Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Faruri Audi a6

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cornelm29

cornelm29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.04.2014
Buna ziua.  Vreau sa schimb lampile la un Audi a6 2005 C6 deaorece nu se mai vede aproape deloc cu ele. Cele montate acum pe masina sunt cu lupa si xenon insa sunt foarte scumpe noi. M-am uitat la niste faruri normale fara lupa si sunt undeva la 450 lei bucata. Se vor potrivi? cele originale sunt motorizate iar cele noi nu. Ce becuri recomandati la cele normale? Halogen? Din cate am citit pe net Xenonul nu ar merge prea bine cu faruri normale. Multumesc

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nu se potrivesc

#3
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Mai intai incearca un polish de faruri la cineva specializat.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Polish si folie clara .

#5
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 23.04.2007
Da-mi seria de sasiu.Incerc sa vad ce iti gasesc.

#6
cornelm29

cornelm29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.04.2014
Multumesc pentru raspunsuri. Masina e a unei cunostinte nu a mea, polish i-a facut odata ... sunt cam distruse farurile. De ce nu s-ar potrivi? daca sunt pentru Audi a6...

Adrian, seria de sasiu incerc sa fac rost de ea dupa ora 19

#7
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 23.04.2007
OK.Poti sa o trimiti pe privat si ma uit dimineata in program ce variante de echipari sunt.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007
http://www.autokarma...filtru=a1322:3;

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Daca sunt cu xenon, a incercat sa schimbe becurile ? Ca dupa un timp vad prost si slab.

#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Asa e cand se cumpara masini fara perspectiva intretinerii. Banuiesc ca daca farurile sunt scumpe si nu exista posibilitate sa le schimbe, in caz de un accident (Doamne Fereste) chiar si minor o lasa parcata si acolo moare.
Dar na, romanul e fudul si vrea masini premium pe care le si gaseste la 20% din valoarea de nou. Problema e ca nu isi face niste calcule sa vada daca poate sa si intretina masina aia, piesele costa nu le gasesti tot la 20% din valoare.

#11
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Problema e ca farurile sunt din ce in ce mai proaste si mai mari ca sa le spargi mai repede,mai e putin si le baga la categoria consumabile !

#12
cornelm29

cornelm29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.04.2014
TruculMagic, se vede clar ca farul e distrus.. abia se mai vede lupa din interior :)).  Tz3posu, nu se pune problema de bani :)) intr-un an 2 maxim vor schimba masina cu una noua, doar ca nu merita investit 2000 euro in 2 faruri premium cand esti constient ca masina abia daca mai valoreaza 2000.

#13
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Toata partea frontala e regandita pentru protectia pietonilor si apoi a pasagerilor din interior in caz de impact. Trebuie sa se faca bucati si sa se comporte ca un tampon. Ma gandesc ca una e cand te loveste o bucata din aia mare de plastic ce se sparge relativ usor si una e daca ti-o da cu o bucata de sticla tare cum aveau masinile pe vremuri.
Putem considera consumabile si farurile, stiu multe persoane ce le-au facut polish pana nu s-a mai putut si tot le-au schimbat.

@cornelm29, foarte bine, nu am zis-o cu rautate, ci era doar o remarca generala.
Vezi ca sunt niste servetele magice cica ce se tot vand pe internet si cica regenereaza farurile. sunt in jur de 50 lei...
Nu cred ca mai merita investit nici macar pentru cele mai ieftine faruri daca nu se circula noaptea mult cu masina...atata timp cat urmeaza una noua in viitorul apropriat.

#14
cornelm29

cornelm29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.04.2014
La cele normale nu se poate pune lupa de la cele care sunt acum pe masina?

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
La dezmembrari nu a cautat? Mai sunt si cazuri cand masina e lovita din spate sau lateral si scapa farurile.

Sau faruri compatibile, nu neaparat originale.

Edited by Hider141, 04 December 2017 - 18:32.


#16
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostHider141, on 04 decembrie 2017 - 18:31, said:

La dezmembrari nu a cautat? Mai sunt si cazuri cand masina e lovita din spate sau lateral si scapa farurile.

Sau faruri compatibile, nu neaparat originale.

Feriti-va de cele neoriginale. Am avut eu o experienta asemanatoare cu un Audi A6 C5. Dupa ce mi-a distrus un "expert" (ATU)  farurile chiar aici in Germania!!! ca sa vezi ca "meseriasi experti" gasesti peste tot in lume, nu doar in Ro, mi-a polisat farurile in asa fel incat mi-a dat si peste garnitura de guma. Cand am plecat de acolo, n-am observat, dar traind in tara ploii, a doua zi erau aburite. Ce naiba? M-am dus inapoi si am facut circ. Cumva cumva m-au convins sa -mi schimbe ei farurile (pe costul lor) cu unele care se potrivesc, din acelea cu LED-uri...exista pe net, stiti voi de care. La prima vedere, va d-ati seama ca am zis WOW! Ok, hai s-o facem. UIte-asa ma aleg cu un "face-lift" la iubitul meu Audi. Mai bine n-o faceam. Farurile. oricum nu prea stralucite la acel tip, dar macar originale aveau o lumina cat de cat. Cu becuri tari din acelea cu peste 50% mai multa lumina, "night breaker" parca..nu mai stiu exact, ca au trecu vreo 8 ani, In fine. Dupa schimbare, am constatat ca abia mai vedeam la 30 de metri. Pur si simplu nu stiam daca le-am aprins sau nu. Circulam in stil romanesc, cu halogenele de ceata aprinse, ca sa vad cat de cat marcajele. Deci, pe cat posibil, trebuie salvate cele originale. Sau cautate second hand. Dar nu cumparati in nici un caz din acelea cu LED-uri pentru ca nu-s de treaba.
Numai Bine!

Edited by chris_dvb, 05 December 2017 - 10:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate