Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ponturi, link-uri, ieftinataturi pentru off-grideri

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
M-am hotarat sa deschid acest topic pentru a ajuta si pe altii cu ponturi bune gasite in ultimul timp: obiecte necesare pentru viata off-grid, in cel mai "verde" stil posibil. Adica ieftine ca braga, dar bune.

In orice caz, cand imi pica ochii pe ceva si cred ca merita (sau chiar am luat ceva si merita) scriu aici

E adevarat ca link-urile nu au viata prea lunga datorita caracterului dinamic al comertului, de aceea voi introduce mereu si o scurta descriere pentru a putea fi cautate in viitor dupa denumire:

Deci, cateva exemple:

Amplif 2x3W reali HiFi (2x15WRMS) la sub 1$, cu PAM8610clasa D alimentat de la 12V, maxim 15V, calitate buna, consum extrem de redus (randament >90% all range), si consum foarte mic in gol, < 20mA in gol (asta inseamna sub 250mW in gol): PAM8610 stereo class D amplifier https://www.aliexpre...mStoreLevelAB=1

Convertoare miniatura ieftine (0.41$) buck 28V/Any, la curent mediu 1-1.5A, varf 3A; cu MP1584integratul pare destul de destept, lucreaza la 1MHz dar scade in frecventa la sarcini mici si astfel randamentul ramane destul de ridicat, in jur de 88-90% si pentru curenti mici, de ordinul a cateva zeci-sute de mA.
DC-DC Step Down Power Supply Module 3A Adjustable Buck Converter for Arduino Replace LM2596
https://www.aliexpre...2840434868.html

Switch-uri ieftine (0.09$) pentru comutare orice, de exemplu alimentari de mica putere (in general pentru joasa tensiune,12-24V si pana la 1-2A) On/Off Rocker Switch 10mm*15mm https://www.aliexpre...2757631391.html

Pompa de circulatie cu doar 7.8$ (buna si pentru dus, in caz ca nu aveti presiune suficienta, mai adauga cca 0.4 bari) 800L/h 5m DC 12V 24V Solar Brushless Motor Water Circulation Water Pump bineinteles ca va livra probabil 2-400 l/h la un head de 2-2,5m dar ar trebui sa fie suficient; functioneaza la 12 sau 24V si are cam 20W https://www.aliexpre...2838804225.html

#2
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
salut. ce face pompa asta? m ar interesa pentru la tara sa leg un butoi cu apa la o masina de spalat. oare o sa creeze presiune optima pentru a functiona masina de spalat?
Pompa de circulatie cu doar 7.8$ (buna si pentru dus, in caz ca nu aveti presiune suficienta, mai adauga cca 0.4 bari) 800L/h 5m DC 12V 24V Solar Brushless Motor Water Circulation Water Pump bineinteles ca va livra probabil 2-400 l/h la un head de 2-2,5m dar ar trebui sa fie suficient; functioneaza la 12 sau 24V si are cam 20W https://www.aliexpre...2838804225.html

#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Este de presiune mica, daca masina ta de spalat are senzor de presiune nu va merge. A mea de exemplu nu are.
Masina de spalat nu are nevoie de cine-stie ce presiune, in general 0.1-0.15 bari la cele fara senzor e arhisuficient.

Senzorul de presiune insa "vrea" in general mult peste cei 0.5 bari pe care ii da aceasta pompa, probabil insa nu mult peste 1.x bari (logic ar fi sa fie facute sa functioneze la presiunea data de un hidrofor, care e in general peste 2 bari). Dar poti folosi ideea in sine, si cauti tot pe aliexpress o pompa pentru head de vreo 20-30m., adica 2-3 bari.

#4
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
multumesc de sfaturi. imi poti da un link cu pompa pentru head?

am un indesit vechi. de unde iti dai seama de senzorul de presiune?

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postandrei76, on 22 noiembrie 2017 - 21:01, said:

...imi poti da un link cu pompa pentru head?
N-ai înțeles nimic din ce ți-a explicat omul, așa-i?
Orice pompă pe a cărei etichetă scrie 30m, asta-i ce trebuie să cauți.

Nu are niciun senzor mașina ta de spălat, uită şi asta.

#6
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007
https://www.olx.ro/o...nm-ID9MK4T.html

Completez eu pentru tine dar nu o lua ca o regula : Acumulator cu gel 12V 100A MONBAT 8 Nm; adusi din Germania, perfecta stare .Te rog sa nu mai pui linkuri fara un comentariu propriu.

Edited by ggelu, 23 November 2017 - 09:38.


#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@vulcanescu: 500 lei bucata nu e deloc "pomana curata" pt 1kwh de plumb; sunt cu gel, deci destul de pretentiosi si la incarcare si descarcare (nu permit curenti mari), si nu au viata prea lunga. In plus ceva de pe olx nu prea poate fi considerat pont pentru viitorime.. Dar ..nah, e ok si asa....sa zicem..

#8
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006
Seria respectiva nu merita mai mult de 350 Lei. Sunt de standby telecom, nu o duc prea mult daca sunt ciclati zilnic.

#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Un timer programabil de 30A/220V~  util multora dintre noi pentru cuplarea sau decuplarea unor consumatori, la acest preț inclusiv transportul, nu se plătește TVA de 19% și mai nou pentru cei care nu au aflat, de prin luna iunie ac. toate coletele venite din afara UE sub valoarea de 10€ cu transport inclus le veți primi acasă la cel mai apropiat centru poștal de care aparțineți, nu mai trebuie să dați explicații în fața vameșului.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 26 November 2017 - 02:23.


#10
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostViorelsolar, on 26 noiembrie 2017 - 02:21, said:

,și mai nou pentru cei care nu au aflat, de prin luna iunie ac. toate coletele venite din afara UE sub valoarea de 10€ cu transport inclus le veți primi acasă la cel mai apropiat centru poștal de care aparțineți, nu mai trebuie să dați explicații în fața vameșului.Posted Image

Eu primesc valoare de 160€ de pe Banggood fara sa platesc vama.

#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Degeaba ! pe Banggood nu găsești mai nimic interesant pentru off-grideri, dacă tu găsești ceva interesant pe warehouse Europa, dă-ne ceva exemple ! Posted Image

CAM CE NE-AR INTERESA !

Edited by Viorelsolar, 03 December 2017 - 01:27.


#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
oohoo, LTO aia (usor de folosit, mica, potenta); chiar si pretul se pare ca se apropie de "super".

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am citit că chinezii au flote întregi de autobuze electrice pe acumulatori LTO la Beijing, iar când ajung la capătul traseului îi încarcă full în decurs de câteva minute și o iau din loc ! Cred că numărul de cicluri, încărcarea rapidă, pe lângă faptul că nu sunt afectați de temperaturi extreme, fac din acest tip de acumulator cel mai bun candidat pentru off grid și autobuze electrice, unde spațiul nu reprezintă o problemă ! Posted Image

#14
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007
https://rover.ebay.c...tm/152793100599

Lithium Titanate (also known as LTO) is the most rugged/high performance lithium made . 


A lithium–titanate battery is a modified lithium-ion battery that uses lithium-titanate nanocrystals on the surface of its anode instead of carbon. This gives the anode a surface area of about 100 square meters per gram, compared with 3 square meters per gram for carbon, allowing electrons to enter and leave the anode quickly. This makes fast recharging possible and provides high currents when needed. (from wikipedia)


these cells can be charged/discharged at 7c  with bursts over 10c . battery can be charged to 90% in less then 10 min. 


They perform very well at low temperatures and extreme temperature tolerance from -22 degrees f to +131 degrees Fahrenheit . Most other lithium's well either not perform or quickly degrade if operated in these temperatures . 


They are very stable and considered one of , if not the , safest of all lithium's . we have test data showing them charged to TWICE their normal voltages with no thermal runaway , and they continued to function properly . 


25+ year shelf life


20,000+ life cycles (charged and discharged twice a day would be 27 years!)


LTO can be stored at 0 volts . ( there is a test online were they stored them over one year at zero volts and after 1 year there was no lose of capacity ) so if you have an application were there is a deep discharge or storage without the ability to keep on a charger these will work great. Other lithium's will be permanently ruined if they were to go below there minimum voltages .


nominal voltage is 2.4v

max recommended 2.8v

minimum 1.5v


we have randomly pulled cells from the boxes and tested them from 2.8 - 1.5v  (10a draw) and all were over 55ah .  about 95% of the power is between 2.6v - 1.9v 


Of all the ones tested only one was bad . There is no warranty with these but if you get a cell that tests below 53ah you can ship it back within 14 days ( your cost) and we will ship you a replacement free. 



Kokam built these cells for Altairnano.  They are used in commercial / industrial applications are not usually available to the public . Altairnano had some older stock on hand and we were able to get multiple pallets of these on a one time basis . 


the disadvantages of LTO are: cost (they are very expensive, over $100ea) and they weigh more then other lithium's 


dimensions :

9 7/8"  wide

9 7/8"   tall  (not counting tabs)

1/2"  thick


3.5 lbs

this is for 6pcs - perfect for a 12v battery.
Check our other auctions for multi pack pricing.
11ah cells also available on other auctions
International shipping must be set up by buyer.

Attached File  Screenshot_20171206-204420.jpg   43.92K   31 downloadsAttached File  Screenshot_20171206-213923.jpg   93.45K   27 downloadsAttached File  Screenshot_20171206-213930.jpg   77.76K   21 downloads

#15
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
@vulcanescu35 pai iesi mai bine cu alea de le puse Viorel 5x60Ah vs 6x 55Ah , sunt "plug and play" vs saracia aia de pouch de care eu unul o sa stau departe o vreme, nu mai vreau sa vad nimic care nu este cilindric si bine capsulat in metal!

#16
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Dupa mine LTO pot fi utilizate optim impreuna cu plumbul, au tensiuni pe celula compatibile, astfel unul mic LTO pentru ciclare zilnica si altul mai mare pe plump, tubular sau tubular cu gel pentru vreme noroasa, acesta va avea viata lunga fiind ciclat dor la nevoie.

Totusi sunt foarte scumpe, mai rezonabil lifepo4 sau chair batrinele Ni CD flooded cu placi de tip buzunar,  tin la multe ciclari, singurul necaz este carbonatarea, electrolitul trebuie ferit de aer si schimbat la cativa ani.

#17
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cu referire la primul post pompa aia am incercat sa o iau pe pe zippy, ebay in romanste, dar nu am reusit.

Nu pot face plata, nu mege din afara Ue e complicat rau de adus, am patit cu traductori de ultrsunete pentru splare, a fost o mare bataie de cap si o avntura pela cozi pe la anumite oficii postale cu vama.

pentru 1-2 buc chinezii sciu pe ele gift, astia la vama tot sefac canu vad ce scrie pe hartia aia care le insoteste, desi sunt bani marunti.

Cu mouser si tme am experiente bune poti lua practic orice, chiar si tot soiul de DC/DC mii de modele chiar si chnezesti, dar nu numai, la preturi foarte reznabile fara nici o durere de cap.

Sunt dc/dc de la 3-4v la 15v care poate fi o auxiliara potrivita pentru un invertor cu o singura celula cu litiu,foarte util pentru puteri mici deoarece ne scapa de durerea foarte serioasa de cap cu egalizarea, care daca nu este facuta mai ales la litiu ion clasic pe baza de cobalt compromite celulele, mult mai simplu este un invertor de o celula pana la 200 300w care poate functiona cu un grup de celule  obisnuite legate in paralel.


Posted Image

#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Termostat bazat pe W1209.

W1209 Thermostat Temperature Control Switch Module

Foarte bun si extrem de ieftin (ptr precizia pe care o are): ~1.5$.
Merge si sa incalzeasca si sa raceasca.
Temperatura de comutare se poate regla intre -30 si +110 grd.
Temperatura masurata se poate regla in pasi de 0.1 grd. Adica se poate ajusta astfel incat eroarea in zona care ne intereseaza sa fie ZERO.
Histerezisul poate fi de la 0 la 10 grd in pasi de 0.1 grd.
Dezavantaj: are nevoie de un alimentator extern de c.c. de cca 12V.

link https://www.aliexpre...2279039523.html

Modul de setare pentru punerea in functiune http://usefulldata.c...d-probe-review/

Pentru cei care se pricep la electronica: se pot face chiar anumite modificari interesante, de exemplu https://hackaday.io/...ging-thermostat https://github.com/T...iki/Board-W1209

Edited by addysoftware, 16 December 2017 - 05:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate