Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Protestele liceenilor - 1997

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De când cu guvernarea P.S.D. + A.L.D.E. avem parte de proteste cauzate de nebuniile guvernului.
Și acum 20 de ani aveam proteste mari. Dar din alte cauze. Sociale... concedieri, salarii, privatizări.
Un protest dacă se poate zice inedit a fost cel al elevilor de liceu, cauzat de faptul că Sinistrul Ineducației, Virgil Petrescu (P.N.Ț.-C.D.) a dorit să introducă bacul la 7 materii, cu 5 probe orale într-o zi (veți găsi o replică pe măsură la această idee în articolul de mai jos).
Și pe atunci a fost cu textul "Am vrut doar să vedem cu reacționază oamenii". Mie nu mi-a covenit deloc propunerea. Tocmai ce intrasem în clasa a IX-a și nu doream deloc un bac mai greu. Interesant e că pe atunci elevilor le păsa de procesul de edcuație... că altfel nu ieșeau la protest.
Revista "Liceenii" nr. 24/1997  27 Octombrie - 9 Noembrie (încă era bilunară, începând cu nr. 1/1998 a devenit sătpămânală).

Posted Image

1) Miron Manega "Mișcarea de protest a liceenilor/O lecție de maturitate" pg. 45
2) Dana Dorian "Revolta liceenilor din București" pg. 46-51
3) Răzvan Popa (elev în clasa 12-a la Colegiul Național "Nicolae Bălescu" din Craiova) "Petrescu = substantiv propriu, singular și... unicat" * (chenarul gri) pg. 46-47
4) Cristina Necșulescu (chenarele cu verde) "Defilări de T.A.B.-uri ca la revoluție" pg. 47, 49, 51
5) Grigore Moise "Buletin de grevă / semnale din țară" pg. 48-50
6) Dan Olteanu "Greva văzută din spatele catedrei" pg. 51
7) Mircea Albeanu și Dan Geremio (elevi în clasa a XI-a) "Perlele guvernanților" pg 52
8) Comunicat pg. 52
poza de la pg. 45 (se găsește și pe coperta 1 = pg. 1) (protestarii văzuți dinspre polițiști): Gabi Boholț/HSM . Poza cred că e făcută în diagonală, fotograful stând cu spatele la Palatul Victoria (Guvern) iar strada dintre cele 2 blocuri este bătrânul Pod al Mogoșoaiei (Cal. Victoriei).

* se pare că revista este unicat în colecția mea, deși știam că o am în nr. dublu. Posibil să o mai fi pus pe cealaltă în altă parte.

Attached File  Liceenii nr. 24 pe 1997 27 oct - 9 nov pg. 45 Protestele liceenilor.jpg   361.42K   36 downloads Attached File  Liceenii nr. 24 pe 1997 27 oct - 9 nov pg. 46-47 Protestele liceenilor.jpg   608.54K   35 downloads Attached File  Liceenii nr. 24 pe 1997 27 oct - 9 nov pg. 48-49 Protestele liceenilor.jpg   646.12K   34 downloadsAttached File  Liceenii nr. 24 pe 1997 27 oct - 9 nov pg. 50-51 Protestele liceenilor.jpg   687.48K   41 downloads
Attached File  Liceenii nr. 24 pe 1997 27 oct - 9 nov pg. 52 Protestele liceenilor.jpg   348.33K   33 downloads

Și o emisiune "13-14" cu Andrei Gheorghe (nebun rău era omul ăsta) în care se discută despre acest subiect. Nu am ascultat-o în totalitate, dar existau și elevi care erau de acord cu bacul la 7 materii sau 5 oraluri într-o zi...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jF3LKCZoK2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Era deja pe copca invatamantu sau cam prin anii aia a luat-o la vale?

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
unii dintre acesti tineri, azi, periaza "cu manuta" matreata greilor din PSD !

Edited by realduc, 01 December 2017 - 02:25.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu era pe copcă. Încă. Cel puţin în generală nu am avut parte de cocalari. La liceu (industrial) însă a fost distrcaţie. Dar şi pe acolo mai existau persoane care învăţau.
Postarea mea a reuşit abia a 2-a oară... prima dată a apărut doar titlul! (de aia apare şi ăla cu "Revolta elevilor" sau cum i-am zis).

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 djl, on 01 decembrie 2017 - 02:24, said:

...
Postarea mea a reuşit abia a 2-a oară... prima dată a apărut doar titlul! (de aia apare şi ăla cu "Revolta elevilor" sau cum i-am zis).
este greu ! ... mai ales daca esti la prima postare ! ... :)

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 01 decembrie 2017 - 02:13, said:

Interesant e că pe atunci elevilor le păsa de procesul de edcuaţie... că altfel nu ieşeau la protest.
Glumesti nu ? Le pasa de propriul interes... ca si acuma Posted Image La noi rar oamenii ies la protest pentru principii, ies intotdeauna in interes propriu. In rest totul era organizat... daca intelegi ideea.

Edited by andreic, 01 December 2017 - 02:29.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Bine, poate nu le păsa de sistemul de educaţie, dar azi nu cred că am mai vedea proteste precum alea...

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Mi se parea normal sa protestezi cand erau prea multe materii la bac.

Invatamantul romanesc era pe copca inca din comunism. Ce m-a deranjat pe mine cel mai mult a fost bullying-ul, dar asta cred ca e si in SUA chiar mai rau, pe urma conditiile foarte proaste de la WC-uri, folosirea lor drept fumoar, era mai bine sa amenajeze spatii pentru fumat, nu sa fie interzis si sa se fumeze in WC ca sa aleg ora la care sa intarzii pentru a putea face niste nevoi banale dar vitale.

N-am protestat, am asteptat sa se termine cosmarul celor 12 clase. Pe urma trai nineaca, din 2004 incolo, cu facultate si cu ce a urmat dupa ea.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cică elevii nu au voie să fumeze că e minori... dar profii fumau în şcoli şi licee.

Edited by djl, 01 December 2017 - 03:25.


#10
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 djl, on 01 decembrie 2017 - 03:25, said:

dar profii fumau în şcoli şi licee.
Acuma nu mai fumeaza nimeni nicaieri la interior ca suntem super europeni, s-a dat o lege din pix si am devenit civilizati. Inainte nu eram, da' acu suntem. :)

#11
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Si dupa aia si-au luat-o in freza la bac in anul urmator. La bacul din 98 s-a picat pe capete, la liceul unde invatam eu (cel mai bun din oras) au picat 79 de persoane.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 djl, on 01 decembrie 2017 - 02:13, said:

.
Tocmai ce intrasem în clasa a IX-a şi nu doream deloc un bac .
Nu stiu de ce am avut impresia ca esti deja la pensie !

 djl, on 01 decembrie 2017 - 03:25, said:

Cică elevii nu au voie să fumeze că e minori... dar profii fumau în şcoli şi licee.
Banuiesc ca profii erau majori . Chiar si pe timpul ala !!

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008

 titi_greucean, on 01 decembrie 2017 - 07:42, said:

Si dupa aia si-au luat-o in freza la bac in anul urmator. La bacul din 98 s-a picat pe capete, la liceul unde invatam eu (cel mai bun din oras) au picat 79 de persoane.
eu in 98 am dat bacul,fiind ultima generatie care a prins obiecte putine,tre sa ma uit pe diploma cate
atunci am iesit la proteste,  ca vroiau in timpul anului sa ne bage mai multe,nu ca ar fi fost multe in aceeasi zi
nu se anuntase nimic inainte de a incepe anul

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cati ani avea asta de-i ministru´ lu´ invatamantu´ acuma, in ´97? O fi vr´o legatura?

Edited by myshyk, 01 December 2017 - 11:01.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Avea 23 şi ceva când au fost protestele alea. Bacul l-a dat prin 1992. E născut în mai 1974.

Edited by djl, 01 December 2017 - 11:14.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Fuck!!!!!   :w00t:  Am fost student câteva luni la UTCB (Fac. de Construcţii) în Tei. Din curiozitate, amm căutat de curiozitate cu nenea Gogu'  Virgil Petrescu şi văd că e profesor la U.T.C.B.   :w00t:    Cred dacă îmi ajungea prof aveam curiozităţi şi veneam cu revista la facultate.   :lol:

#17
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 shefu_de_combinat, on 01 decembrie 2017 - 02:20, said:

Era deja pe copca invatamantu sau cam prin anii aia a luat-o la vale?

Nu era pe copca.

1998 a fost ultimul an in care s-a dat admitere la liceu.

Pustii de 13-14 ani, erau muuult mai responsabili/maturi decat cei din ziua de azi ! Stiai ca daca nu iei examenul ala, ajungi la un liceu de cacat in cartier, ori la profesionala -daca nu iti calculezi bine sansele.

La unele licee erau si 3-4 pe un loc. Puteai sa pici cu nota 8 la admitere si sa ajungi intr-o fundatura.



Invatamantul s-a dus pe copca cam dupa 2000-2001

Cand aud acum  ca elevi de 15-16 ani vine mami sa-i ia de la scoala... Ma pufneste rasul !

Ajung la 18 ani si ei nu stiu ce e greul in viata! De aia si pica atati si ajung niste ratati.

La 7 ani ma duceam si ma intorceam singur de la scoala.
Era o rusine sa vina/astepte ma-ta sa te ia !

Si asta de la 8-9 ani. Nu cum ii vad pe astia ditamai flacaii/femei si ii astepta mami.

Bac-ul l-am dat la 6 materii :
- romana oral, romana scris, engleza, matematica, contabilitate, geografie

Dupa 2 ani de Poli ma consideram mai prost ca cu 2 luni inainte de a da BAC-ul Posted Image)
Dupa 1 an ma uitam la o integrala ca la felul 14.
Uitasem formule, tot !

 djl, on 01 decembrie 2017 - 02:35, said:

Bine, poate nu le păsa de sistemul de educaţie, dar azi nu cred că am mai vedea proteste precum alea...

Ce bre, astia nu sunt in stare sa iasa din casa nici daca stiu ca au rost de futai !

Dar sa protesteze !

Sunt lipiti cu ochii de telefoane.

Edited by M4V3RiCk_, 01 December 2017 - 13:28.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ză făun iz mai laif/I sink it helps mie tru ză laif.
Examenul de capacitatea nu e rău, dar a scăzut nivelul elevilor. Bine, nici eu nu eram prea mult cu învăţătura.   :lol:  (eram mediocru - bunicel).
Azi pot să introducă şi bac la 8 materii, nu ştiu câţi vor protesta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate