Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Despre natura realitatii

  • Please log in to reply
4879 replies to this topic

#4879
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 23 martie 2019 - 11:41, said:

Putem defini constiinta ca fiind direct proportionala cu numarul de stari ale sistemului, stari aflate in continua schimbare. Un om are o multime de stari posibile, un firing neuronal foarte dinamic, deci un grad mai mare de constiinta decat un electron care are doar doua stari posibile, dar aflate si ele in miscare. Cand starile nu sunt in miscare, nu avem constiinta.
Exista circumstante in care creierul functioneaza, neuronii se declanseaza insa nu exista constiinta, lucru ce iti cam invalideaza teoria. Constiinta pare a fi produsa numai de o anumita declansare a neuronilor, nu de orice declansare a neuronilor.

Iar apoi, daca materia neinsufletita ar poseda constiinta (cum ar fi atomul sau electronul), atunci de ce ai mai avea tu nevoie de un sistem nervos ? Nu ai mai avea nevoie. Or, singura constiinta pe care noi o putem observa este numai o manifestare a sistemului nervos. Nu cunoastem alt gen de constiinta, nu avem nicio dovada ca ar putea exista si altfel.

#4880
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Foarte interesnata pana acum mi s-a parut cartea asta, facand abstractie de omagiile aduse tovarasului *specifice epocii ... pot spune ca e practic o incercare unica de a crea un nou model cosmologic folosind cu predilectie fenomenologia asa cum a fost ea descrisa in mod idealist de Kant insa in context materialist dialectic imbinand totodata si problema informatiei care e conceputa drept o esenta a materei, totodata autorul creaza un nou termen > ortoexistenta descris ca fiind un nou coordonat de referitna in Univ. Obs. !
Acest Mihai Draganescu e in viziunea mea un fenomen intelectual, nu cred sa mai fi existat vreodata in istoria acestei natii un om care sa se fi ocupat de probeleme atat de vaste precum incearca el in aceasta carte ! Absolut remarcabil efortul care l-a investit in compilarea acestei lucrari care ataca orice subiect imaginabil...de la natura realitatii, filosofie, mecanica cuantica pana la problema viului si a constiintei! Pacat ca e atat de obscur, daca se nastea in US ajungea azi la fel de celebru precum Weinberg sau J.Bekenstein. Poate chiar mai mult, cred ca lucrarea lui ar fi inspirat generatii de savanti sa gandeasca dincolo doar de rigiditatea limbajului matematic.

https://www.scribd.c...cl-1989-Extrase

Si atentie ! A scris aceasta lucrare fara ca sa fie filosof sau fizician teoretician, din cate am citit pana acum in biografia lui, formatia lui de baza o fost cea de informatician. Ar trebui ca romanii sa fie mandri, ca o minte autohtona a putut sa conceapa o asemenea capodopera intelectuala care incearca sa zdruncine ceea ce aparent e de neclintit in filosofie s.a  celebrele antionmii kantiene formulate in Critica Ratiunii Pure.

Edited by doxan, 04 April 2019 - 00:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate