Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#235
raul_bucatos21

raul_bucatos21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.03.2008

View PostMytzu, on 19 februarie 2018 - 10:59, said:

Asa e si normal, in perioada asta fiind cereri putine, timpul de procesare ar trebuie sa fie nesemnificativ. Dar ganditi-va ca din momentul in care se da drumu la fonduri, or sa fie ~1000 de cereri urcate zilnic.

@raul_bucatos21 Nu s-au dat drumu la fonduri pentru 2018, deci nu ai cum sa urci la fond. Doar daca ai rezervare de anul trecut, si probabil reinnoiesti antecontractul.

'Mytzu' - stiu ca inca nu sunt date drumu' la fonduri, insa vreau sa fiu gata cu tot dosarul pe cand le da drumu'  ! Posted Image

#236
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Ai zis ca faci antecontract si trimiti la fond, de aia am tinut sa mentionez ca inca nu sunt fondurile.

Este cineva care a facut deja evaluarea in perioada asta, in special la BCR?

Cat a durat pana a venit evaluatorul din momentul in care ati depus cererea ? Eu am depus vineri si inca astept..

#237
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Pentru evaluare: de cand se face solicitarea la banca te contacteaza evaluatorul apoi dureaza 3-4 zile pana trimite raportul la ban

#238
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Stie cineva in cat timp se trimit de la fond la banca actele? Exista ceva probleme cu emiterea chitantei? Mai asteapta cineva zilele acestea chitanta?

#239
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008

View Postcerbucristi, on 19 februarie 2018 - 17:52, said:

Pentru evaluare: de cand se face solicitarea la banca te contacteaza evaluatorul apoi dureaza 3-4 zile pana trimite raportul la ban

Pai asta e, ca eu am facut solicitarea la banca, mi-au blocat banii "Comision Evaluare", dar inca nu am fost contactat de evaluator.

Asta ma interesa, cam in cat timp ati fost contactati de evaluator dupa ce ati depus solicitarea.

#240
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Evaluatorul e obligat sa te sune in maxim 48 ore de cand ai depus toate actele si s-au blocat banii in cont. Apoi in maxim 3-4 zile trebuie sa prezinte raportul Vorbeste cu consiliera!

#241
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc.. eu am depus vineri pe la 16:30. Oficial mai sunt cateva ore. O sa imi contactez consiliera pe la pranz.

#242
badboy_marius

badboy_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.03.2007
Deci sa inteleg ca fondurile au intrat,nu?

Edited by badboy_marius, 20 February 2018 - 13:09.


#243
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Ai dreptate. Nu inteleg daca tot sunt oameni culti si administratori care stiu mai bine de ce nu fac un post special cu tot procesul, documentatia si costurile aferente acestui program???

#244
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008

View Postbadboy_marius, on 20 februarie 2018 - 13:04, said:

Deci sa inteleg ca fondurile au intrat,nu?
Nu Marius, fondurile inca nu au intrat.

View Postcerbucristi, on 20 februarie 2018 - 13:10, said:

Ai dreptate. Nu inteleg daca tot sunt oameni culti si administratori care stiu mai bine de ce nu fac un post special cu tot procesul, documentatia si costurile aferente acestui program???

Cred ca difera foarte mult de la o banca la alta, de la un consilier la altul, de la un vanzator la altul, de la un notar la altul.. tot ca am putea obtine ar fi tot niste date informative.

#245
AnaH1990

AnaH1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2018
Astazi am semnat CV. La un credit de 237.500,00 lei(BRD) am platit asa: 2230 lei x 2 - depozitul colateral ( x2 deoarece au fost 2 dosare, nefiind casatoriti), 470 lei evaluator(casa), 2.850,00 lei notar, in jur de 800,00 lei (PAD, alte comisioane), 0,5% din 237.500,00 - comision de retragere persoana fizica (pentru juridic am inteles ca e 0,9%).

#246
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postcerbucristi, on 20 februarie 2018 - 13:10, said:

Ai dreptate. Nu inteleg daca tot sunt oameni culti si administratori care stiu mai bine de ce nu fac un post special cu tot procesul, documentatia si costurile aferente acestui program???

Pentru ca,asa cum ti-a explicat un coleg mai sus, documentatia este diferita de la banca la banca, costurile sunt diferite in functie de suma imprumutata. Informatii utile "standard" gasesti aici

Edited by RealThing, 20 February 2018 - 16:33.


#247
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
Costurile care difera in functie de suma imprumutata sau valoarea apartamentului sunt :

- Garantia constand in 3 rate de dobanda platibile in avans care se restituie la sfarsitul creditului.
- Taxele notariale
- Costul total cu asigurarile locuintei.
- Comisionul anual platibil la Fondul de garantare
- Costul evaluarii*

* Acesta difera de la o banca la alta, indiferent de valoarea apartamentului sau a creditului.

Cele fixe valabile indiferent de banca sunt :

- Rata dobanzii (daca toate bancile adopta marja de 2%)
- Comision de administrare 0
- Avansul (exceptie face doar ING BANK care cere 10% avans in loc de 5%).
- Daca in antecontract se stabileste inghetarea cursului, suma finantata e aceeasi indiferent de banca.

#248
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca doriti, punem postul colegului cu explicatii, plus alte 2-3 exemple reale pe costuri intr-un topic "sticky". Ideal ar fi fost sa le putem pune in un post care sa apara primul pe orice pagina, insa din pacate platforma actuala a forumului nu permite acest lucru.  Asteptam sugestiile voastre (aici sau pe PM, cum doriti).

#249
Alexandra_0912

Alexandra_0912

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2018
Joi mă sunat de la banca BCR și mia spus că am trecut de evaluare și că așteaptă sa încarce aplicația ptr prima casa.sa dat drumul la fonduri...sau ...

#250
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008

View PostAlexandra_0912, on 21 februarie 2018 - 09:41, said:

Joi mă sunat de la banca BCR și mia spus că am trecut de evaluare și că așteaptă sa încarce aplicația ptr prima casa.sa dat drumul la fonduri...sau ...
Alexandra, nu s-au dat drumu la fonduri. Asteptam zilele astea. Au zis ca dau drumu in a 2a jumatate a lunii februarie, deci ar mai fi cateva zile.

Poti sa-mi spui cat a durat din momentul in care ai facut cererea pentru evaluare pana te-a contactat evaluatorul si cat a durat tot procesul ? Eventual si in ce sucursala BCR ? Ca si eu tot astept de Vineri sa ma contacteze evaluatorul.

View PostRealThing, on 20 februarie 2018 - 18:28, said:

Daca doriti, punem postul colegului cu explicatii, plus alte 2-3 exemple reale pe costuri intr-un topic "sticky". Ideal ar fi fost sa le putem pune in un post care sa apara primul pe orice pagina, insa din pacate platforma actuala a forumului nu permite acest lucru.  Asteptam sugestiile voastre (aici sau pe PM, cum doriti).
Singura varianta pe care o vad, daca platforma nu permite sa facem posturile sticky, sa creezi un topic sticky, la care sa se comenteze doar cu informatii despre exemple de costuri cu campuri predefinite, ex:
Tip locuinta: casa
Pret locuinta: 70.000
Banca: BCR
Avans: 3500
Credit: 66.500
Rata estimativa: 1500 RON
etc etc.. aici poate contribui fiecare

Edited by Mytzu, 21 February 2018 - 10:15.


#251
Alexandra_0912

Alexandra_0912

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2018
La evuluator a durat cam 2-3 zile

Sunt din Galați noi ne-am mișcat destul de repede cam in jumate de luna am găsit și casa și tot acum așteptăm acest fond de garantare....

#252
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMytzu, on 21 februarie 2018 - 09:50, said:

Tip locuinta: casa
Pret locuinta: 70.000
Banca: BCR
Avans: 3500
Credit: 66.500
Rata estimativa: 15000 RON
etc etc.. aici poate contribui fiecare
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate