Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Adio Uber & Co in Bucuresti

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1267 replies to this topic

#1063
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,811
  • Înscris: 10.08.2009

View PostM4V3RiCk_, on 07 octombrie 2018 - 18:35, said:

In seara asta aflam daca Dragnrea ne-o da la m*** sau nu.



relax boss, mai radem si noi.
de popchi si pesedisti.
da 3 lei ar fi ok dar nu intr-o janghina de logan obosit cu aerul conditionat inchis vara la 40 de grade.

#1064
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,654
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdexterash, on 06 octombrie 2018 - 20:22, said:

Sa nu-mi spui ca serviciile de taxi (adica sofer privat + masina) trebuie sa se adreseze celor cu salarii minime pe economie... Serios, alt reper economic in afara de "salariul minim pe economie" nu exista in Romania?
Taxi e pentru cand ai nevoie sa mergi undeva unde nu poti cu transportul in comun. In rest sunt cam rari clientii ce iau taxi din alte motive. In provincie se intampla mai des sa fie nevoie de taxi, acolo sunt cartiere intregi sau chiar orase ce nu au transport in comun.

#1065
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred ca ai o problema de perceptie daca tu consideri ca TAXIul trebuie sa inlocuiasca sau sa suplineasca transportul in comun... Iar daca nu ai transport in comun - oups, chestie, nu e vina taximetristilor si nu ai de ce sa le transformi vehiculele in autobuze si microbuze.

#1066
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,654
  • Înscris: 20.10.2006
Da, nu e vina taximetristilor ca nu e transport in comun, dar tot transport e si ce ofera taximetristii. Nu tine loc de transport in comun ci se completeaza cu acesta.

View PostM4V3RiCk_, on 07 octombrie 2018 - 16:06, said:

Perfect argumentat !

Ala venit din provincie:

- acepta salariu ma mic
- accepta sa imparta aprtamentul/casa/garsoniera cu altcineva. Le cam place la gramada. Nu o sa vezi unul din Bucuresti ca accepta asa ceva vreodata !
- nu e nevoit sa cumpere tot ce e de ale guri din casa. El la sfasit de saptamana are pachetu`
- Are asigur cel putin un porc/an.
- e invatat de la mos stramosi citire "capul plecat sabia nu-l taie"

Sa mai continui ?!

E plin Bucurestiu de morti de foame veniti din provincie, " lingecurdesef "  "casafiebine"
Care e problema? E ilegal ceva? Daca crezi ca da sti unde e politia, da-i drumul si reclama. Dar, ce sa vezi:

-e legal sa lucrezi pe salariu mai mic. Ba chiar unii te catalogheaza drept lenes/nemuncitor/nu esti bun de nimic daca refuzi sa muncesti, din orice motiv, fie el si salariul mic. Aaa, pe salariu mai mic decat minimul pe economie nu e legal, e drept dar cred ca sunt foarte putini provinciali sa lucreze in capitala pe mai putin decat minimul pe economie.
-suntem persoane sociale, nu e nimic nici ilegal nici rau in a nu locui singur.
-si bucurestenii merg si mai mananca la parinti/bunici, e tot aia
-un porc pe an cam nimeni nu are asigurat, sau cel putin nu gratis

Edited by LunaCrystal, 07 October 2018 - 23:10.


#1067
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,209
  • Înscris: 18.04.2008
În sfârșit a făcut și PMB ceva util orașului ăsta!

#1068
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012

View PostM4V3RiCk_, on 07 octombrie 2018 - 18:29, said:

https://forum.softpe.../#entry21861322

Si eu am vazut valoarea ta...intelecutala/profesionala Posted Image

Sa intrebi in 2017, cum se mufeaza un cablu UTP - cand faceam asa ceva din 2002 - pe ploaie, pe vant, pe gheata, pe stalpi, pe minus 20 de grade cand probabil tu nici nu stiai cum arata un calculator...

Posted Image

La modul cel mai serios, m-am injosit eu pe MINE bagandu-te in seama pana acum !

Era greu un "google", nu? Vrei mura in gura ! Inca un minus 1  pentru capacitatile tale intelectuale.

M-am lamurit deja.

NU gasesc un buton de ignore pentru persoana ta
Hai pa !
Iti dai seama?
Tu probabil esti un erudit, nu intrebi niciodata nimic, stiindu-le pe toate.
Cu fiecare post te afunzi mai mult, aratandu-ti nivelul.
Faptul ca ai facut pe necromancerul forumistic incat efectiv sa depui un efort ca sa-mi cauti mie nod in papura nu face decat sa arate disperarea cu care te agati de orice posibila greseala, doar doar s-o lega ceva.
Hai, mainile pe volan, comanda la mine.

#1069
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Ok, stop. Amandoi.

#1070
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostKyKyKyKy, on 07 octombrie 2018 - 23:32, said:

În sfĂąrșit a făcut și PMB ceva util orașului ăsta!

Ce?

#1071
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
Nu înţeleg de ce există un număr limită de licenţe. Dacă vor 10.000 de oameni să se facă taximetrişti, să se facă.

#1072
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
https://www.profit.r...ediate-18582180

#1073
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 22.04.2017

View Postdjl, on 12 octombrie 2018 - 20:01, said:

Nu înţeleg de ce există un număr limită de licenţe. Dacă vor 10.000 de oameni să se facă taximetrişti, să se facă.
Exact! Si vor ramane pe piata fix aia care pot trai din asta.

#1074
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai vor fi numai boschetari soferi de taxi.
Nu mersi.

Edited by don_dannielo, 19 October 2018 - 08:36.


#1075
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Cum asa? De ce numai boschetari?

#1076
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 22.04.2017
Ehhh...ca asa ne dorim noi - sa fie doua licente de taxi si sa stea lumea la coada la noi. Sa decidem pe cine luam in cursa si cat sa plateasca dupa cum e imbracat clientul si ce ora e.

#1077
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,368
  • Înscris: 16.08.2016

View Postdon_dannielo, on 19 octombrie 2018 - 08:35, said:

Pai vor fi numai boschetari soferi de taxi.
Nu mersi.
Adica acum sunt doar oameni de treaba?

#1078
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Cam vag acest proiect de lege; stiam ca aceste companii platesc in tara unde au sediul social taxele.

Ori articolul specifica ca exista doar o intentie de a impozita la nivelul UE  serviciile in tara in care se presteaza si nu unde are compania sediul social.

Pe de alta parte este o masura buna, mai raman banii in tara.

Intrebarea ramane, taxiurile de ce nu raporteaza toate cursele? Posted Image  Ahh, sunt a lu Vanghelie

Edited by Zyx, 19 October 2018 - 11:15.


#1079
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 22.11.2007
in privinta reglementarii "ridesharingului" a fost un proiect (in stadiu destul de avansat in parlament, e initiat prin aprilie) dar care se pare ca a fost respins.ieri.

este adevarat ca acel proiect era facut pe genunchi, nu avea mare treaba cu realitatea, deci sansele ca acel proiect sa treaca erau minime.

acum ca l-au respins ne anunta ca se lucreaza la alt proiect care sa fie ceva mai aproape de realitate.

impozitarea tuturor banilor care se realieaza din activitatea asta in tara consider ca este ceva necesar dar daca aici macar putem face o discutie daca mergem mai departe in privinta taxelor si impozitelor ei bine aflati ca in domeniul asta mizeria este la fel de mare ca la taxi. ba chiar as putea spune ca este si mai mare. e vorba de soferii care 95% din ei incaseaza banii la negru. 95% din ei NU au contract de munca in conditiile in care din cate stiu eu contractul de munca este obligatoriu in tara asta. Uber ar trebui sa se asigure ca "firmele partenere" lucreaza doar cu soferi cu actele in regula. si aici o alta mizerie, uber nu mai da banii direct la soferi (cum facea cand s-au lansat), uber vireaza banii doar catre o persoana juridica. care persoana asta juridica da banii mai departe (la negru) catre soferi.

Edited by bossake, 19 October 2018 - 16:53.


#1080
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu am mers niciodata cu uber, dar merg frecvent de la cumparaturi cu taxiul pana acasa. La uber poti cara sacose cu cumparaturi in portbagaj sau duce doar oameni ? Stramba din nas daca vrei sa duci si plase cu mancare ? La taxi nu am avut probleme (in afara de faptul ca unii taximetristi aveau portbagajul plin).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate