Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Fotografie pe film versus digitală

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Daca ii dai tu foc, sau daca se blocheaza filmul in aparatul de proiectie si lampa de proiectie ramane aprinsa...

#74
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostXON-XOFF, on 28 noiembrie 2017 - 21:19, said:

Nu e deloc adevărat că filmele rezistă mai bine în timp. Filmele se zgîrie i

îmi amintesc de filme zgâriate chiar de mașina de developat....

#75
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu era îngrijită maşina...

#76
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 29 noiembrie 2017 - 02:01, said:

Dacă nu era îngrijită maşina...
da, nu era îngrijită mașina și eu m-am ales cu filme zgâriate și fotografii pe care le-am recuperat doar în era digitală.
Mașinile de developat neîngrijite erau ceva comun în vremea de heirup a filmului. Filmele la care țineam cu adevărat le developam la un laborator care avea timpul de răspuns de două săptămâni și costa de trei ori mai mult decât cele din cartier.

#77
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postdjl, on 28 noiembrie 2017 - 22:14, said:

"Minolta" SRT-102 și X-700. Adică setez manual diafragma și timpul de expunere. La X-700 am și setare de supraxepunere + subexpunere, Ăźnsă nu le-am folosit niciodată.
și cum știi dacă expunerea setată manual a produs rezultatul dorit?

#78
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Ai exponometru pe camera si te ghideaza.

#79
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Sunny 16 rule "rulz" ;-) ... and you play the EV game. Presupun că oricare fotograf cunoaște astea http://www.fredparker.com/ultexp1.htm

#80
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
1. exponometrul din camera mea greșește cu până la +/-2 ev față de expunerea dorită de mine. știu, camerele pentax nu greșesc niciodată, totuși...

2. sunny f/16 merge perfect la poze cu contraste modice. la scene cu contraste mari, contra-lumină, etc., situația se schimbă... iar omul citat oricum zice că exponometrul din cameră nu-i bun de nimic.

Edited by calexe, 29 November 2017 - 09:32.


#81
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Cel de la X-700 a funcţionat bine până acuma. La SRT-102 mi-a dat unele supraexpuneri, căci deh, i-am pus baterie de 1,4 - 1,45 Volţi, că nu se mai găsesc din alea cu Mercur care scoteau 1,35 Volţi. Bine, trebuie să ţii cont şi ambient când faci poze... ceva mai alb va ieşi mai luminat comparativ cu ceva mai închis la culoare.
Aia pe format mediu am făcut-o cu "Pentacon" SixTL utilizând un exponometru extren "Werralux" (Est-German)... din ăla cu celulă de seleniu! (nu aveam prisma aparatului şi oricum aia tot cu baterii de 1,35 Volţi funcţiona pentru partea de exponometru).
Nu ştiu ce exponometru dă aşa de multe rateuri la un aparat foto digital.

@ DaculScoril0 : eu aveam un laborator în cartier care le scotea destul de bine. Bine, la developare nu ştiu dacă respectau 100% reţeta, dar nu ţin minte să-mi fi zgâriat filmele şi pozele ieşeau bine. Cred că a fost printre ultimele care a scos poze prin proces 100% optic (în 2008 o mai făcea).

Edited by djl, 29 November 2017 - 10:08.


#82
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Format mediu:

http://www.shorpy.co...e/medium format

La unele granulatia este evidenta, depinde de prelucrarea negativului.

Sunt foarte interesante fotografiile format mare pe acest site.

#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că nu e cu supărare dacă pun şi ceva despre cinematografie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cfNKtxGMHig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AL3L0Lexr4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fZspBj3vITQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postdjl, on 29 noiembrie 2017 - 10:03, said:

Cel de la X-700 a funcționat bine pĂąnă acuma.
...
bun. se pare că și pe x-700 există un exponometru care funcționează perfect; ca și pe pentax, din câte înțeleg de la  croco (o fi aceeași tehnologie? :) ). atunci mă / te întreb: de ce nu folosești programele a / s? care e clenciul de a butona la a și t în mod m până la a aduce acul exponometrului pe mijloc?

View Postdjl, on 29 noiembrie 2017 - 10:03, said:

...
cĂąnd faci poze... ceva mai alb va ieși mai luminat comparativ cu ceva mai Ăźnchis la culoare.
...
aici sunt 1000% de acord cu tine. și la mine se întâmplă la fel, nu știu cum naiba...

#85
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
La SRT-102 (ăla care funcționește cu baterie de 1,35 Volți la exponometru) am din ăla cu braț. La X-700 e cu L.E.D. indicatorul:
http://www.mir.com.m...ex2.htm#takepix
http://www.butkus.or...nolta_x-700.htm

Nu folosesc partea aia cu programul pentru că sunt anumite chestii care pot influența fotografia. De exemplu culoarea suprafeței... albul reflectă mai mult lumina și există riscul să iasă puțin supraexpusă. Bine, asta mai rar. Sau poate să zică că poți să expui la 1/125 secunde ori 1/250 secunde și tu alegi ce vrei. Ori zice că merge 1/125 dar tu vrei să te asiguri că iese mai luminoasă și ori mai dezchizi cu jumate de treaptă - o treaptă diafragama, ori pui timpul de expunere la 1/60 secunde.

Ah, am făcut poze și folosind un exponometru "Werallux" cu celulă de seleniu (acum e stricat) și majoritatea pozelor au ieșit o.k. Asta pe când nu aveam X-700-le. Și nici nu mă atinsesem de fotografia digitală...

Attached File  Exponometru Werralux img62896395.jpg   68.19K   2 downloadsAttached File  Exponometru Werallux img62896396.jpg   81.43K   3 downloads

Edited by djl, 30 November 2017 - 01:08.


#86
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postdjl, on 30 noiembrie 2017 - 01:00, said:

...
Nu folosesc partea aia cu programul pentru că sunt anumite chestii care pot influența fotografia. De exemplu culoarea suprafeței... albul reflectă mai mult lumina și există riscul să iasă puțin supraexpusă.
...
adică exponometrul din cameră măsoară diferit în program a sau s vs. m? ești sigur? adică "anumite chestii pot influența" în a / s, dar nu și în mod m?

View Postdjl, on 30 noiembrie 2017 - 01:00, said:

...
albul reflectă mai mult lumina și există riscul să iasă puțin supraexpusă. Bine, asta mai rar. Sau poate să zică că poți să expui la 1/125 secunde ori 1/250 secunde și tu alegi ce vrei. Ori zice că merge 1/125 dar tu vrei să te asiguri că iese mai luminoasă și ori mai dezchizi cu jumate de treaptă - o treaptă diafragama, ori pui timpul de expunere la 1/60 secunde.
...
tu vorbești aici de erori de +/- 1ev. nu îmi e clar față de care referință, dar să trecem peste acest amănunt. problema e: pe film negativ color clasic, dar mai ales pe dia, asta e cam nasol. bine, nu mereu. cum rezolvi? treci în mod m și totul se rezolvă așa cum ai explicat mai sus?

Edited by calexe, 30 November 2017 - 01:28.


#87
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Au fost rare cazurile în care am expus prost   :)

#88
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
tot nu m-am lamurit:

View Postcalexe, on 30 noiembrie 2017 - 00:42, said:

bun. se pare că și pe x-700 există un exponometru care funcționează perfect; [...] atunci mă / te întreb: de ce nu folosești programele a / s? care e clenciul de a butona la a și t în mod m până la a aduce acul exponometrului pe mijloc?

și:

View Postcalexe, on 30 noiembrie 2017 - 01:20, said:

adică exponometrul din cameră măsoară diferit în program a sau s vs. m? ești sigur? adică "anumite chestii pot influența" în a / s, dar nu și în mod m?

se rezolvă totul lucrând în mod m, ca profesioniștii?

Edited by calexe, 30 November 2017 - 02:43.


#89
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Exponometrul simplu, de mana, masoara o zona prea mare, cuprinde mai mult decat unghiul obiectivului camerei, deci ce indica trebuie interpretat. Mai potrivit este exponometrul spot, dar si la acesta trebuie sa fii constient unde masori din intreaga scena.

In toate cazurile, indiferent ca este camera cu film, camera digitala, ca este exponometru de mana (extern), sau ca este exponometru integrat in camera, exponometrul indica, default, o astfel de corelatie ISO - Diafragma - Timp incat expunerea sa fie optima pentru corpurile a caror suprafata reflecta cam 18% din lumina incidenta, adica un gri mediu.

In consecinta, daca scena este un peisaj de iarna, cu copaci desi, plini de zapada, zapada pe jos, cer cenusiu, exponometrul vrea sa redea, ca un robot idiot, albul dominant al zapezii ca un gri 18%, deci subexpune -1...-1,5, poza iese cenusie, murdara. Asta daca pui pe AUTO.
Dar aici intervii tu, cu setari manuale: umbli la diafragma, sau la timp, sau la compensare  (scara ...,-1, 0, +1,...), sau treci  la Program - Scene_Snow (in acest caz, camera seteaza exact ce ar trebui sa faci tu manual).

Daca scena cuprinde aproape in intregime obiecte negre, de exemplu maldare de steril, muncitori cu haine negre, pamant ud negru, exponometru iarasi vrea sa redea, ca prostul, negrul ca un cenusiu 18%, deci supraexpune +1...+2, totul este gri mediu, iar figurile oamenilor nu au detalii, se vad partial ochii, buzele, restul fetei e alb, fara textura...
Intervii tu, inchizand diafragma, sau micsorand timpul de expunere, sau trecand la indicii de compensare, etc.

Camerele digitale, fata de cele cu film, permit o mai flexibila abordare a expunerii si control deplin al expunerii, iar setarea manuala in acest sens este apanajul celor care stiu meserie (teorie, ca sa pricepi ce se intampla si practica, in care aplici concret ce ai ai inteles, de la caz la caz).

Uite un exemplu care arata cat de amagitor poate fi termenul de AUTO la o camera digitala sau pe film:

Trebuie sa redam cat mai convingator un ou alb pus pe un carton mare negru, Pe AUTO si masurare average, cartonul iese gri 18%, oul este foarte, foarte alb, nu are niciun detaliu (pori, semiumbra). Ambele, atat cartonul, cat si oul sunt puternic supraexpuse. Puteti vedea acest exemplu si altele aici:

http://www.alanrossp...temandmetering/

#90
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ei lasă. Astea sunt finețuri, cu siguranță valabile pe alte camere, probabil nu pe cele în discuție aici. Dacă omul spune că îi iese de fiecare dată perfect în modul M utilizat de către el (numai "rare cazurile în care am expus prost") - o avea el un secret. Poate ni-l dezvăluie și nouă. Sper să vrea. Maestre - ai cuvântul! Suntem numai ochi și urechi!

Edited by calexe, 30 November 2017 - 13:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate