Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#199
MirelaM26

MirelaM26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.01.2018

View PostDanGabriel1984, on 09 februarie 2018 - 19:54, said:



Salut,
Cautarea unui apartament daca ai un buget limitat se extine la mai multi factori decat se intrevad la prima vedere.
Ce e foarte important si cred ca am mai zis intrunul din threadurile de aici este ca exista 2 feluri de dezvoltatori : 1. Cei mici care construiesc putin si si repede si care fac totul accesand credite bancare la randul lor si 2. dezvoltatorii mari care construiesc mult si care se autofinanteaza.

Cei de la punctul 2 ii recomand eu si ofer urmatoarele argumente (generate din propria relatie cu dezvoltatorul unde mi-am luat apartamentul) :

a) Construind din fonduri proprii, nu simt presiunea cursului, a dobanzilor la banci etc si construiesc mai lent decat cei de la pct 1. dar mai cu simtul raspunderii. (nu te umplu de pereti de rigips etc...chestiile "uzuale).
Posted Image Datorita autofinantarii lucrarilor, sunt mai maleabili la negocieri si interesul lor este sa iti vanda apartamentul cat mai repede dupa ce l-au pus la punct. Aici poti obtine inghetarea cursului euro la data antecontractului, acesta urmand a fi valabil peste tot in relatia tripartita Tu - > dezvoltator -> Banca. E un risc pe care ti-l asumi. La data contractului de vanzare-cumparare, cursul poate fi mai mic si sa pierzi, dar poate fi si mai mare si sa castigi. In plus, stii o treaba si iti instrumentezi dosarul la banca pe suma respectiva, batuta in cuie. Daca nu ai cursul inghetat si la data contractului de vanzare cumparare creste cursul, banca iti da banii in lei la cursul antecontractului (pentru ca in functie de cursul de la antecontract ti se calculeaza suma finantata) si te poti trezi in situatia sa mai vii cu 7000 de lei de acasa in ziua semnarii CVC-ului.
c) Dezvoltatorii foarte mari (eu am luat de la Militari Residence care in prezent are 6 blocuri aproape de darea in folosinta cu 1100 de apartamente) si inca 12 blocuri pe care le are aproape "la rosu" si pe care inca nu le-a pus la vanzare.
In acest context, dezvoltatorul tine la propria imagine si pune mare pret pe ea si nu va cauta scurtaturi si rabat de calitate in lucrari pentru ca poate pierde enorm in caz de scandal. Astfel, cand alti dezvoltatori pun gresie, faianta si parchet pe care nici in cocina porcilor nu le-ai pune, dezvoltatorii foarte mari vor pune finisaje la pret de retail (dedeman, hornbach etc) de 50-60 lei pe metru patrat. Ei cumparand engros si majoritatea din ei facand-o direct de la fabricile din afara, au cost de 20-25 lei/mp si nu ii doare cu nimic sa iti dea ceva de calitate in pretul apartamentului.

Eu personal nu am cerut decat cursul inghetat si am semnat antecontractul la cursul inghetat de 4.6514 (s-a nimerit sa isi dea Tudose demisia cu 2 zile inainte cand era curs de 4.63). Atunci mi-a parut rau ca am semnat la cursul asta dar uitandu-ma in prezent la curs, ma umplu de bucurie. Restul clauzelor au fost rezonabile.

Legat de cursul de 4.7, opinez ca e dat de un dezvoltator descris la punctul 1 de mai sus. Ca sa iti raspund la intrebare, da, am mai auzit un caz cu acel 4.7 sec dar "wait, there's a catch".
Colega mea s-a dus la vanzari la dezvoltator si aia i-au oferit un apartament super ok calitativ dar cereau 81000 pe el cu tva 5% inclus. Ea le-a explicat ca bugetul ei si al sotului e mult mai mic, de 71000 cu TVA 19% inclus (pt ea era a doua casa, initial cumparase cu 5%) si a plecat.
Totusi, dupa 10-15 minute au sunat-o si i-au zis ca ii dau apartamentul la bugetul ei 71000 cu tva 19% inclus. Ulterior a aflat ca dezvoltatorul vrea musai 4.7 cursul. Totusi, apartamentul acela chiar "arata de 81000". In conditiile unui discount atat de mare (gen 10000 de euro), nu prea mai poti avea obiectii la cursul de 4.7. Posted Image
Per total ea a castigat mult mai mult si e multumita.
Ca practica generala, nu, nu este o practica generala sa ceri 4.7 curs la euro dar dupa cum vezi, in anumite conditii exista cazuri.
Agentiile in general au comision intre 1-5% din valoarea apartamentului ceea ce le face de evitat. Posted Image)

@MirelaM26 : Mai e si varianta sa ingheti cursul BNR din ziua antecontractului pentru intreaga tranzactie. La Prima Casa se face destul de frecvent asta.
In plus, tot pentru PC, tot timpul trebuie trecut pretul in lei pentru tot (rezervare, avans, plata finala) pentru ca valuta creditului Prima Casa e doar in lei.

@IoanaLupascu: Pentru a fi sigura ca ai cursul inghetat, trebuie sa ai scris in mod clar in antecontract ca "Restul sumei se va achita din fonduri proprii sau din credit bancar la cursul de 4.65.... sau cat ai avut tu in la semnarea antecontractului.
Da, stiu de curs inghetat doar ca ma gandeam ca e tot aia cu valoarea direct in lei, ca pana la urma va fi aceeasi suma. Eu am facut contractul direct pe suma in lei calculata la cursul din ziua antecontractului.

#200
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
A mai patit cineva sa se roage de consiliera de a banca sa trimita dosarul catre fondul de garantare?

#201
IoanaLupascu

IoanaLupascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.02.2018

View Postcerbucristi, on 12 februarie 2018 - 11:08, said:

A mai patit cineva sa se roage de consiliera de a banca sa trimita dosarul catre fondul de garantare?

Nu inteleg la ce te referi? Acum inca nu au ajuns fondurile, abia de miercuri sau joi intra si abia atunci, in mom. in care intra fondurile, se trimit dosarele la fondul de garantare.

#202
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Am creditul rezervat, locuinta este gata, am toate actele+extracele CF bune dar consiliera nu are chef sa trimita....dosarul fiind foarte stufos prefera sa faca dosare mici....

#203
IoanaLupascu

IoanaLupascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.02.2018

View Postcerbucristi, on 12 februarie 2018 - 12:34, said:

Am creditul rezervat, locuinta este gata, am toate actele+extracele CF bune dar consiliera nu are chef sa trimita....dosarul fiind foarte stufos prefera sa faca dosare mici....

Atunci este o problema.....dar la ce banca? nu poti sa faci o sesizare sau sa vb. cu directorul de sucursala?

Edited by IoanaLupascu, 12 February 2018 - 12:42.


#204
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
astept sa vad...nu imi plac reclamatiile....tine de caracterul fiecaruia....se pare ca unele persoane vin la serviciu ca in vacanta si sa incaseze banii degeaba...

#205
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

View Postcerbucristi, on 12 februarie 2018 - 12:34, said:

Am creditul rezervat, locuinta este gata, am toate actele+extracele CF bune dar consiliera nu are chef sa trimita....dosarul fiind foarte stufos prefera sa faca dosare mici....

Stai un pic ca exista niste neconcordante/contraziceri in ce ai scris tu aici.

1. Rezervarea fondurilor se face in momentul depunerii dosarului la Fondul de Garantare. Momentan, nu se pot depune dosare la Fond deci nu ai cum sa ai fondurile rezervate in cadrul programului Prima Casa 2018.
2. Daca ai toate actele la dosar, inclusiv extrasul de CF in termen de valabilitate, nu poti rezerva fonduri la Fond. Rezervarea se face doar pentru imobilele care nu au actele gata. (intamplator mi-a explicat asta azi brokerul cu care colaborez pentru PC 2018.).
3. Ce intelegi practic prin dosar stufos ca la fond se depune un anumit set de acte  dupa cum urmeaza :

I. Promisiune de garantare

1. ACHIZITIE
1.1. LOCUINTA NOUA
•solicitarea de acordare a promisiunii de garantare semnata;
•documentul de identitate al beneficiarului/beneficiarilor, precum si al sotului/sotiei, daca este/sunt casatorit/casatoriti, in copie certificata;
•declaratia pe propria raspundere a beneficiarului, in copie certificata;
•antecontractul de vanzare-cumparare autentificat sau sub semnatura privata cu data certa/legalizare semnaturi, in copie certificata;
•promisiune unilaterala de creditare;
•in cazul in care se solicita acordarea unei promisiuni de garantare pentru achizitia unei noi locuinte in cadrul Programului, antecontractul de vanzare-cumparare autentificat sau sub semnatura privata cu data certa/legalizare semnaturi, incheiat de beneficiar, in calitate de promitent-vanzator in vederea vanzarii locuintei achizitionate initial in cadrul Programului, in copie certificata.


1.2. LOCUINTA VECHE
•solicitarea de acordare a promisiunii de garantare semnata;
•documentul de identitate al beneficiarului/beneficiarilor, precum si al sotului/sotiei, daca este/sunt casatorit/casatoriti, in copie certificata;
•declaratia pe propria raspundere a beneficiarului, in copie certificata;
•antecontractul de vanzare-cumparare autentificat sau sub semnatura privata cu data certa/legalizare semnaturi, in copie certificata;
•promisiune unilaterala de creditare;
•in cazul in care se solicita acordarea unei promisiuni de garantare pentru achizitia unei noi locuinte in cadrul Programului, antecontractul de vanzare-cumparare autentificat sau sub semnatura privata cu data certa/legalizare semnaturi, incheiat de beneficiar, in calitate de promitent-vanzator in vederea vanzarii locuintei achizitionate initial in cadrul Programului, in copie certificata.

CONTRACT DE GARANTARE :

1.1. LOCUINTA NOUA
•solicitarea de garantare pentru achizitia/constructia noii locuinte.
Se va completa formularul prevazut in anexa nr. 3.1 pentru achizitia unei noi locuinte, respectiv in anexa nr. 3.2 pentru constructia unei noi locuinte in cadrul Programului. Din solicitarea de garantare si din analiza documentelor atasate acesteia, trebuie sa rezulte ca valoarea noii locuinte, rezultata din raportul de evaluare/devizul estimativ de lucrari, si/sau suprafata utila, raportate la valoarea locuintei initiale, rezultata din raportul de evaluare/devizul estimativ de lucrari, si/sau suprafata utila a acesteia, sunt mai mari decat valoarea evaluata/estimata si/sau suprafata utila a primei locuinte la momentul acordarii creditului pentru achizitia/constructia primei locuinte.
•daca este cazul, promisiunea unilaterala de creditare, in copie certificata si, respectiv, promisiunea de garantare;
•documentul de identitate al beneficiarului/beneficiarilor, precum si al sotului/sotiei, daca este/sunt casatorit/casatoriti - in copie certificate;
•declaratia pe propria raspundere a beneficiarului, utilizand formularul prevazut in anexa nr. 12, in copie certificata;
•antecontractul de vanzare-cumparare autentificat sau sub semnatura privata cu data certa/legalizare semnaturi ori documentele specifice procesului de licitatie incheiat de beneficiar, in calitate de promitent-cumparator in vederea achizitionarii noii locuinte in cadrul Programului, respectiv contractul incheiat in vederea construirii unei noi locuinte in cadrul Programului, in copie certificata;
•antecontractul de vanzare-cumparare autentificat sau sub semnatura privata cu data certa/legalizare semnaturi incheiat de beneficiar, in calitate de promitent-vanzator in vederea vanzarii locuintei achizitionate initial in cadrul Programului, in copie certificata;
•extras de carte funciara privind noua locuinta ce urmeaza sa fie achizitionata din finantare, eliberat cu cel mult 15 zile inainte de data solicitarii de garantare, actualizat in ceea ce priveste datele de identificare ale imobilului. in cazul solicitarilor de garantare pentru constructia unei locuinte va fi prezentat extrasul de carte funciara de informare privind terenul pe care urmeaza sa se construiasca locuinta, in care sa fie notata autorizatia de construire, actualizat in ceea ce priveste datele de identificare ale imobilului, in copie certificata;
•certificatul de eficienta energetica pentru una dintre clasele A, B sau C de eficienta energetica, in copie certificata;
•acordul emis de MFP pentru instrainarea locuintei achizitionate sau construite in cadrul Programului si pentru ridicarea temporara a interdictiei de grevare cu sarcini a locuintei achizitionate sau construite de catre vanzator in cadrul Programului, dupa caz, in copie certificata.
1.2. LOCUINTA VECHE
•solicitarea de garantare;
•promisiunea unilaterala de creditare si promisiunea de garantare daca este cazul;
•documentul de identitate al beneficiarului/beneficiarilor, precum si al sotului/sotiei, daca este/sunt casatorit/casatoriti, din copie certificata;
•declaratia pe propria raspundere a beneficiarului, din copie certificata;
•antecontractul de vanzare-cumparare autentificat sau sub semnatura privata cu data certa/legalizare semnaturi sau documentele specifice procesului de licitatie, din copie certificata;
•extras de carte funciara privind locuinta ce urmeaza sa fie achizitionata din finantare, eliberat cu cel mult 15 zile dinainte de data solicitarii de garantare, actualizat din ceea ce priveste datele de identificare ale imobilului, din copie certificata;
•certificatul de eficienta energetica pentru una dintre clasele A, B sau C de eficienta energetica, din copie certificate;
•din cazul achizitionarii unui imobil care a mai facut obiectul unei finantari garantate din cadrul Programului, pentru care interdictia de dinstrainare a expirat, acordul emis de MFP pentru dinstrainarea locuintei achizitionate sau construite din cadrul Programului si pentru ridicarea temporara a interdictiei de grevare cu sarcini a locuintei achizitionate sau construite de catre vanzator din cadrul Programului, dupa caz, din copie certificata.

Listele de mai sus sunt copy/paste de pe site-ul fondului de garantare : https://www.fngcimm....zice/prima-casa


In alte cuvinte, sunt destul de putine documente necesare la fond, nicicum "un dosar stufos". Posted Image

Edited by DanGabriel1984, 12 February 2018 - 16:16.


#206
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Fondurile sunt de anul trecut. Locuinta e noua. Nu ma contrazic deloc in ceea ce zic. Va spun doar ce observ. De 4 zile sta dosarul la banca si nu e urcat. Imi vor expira iar CF-urile....in mod normal de cand le urca la fond sunt vizibile in 5 minute.

#207
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Poate are fondurile rezervate de anul trecut, acum a terminat si casa, si ar trebui sa finalizeze tranzactia.

In orice caz, nu prea iti permiti sa asteoti cand e vorba de prima casa. Asa ca ar fi bine sa-ti iei consiliera la intrebari, cu frumosul intai.

#208
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

View Postcerbucristi, on 12 februarie 2018 - 17:48, said:

Fondurile sunt de anul trecut. Locuinta e noua. Nu ma contrazic deloc in ceea ce zic. Va spun doar ce observ. De 4 zile sta dosarul la banca si nu e urcat. Imi vor expira iar CF-urile....in mod normal de cand le urca la fond sunt vizibile in 5 minute.

Nu te baza pe site-ul fondului. Are delay de zile bune. Eu cu sora si mama mea am vandut anul trecut un apartament cu cota parte pentru fiecare (nefiind proprietate exclusiva nu ma impiedica sa iau prin Prima Casa). Toate statusurile au intre 2 si 4 zile de delay si uneori nici nu se mai schimba daca esti in ultima faza a aprobarii la fond.. Cand noi aveam CVC semnat si banii incasati chiar, pe site-ul fondului aparea "Dosar trimis la banca" (dupa aprobarea garantiei, evident) sau ceva de genul.

Daca ti-a zis consiliera de la banca cu gura ei ca nu ti-a trimis dosarul, asta e alta poveste. Posted Image

Edited by DanGabriel1984, 12 February 2018 - 17:55.


#209
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postcerbucristi, on 12 februarie 2018 - 17:48, said:

Fondurile sunt de anul trecut. Locuinta e noua. Nu ma contrazic deloc in ceea ce zic. Va spun doar ce observ. De 4 zile sta dosarul la banca si nu e urcat. Imi vor expira iar CF-urile....in mod normal de cand le urca la fond sunt vizibile in 5 minute.

Si de ce scrii pe forum in loc sa fii pe scaun in fata consilierei ?
Te duci frumos si stai acolo pana rezolva. De 2-3-4-5 ori pe zi. Daca ai totul ok, nu inteleg de ce nu te duci peste ei. Pana la urma, e pe banii tai.

#210
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Nu incurajez violenta, dar intradevar unii trebuie sa inteleaga ca sunt acolo sa ofere niste servicii pentru care sunt platiti. Nu trebuie sa te rogi de nimeni sa-si faca treaba.

#211
bogdanL87

bogdanL87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2012
Astazi am depus si eu dosarul la cec, cu rezervare de fonduri. Mai este cineva care a depus zilele acestea?

#212
IoanaLupascu

IoanaLupascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.02.2018

View PostbogdanL87, on 13 februarie 2018 - 13:01, said:

Astazi am depus si eu dosarul la cec, cu rezervare de fonduri. Mai este cineva care a depus zilele acestea?

Dar au intrat fondurile? Si eu am fost ieri la CEC si am facut dosarul pt. rezervare de fonduri, dar a zis ca trimite dosarul atunci cand intra fondurile.

#213
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
De stiuti pentru toata lumea. Aplicatia are un delay de maxim 10-15 min. Dosarul se completeaza in banca si tine strict de consilier in cat timp le trimite spre analiza in centrala. Durata asta este de minim 30 minute pe ceas si maxim cat are chef sa faca in ziua/zilele respective. Consilierii prefera sa faca alte chesti marunte sau sa ocupe de credite imobiliare decat sa isi bata capul cu prima casa, dar intr-un final se va ocupa si de al vostru. Daca vedeti ca nu se trimite spre analiza in banca sau nu apare pe website dupa ce ati depus TOATE actele apelati la directorul bancii cu incredere, dar intr-o maniera politicoasa!!!

#214
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Eu am depus la BCR. Si da, abea in momentul cand se anunta ca s-au alocat fondurile, dosarele pot fi urcate pe site la FNGCIMM. Dar ei le primesc sa le aiba pregatite.

Daca se respecta termenii, si anume de 15 Februarie, in curand incepe calvarul. Marea asteptare a aprobarilor :(

#215
bogdanL87

bogdanL87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2012

View PostIoanaLupascu, on 13 februarie 2018 - 13:11, said:


Dar au intrat fondurile? Si eu am fost ieri la CEC si am facut dosarul pt. rezervare de fonduri, dar a zis ca trimite dosarul atunci cand intra fondurile.


Nu au intrat inca fondurile. Se preconizeaza ca pe 14-15 vor intra.

#216
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
La ce sucursale Cec ați depus dosare? Eu la Slobozia am fost și astăzi și mi-au spus ca nu primesc dosare până când nu intră plafoanele... și că nu pot să îmi dea nici măcar model pentru adeverințele de venit sau declarația notarială că nu știu dacă intervin schimbări în formatul acestora... Asta în condițiile în care eu am antecontract și toate actele pregătite, deci m-am așteptat să fiu printre primii care trimit dosare la fond.
Și după toate astea mai e și evaluarea care cred că o să dureze destul de mult în stilul în care lucrează cec-ul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate