul minim pe economie ? 300 euro in mana la patroni care te arunca in strda la orice maruntis ? Cad esti angajatul tau propriu ai alte avantaje enorme, te loghezi cand vrei, te deloghezi cand vrei, lucrei 2 zile sau 7 zile, concediu cand vrei de cate ori vrei, tu esti seful tau, asta conteaza mult la starea psihica. vezi ca e foame de umbla sorecii lacrimand prin bucatarii prin 80% din satele romane si aici tu faci nas de 1000 euro pe luna ? Pe bune ?
Eu iti zic cat se castiga in UK...practic la cat lucreaza si la uber si la mine si la alte firme...12 ore minim (si chiar 15-18 ore daca esti flamand/super flamand) 6 zile (sau 7 zile daca esti mai flamand) si la 12 ore x 5 zile trebuie sa iti intre in cont minim 750-1000 lire pe saptamana, depinde de firma, si la 15-18 ore deja trebuie un 1500-2000 lire pe saptamana, dar astea 15-18 ore odata un foc continuu de 7 zile se face asa o data de doua ori pe an ca poate ai nevoie neaparata de bani extra au orice motiv....dar regula peste tot in Londra in industrie e 12 ore x 6 zile si 800-1000. Daca faci mai putin ori nu esti la firma la care trebuie ori esti certat cu controlorii, daca faci peste, invers.
In Bucuresti masinile "scumpe" pe uber sunt din ce in ce mai rare si trendul va ramane asta pana nu modifica tariful.

 don_dannielo, on 24 octombrie 2018 - 08:34, said:

Ba, esti culmea.
Uite un desfasurator de la Uber, de pe vremea cand le trimiteau detaliate. Mai nou s-au smecherit si ascund toate informatiile astea.

[ https://i.postimg.cc/wvX129Zd/90-D1-A5-D1-753-A-46-A9-AA4-C-8-A7-E110-DC4-B0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/sx23WyRm/4829-F015-560-D-4-E84-93-AD-CECA4212-C869.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3 lei sunt pentru ca a stat? Nu a stat, iti zic eu. Nu stai nicaieri sambata dimineata la 9:30, mergi blana.
Exista un tarif pentru fiecare minut de cursa.
Nu se vad pozele postate. posteaza-le bine si vezi unde scrie timp asteptare sua waiting time, si o sa ma uit cand le-ai postat calumea. Din start cand ai deschis aplicatia, scrie clar cand alegi categoria masiniii care o chemi ca e tarif per km, fix sub poza masinii, x, lux, mpv...etc ce aveti in Ro. Ca se taxeaza si timpul e ca parte secundara si nu e tot timpul, nu asa e modelul uber, e doar unele segmente unde masina nu se misca cum trebuie.

#1111
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,733
  • Înscris: 22.11.2007
https://postimg.cc/Mnn35jxV
https://postimg.cc/JyJ6VVsh
https://postimg.cc/rD7nPFFb
https://postimg.cc/K3cJM1JK
https://postimg.cc/ZBxwn8Ft
https://postimg.cc/CBgvwP8s

iti merg linkurile astea cu castiguri la uber in Romania? sumele probabil ca asa e si in uk sunt dupa ce uber si-a retras deja comisionul de 25%. numarul de ore online nu este egal cu numarul de ore lucrate, mai adaugi vreo 20-25% pentru ca nu stai mereu cu aplicatia online.

timpul se plateste la uber dintotdeauna cred. (in Romania, ca despre asta vorbim aici).

E vorba de ~0.26 lei pe minut. daca cursa are 1 ora la tariful per km (atentie ca se aplica si tarif de pornire) se adauga si 60 de minute x 22 de bani.

daca este tarif dinamic se mareste si tariful pe minut astfel cu tarif de 2 sau peste se ajunge la ~50-60 de bani pe fiecare minut cat esti in cursa ceea ce poate urca serios pretul cand e aglomeratie mare.

in rest despre treaba cu pfa si alte firme sincer nu poti sa intelegi si ma opresc aici. daca faci pfa ai bataie mare de cap cu contabilitatea (fiecare cursa este o factura separata!). trebuie sa te inregistrezi in vies (registrul intracomunitar de tva) pentru ca uber te pune sa platesti tva-ul la cei 25%. ca sa fii legal iesi undeva la 6-7-8% (tot din acei 75%). de aia multi lucreaza cu firme FANTOMA care le incaseaza ei banii de la uber si li dau in mana la negru (fara niciun contract intre tine si firma).
la noi in tara pfa nu este ce spui tu, completezi datele o data pe an si aia e. la noi nu e deloc departe de birocratia pe care o ai ca firma.

Edited by bossake, 24 October 2018 - 09:45.


#1112
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
''sumele probabil ca asa e si in uk sunt dupa ce uber si-a retras deja comisionul de 25%''
Ce sume sa fie asa ? 750 lei la 40 ore, pai nu , la 40 ore la uber in Londra faci 500 lire, nu 150. Pai vad din poze ca nici vorba de 100 euro pe luna, cand abia atingi 800 ron la 45 ore, daca ai baga 90 ore poate 1600 ron x 4, mia vb..oricum nici pe aproape de 800-1500 lire pe saptamana din Londra.

''numarul de ore online nu este egal cu numarul de ore lucrate, mai adaugi vreo 20-25% pentru ca nu stai mereu cu aplicatia online.'' ????
Logat = online. Atat. Degeaba vrei tu sa zici ca esti online dar pus pe break sau invisibil sau ce dracu setare aveti pt pauza de masa.
Deci cum dracu vrei joburi daca nu esti logat ? Online=logat=joburi. Altceva inseamna ca nu muncesti.

La pfa ce dracu e asa de greu de inteles? Tot icare nu si-au facut fpa isi iau teapa singuri dand comision la altii pt firme chipurile. Si problema e ca aveti voi in Romania leg itampite, faza-i peste tot in luem ca fpa/selfemployed nu trebuie sa tii evidenta amanuntita cu curse. Dar na v-a mancat in cur sa fiti voi mai jmecheri cu legi mai jmechere. Cum pana mea de eu in Uk nu am treaba cu sf-rui gen ''tva intracomunitar'' ? De unde pana unde sa ai TU treaba cu tva cand tva se palteste de la 50-60k euro in sus ? Cel putin asa e in UK. V-ati facut fpa sau ati mers la altii meghiobi care nici nu stiu ce responsabilitati au firmele pfa in Romania ? Ca asa mi se pare.

''ca uber te pune sa platesti tva-ul la cei 25%'' Cum pe unesa platesti ? ba tu ai habar ce vorbesti ? unde platesti cu tva ? Uber ia banii de la pasager si apoi ia 25% din ei si restul ti-i da tie...cand si de udne si pana unde apare tva-ul asta magic care il platesti tu ?
FIRMELE NU-S fantome..cumpara un dictionar. Daca firmele is inregistrate is legale, ce parte nu o intelegi ? Aaaa ca se transfera bani intre firme si soferi la negru, asta e problema ambelor parti fiindca fac evaziune. Daca soferii nu erau prost cazuti in cap, isi faceau ei pfa si plateau legal aia 7% si nu mai aruncau bani pe comision.....si de aici iese intrebarea...pe ce baza legala trimite uber bani la o firma care exista, deci nu e fantoma, in numele altei persoane, soferul, si cum incaseaza firma comision la un sofer cand intre ei nu mai exista apoi nici un transfer vizibil de fonduri adia banii dupa comision ?
Ceva nu se leaga...v-ati dat cu stangul i ndreptul in marea voastra graba sa fentati taxe de 7% si asa dati comision mai mult si nici nu v-ati acoperit legal..suntei inca pasibili de sanctiuni pt evaziune.
Daca pfa e asa de asemanator cu srl/sa/etc, atunci trebuia sa cautati o varianta legala mai simpla. Cum era initial cand uber transfera direct la sofer, era perfect. Puteati chiar sa ii fi cerut uber sa va transfere banii in cont strain si posibil ca ar fi acceptat si apoi statul roman lua mvie pana refacea legea si simplifica pfa-ul....un protest doua si se rezolva treaba, dar asa si cu legislatie complicata si cu probleme si ''registre tva'' si alte sf-uri.

 don_dannielo, on 24 octombrie 2018 - 08:34, said:

Ba, esti culmea.
Uite un desfasurator de la Uber, de pe vremea cand le trimiteau detaliate. Mai nou s-au smecherit si ascund toate informatiile astea.



3 lei sunt pentru ca a stat? Nu a stat, iti zic eu. Nu stai nicaieri sambata dimineata la 9:30, mergi blana.
Exista un tarif pentru fiecare minut de cursa.
Vad ca a aparut o poza cu 10.15 plata pe distanta si 3 lei pt timp. Te-a asteptat la pickup cumva ? ori o fi dat soferul arrive inainte sa ajunga si apoi te-a incarcat cu waiting time...normal nuar trebui sa mearga asa fiindca sistemu lvede ca a dat arrive degeaba...dar mia stii ce fac baietii in Ro...poate blocheaza semnalul la gps cu ceva peste telefon si aplicatie sa ia de bun arrive-ul.
Altfel s-ar parea ca va da mumu uber in Ro daca taxeaza si timpul in deplasare. Asta e...Romania e mai predispusa la tepe. Trebuia sau de acum inainte sa ii intrebi e support de ce si cum s-a taxat time cu 3.05 lei.

Edited by 77777-7, 24 October 2018 - 10:28.


#1113
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,733
  • Înscris: 22.11.2007
nu, deci cu tine isi pierde lumea timpul degeaba , no offence. pe langa ca nici gramatica nu o stapanesti f bine si uneori e greu de citit nici nu vrei sa pricepi ca ceea ce se intampla la uber in Romania nu pare sa aiba nici cea mai mica legatura cu ce se intampla in Anglia.

Ne lasi pe noi cu ale noastre pe aici? Eu absolut tot ce am vorbit am spus lucruri reale, poate cineva e interesat sa citeasca ce se intampla pe aici nu prin anglia. are relevanta 0 ce se intampla in anglia.

tu nici macar nu stii ca in Romania fiecare cursa apare ca  efectuata de acea firma ., nu de catre sofer. pe factura fiecarui client apare numele acelei firme, nu numele soferului.

o cursa uber = o factura emisa de UBER BV (olanda) in numele sc firma fantoma srl catre pasagerul ionescu vasile.

Edited by bossake, 24 October 2018 - 10:44.


#1114
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
@77777

Cam complicat sa dau quote de pe mobil la carnatzii pe care-i postezi, asa ca raspund fara.

Studiaza acest link de pe blogul Uber Romania:
https://www.uber.com...oves-bucharest/

Si nu-ti face iluzii ca la voi e altfel.

Edited by don_dannielo, 24 October 2018 - 13:07.


#1115
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 bossake, on 24 octombrie 2018 - 10:39, said:

nu, deci cu tine isi pierde lumea timpul degeaba , no offence. pe langa ca nici gramatica nu o stapanesti f bine si uneori e greu de citit nici nu vrei sa pricepi ca ceea ce se intampla la uber in Romania nu pare sa aiba nici cea mai mica legatura cu ce se intampla in Anglia.

Ne lasi pe noi cu ale noastre pe aici? Eu absolut tot ce am vorbit am spus lucruri reale, poate cineva e interesat sa citeasca ce se intampla pe aici nu prin anglia. are relevanta 0 ce se intampla in anglia.

tu nici macar nu stii ca in Romania fiecare cursa apare ca  efectuata de acea firma ., nu de catre sofer. pe factura fiecarui client apare numele acelei firme, nu numele soferului.

o cursa uber = o factura emisa de UBER BV (olanda) in numele sc firma fantoma srl catre pasagerul ionescu vasile.
Ba nu te lega de cum sciru ca abia sti tu romana, nu mai punem inca 4 limbi carenu le stii, asa ca lasa atacurile la persoana.
Apoi cand vii cu cretinisme ''nici ce amai mica legatura cu ce se intampla in UK'' e clar ca-mi bat capul cu o persoana ce nu e in stare sa faca o simpla comparatie, incearca dar esueaza in stil remarcabil. mie si frica sa-ti cer sa compari chestii chiar cu nimic in comun ca o sa zici ca nici nu-s de pe aceeasi planeta.
Da va las pe voi cu ale voastre, nici nu stiu de ce-mi bat capul cand habar nu ai ce spui.
BA TU esti normal ? Apare acea firma pt factura si cursa pt ca prostul de sofer in loc sa se faca el pfa a umblat cu alte magarii. Ce dracu e asa de compliat ?
Tu crezi ca uber umblacu firme fantoma ? Uber vireaza banii oriunde ii spui tu ca ai cont, aaaa ca prostul de roman nu si-a facut firma cum trebuie e partea a doua....asa ca e bun asa, suferiti in continuare in ignoranta voastra. Mereu romanul incearca sa reinventeze roata dar niciodata nu-i iese.

 don_dannielo, on 24 octombrie 2018 - 13:06, said:

@77777

Cam complicat sa dau quote de pe mobil la carnatzii pe care-i postezi, asa ca raspund fara.

Studiaza acest link de pe blogul Uber Romania:
https://www.uber.com...oves-bucharest/

Si nu-ti face iluzii ca la voi e altfel.
Nu-ti fa tu aluzii ca bananierismul din Ro se gaseste in UK..deja statul roman va da mumu prin tot felul de arangamente fiscale complicate cu tva intravrajeala si etc. Eu in UK pot sa declar singur venitul si de la uber si cash in mana, pot sa scriu chitanta pe servetele si sa semnez, etc exista contracte verbale si cate si cate...Dar na....e fix la fel ca in Ro. OK..mergi tu in continuare cu iluzia ta. Din start in UK nu se taxeaza timpul ca in RO, doar cel in trafic greu si semafoare, deja se plateste de 4-5ori mai mult, deja multe chestii....in RO e totul la vrajeala.

Asadar asta e topic in care taximetristii se plang de soferii uber, si soferii uber se planga de venituri mici de la uber.....ok..inainte tot asa.

Edited by 77777-7, 24 October 2018 - 21:40.


#1116
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 77777-7, on 24 octombrie 2018 - 21:36, said:

Ba nu te lega de cum sciru ca abia sti tu romana, nu mai punem inca 4 limbi carenu le stii, asa ca lasa atacurile la persoana.
Pe un singur rand gasim o gramada de greseli. Pentru corectarea intregului text, trebuie angajat un corector cu norma intreaga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate