Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Evreii, Poporul lui Dumnezeu?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#73
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69a, on 05 decembrie 2017 - 08:47, said:

Cam cate popoare asemenea sunt in lume?
milioane?
miliarde?

Popoerul evreu a adus lumii moniteismul
Continuat apoi numai de musulmani si de calte cateva religii din Orientul indepartat
Au fost primii care l-au descoperit pe dumnezeu.
Au fost primii care s-au rugat la dumnezeu
Au fost primii care au facut legamant cu dumnezeu.
Au fost primii care au primit tablele legii de la dumnezeu.

Pacatosi ?
Nu exista pacat in functie de ce cresi.
Ca gasesc ca este de 1000 de ori mai superior un om care se roaga sincer la un idol, o piatra, la natura decat un prefacut care da ochii peste cap sfacandu-se patruns de credinta ca in clipa urmatoare sa isi bata joc de ea
monoteismul asta nu l-as considera ceva obligatoriu bun fiindca vine la pachet cu habotnicia si intr-o oarecare masura, noi europa, ii datoram evul mediu. YHWH era un zeu ca multi altii in orientul mijlociu, pe care L-au adoptat evreii, la fel cum si alte popoare aveau un zeu principal protector. dar considerandu-L gelos au considerat ca trebuie sa se roage numai Lui, nu si altor zei, fiindca-L manie. apoi dupa o bucata a venit Isaia, daca nu ma insel, cu conceptul ca daca ceva nu s-a intamplat asa cum te-ai rugat la El inseamna ca ai gresit tu cu ceva, ca L-ai maniat cumva, nu ca trebuie sa-ti cauti alt zeu protector. si uite asa monoteismul e gata.

chestia cu poporul ales si daruit are o explicatie extrem de simpla, se datoreaza eugeniei care o practicati de milenii. la 13 ani baietii si la 12 ani fetele trec prin ceremonia de "bar mitzvah". acolo, printre altele, baietii sunt pusi sa citeasca din Torah. daca nu stiu sa citeasca nu primesc titlul, prin urmare nu pot sa se casatoreasca, asa ca tantalaii sunt eliminati de la reproducere. chestia asta nu merge smenuita (sa dai spaga sau sa incerci sa inveti pe de rost ce ai de citit) fiindca rabi ia foarte in serios treaba, el are misiune divina. chestia e ca daca alte popoare ar incerca sa practice eugenia ar cam fi de porc, la voi asa e lasat de la Dumnezeu.

#74
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postvio69a, on 05 decembrie 2017 - 13:19, said:

Cred ca Moise a mai coborat cu ceva de pe muntele Sinai.....Cu table inmultiroo.....
Dar a tinut-o numai pentru poporul lui
Ai vrea tu sa fie asa.Stii foarte bine ca nu ai dreptate.Posted Image

#75
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69a, on 04 decembrie 2017 - 20:59, said:

Evreii sunt bine mersi, nu le duce grija.
si oriunde s-ar afla au aceeasi rugaciune, aceeasi carte, aceeasi obiceiuri si aceeasi dorinta:
"La anul la Ierusalim "

Nu mai au profeți.Posted Image
Asta înseamnă că Dumnezeu i-a părăsit.

View Postvio69a, on 04 decembrie 2017 - 22:56, said:

Mai uita-te odata.....nu cred ca lipseste nimic.....

evreilor le lipsește tăierea împrejur în duh.Posted Image

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
au conducatori, au politicieni, au generali de armata au financiari, au cercetatori,  agricultura dezvoltata, servicii dezvoltate, au un tineret puternic, si independent.....
si au multe premii Nobel.....
Cine isi poate dori mai mult ??

Este un popor mai mult decat ales....este un popor recompensat....!!

Edited by vio69a, 05 December 2017 - 16:46.


#77
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
da, popor recompensat dar cum zice Isus, asta nu mai conteaza ca evreii nu cred in Cristos,
''Mai repede trece o camila prin urechile unui ac decat un bogat in rai''

#78
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostFane, on 05 decembrie 2017 - 13:31, said:

monoteismul asta nu l-as considera ceva obligatoriu bun fiindca vine la pachet cu habotnicia si intr-o oarecare masura, noi europa, ii datoram evul mediu. YHWH era un zeu ca multi altii in orientul mijlociu, pe care L-au adoptat evreii, la fel cum si alte popoare aveau un zeu principal protector. dar considerandu-L gelos au considerat ca trebuie sa se roage numai Lui, nu si altor zei, fiindca-L manie. apoi dupa o bucata a venit Isaia, daca nu ma insel, cu conceptul ca daca ceva nu s-a intamplat asa cum te-ai rugat la El inseamna ca ai gresit tu cu ceva, ca L-ai maniat cumva, nu ca trebuie sa-ti cauti alt zeu protector. si uite asa monoteismul e gata.

chestia cu poporul ales si daruit are o explicatie extrem de simpla, se datoreaza eugeniei care o practicati de milenii. la 13 ani baietii si la 12 ani fetele trec prin ceremonia de "bar mitzvah". acolo, printre altele, baietii sunt pusi sa citeasca din Torah. daca nu stiu sa citeasca nu primesc titlul, prin urmare nu pot sa se casatoreasca, asa ca tantalaii sunt eliminati de la reproducere. chestia asta nu merge smenuita (sa dai spaga sau sa incerci sa inveti pe de rost ce ai de citit) fiindca rabi ia foarte in serios treaba, el are misiune divina. chestia e ca daca alte popoare ar incerca sa practice eugenia ar cam fi de porc, la voi asa e lasat de la Dumnezeu.

Asta mi-a placut cel mai mult Posted Image

De unde le mai scoateti ?

N-ai nici cea mai mica ideie se inseamna Bar Mitzvah.

Ai auzit vreodata ca baiatul se pregateste timp de cateva luni cu Rabi, studiind in acest timp un capitol din Torah ?

Asta ti s-a spus tie, ca baiatului i se da doar sa citeasca ? Si de ce n-ar stie, este analfabet ?

Crezi cumva ca Bar Mitzvah este un examen unde se primesc note ?
Si daca pica la examen, gata, nu se mai insoara ?

Doamne, mare Ti-a gradina !!!Posted Image

#79
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvio69a, on 05 decembrie 2017 - 16:46, said:

au conducatori, au politicieni, au generali de armata au financiari, au cercetatori,  agricultura dezvoltata, servicii dezvoltate, au un tineret puternic, si independent.....
si au multe premii Nobel.....

Cine isi poate dori mai mult ??
Viata vesnica ? Desigur , numai cine crede . Daca pentru unii exista dumnezeu doar sa le dea cativa Nobelisti inseamna recompensa mare . . .  atunci elvetienii, Norvegienii, Sauditii sunt preferatii lui Dumnezeu.

#80
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce am mai gasit in Kamikatze.....
Cititisi radeti cu noi


View PostFane, on 05 decembrie 2017 - 13:31, said:

chestia cu poporul ales si daruit are o explicatie extrem de simpla, se datoreaza eugeniei care o practicati de milenii. la 13 ani baietii si la 12 ani fetele trec prin ceremonia de "bar mitzvah". acolo, printre altele, baietii sunt pusi sa citeasca din Torah. daca nu stiu sa citeasca nu primesc titlul, prin urmare nu pot sa se casatoreasca, asa ca tantalaii sunt eliminati de la reproducere. chestia asta nu merge smenuita (sa dai spaga sau sa incerci sa inveti pe de rost ce ai de citit) fiindca rabi ia foarte in serios treaba, el are misiune divina. chestia e ca daca alte popoare ar incerca sa practice eugenia ar cam fi de porc, la voi asa e lasat de la Dumnezeu.


#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsalomee, on 05 decembrie 2017 - 17:48, said:


Asta mi-a placut cel mai mult Posted Image

De unde le mai scoateti ?

N-ai nici cea mai mica ideie se inseamna Bar Mitzvah.

Ai auzit vreodata ca baiatul se pregateste timp de cateva luni cu Rabi, studiind in acest timp un capitol din Torah ?

Asta ti s-a spus tie, ca baiatului i se da doar sa citeasca ? Si de ce n-ar stie, este analfabet ?

Crezi cumva ca Bar Mitzvah este un examen unde se primesc note ?
Si daca pica la examen, gata, nu se mai insoara ?

Doamne, mare Ti-a gradina !!!Posted Image
auzi, eu am cunoscut destui evrei si stiu ce stiu din povestirile lor si cat am mai deschis si eu Biblia nu m-am apucat sa studiez cultura voastra in mod special ca nu ma intereseaza. daca nu ai observat am scris "printre altele". in al doilea rand stiu ca-i o ceremonie mai complexa si cu o anumita simbolistica, dar eu am extras doar ce interesa discutia de fata.

eu unul m-am dezabonat de la topicul asta ca-s satul de dau pe afara de politica asta a voastra de speciali. o cunosc din copilarie. asta va face o natie foarte simpatica printre celelalte natii. hai pa.

#82
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostFane, on 05 decembrie 2017 - 18:41, said:

auzi, eu am cunoscut destui evrei si stiu ce stiu din povestirile lor si cat am mai deschis si eu Biblia nu m-am apucat sa studiez cultura voastra in mod special ca nu ma intereseaza. daca nu ai observat am scris "printre altele". in al doilea rand stiu ca-i o ceremonie mai complexa si cu o anumita simbolistica, dar eu am extras doar ce interesa discutia de fata.

eu unul m-am dezabonat de la topicul asta ca-s satul de dau pe afara de politica asta a voastra de speciali. o cunosc din copilarie. asta va face o natie foarte simpatica printre celelalte natii. hai pa.


Aici nu se discută despre națiunea evreiască sub aspect istoric ori sociologic, noi discutăm despre această noțiune așa cum apare în Scripturile iudeo-creștine.

#83
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Ce este interesant, ei il asteapta pe Mesia. Dar din punctul de vedere al crestinilor, Mesia a venit deja cu  doua mii de ani in urma. Ce urmeaza sa vina este Antihristul.

Edited by XORIAN_L, 11 December 2017 - 23:20.


#84
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXORIAN_L, on 11 decembrie 2017 - 23:18, said:

Ce urmeaza sa vina este Antihristul.
a si venit...
"se va aseza in Templul lui Dumnezeu..."
Dar chiar daca ar reconstruit templul, totusi templul ramane asta:"voi sunteti templul lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)"Deci adunarea de oameni e Templul in care Antihrist, "omul faradelegii" se va aseza si isi va predica ereziile cu o autoritate de dumnezeu, dupa cum vezi mai jos ca vorbeste plin de autoritate incontestabila, acesta, invocand coborarea focului din cer peste "necredinciosi"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hDh1Vr7qajA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de ce am ales exemplul acesta al lui Hagee? Pentru ca Antihristul trebuie sa marturiseasca exact ca el, si mai mult, sa fie dintre crestini["ei erau dintre ai nostri..."]:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1bv05U--rY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

adica, dupa cum scrie Scriptura:"Cine este mincinosul, daca nu cel ce tagaduieste ca Isus este Hristosul? Acela este Antihristul,... (1Ioan.2:22)"

ceea ce e interesant in ce spui tu, e faptul ca miscarea acasta crestin sionista prinde tot mai multi adepti, in special in mediile neoprotestante.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DwdDmqWzU-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pocaitii, sunt entuziasmati de faptul ca dupa atata vreme, israelul renaste, si pun asta pe seama profetiilor vechi, uitand ca ultimul dintre Proroci a fost chiar mesiah, isus, domnul lor., care a facut o profetie uimitoare, exact opusul a ceea ce vad ei astazi sub actiunea Prorocului mincinos care e la lucru.

asadar, antihrist este o miscare crestina, nu un individ. O miscare crestina care va captura Crestinismul, impunand credinta crestin sionista, ca cea a lui Hagee&co.

Edited by Dude_2nd, 12 December 2017 - 07:48.


#85
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Oare cat se vor mai "combate" fractiunile crestine intre ele, ....?

#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 12 decembrie 2017 - 10:02, said:

Oare cat se vor mai "combate" fractiunile crestine intre ele, ....?
spre deosebire de celelalte doo rudenii ale sale, fractiunile Crestinismului nu se mai combat intre ele cu bombe si gloante. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 12 December 2017 - 10:18.


#87
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postvio69a, on 05 decembrie 2017 - 16:46, said:

au conducatori, au politicieni, au generali de armata au financiari, au cercetatori,  agricultura dezvoltata, servicii dezvoltate, au un tineret puternic, si independent.....
si au multe premii Nobel.....
Cine isi poate dori mai mult ??

Este un popor mai mult decat ales....este un popor recompensat....!!
zici tu cu mandrie patriotica ! ... :)

#88
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 12 decembrie 2017 - 10:18, said:

spre deosebire de celelalte doo rudenii ale sale, fractiunile Crestinismului nu se mai combat intre ele cu bombe si gloante. Posted Image

Pentru ca nu s-au hotarat in ce sa creada...
Cand se vor hotara va fi jale....


evreii cel putin au ramas fideli primului angajament ce il recunosc si azi cuvant cu cuvant litera cu litera

#89
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 12 decembrie 2017 - 10:26, said:

evreii cel putin au ramas fideli primului angajament ce il recunosc si azi cuvant cu cuvant litera cu litera
da, doar ca - asa cum li s-a atras atentia cu 2000 de ani in urma-, ei nu mai cred astazi nici in Moise nici in Proroci.Posted Image

facand astfel angajamentul sa devina nul, pentru ca el suna astfel:

"Acum, daca veti asculta glasul Meu si daca veti pazi legamantul Meu, veti fi ai Mei dintre toate popoarele, caci tot pamantul este al Meu;Imi veti fi o imparatie de preoti si un neam sfant.
"Dar daca nu Ma ascultati si nu impliniti toate aceste porunci,daca nesocotiti legile Mele si daca sufletul vostru uraste randuielile Mele, asa incat sa nu impliniti toate poruncile Mele si sa rupeti legamantul Meu,..." citeste mai departe chiar tu. Posted Image

tie ti se pare ca mandria gay nu doar tolerata, ci promovata de conducatorii poporului, este ascultare, sau neascultare fata de Acel YHWH, cu care spuneai ca a fost facut "angajamentul"?Posted Image

View Postvio69a, on 12 decembrie 2017 - 10:26, said:

Pentru ca nu s-au hotarat in ce sa creada...
Cand se vor hotara va fi jale....
iete... ca scosasi si o profetie... Posted Image
dezvolta.Posted Image

Edited by Dude_2nd, 12 December 2017 - 19:14.


#90
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 12 decembrie 2017 - 19:14, said:

da, doar ca - asa cum li s-a atras atentia cu 2000 de ani in urma-, ei nu mai cred astazi nici in Moise nici in Proroci.Posted Image


Te inseli
Moise a ramas "Moshe Rabeinu" pentru toti evreii.

Thoara a ramas cartea unica,  cartea de baza

Profeti ?
Habar n-am
Daca sunt scrisi in carte ii pomenesc.Dece sa creada in ei ?
Evreii nu cred in spirite, in duhuri, in femei adultere sau fecioare violate
Ei cred in Dumnezeu.
Atat.
De asta au fost prigoniti.
Ca nu au acceptat falsul.
Sa  fie sanatosi cei ce propaga fake-religia.
Sa-si vada de trebuirile lor si sa lase pe altii in pace...

Ca lor nimeni nu le-a suflat in ciorba.
sigur nu din partea evreilor

View Postdark, on 05 decembrie 2017 - 16:44, said:

Nu mai au profeți.Posted Image
Asta înseamnă că Dumnezeu i-a părăsit.


Il au pe dumnezeu.Profetii sunt muritori
Sunt foi din calendarul  unor idolatrii

Evreii il au pe dumnezeu asa ca nu i-a parasit

Se spune in popor ca evreii traiesc din minuni.....
ei bine nu din minunile sfatului Pafnutie......
ci din ajutorul oferit la cumpana de dumnezeu

Edited by vio69a, 12 December 2017 - 22:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate