Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

CENTENARUL ROMANIEI - Centenarul Marii Uniri de la 1918

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2160 replies to this topic

#73
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,900
  • Înscris: 21.04.2011
Simt nevoia sa adaug ceva, deși speram sa nu fie nevoie. Dacă, de exemplu, ati dat un raport pentru offtopic, nu mai răspundeți userului pe arie spunându-i ca e offtopic. Noi vedem raporturile și le analizam, nu exista nici un motiv pentru care sa se discute și pe topic.

#74
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008
Tocmai s-a anuntat ca in Alba-Iulia nu mai este nici un loc de cazare -de 1 Decembrie-ziua Romaniei -pentru prima data dupa 1989 ;)

Si nici in judet !

Eu v-am mai spus ca unii de forum sunt rupti de Romania reala :)

#75
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012
Uau, s-au ocupat integral cele 1200-1300 de locuri de cazare
http://alba24.ro/alb...ism-291558.html

#76
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiulian_k, on 30 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Uau, s-au ocupat integral cele 1200-1300 de locuri de cazare
http://alba24.ro/alb...ism-291558.html
Posted Image




Ne dai un articol din 2014 ca si cum ar fi in 2017 ??

Si in plus nu e vorba doar de oras ci de tot judetul :)

Vezi pe Prima ca acolo au anuntat :)

Edited by catalina1, 30 November 2017 - 14:21.


#77
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012
Nu s-a mai construit niciun hotel  in afara de cele mentionate in articol. Hotel Cetate ramane  cel mai mare cu 99 de camere si mai sunt inca vreo 5  care au intre 20 si 50 de camere. Restul sunt pensiuni cu pana in 13 camere. Daca alea vreo 300 de locuri de cazare  din Blaj mai pot fi incariate  petru 1 decembrie, ma indoiesc ca  pensiunile din Arieseni au vreo legatura. Ajungi mai repede din Cluj sau Sibiu in Alba Iulia decat din varful muntelui.

Edited by iulian_k, 30 November 2017 - 14:28.


#78
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Mai am inteles . Nu vrei sa sarbaroresti ziua Romaniei . Ce e scos din context ?  A inteles toata lumea !"
N-ai inteles nimic.Eu am afirmat altceva:
"NU vreau sa sarbatoresc ziua Romaniei, intr-o zi fara nici o semnificatie istorica pentru Romania, o zi de care se folosesc cei care nu cred in ea, pentru a prosti romanii."
NU e acelasi lucru.

Si n-a fost "atac la persoana", a fost o simpla constatare. Faptul ca, exact asa cum o fac si actualii conducatori, subliniezi doar ceea ce iti da dreptate, ceea ce nu este corect. Am mai spus-o, nu ma intereseaza cu ce ocazie vor romanii sa se petreaca sau sa se imbete. Dar nu mi se pare corect ca asta sa se faca la nivel national, in detrimentul istoriei.  Nu trebuie falsificata istoria, doar pentru a scoate in strada 4000 de militari pentru o parada.

View Postcatalina1, on 30 noiembrie 2017 - 14:02, said:

Următoare jignire a unui user se va penaliza.
Repet rugămintea de a păstra un ton calm.
Catalina, sunt calm, chiar daca nu reusesc sa inteleg de ce e necesara falsificarea constienta a istoriei, doar pentru  a masca situatia actuala a Romaniei, Care nu este cea pentru care s-a zbatut cei care traiau acum 100 de ani. Daca m-am "autodepasit" nitel, a fost pentru ca m-am simtit putin calcat pe bataturi.

Edited by myshyk, 30 November 2017 - 14:29.


#79
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008
Fa -ti si tu un upgrade la informatii.Sunt hoteluri care s-au renovat si o groaza de pensiuni care s-au deschis .

Si in plus tine cont ca e vorba de tot judetul.


http://alba24.ro/pes...cut-600506.html

Edited by Daco_Get, 30 November 2017 - 14:55.


#80
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,722
  • Înscris: 23.04.2007

View Postadicontakt, on 30 noiembrie 2017 - 14:08, said:

Franz Ferdinand
ce treaba are asta cu Beogradu' ?

#81
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2017 - 14:27, said:


"NU vreau sa sarbatoresc ziua Romaniei, intr-o zi fara nici o semnificatie istorica pentru Romania, o zi de care se folosesc cei care nu cred in ea, pentru a prosti romanii."
NU e acelasi lucru.



Este FIX ACELASI LUCRU !

Este doar parerea ta (bineintels congruenta cu a propagandei maghiare) ca 1 Decembrie nu are nici o semnificatie istorica pentru Romania.!

#82
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012

View PostDaco_Get, on 30 noiembrie 2017 - 14:30, said:

La Arieseni langa pista de schi.  Au venit  fix pentru unire.Sau aia  de la podgoria Jidvei  sau aia cu Salvati Rosia Montana, sau aia care erau detasati cu munca la Bosch si Mercedes in Sebes si Blaj, sau aia veniti cu autocare din Ungaria la mormantul lui Iancu de Hunedoara sa-l comemoreze pe 11 august.

Iar 95 000 in 7 luni...  ii poti caza in 251 de camere. Nu stiu zau cine traieste intr-o bula si se entuziasmeaza ca s-au ocupat toate pensiunile de schi de ziua unirii care coincide cu o minivacanta si cu  venirea ninsorii.

Edited by iulian_k, 30 November 2017 - 14:56.


#83
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2017 - 14:27, said:

. Am mai spus-o, nu ma intereseaza cu ce ocazie vor romanii sa se petreaca sau sa se imbete. .
Am inteles . Atunci da-ne pace !

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2017 - 14:27, said:

....nu reusesc sa inteleg de ce e necesara falsificarea constienta a istoriei,
Eu inteleg de ce falsifica maghiarii istoria .

Si ei stiu ca o falsifica ,dar fara falsificarea  asta le dispare sensul in viata Posted Image

Edited by Daco_Get, 30 November 2017 - 14:40.


#84
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2017 - 14:27, said:

"Mai am inteles . Nu vrei sa sarbaroresti ziua Romaniei . Ce e scos din context ?  A inteles toata lumea !"
N-ai inteles nimic.Eu am afirmat altceva:
"NU vreau sa sarbatoresc ziua Romaniei, intr-o zi fara nici o semnificatie istorica pentru Romania, o zi de care se folosesc cei care nu cred in ea, pentru a prosti romanii."
NU e acelasi lucru.

Si n-a fost "atac la persoana", a fost o simpla constatare. Faptul ca, exact asa cum o fac si actualii conducatori, subliniezi doar ceea ce iti da dreptate, ceea ce nu este corect. Am mai spus-o, nu ma intereseaza cu ce ocazie vor romanii sa se petreaca sau sa se imbete. Dar nu mi se pare corect ca asta sa se faca la nivel national, in detrimentul istoriei.  Nu trebuie falsificata istoria, doar pentru a scoate in strada 4000 de militari pentru o parada.
E o zi fără nici e semnificație istorică pentru tine, nu pentru România. Tu nu ești România, ești doar o persoană, care emite o părere, nimic mai mult.
Uite, spre uimirea ta, România chiar consideră că este o semnificație istorică în acel moment, motiv pentru care există acest centenar.

P.S. Te agiți cam mult pentru cineva care pretinde că nu are nimic de-a face cu acest eveniment. În fine...

Edited by cleopatra00, 30 November 2017 - 14:47.


#85
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce nu se sarbatoreste Ziua Romaniei in data cand s-au stabilit actualele granite ale Romaniei? Adica dupa cel de-al Doilea razboi Mondial? Mi s-ar fi parut o data corecta. Dar sa sarbatoresti ceva doar pentru ca da o cifra rotunda si mai ales intr-un moment in care Romania e macinata de hoti, aceeasi care organitzeata  sarbatorirea, pur si simplu frizeaza ridicolul.

#86
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2017 - 14:58, said:

De ce nu se sarbatoreste Ziua Romaniei in data cand s-au stabilit actualele granite ale Romaniei?
Fiindca romanii AU HOTARIT SA O SARBATOREASCA CIND VOR EI  . nu cind vor altii !

#87
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcleopatra00, on 30 noiembrie 2017 - 14:36, said:

E o zi fără nici e semnificație istorică pentru tine, nu pentru România. Tu nu ești România, ești doar o persoană, care emite o părere, nimic mai mult.
Uite, spre uimirea ta, România chiar consideră că este o semnificație istorică în acel moment, motiv pentru care există acest centenar.

P.S. Te agiți cam mult pentru cineva care pretinde că nu are nimic de-a face cu acest eveniment. În fine...
Ce a mai ramas din Romania acelei "zile istorice"? De cate ori s-au mai modificat granitele intre timp? Dar componenta etnica a Romaniei? Si-atunci? De ce ne agatam de o Romanie care la acea ora, era locuita preponderent de alte etnii, mult mai bine reprezentate decat cea romana? Cel putin in zonele/regiunile nou alipite Romaniaei?

#88
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Dar sa sarbatoresti ceva doar pentru ca da o cifra rotunda si mai ales intr-un moment in care Romania e macinata de hoti, aceeasi care organitzeata  sarbatorirea, pur si simplu frizeaza ridicolul.

Am inteles - Toti cei care sarbatorim ziua Romaniei de 1 decembrie suntem  ridicoli !  Ca asa vrei tu !

Poti sa mai dai si cu altceva ?

#89
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDaco_Get, on 30 noiembrie 2017 - 15:00, said:

Fiindca romanii AU HOTARIT SA O SARBATOREASCA CIND VOR EI  . nu cind vor altii !
Pai da ca atunci s-a oprit vinul din fiert, s.a terminat de distilat boasca la cazane, s- acrit varza pentru sarmale...Posted Image

#90
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,623
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2017 - 15:01, said:

o Romanie care la acea ora, era locuita preponderent de alte etnii, mult mai bine reprezentate decat cea romana? Cel putin in zonele/regiunile nou alipite Romaniaei?
Era OCUPATA de alte etnii . De locuit, locuiau doar romanii !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate