Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Igrasie - de la etaj la parter.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat va rog. Momentan locuiesc la parterm iar etajul casei inca nu este facut. La etaj am o terasa descoperita, iar la imbinarea cu peretele, unde este izolat cu polistirenm se prelinge apa jos ( la parter ) care cauzeaza igrasie.
Imi puteti zice ce as putea face in acest sens? S-ar putea rezolva treaba cu un tub de silicon?

Multumesc mult.

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pentru moment incearca cu spuma la tub, ceva de genul https://www.dedeman....00-ml/p/5000149, sau mai bun daca gasesti, nu chiar orice rahat. Singura aplicatie de succes a siliconului este la umflat tate.
Pentru viitor doar hidroizolatie facuta cat mai temeinic.

Edited by alexpet, 01 December 2017 - 13:07.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,595
  • Înscris: 08.03.2017
"La etaj am o terasa descoperita, iar la imbinarea cu peretele, unde este izolat cu polistirenm se prelinge apa jos ( la parter ) care cauzeaza igrasie. "
Cumpara un lant de caini si il tragi din punctul unde incepe sa curga, de la terasa, pana jos - apa se va prelinge pe zalele lantului.
Ai putea ridica o poza ...asa vorbim ca babele pe prispa casei.

Edited by ldpe, 01 December 2017 - 13:16.


#4
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016

 ldpe, on 01 decembrie 2017 - 13:13, said:

"La etaj am o terasa descoperita, iar la imbinarea cu peretele, unde este izolat cu polistirenm se prelinge apa jos ( la parter ) care cauzeaza igrasie. "
Cumpara un lant de caini si il tragi din punctul unde incepe sa curga, de la terasa, pana jos - apa se va prelinge pe zalele lantului.
Ai putea ridica o poza ...asa vorbim ca babele pe prispa casei.

Ce am vrut sa zic este ca apa de la terasa intra in interiorul peretului (caramida) si se prelinge in jos. Nu stiu daca m-am facut de inteles.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 VladislavP, on 01 decembrie 2017 - 16:23, said:



Ce am vrut sa zic este ca apa de la terasa intra in interiorul peretului (caramida) si se prelinge in jos. Nu stiu daca m-am facut de inteles.

    Nu. Nu te-ai facut inteles !


#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,595
  • Înscris: 08.03.2017
"apa de la terasa intra in interiorul peretului (caramida) si se prelinge in jos."
Tu ai aquaparc acolo, diferite jocuri de apa ?
Cum adica intra apa de pe terasa in interiorul peretelui , ai panta inspre perete si nu ai izolat acolo cu nimic ? cumpara gresie de exterior , o tai la 15cm si faci o plinta dupa care dirijezi apa catre exterior printr-un jgheab .
E cumva proiect facut pe genunchi la acea casa ? "apa curge in perete" ...sau poate executantul a tinut plansa invers .
Te rog pune poze , devine interesant .

Edited by ldpe, 01 December 2017 - 23:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate