Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sistem HiFi - pana in 5000 lei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#19
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View Postedigee, on 21 noiembrie 2017 - 22:13, said:

HK-ul ala e lucrat foarte prost. E urmasul unui aparat mult mai bun ,HK 3490.
La banii aia baga 3000 in boxe si restul in amplificator. Boxele sunt de departe cele mai importante in tot lantul. BT ,Wireless ,internet ,DAC inclus gasesti si laa amplificatoare stereo moderne sau receivere stereo. In acelasi buget un amplificator stereo presteaza net superior fata de un receiver multicanal A/V ,mai ales cand e vorba de cerinte Hi-FI. Receiverel A/V sunt proiectate si construite in primul rand pentru facilitati ,conectica , capabilitati procesare surround si mai putin pentru pura calitate stereo.
Boxe vrei de podea?

E doar o fitza trendy ,n-are nimic in comun cu HI-FI. Doar da bine unde-o pui.
Uite niste boxe de podea foarte laudate:
https://www.whathifi...cs/2050i/review
http://www.sono.ro/b...0i-pereche.html
Si ca amplificator absolut cu toate facilitatile ia-ti un Onkyo Tx 8270 ,care are tot ce este de ultima generatie pe el.
Stiu ca am cam facut abstractie de sfatul initial dar mai plusezi doar putin pt. o droaie de facilitati plu calitate audio stereo pura.

Imi place Onkyo acela. Ce alte boxe as putea alege la el?

Edit: ce zici de Yamaha NS-555?

Edited by LukRo, 21 November 2017 - 22:58.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbelogerer, on 21 noiembrie 2017 - 22:28, said:

cand o sa imi arati o pereche de boxe plus amp care sa sune macar pe jumatate la fel de bine ca boxa asta care nu respecta reguli la pretul ei putem avea un punct de plecare...
tre sa tii cont totusi de legi ale fizicii si sa admiti ca daca s-ar putea scoate sunet bun din forme asa frumoase si plastic, s-ar renunta o data la lemn si la cutiile astea clasice numite boxe.

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pentru inceput poti incerca cu o pereche de boxe chiar de raft mai bune ,de ex B&W 685 de exemplu. Mai apoi ii pui si un sub. Acel receiver stereo permite si conectarea unui subwoofer in cele mai bune conditii ,adica are si management de bas ,lucru extrem de rar la amplificatoarele/receiverele stereo.
Ori iti iei din prima o pereche de boxe de potea si nu mai ai nevoie teoretic de subwoofer. Vezi si recomandarea cu acle Q Acoustic, mai vezi ceva de la Dali ,etc.
Edit ,spre deosebie de celelete receivere stereo asta (Onkyo) are si conexiuni HDMI ultima generatie ,lucru extrem de util si important.
Yamaha nu au asa ceva. Dintre celelalte marci doar Pioneer mai are un produs similar ,dar cu amplificare saracuta in clasa D si fara management de bas. Vorbesc de receivere stereo ,cele multicanal au toate HDMI ,la toate firmele.

Edited by edigee, 21 November 2017 - 23:09.


#22
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2017 - 22:49, said:

Imi place Onkyo acela. Ce alte boxe as putea alege la el?

Edit: ce zici de Yamaha NS-555?

yamaha 555 am eu in combinatie cu un rs300 tot de la yamaha. personal nu ti le recomand decat daca le iei la un pret de nerefuzat...suna un pic amestecat si basul e moale...

pentru banii ceruti pe ele poti mult mai bine sonor vb...altfel arata de milioane piano black si la volum nu stai in casa...

Edited by belogerer, 21 November 2017 - 23:14.


#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asa e ,Yamaha nu au excelat niciodata pe partea de bas. Nu ca nu ar fi, dar e prea detaliat si nu pare prezent. Eu nu agreez prestatia pe inalte a produselor lor. Sticloase ,aproape metalice. E trade mark-ul lor.
Desi fata de restul produselor actuale sunt foarte bine lucrate la preturile alea.

Edited by edigee, 21 November 2017 - 23:13.


#24
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View Postedigee, on 21 noiembrie 2017 - 23:00, said:

Ori iti iei din prima o pereche de boxe de potea si nu mai ai nevoie teoretic de subwoofer. Vezi si recomandarea cu acle Q Acoustic, mai vezi ceva de la Dali ,etc.

Multumesc mult.

Ce anume imi mai trebuie in afara de receiver si boxe? Vin ele cu cabluri si mufe sau trebuie sa iau eu separat? Altceva?

Dar boxele HECO MUSIC STYLE 900 din primul post nu sunt bune? Fata de Q Acustics 2050I...

Edited by LukRo, 21 November 2017 - 23:26.


#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cumperi pentru boxe cabluri OFC de 2x2,5mm la metraj. Nu te costa mult. iar pentru interconect  ,alea cu RCA-uri, sunt destule pe piata la preturi decente. Nu da mult pe ele. la fel si la cele digitale (optical,coaxial). HDMI ,ultima generatie sunt ceva mai scumpe.
Uite cablu de boxe mai bun ,daca tii neaparat ,e facut in Germania cu stricta calitate a cuprului. Chaiar daca e profi ,pt. sonorizari merge foarte bine si la Hi-Fi.
http://www.fly-music...tz-ly225sa.html

Quote

Dar boxele HECO MUSIC STYLE 900 din primul post nu sunt bune? Fata de Q Acustics 2050I...
Incearca sa mergi la avstore in showroom sa asculti ,acolo au si amplificatorul ala onkyo.

Edited by edigee, 21 November 2017 - 23:33.


#26
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
nu sunt din Bucuresti si oricum nu am gasit Q Acustics 2050I decat la Sono.ro

Poate parea stupid, dar am vazut 4 mufe la boxe. Se mufeaza toate sau doar 2? Ca sa stiu cat cablu sa iau.

Edited by LukRo, 21 November 2017 - 23:38.


#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Doar doua . Se pune un strap intre legaturi care vine cu boxele. Cele 4 sunt pt. bi amp ,nu ai nevoie de asa ceva.

#28
audioresearch

audioresearch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.08.2017
Onkyo
http://www.avmall.ro...yo-tx-8250.html
Si boxe cu super pret, ca doar este black friday. Nu stiu daca sunt pe stoc. Vad ca sunt afisate in continuare la promotie. Boxele astea au difuzoare de bas din carbon.Posted Image
http://www.avmall.ro....html/black-ash

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu din carbon si din celuloza si fibra de carbon. Membrana e de obicei din celuloza(hartie/carton). E si cam cel mai recomandat material

#30
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Pana la urma am luat Onkyo TX 8270 si Q Acoustics 3050.

Multumesc pentru sfaturi.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Probe ,pareri? Personal sunt foarte interesat de receiverul ala stereo cum presteaza. Daca e asa bun ca in review-uri.

#32
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Nu au ajuns inca. Zilele urmatoare.

#33
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Au venit boxele. Receiverul vine saptamana viitoare.

Ca sa testez boxele, pot folosi o ieșire de la un sistem 5.1 pe care il am? Adica sa scot firele de o boxa centrala (10 wati cred ca are) si sa leg boxa noua? Sistemul este un genius deluxe 3600PMPO.

O boxa a avut ambalajul deteriorat si vreau sa vad daca mai merge.

Dar nu vreau sa stric ceva.

#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Poti incerca dar cu riscuri.
1.Se va auzi prost pt. ca din acel sistem de pc semnalul e deja "taiat" de frecvente joase pt. sateliti.
2.Risti ca atunci cand amplificarea e foarte slaba ,din cauza distorsiunilor produse de faptul ca acele boxe necesita puteri mult mai mar ,efectiv sa arzi ceva la ele.
Ambalaj deteriorat in ce sens? E atinsa vreo membrana de difuzor? ca altfel n-are ce sa se strice la boxe.

#35
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Ok, n-am chef sa ard eu ceva.

Ambalajul prezinta urme de lovire, semn ca a fost scapat pe jos. Boxa a fost protejata de spuma, nu se vad urme pe ea insa ma gandesc ca socul sa nu fi produs daune interne.

Dar se poate arde imediat? Vreau doar sa testez cateva secunde, sa vad ca misca membranele.

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai daca semnalul e taiat jos pe la 150-200Hz risti sa nu vezi ca se misca ceva la dif-urile de bas. Mai bine asteapata. Daca se intampla ,Doamne fereste, ceva o sa zica aia de la garantie ca ai ars tu boxele. Asa cu amplificatorul treburile sunt mult mai clare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate