Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Mufare cablu RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
M-am dus pana la un prieten sa-i remufez un cablu cam subrezit si am dat de ce vedeti in poza: doar 4 fire legate.
Am taiat mufa si l-am remufat standard.
Cu toate astea nu merge.
De ce?

Attached Files


Edited by jeffy86able, 22 October 2017 - 16:09.


#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pt ca nu l-ai mufat cum era. La cutie poate nu e standard.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Pt ca , amicul tau are net di 100 ! Nu are nevoie decit de 4 fire (2 perechi !)!

P.S.- 6 , daca avea si fix !

Edited by tidicristi, 22 October 2017 - 16:21.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Erau mufate doar 4 fire fiindca probabil restul erau folosite (sau macar prevazute) pentru telefon fix. Pentru Fast Ethernet (= max 100Mbps) nu e nevoie decat de 4 fire.

Mufeaza exact cum era. (In speranta ca mai stii cum era, fiindca poza pe care ai atasat-o e foarte neclara.) Mai ales ca ‘standard’ care din cele 2 variante este? (‘Ce imi place mie la standarde: ca sunt atat de multe incat ai de unde alegePosted Image).

#5
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
pt 100 mb rds se foloseste de un utp sa dea net la 2 abonati care sunt pe acelasi palier(urca cu un utp pana pe palier dupa care leaga 2 caburi catre fiecare abonat) , deci nu se respecta culorile standard

Edited by adicontakt, 22 October 2017 - 16:29.


#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 sags, on 22 octombrie 2017 - 16:22, said:

Erau mufate doar 4 fire fiindca probabil restul erau folosite (sau macar prevazute) pentru telefon fix. Pentru Fast Ethernet (= max 100Mbps) nu e nevoie decat de 4 fire.

Mufeaza exact cum era. (In speranta ca mai stii cum era, fiindca poza pe care ai atasat-o e foarte neclara.) Mai ales ca ‘standard’ care din cele 2 variante este? (‘Ce imi place mie la standarde: ca sunt atat de multe incat ai de unde alegePosted Image).
Asta stiu.

Am incercat ambele variante din poza pe care am pus-o. Nu mai tin minte cum intrau firele in mufa, oricum facusem poza mai mult ca si curiozitate.

 adicontakt, on 22 octombrie 2017 - 16:23, said:

pt 100 mb rds se foloseste de un utp sa dea net la 2 abonati care sunt pe acelasi palier(cine cu un utp pana pe palier dupa care leaga 2 caburi catre fiecare abonat) , deci nu se respecta culorile standard
Aha, deci de asta nu a mers.
Mersi.
Oricum maine vine un tehnician de la ei sa rezolve problema.
Dar ramasesem cu nelamurirea asta.

Edited by jeffy86able, 22 October 2017 - 16:27.


#7
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
eu de obicei tai cablu de la mufa veche la vre-o 15 cm si mufez exact cum era inainte
mufa o las proprietarului sa o "tina" bine nu de alta dar sa aibe modelul "original"

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
La mufarea cu 4 fire se folosec pinii 1-2-3-6. Din poza aceea asa neclara cum e, pare totusi ca oranj si verde erau lasate de-o parte fiind folosite albastru pentru perechea de la pinul 1 (+ 2) si atunci ramane maro pentru cea de la pinul 3 (+ 6). Dar, zic din nou, poza e atat de neclara…

Colegul @adicontakt are perfecta dreptate. Cum ai indepartat mufa veche? Doar nu ai smuls firele din ea… Daca ai taiat firele, nu o mai ai impreuna cu niste capete de fire, cat sa iti dai seama la ce pini veneau ce culori?

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 sags, on 22 octombrie 2017 - 16:44, said:

Dar, zic din nou, poza e atat de neclara…

De la vinu ala din pahar :)

#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Mufeaza asa: 1-2-3-6
1 - alb+portocaliu, 2 - portocaliu, 3 - alb+verde, 4 - LIBER, 5 - LIBER, 6 - verde, 7 - LIBER, 8 - LIBER.

Iti vor ramane "in aer" albastru, alb+albastru, alb+maro, maro. Pe cele ramase "in aer", le tai. Amicul tau are mufarea pentru FAST-ETHERNET, de aceea foloseste numai 4 fire (100Mbps). La GIGABIT,folosesti mufarea cu 8 fire straight. (vezi imaginea atasata)

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 22 October 2017 - 17:24.


#11
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Omul a arătat clar că nu era mufat standard. Să mufeze cum era, probabil perechile albastru+maro.

#12
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Asa albastru cu maro.

#13
CramaRecas

CramaRecas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2017
Perechile albastru cu maro sunt cele indicate in poza respectiva . Cam neclara daca e pana acolo .Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate