Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Protestele liceenilor - 1997

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
A participat cineva de pe forum la aceste proteste?

#20
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
da, am participat

am fost la miting in piata victoriei si apoi spre ministerul invatamantului. am cerut demisia lui marga

intr-o zi am obtinut ce am vrut, eram ingroziti de bac la istorie, noi la informatica neavand nici o tangenta cu istoria, o materie inutila dupa parerea mea

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În ce clasă erai pe atunci?
Poţi povesti cum aţi ajuns, dacă aţi avut incidente, dacă v-aţi făcut prieteni pe acolo.

Vezi că am comis o greşeală: Virgil Petrescu, nu Andrei Marga era sinistru pe atunci.   :)

Edited by djl, 06 December 2017 - 15:54.


#22
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eram clasa a 11a

a aparut acest zvon, apoi confirmarea ca se doreste aceasta schimbare de catre minister. noi dadeam bac la 4 materii si brusc au zis sa dam la 7, printre care istoria obligatoriu
noi ar fi trebuit sa fim primii "cobai" cu noul sistem

am mers toate clasele, in formatie destul de ordonata, liceul era ff aproape deci ne-a luat cam 10 minute sa ajungem in piata victoriei
nu ne-am facut prieteni fiindca am stat grupati tot intre noi, imi amintesc ca eram chiar in zona iesirii de la metrou de pe lascar catargiu, cea de la brd, vis-a-vis de orange

mai departe spre minister am plecat doar o parte
pt noi a fost ca o semi excursie/distractie dar totusi eram destul de determinati sa nu mai intram la ore in zilele urmatoare daca nu se renunta la idee

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Unde eraţi. La "Sf. Sava", la "Tudor Vianu"?

#24
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View PostNeaceasca85, on 01 decembrie 2017 - 03:09, said:

Mi se parea normal sa protestezi cand erau prea multe materii la bac.

Invatamantul romanesc era pe copca inca din comunism. Ce m-a deranjat pe mine cel mai mult a fost bullying-ul, dar asta cred ca e si in SUA chiar mai rau, pe urma conditiile foarte proaste de la WC-uri, folosirea lor drept fumoar, era mai bine sa amenajeze spatii pentru fumat, nu sa fie interzis si sa se fumeze in WC ca sa aleg ora la care sa intarzii pentru a putea face niste nevoi banale dar vitale.

N-am protestat, am asteptat sa se termine cosmarul celor 12 clase. Pe urma trai nineaca, din 2004 incolo, cu facultate si cu ce a urmat dupa ea.
<<<<Tocilar

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori ca să subminezi sistemul trebuie să pari că eşti de-al lui  :)

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ar fi interesant să fie făcut un film "Liceenii 1997" care să includă aceste evenimente şi efectul psihologic a lor asupra celor care tocmai au început liceul, celor care sunt la liceu şi celor care au terminat liceul în 1997. Tulai, cât ar costa, că prea mult s-a schimbat Bucureştiul de atunci.

Edited by djl, 11 December 2017 - 00:00.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Că tot a fost pusă o întrebare în legătură cu când a început să se ducă învățământul din România, din revista "Liceenii" nr. 54 (26 pe 1998 6-12 Iulie), care are pe coperta 1 "Bac '98  So what?", pg. 57-62 Grupajul "Bac '98" realizat  de Dana Dorian, Camelia Rozescu, Cristiana Necșulescu, Dan Olteani și George Moise.
pg. 59 fată cu un tată idiot, la pg. 60 găsim numele unui corespondet Radio VoxT Bacău care coresponda cu revista.
pg. 61 este menționată "greva" elevilor din 1997
De notat că la data publicării revistei, examenul de Bacalureat era încă în desfășurare.

Attached File  Liceenii nr. 26 pe 1998 (nr. 54) 6-12 Iulie 1998 coperta 1 Bac '98 So What.jpg   272.17K   12 downloads
Attached File  Liceenii nr. 26 pe 1998 (nr. 54) 6-12 Iulie 1998 pg. 57 Bac '98.jpg   275.51K   13 downloads
Attached File  Liceenii nr. 26 pe 1998 (nr. 54) 6-12 Iulie 1998 pg. 58-59 Bac '98.jpg   721.59K   12 downloadsAttached File  Liceenii nr. 26 pe 1998 (nr. 54) 6-12 Iulie 1998 pg. 60-61 Bac '98.jpg   578.84K   8 downloads


plus pg. 3 Eugen Palade, coordonator al reformei învățământului în domeniul preuniversitar: "Ministerul nu a putut ține pasul cu dorința de reformă...". A consemnat Dan Olteanu

Attached File  Liceenii nr. 26 pe 1998 (nr. 54) 6-12 Iulie 1998 pg. 3 Ministerul nu a putut tine pasul cu dorina de reforma... .jpg   336.17K   8 downloads

Edited by djl, 23 December 2017 - 00:25.


#28
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Am fost acolo Posted Image Aceeasi generatie cu colegul de mai sus, eu eram la Neculce Posted Image Au venit niste baieti de la liceul de info Vianu sa ne spuna si intr-o ora am plecat si noi. Cel mai frumos a fost suportul complet al profesorilor (totusi, am chiulit, cum ar veni) si al oamenilor de pe strada. Nu o sa uit niciodata un mosuc intr-un palton crem, cu doua plase in mana, care striga dupa noi pe Magheru "bravo copiii, asa trebuie, bravo". Nu s-a batut nimeni cu nimeni desi eram mii de elevi pe strada, cu circulatie blocata, cu tot. Daca ne prindeam pe la meciurile de baschet cu Caragiale sau Sf. Sava, ne fugaream unii pe altii de ne sareau fulgii, dar aici nu a mai fost cazul. Seara la teve ne spurcau toate babele ca ia uite-i cu tigarile in gura ^^ Un baiat din grup, in drum spre minister, a desenat frumos de mana o pancarta cu "Nici o prostituata nu face 5 orale pe zi", pe bordura iesirii de la Ciclop. Langa noi era un fotoreporter, nu mai stiu de la ce ziar, care clatina din cap "Nu pot sa dau asta la ziar". Lasa ca a aparut la tv Posted Image Si a doua zi a fost preluat sloganul si la Piata Victoriei.

Tefelist de mic :D

Edited by skandal, 23 December 2017 - 00:40.


#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
V-au sprijnit profesorii?   :w00t:
Bătrânelul să fi fost "Tataie e cu noi?".
Dacă ştiam că Virgil Petrescu e profesor la U.T.C.B. cred că scriam într-o budă "Virgile nu fi prost/Bac la 7 nu are rost"   :lol:
Aia cu 5 oraluri pe zi, varianta din Piaţa Victoriei (sau Capul Podului, cum se numea pe vremuri... a fost cap de drum pentru cariera de sinistru a lui Virgil Petrescu) a fost dată în "Liceenii" (revista din care am pus articolele).

#30
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Si apropo de evolutia invatamantului, o melodienemeritat de necunoscuta :))

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu o ştiu.  Posted Image
Dar mă roade o curiozitate: voi simţeaţi doar nevoia de a vă apăra de ceva care urma să vă afecteze în mod negativ viitorul sau detestaţi măsurile şi pentru că urmau să afecteze şi alţi oameni afară de cei care erau sau urmau să fie liceeni?

Edited by djl, 23 December 2017 - 01:09.


#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mai are cineva amintiri la cald?   :rolleyes:

#33
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postshefu_de_combinat, on 01 decembrie 2017 - 02:20, said:

Era deja pe copca invatamantu sau cam prin anii aia a luat-o la vale?

Inca NU.

Dupa ce s-a scos admiterea la liceu, s-a cam dus dracu.
Era ca si la facultate: Concurs !
Cred ca `99 a fost ultimul an, cand s-a dat admitere la liceu.

Te responsabiliza de mic.

Nu acum, vezi pusti de 16 ani dusi la scoala de mami: WTF Posted Image

Edited by M4V3RiCk_, 06 January 2019 - 06:58.


#34
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View PostFlat, on 06 decembrie 2017 - 16:02, said:

eram clasa a 11a

a aparut acest zvon, apoi confirmarea ca se doreste aceasta schimbare de catre minister. noi dadeam bac la 4 materii si brusc au zis sa dam la 7, printre care istoria obligatoriu
noi ar fi trebuit sa fim primii "cobai" cu noul sistem

am mers toate clasele, in formatie destul de ordonata, liceul era ff aproape deci ne-a luat cam 10 minute sa ajungem in piata victoriei
nu ne-am facut prieteni fiindca am stat grupati tot intre noi, imi amintesc ca eram chiar in zona iesirii de la metrou de pe lascar catargiu, cea de la brd, vis-a-vis de orange

mai departe spre minister am plecat doar o parte
pt noi a fost ca o semi excursie/distractie dar totusi eram destul de determinati sa nu mai intram la ore in zilele urmatoare daca nu se renunta la idee
Da, n-ati mai fost voi cobai dar am fost noi. Cei din anul următor.
Noi am dat bac-ul la istorie obligatoriu si limba străină obligatoriu. N-am avut voie să alegem nici sportul.
Fapt comic: cunosc persoane din generația voastră care au picat Bac-ul la sport.

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
La mine la liceu, când am dat bacul (2001) unul a luat 9, nu 10 la sport că a făcut figuri şi nu i-a ieşit media 6.
Unii pur şi simplu nu au aptitudini sportive.

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la ce liceu eraţi de nu aţi putut alege sportul în loc de istorie?   :huh:
Ce ar fi vrut unii de la mine din liceu să dea la sport în loc de mate   :D    Ah, eu am dat la istorie în loc de sport   :bigwhitegrin:  La rezistenţă fizică am stat dintotdeauna prost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate