Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Evreii, Poporul lui Dumnezeu?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
In Vechiul Testament, evreii sunt Poporul lui Dumnezeu.

In Noul Testament scrie:
"Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

De aici eu am tras concluzia ca azi este obligatoriu sa fii Crestin ca sa poti face parte din Poporul lui Dumnezeu.
Voi ce parere aveti?

#2
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Trebuie sa fii om!

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Intr-un fel da.
Evreii inca nu il recunosc pe Hristos, aici ma refer la cei de religie Iudaica, ei inca merg dupa legile lui Moise si vechiul testament si talmud.
Asa ca, evreii ramasi la religia iudaica sunt exact aia care au fost de acord cu rastignirea Lui, deci in cazul asta nu mai fac parte din poporul lui Dumnezeu, ei inca il asteapta pe Hristos, prin rastignire l-au crezut un impostor.

Edited by notrust, 03 December 2017 - 23:00.


#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
sunt poporul lu' : Yahvé, Jehová ! (din evreiescul YHVH)
Dumnezeu (Creatorul) este mult mai mult ! ... si nu este doar al crestinilor ! ...
sau ma rog al evreilor ! ...Posted Image

Edited by realduc, 03 December 2017 - 23:09.


#5
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017

View PostXORIAN_L, on 03 decembrie 2017 - 22:54, said:

In Vechiul Testament, evreii sunt Poporul lui Dumnezeu.

In Noul Testament scrie:
"Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura. Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

De aici eu am tras concluzia ca azi este obligatoriu sa fii Crestin ca sa poti face parte din Poporul lui Dumnezeu.
Voi ce parere aveti?
Si daca nu faci parte din Poporul lui Dumnezeu ce se intampla?

#6
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostEinstein_Albert, on 03 decembrie 2017 - 23:23, said:

Si daca nu faci parte din Poporul lui Dumnezeu ce se intampla?
Incerci sa-l gasesti pe Creator prin fizica cuantica...

#7
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017

View Postnotrust, on 03 decembrie 2017 - 23:26, said:

Incerci sa-l gasesti pe Creator prin fizica cuantica...
Pff, la asta nu m-as fi gandit. :D

#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Credeam ca topicul a fost deschis de Dorel666 Posted Image

Edited by YourFan, 03 December 2017 - 23:59.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostEinstein_Albert, on 03 decembrie 2017 - 23:37, said:

Pff, la asta nu m-as fi gandit. Posted Image
Normal. La carte nu scrie d'astea.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostEinstein_Albert, on 03 decembrie 2017 - 23:23, said:

Si daca nu faci parte din Poporul lui Dumnezeu ce se intampla?

View Postnotrust, on 03 decembrie 2017 - 23:26, said:

Incerci sa-l gasesti pe Creator prin fizica cuantica...

...Dar fara sa reusesti, si inebunesti de ciuda cand realizezi ca nu poti sa faci singur ceva, te-ai impotmotil la E=Mc2 care de fapt nu e descoperirea ta si doar ti-ai insusit-o si ai luat premiu Nobel nemeritat pt. ea, iar apoi ti-ai spart capul zeci de ani fara sa reusesti sa mai avansezi, cu toate ca vezi evident inainte de WW2 ca inca de la 200 k km/s se intampla lucruri pe care nu reusesti sa le justifici si asta iar te roade si ajungi un tacanit care scoate limba cu parul valvoi.

Asemanator dar chiar mai rau ca nea Eminovici care copia si el fara jena din lirica elvetiano-germana, dar care chiar avea geniu chit ca era depasit si demodat ( asta se numeste retard in franceza si neaga valoarea in arta din lipsa de originalitate raportata istoric), si care tipic subiectului era de stanga si avea ceva cu regela Carol I care era ultima persoana care merita asa ceva...

Edited by loock, 03 December 2017 - 23:51.


#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostXORIAN_L, on 03 decembrie 2017 - 22:54, said:

In Vechiul Testament, evreii sunt Poporul lui Dumnezeu.
In Noul Testament scrie:

Quote

"Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura. Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

De aici eu am tras concluzia ca azi este obligatoriu sa fii Crestin ca sa poti face parte din Poporul lui Dumnezeu.
Voi ce parere aveti?
Versetul este foarte clar! Ce pareri vrei sa mai avem?

*iar o sa umple cu prostii subiectul cei care cred ca Biblia este o carte SF!

Edited by stlk, 04 December 2017 - 00:26.


#12
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postloock, on 03 decembrie 2017 - 23:45, said:





...Dar fara sa reusesti, si inebunesti de ciuda cand realizezi ca nu poti sa faci singur ceva, te-ai impotmotil la E=Mc2 care de fapt nu e descoperirea ta si doar ti-ai insusit-o si ai luat premiu Nobel nemeritat pt. ea, iar apoi ti-ai spart capul zeci de ani fara sa reusesti sa mai avansezi, cu toate ca vezi evident inainte de WW2 ca inca de la 200 k km/s se intampla lucruri pe care nu reusesti sa le justifici si asta iar te roade si ajungi un tacanit care scoate limba cu parul valvoi.


Astazi sotia ar fi luat Nobel. Si el ar fi fost sotul celei mai luminate minti feminine.

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostXORIAN_L, on 03 decembrie 2017 - 22:54, said:

De aici eu am tras concluzia ca azi este obligatoriu sa fii Crestin ca sa poti face parte din Poporul lui Dumnezeu.
Voi ce parere aveti?
E concluzie logica

#14
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostXORIAN_L, on 03 decembrie 2017 - 22:54, said:

In Vechiul Testament, evreii sunt Poporul lui Dumnezeu.

In Noul Testament scrie:
"Şi le-a zis: Mergeţi ĂŽn toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura. Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

De aici eu am tras concluzia ca azi este obligatoriu sa fii Crestin ca sa poti face parte din Poporul lui Dumnezeu.
Voi ce parere aveti?
Iisus a zis ca nu. Vezi Matei 21:43!!!!

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Au fost poporul ales, dar s-a supărat Isus pe ei şi a decis ca oricine îi va urma să fie ales.
Dacă e să judecăm după alte criterii, par a fi poporul ales sau autoales.

#16
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Exact. Sau autoales. Iisus spune ca nu.

#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXORIAN_L, on 03 decembrie 2017 - 22:54, said:

Voi ce parere aveti?
Ca Noul Legamant = Crestinismul, a fost facut de Dumnezeu prin Isus cu evreii. Lor le-a spus Isus "mergeti si...".
Biserica, in marea ei parte la inceput a si fost alcatuita din evrei crestini.
abia apoi, s-a trecut la crestinarea neamurilor, nu din aia ca a lui Sf. Constantin sau a lui Sf. Istvan sau a altor imaparti "sfinti", cu sabia in mana.
Astazi, in NL intra cine vrea, in urma credintei. "Poporul ales" e format din oameni de orice nationalitate care accepta prin credinta  valorile lui YHWH.

View Postdulgherul, on 04 decembrie 2017 - 02:21, said:

Iisus a zis ca nu. Vezi Matei 21:43!!!!
s-au autoales pana in zilele noastre.

adicatelea, cand Isus le-a spus ca "Va veni, va pierde pe vierii aceia, si via o va da altora, " ei, pana in zilele noastre au spus: "Nicidecum!" (Luc.20:16)", si fac tot posibilul sa fie "nicidecum" pana in zilele noastre, dupa cum se vede.

Acuma, in final se va vedea cine are dreptate.
Prorocul Isus a spus: "vi se lasa casa pustie". Si asa a fost o vreme.Doar ca evreii necrestini spun astazi ca Isus a fost doar un flacau, un mascarici. Posted Image
pana cand , un alt proroc modern, Prorocul Mincinos[Apoc.12], a facut ca nu doar casa sa nu mai fie pustie, dar sa colcaie de oameni si de prosperitate, Casa adoptand in locul valorilor Dumnezeuluiu lor YHWH, "valorile"  Fiarei care o sprijina politic si militar, "valori" printre care poposexualitatea, mandria paradelor gay=pacatul maxim impotriva lui YHWHPosted Image .
Sfrasitul lumii a fost asociat de Isus cu inconjurarea Ierusalimului de osti. Dar cum sa fie asa cand astazi Ierusalimul e in mare parte al altora? Totusi, profetia atrage ca un magnet evenimentele:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rkF-MiRTkeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceasta mutare a catrafuselor Imparatului lumii la Ierusalim, o vad exact in parametrii acestia profetici:
"Isi va intinde corturile palatului sau intre mare si muntele cel slavit si sfant. (Dan.11:45)"
Unii stiu ce urmeaza. Posted Image
[cornul cel mic va cadea si apoi :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kRwaWR9zYdE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ]

adicatelea, tradus, abia apoi, se va putea intampla ce a fost profetit prin proroci:
"iata, voi strange pe toti ibovnicii cu care te dezmierdai, pe toti aceia pe care i-ai iubit si pe toti aceia pe care i-ai urat; da, ii voi strange impotriva ta din toate partile, iti voi dezveli goliciunea inaintea lor si iti vor vedea toata goliciunea.Te voi judeca asa cum se judeca femeile preacurve si ucigatoare de copii si voi face din tine o jertfa sangeroasa a urgiei si geloziei.Te voi da in mainile lor; iti vor surpa casele de curvie si iti vor nimici inaltimile; te vor dezbraca de hainele tale, iti vor lua toata podoaba de pietre scumpe si te vor lasa goala, goala de tot."(Ez.16.35)

"Cele zece coarne pe care le-ai vazut si fiara vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si o vor arde cu foc. Caci Dumnezeu le-a pus in inima sa-I aduca la indeplinire planul Lui: sa se invoiasca pe deplin si sa dea fiarei stapanirea lor imparateasca, pana se vor indeplini cuvintele lui Dumnezeu.(Apoc.17:16)"

"Cand veti vedea Ierusalimul inconjurat de osti, sa stiti ca atunci pustiirea lui este aproape.Atunci, cei din Iudeea sa fuga la munti, cei din mijlocul Ierusalimului sa iasa afara din el, si cei de prin ogoare sa nu intre in el.Caci zilele acelea vor fi zile de razbunare, ca sa se implineasca tot ce este scris."


alte nelamuriri? Posted Image

View PostEinstein_Albert, on 03 decembrie 2017 - 23:23, said:

Si daca nu faci parte din Poporul lui Dumnezeu ce se intampla?
esti aruncat la recycle bin, ca pleava.
stiu, suna cam extremist Biblia asta, dar asa se intampla oricate legi impotriva extremismului religios or sa dea regimurile klauniste. Posted Image

aici este descris totul:

1. "Si am vazut fiara si pe imparatii pamantului si ostile lor adunate ca sa faca razboi cu Cel ce sedea calare pe cal si cu oastea Lui."

2. "Apoi am vazut un inger care statea in picioare in soare. El a strigat cu glas tare si a zis tuturor pasarilor care zburau prin mijlocul cerului: "Veniti, adunati-va la ospatul cel mare al lui Dumnezeu,ca sa mancati carnea imparatilor, carnea capitanilor, carnea celor viteji[a se citi: securisti, useristi, militaristi, si alti mascarici ce se cred dumnezei pe pamant printre muritori - n.r.], carnea cailor si a calaretilor si carnea a tot felul de oameni, slobozi si robi, mici si mari!""

3. "fiara a fost prinsa. Si, impreuna cu ea, a fost prins prorocul mincinos care facuse inaintea ei semnele cu care amagise pe cei ce primisera semnul fiarei si se inchinasera icoanei ei. Amandoi acestia au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si toate pasarile s-au saturat din carnea lor."

grija mare la tabara! Posted Image

Edited by Dude_2nd, 04 December 2017 - 08:54.


#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postgump4, on 03 decembrie 2017 - 22:57, said:

Trebuie sa fii om!
eronat.
toti oamenii sunt oameni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate