Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Protestele liceenilor - 1997

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai are cineva amintiri de "la cald"?   :rolleyes:

#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Postskandal, on 23 decembrie 2017 - 00:40, said:

Am fost acolo      Posted Image   Aceeasi generatie cu colegul de mai sus, eu eram la Neculce      Posted Image     Au venit niste baieti de la liceul de info Vianu sa ne spuna si intr-o ora am plecat si noi. Cel mai frumos a fost suportul complet al profesorilor (totusi, am chiulit, cum ar veni) si al oamenilor de pe strada. Nu o sa uit niciodata un mosuc intr-un palton crem, cu doua plase in mana, care striga dupa noi pe Magheru "bravo copiii, asa trebuie, bravo". Nu s-a batut nimeni cu nimeni desi eram mii de elevi pe strada, cu circulatie blocata, cu tot. Daca ne prindeam pe la meciurile de baschet cu Caragiale sau Sf. Sava, ne fugaream unii pe altii de ne sareau fulgii, dar aici nu a mai fost cazul. Seara la teve ne spurcau toate babele ca ia uite-i cu tigarile in gura ^^ Un baiat din grup, in drum spre minister, a desenat frumos de mana o pancarta cu "Nici o prostituata nu face 5 orale pe zi", pe bordura iesirii de la Ciclop. Langa noi era un fotoreporter, nu mai stiu de la ce ziar, care clatina din cap "Nu pot sa dau asta la ziar". Lasa ca a aparut la tv   Posted Image    Si a doua zi a fost preluat sloganul si la Piata Victoriei.

Tefelist de mic   Posted Image

Sloganul a fost menţionat în articolul din 1997. Acum recitind am văzut că iniţial a apărut pe un zid, nu a fost ceva spus în Piaţa Victoriei.
Azi nu mai protestează nimeni. Nici măcar pe net.

#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostFlat, on 06 decembrie 2017 - 15:50, said:

da, am participat

am fost la miting in piata victoriei si apoi spre ministerul invatamantului. am cerut demisia lui marga

intr-o zi am obtinut ce am vrut, eram ingroziti de bac la istorie, noi la informatica neavand nici o tangenta cu istoria, o materie inutila dupa parerea mea
Noi am mers direct la Minister, dar tin minte ca nu ma interesa deloc protestul. Adica eram atat de sigura ca o aberatie nu are cum sa treaca incat nici nu consideram ca e nevoie de proteste. Naivitate...

#40
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Am fost și eu, dar nu mai țin minte pentru ce erau protestele. Peste doi ani am fost și pe la proteste studențești, alea erau pentru burse, subvenții la călătorie, locuri în cămin.

Cam nimeni nu spera că se va obține ceva, toți se simțeau ca fiind importanți pentru că participă la ceva "important".

Edited by neur0, 14 December 2020 - 21:03.


#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Contra bacului (examenul) la 7 materii (sau 6). Cred că până la urmă l-au făcut la 5 (probabil 6 pentru minorităţi). În 2001 cred că la 5 am dat: Română, Engleză, Mametamică, Măsurări electronice şi electronice (materie de specialitate), Istorie. Citeşte articolele de pe prima pagină.
@ cătălina1 : din păcate la cum e cu reformele la noi, aberaţiile trec.

Edited by djl, 14 December 2020 - 21:16.


#42
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdjl, on 14 decembrie 2020 - 21:10, said:

Contra bacului (examenul) la 7 materii (sau 6). Cred că până la urmă l-au făcut la 5 (probabil 6 pentru minorităţi). În 2001 cred că la 5 am dat: Română, Engleză, Mametamică, Măsurări electronice şi electronice (materie de specialitate), Istorie. Citeşte articolele de pe prima pagină.
@ cătălina1 : din păcate la cum e cu reformele la noi, aberaţiile trec.

Cei din anul ala cu protestele au dat la 4 materii ( oricine isi putea sportul a 4a materie). Noi din anul urmator, 1999, am dat la 5 (sportul il mai puteai da doar daca era materie de specialitate). Aproape la fel ca tine am dat si eu numai ca am dat franceza in loc de engleza. In plus m-am pregatit si la  Fizica separat pentru admiterea la facultate.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Puteai alege sportul orişicum? Adică de exemplu dacă erai la mate-info nu trebuia să dai obligatoriu Bacul la mate?
Ăia de la mine din clasă de la liceu (industrial) au sperat să dea Sportul în loc de Matematică. Nu a mers. Eu dam dat la Istorie pentru că nu am rezistenţă fizică şi am dat la Fac. de Istorie (unde nu am reuşit). Unul a reuşit să nu ia media generală 6 pentru că la proba de la Sport a făcut pe nebunul (cică) şi a luat 9 în loc de 10.
Ştiu pe cineva care a dat Bacul în acelaşi an cu mine (2001) la Chimie.   :drac:    Pentru mine era de groază materia aia. Matematica mi se părea uşoară faţă de Chimie.
Mă întreb de ce le-a tresărit ideea asta cu Bacul la mai multe materii.

#44
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdjl, on 18 decembrie 2020 - 03:36, said:

Puteai alege sportul orişicum? Adică de exemplu dacă erai la mate-info nu trebuia să dai obligatoriu Bacul la mate?
Ăia de la mine din clasă de la liceu (industrial) au sperat să dea Sportul în loc de Matematică. Nu a mers. Eu dam dat la Istorie pentru că nu am rezistenţă fizică şi am dat la Fac. de Istorie (unde nu am reuşit). Unul a reuşit să nu ia media generală 6 pentru că la proba de la Sport a făcut pe nebunul (cică) şi a luat 9 în loc de 10.
Ştiu pe cineva care a dat Bacul în acelaşi an cu mine (2001) la Chimie.   Posted Image Pentru mine era de groază materia aia. Matematica mi se părea uşoară faţă de Chimie.
Mă întreb de ce le-a tresărit ideea asta cu Bacul la mai multe materii.
Cat timp s-a dat Bac-ul la 4 materii puteai sa-ti alegi sportul la a 4a materie care era la alegere. Eu cunosc persoane de la mate-fizica si mate-info care au dat Sportul. Unul dintre ei a picat proba la Sport si a picat Bac-ul.
Cand am dat eu, in '99, Romana, Matematica (pentru ca eram industrial), Istoria, limba straina (puteai sa alegi ce limba vrei dar eu la industrial n-am facut decat Franceza) au fost obligatorii. A 5a materie era la alegere dar nu din toate materiile. Sportul nu era printre ele. Eu as fi putut alege fizica, geografie sau biologie dar am ales materia de profil pentruca am vrut sa obtin si atestatul profesional.

Pentru mine personal au fost 2 probleme:

1. Istoria pe care o cam ignorasem in liceu. Am inceput in clasa a 11a citind romane istorice (ca sa intru in atmosfera ziceam eu :)) ) si apoi, in clasa a 12a i-am acordat cel mai mult timp de invatare pentru Bac. Cand am ajuns pe la interbelic ma innebunise chestia aia cu la ora cutare s-a intalnit ala cu ala, la ora cutare s-a intamplat ailalta.

2. Noi eram toata clasa la Franceza incepatori, adica in clasa a 9a am facut manualul din clasa a 8a, dar Bac-ul era obligatoriu la limba straina avansat asa ca, in clasa a 12a am facut si manualul de a 11a si ala de a 12a. Eram foarte speriat de proba asta pentru ca avusesem o profesoara foarte exigenta si n-am avut niciodata mai mult de media 6 (toata clasa aveam asa nu umai eu). Am luat 9,50, cea mai mare nota dintre toate materiile la care am dat.

#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cum de a picat acel coleg la sport?    :huh:

#46
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

 djl, on 24 ianuarie 2021 - 16:45, said:

Dar cum de a picat acel coleg la sport? Posted Image

Mai, nu mai stiu exact, au trecut totusi 20 de ani de atunci. Nu stiu ce naiba de barem n-a facut. El era total nepregatit pentru sport, era mai dolofan asa.

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce băftoşi cei care dau anul ăsta Bacul. De la 5 materii s-a scăzut la 4. Deci te întrebi de ce a trebuit tâmpenia cu 5? Cum au reuşit să ne păcălească cu poveşti de adormit copii mintea.

Edited by djl, 30 June 2021 - 11:38.


#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Oare acum, cu modificćrile aberante din învćžćmânt, vom mai avea parte de asemenea proteste?

Edited by djl, 05 April 2022 - 22:59.


#49
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postcipri1981, on 08 februarie 2021 - 13:15, said:

Mai, nu mai stiu exact, au trecut totusi 20 de ani de atunci. Nu stiu ce naiba de barem n-a facut. El era total nepregatit pentru sport, era mai dolofan asa.

Eh cum... Nu a dat spaga. Asa a picat !
Si la noi la sport, eram impartiti in 2-3 grupe.
S-a dat probele la Mihai Viteazu, nu la liceu la noi.

Pe unii nu i-am vazut deloc la proba, desi la final erau trecuti cu 10

Spaga? Deobicei la profesor ~ 500 000 (50 de lei acum)/ de elev. Oricum reprezenta ptr unii parinti cam 1/4 1/6 de salariu.
Cam atat era
Nu aveau nici un stress a lua. Nu erau camere si telefoane ca acum.

Edited by M4V3RiCk_, 06 April 2022 - 12:14.


#50
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostM4V3RiCk_, on 06 aprilie 2022 - 12:12, said:

Eh cum... Nu a dat spaga. Asa a picat !
Si la noi la sport, eram impartiti in 2-3 grupe.
S-a dat probele la Mihai Viteazu, nu la liceu la noi.

Pe unii nu i-am vazut deloc la proba, desi la final erau trecuti cu 10

Spaga? Deobicei la profesor ~ 500 000 (50 de lei acum)/ de elev. Oricum reprezenta ptr unii parinti cam 1/4 1/6 de salariu.
Cam atat era
Nu aveau nici un stress a lua. Nu erau camere si telefoane ca acum.
Mai, nu stiu, eu  am dat Bac-ul anul viitor dar stiu ca a picat la sport si n-a fost singurul. Au fost mai multi. Imi aduc aminte de asta pentru ca ni se parea imposibil ca cineva sa pice BAC-ul la sport. Toti care dadeau BAC-ul la sport il dadeau doar pentru ca era considerata o proba de umplutura care iti mai tragea media in sus. De spagi la BAC, eu nu-mi aduc aminte nici macar in anul in care am dat eu. Nu spun ca nu se dadeau (ca stim toti cum era societatea atunci) dar nu chiar asa pe fata. Eu cel putin nu stiu pe nimeni care sa fi spus ca a dat spaga pentru vreo proba la BAC. Si totusi, eu am facut un liceu industrial, n-am fost la vre-un liceu de top. In plus comisia de profesori era din alt liceu si nu prea aveai de unde sa stii inainte de la ce liceu era comisia. Dar eu am dat BAC-ul in '99. Nu stiu cum a fost in '98 din punctul asat de vedere. Poate ei au avut comisie din liceul lor.

#51
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am avut un coleg care în 2001 s-a dat în stambă la proba de sport şi a luat 9 în loc de 10. Pentru chestia asta nu a luat media 6, deci nu a reuşit să treacă Bacul. Nu ştiu dacă a mai prins următoarea "cursă", că nu am mai vorbit cu el de atunci.
Oricum, protsetele astea au fost ceva. Mă uit pe YouTube, din păcate nu am reuşit să găsesc vreun material legat de evenimentele de atunci. Măcar am scanat ce e în primul post.
Oare liceenii din ziua de azi (sau chiar şi elevii de clasa a VIII-a) ar fi în stare să iasă pe stradă să pro-testeze?, pentru a-şi susţine interesele măcar *. Şi oare vor avea susţinere, ţinând cont că azi unii elevi de liceu se cam dau în stambă pe stradă, deci susţin imaginea elev de liceu azi = persoană necivlizată.

* mă întreb, cei din 1997 au protestat doar pentru propriile interese sau şi din alturism?

P.S. Dacă mai găsiţi participanţi la protestele din 1997, rugaţi-i să vă povestească despre evenimente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate