Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Ponturi, link-uri, ieftinataturi pentru off-grideri

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#73
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Tot ceea ce am scris că am cumpărat de pe aliexpress, le-am primit, mai puțin magneții ! Vrei să-ți fac poze la fiecare în parte, mâine le vei avea dacă ții morțiș ! O să scriu pe ele cu carioca viorelsolar ca să fii sigur că sunt ale mele, n-am nici un interes să mint ! Columbometrul nu l-am cumpărat, pentru că mai întâi trebuie să am bateriile ! Posted Image

#74
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Astea sunt comenzile mele pe 2018-2019 de pe aliexpress, după cum vezi nu mănânc rahat !  Sunt mult mai multe comenzi pe bani mai mulți decât am postat pe acest topic !!! Ți se pare că te mint cu ceva ??????????????????????????????????????????? Posted Image

Dacă vrei să-ți pun și cumpărăturile de pe ebay, mai sunt și acolo achiziții de vreo 2000€ în 2018 și 2019, pardon !!! vreo 3000€ numai invertorul Victron Quattro 8000VA a costat cu transport inclus 1500€ și încă vreo 500€ pe olx.ro pe materiale, magneți, sârmă de cupru, tablă de cupru pentru borne LTO etc. Din Italia de la Vicenza am făcut anul trecut în iulie achiziții de panouri fotovoltaice CdTe de 3000€  !!! Nu cred că sunt mulți pe acest forum care se pot lăuda că investesc atâția bani ! Posted Image

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 06 March 2019 - 01:48.


#75
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postaddysoftware, on 05 martie 2019 - 23:58, said:

.............. sa ne zici si noua daca a meritat investitia, ce parametrii are, cum lucreaza, etc etc etc...

e nevoie sa repet de zece ori un lucru si sa-l si 'nrosesc ca sa priceapa si Viorel

#76
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

sau ca de obicei, zici ca vrei sau ca ai luat aia-ailalta, da' dupa aia nu mai dai pe-aci sa ne zici si noua daca a meritat investitia

Fraza asta m-a enervat, are ceva tendențios în felul în care a fost expusă, de aceea am reacționat așa ! Am multă bătaie de cap în ultimul timp și n-am avut timp, nici chef să-mi expun părerea despre lucrurile care le-am cumpărat, multe încă așteaptă să fie băgate în pâine, deci încă nu-mi pot da cu părerea !!! Posted Image

#77
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
ba si eu cred ca ai avut foarte mult timp sa-ti expui toate parerile si ceva in plus :))))
nu te mai enerva degeaba si mai ales nu te enerva pe noi !  ;)

#78
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Altul care mă enervează ! Uite dacă te satisface răspunsul meu, mi-a fost lene să scriu, capisci ?

Am cumpărat ACEST buck converter, îl voi folosi pentru frigider și pompă submersibilă de 24V, cel vechi este limitat până la 55Vdc și cam face fițe de pe bancul de LTO la 59Vdc, îl folosesc doar pentru iluminatul curții când tensiunea pe acumulatori scade ! Posted Image

#79
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
:) :) :)
baga Viorele!
in alta ordine de idei ce mppt de 96v imi recomanzi ? vreau sa pyn niste panouri solare pe viitotul trocalete electric ;)

#80
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Asta chiar pare mai serios (cu exceptia firului de la bobina care putea fi mai bun). Asteptam feedback cu temperaturile de lucru.

Edited by addysoftware, 06 March 2019 - 15:50.


#81
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postpexic, on 06 martie 2019 - 13:57, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
baga Viorele!
in alta ordine de idei ce mppt de 96v imi recomanzi ? vreau sa pyn niste panouri solare pe viitotul trocalete electric Posted Image

ĂSTA, altul mai ieftin nu găsești ! Posted Image

#82
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View PostViorelsolar, on 06 martie 2019 - 11:53, said:

...Am cumpărat ACEST buck converter, ...
...si uite asa mai zbura un milion catre chineji :D

#83
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
BTW daca vrei unul programabil baga un ochi aici: https://syonyk.blogs...-buck.html#more

#84
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postiullius, on 08 martie 2019 - 08:45, said:

...si uite asa mai zbura un milion catre chineji Posted Image

Mai rău că la alţii le zboară câte 5 mil. pe lună, doar pe țigări, adică vreo 4$/zi, nu mai pun la socoteală bericioaica ! Posted Image

#85
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
Mah era vorba de milionul meu :P Ai dreptate cu tigarile, eu ajunsesem la 3 pachete pe zi, uneori si mai mult daca era vreun spritz ceva... Cu greu le-am lasat acu vreo 6-7 ani si de atunci ma tot minunez cat de bou am fost sa ard o gramada de bani plus sanatate. Berea nu ma atrage, mai ales ce se vinde la noi pe post de bere.

#86
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Astăzi am mai dat o lovitură și am câștigat la mustață o licitație pe ebay, mi-am tras invertor eolian de 6Kw ! V-am spart cârcotașilor ! Posted Image

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 08 March 2019 - 19:28.


#87
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004

View PostViorelsolar, on 08 martie 2019 - 19:27, said:

Astăzi am mai dat o lovitură și am câștigat la mustață o licitație pe ebay, mi-am tras invertor eolian de 6Kw ! V-am spart cârcotașilor ! Posted Image


Bairam, daca nu il uzi o sa se usuce mosfetii Posted Image

#88
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Bravo man, acuma poti face micro gridul tau cu victronul de 8. BAFTA la treaba.

#89
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mai am de luat niște pale solide, cele mai mari pe care le găsesc și un reductor 1/5 pentru generatorul meu Siemens 1FT5102-0AA71-1-Z ! Oricum invertorul îmi va folosi și pentru viitoarea instalație hidro, după câte știu modelul ăsta are două intrări MPPT ! Posted Image

#90
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
Baieti, nu stiu unde sa postez...ma gandeam sa facem si un grup de whatsupp pt sectiunea asta de forum, sa comunicam mai rapid ..zic si eu ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate