Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Intreruperea unui bransament electric

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
universitar19

universitar19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2016
buna ziua. coloana unui bransament electric ( de la contor la tabloul de distributie ) poate fi intrerupta?. nu despre defect vorbesc, ci daca pe traseul ei se poate adauga , in cazul stiu eu, mutarii tabloului de exemplu !!!.

Edited by universitar19, 03 December 2017 - 12:30.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005
N-am inteles nimic, iar ce ai scris tu ma duce cu gandul ca vrei sa te "intepi" inainte de contoar...si asta mi se pare ilegal.
Eu cred ca orice ai vrea sa faci tu acolo iti trebuie electrician autorizat.

#3
universitar19

universitar19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2016

 tehnics, on 03 decembrie 2017 - 13:03, said:

N-am inteles nimic, iar ce ai scris tu ma duce cu gandul ca vrei sa te "intepi" inainte de contoar...si asta mi se pare ilegal.
Eu cred ca orice ai vrea sa faci tu acolo iti trebuie electrician autorizat.
.....nu, nu vreau sa ma intep. vreau sa stiu daca  vreun  normativ imi permite sa intrerup conductoarele coloanei unui bransament, pe motivul mutarii tabloului electric de distributie al casei mele, de exemplu.atat !!!

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca este dupa contor , faci ce vrei cu ea .

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 24.06.2006

 universitar19, on 03 decembrie 2017 - 13:07, said:

.....nu, nu vreau sa ma intep. vreau sa stiu daca  vreun  normativ imi permite sa intrerup conductoarele coloanei unui bransament, pe motivul mutarii tabloului electric de distributie al casei mele, de exemplu.atat !!!
se poate, cu aprobarea furnizorului de electricitate si un electrician autorizat

#6
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 dan210, on 03 decembrie 2017 - 13:33, said:

se poate, cu aprobarea furnizorului de electricitate si un electrician autorizat
pentru a interveni dupa contor trebuie aprobarea regiei?? De cand s-au schimbat regulile? Omul nu vrea sa intervina inainte de contor ci "dupe", spre casa.
multumesc pentru lamurire.

Edited by flp014, 03 December 2017 - 15:28.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 universitar19, on 03 decembrie 2017 - 12:29, said:

buna ziua. coloana unui bransament electric ( de la contor la tabloul de distributie ) poate fi intrerupta?. nu despre defect vorbesc, ci daca pe traseul ei se poate adauga , in cazul stiu eu, mutarii tabloului de exemplu !!!.
Bransarea si debransarea sunt exectuate de catre furnizor.

#8
universitar19

universitar19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2016

 MarianG, on 03 decembrie 2017 - 15:14, said:

Bransarea si debransarea sunt exectuate de catre furnizor.
.....aici e vorba doar de mutarea unui tablou de distributie al casei......coloana are vre-o 17 metri si e foarte greu de schimbat. pot sau nu inadi coloana unde a fost initial tabloul?

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 universitar19, on 03 decembrie 2017 - 15:24, said:

.....aici e vorba doar de mutarea unui tablou de distributie al casei......coloana are vre-o 17 metri si e foarte greu de schimbat. pot sau nu inadi coloana unde a fost initial tabloul?
raspuns scurt : da (pentru ca nu umbli la bransament asa cum gresit te-ai exprimat in primul post ci la instalatia ta de dupa firida de bransare).

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
@initiator : Vad ca ai modificat titlul topicului . Probabil de aici sfaturile alambicate . Pana la urma ai treaba cu bransamentul sau nu ?  Sper sa intelegi mai bine cu o analogie :  benzinaria  e pana la varful pistolului de alimentare .  De acolo incepe masina ta.  Asa si cu bransamentul - pompa /furtunul / pistolul sunt bransamentul  despre care e sau nu vorba aici.

#11
universitar19

universitar19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2016

 ggelu, on 03 decembrie 2017 - 15:32, said:

@initiator : Vad ca ai modificat titlul topicului . Probabil de aici sfaturile alambicate . Pana la urma ai treaba cu bransamentul sau nu ?  Sper sa intelegi mai bine cu o analogie :  benzinaria  e pana la varful pistolului de alimentare .  De acolo incepe masina ta.  Asa si cu bransamentul - pompa /furtunul / pistolul sunt bransamentul  despre care e sau nu vorba aici.
...de la inceput am spus ca vreau sa intervin DOAR dupa contor.....oricum ,am inteles si va multumesc pentru ajutor. zi faina

#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
...si mai inainte de inceput ai pus un un nume " Intreruperea unui bransament electric" .
Ok, acum ca s-a lamurit se inchide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate