Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sistem HiFi - pana in 5000 lei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#1
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Salutare,

M-am decis sa profit de Black Friday si sa iau un sistem audio de calitate. Ma intereseaza conectivitate, Wifi, Bluetooth, chestii... deci cred ca imi trebuie un receiver. Si niste boxe pe care sa mearga si Vivaldi, si Prodigy.

Dupa indelungi cautari, cred ca o solutie ar fi:

Receiver Yamaha R-N602
Pereche Boxe Heco Music Style 900

Pareri?

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
interesant... depinde cat de audiofil esti, nu exista limita superioara in domeniul asta, unii dau pe cabluri cat dam noi pe o masina

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Sunt cele doua componente echilibrate? Nu este una dintre ele subdimensionata?

Ar fi alte optiuni mai performante in aceeasi bani?

#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
audio hi fi prin bluetooth nu o sa ai. pe wifi functie de ce device-uri mai ai si ce faci o sa iti omoare banda daca nu ai un router destept si cand crapa mai bine dai restart la tot ca altfel nu le conectezi la loc.

nici macar airplay-ul de la apple nu merge perfect 100% - mi-a crapat de 2 ori in 6 luni in condittile in care absolut tot lantul e de la ei....

mai bine cauti un amplificator/receiver care nu are facilitati de retea si banii din diferenta ii bagi in boxe mai bune

Edited by belogerer, 21 November 2017 - 21:48.


#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Evident ca nu am pretentii la bluetooth, insa este o functie utila.

Router am un ASUS RT-N66U.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Intelegi conceptul Hi-Fi la ce se refera ? Ca asa poti lua orice receiver si se aude decent pentru banii dati, HiFi insa e ceva superior si stereofonic nu 5+1 samd :)

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Black Friday a trecut. Cel putin la noi.
Si asa cum s-a zis mai sus. Hi-Fi se refera la stereo. Muzica 5.1 exista, dar extrem de putina. Nu a prins la public.
In plus amplificatoarele 5.1 au specificatii mult mai proaste decat cele stereo. Astea sunt ok ptr filme.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbelogerer, on 21 noiembrie 2017 - 21:42, said:

audio hi fi prin bluetooth nu o sa ai.
depinde ce intelege fiecare prin hi-fi, de fapt BT are in ultimele specificatii latime de banda suficienta si pt a transmite video!
Cu siguranta poti scoate audio de calitate prin ultimele versiuni de BT.
Nu stiu in mod exact ce versiune e acel yamaha, dar in teorie vorbind, BT devine tot mai larg....

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
dap, vreau calitate Hi-Fi, dar si functii precum bluetooth, radio, cast... vreau sa fac mai multe chestii cu sistemul.

In functie de moment, vreau sa ascult in surdina sau sa vibreze geamurile.

Ca sa fie toata lumea multumita, vreau HiFi de pe CD. Si bubuiala de pe telefon.

Edited by LukRo, 21 November 2017 - 22:00.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Bluetooth doar daca stie Apt-X .Altfel nu prea merge. Si asa exista ceva riscuri de intreruperi si alte zgomote.

#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Posteiffel, on 21 noiembrie 2017 - 21:55, said:

Black Friday a trecut. Cel putin la noi.

Reducerea de aprox 30% este suficienta pt mine Posted Image

All: este vreo problema de compatibilitate intre cele doua? As putea alege un receiver mai "destept" in aceeasi bani sau mai putini?

Edited by LukRo, 21 November 2017 - 22:02.


#12
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2017 - 21:59, said:

dap, vreau calitate Hi-Fi, dar si functii precum bluetooth, radio, cast... vreau sa fac mai multe chestii cu sistemul.

In functie de moment, vreau sa ascult in surdina sau sa vibreze geamurile.

Ca sa fie toata lumea multumita, vreau HiFi de pe CD. Si bubuiala de pe telefon.

ia in considerare atunci si o boxa de tipul Aura de la Harman Kardon. face exact ce ai tu nevoie si pretul e mult mai mic.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postbelogerer, on 21 noiembrie 2017 - 22:04, said:

ia in considerare atunci si o boxa de tipul Aura de la Harman Kardon. face exact ce ai tu nevoie si pretul e mult mai mic.

Ma uit sa vad. Later edit: nu gasesc nimic similar. Ai link?

Intre timp, ce spuneti de pachetul acesta cu Receiver HK 3770 si boxe JBL Arena 180?

Edited by LukRo, 21 November 2017 - 22:11.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
HK-ul ala e lucrat foarte prost. E urmasul unui aparat mult mai bun ,HK 3490.
La banii aia baga 3000 in boxe si restul in amplificator. Boxele sunt de departe cele mai importante in tot lantul. BT ,Wireless ,internet ,DAC inclus gasesti si laa amplificatoare stereo moderne sau receivere stereo. In acelasi buget un amplificator stereo presteaza net superior fata de un receiver multicanal A/V ,mai ales cand e vorba de cerinte Hi-FI. Receiverel A/V sunt proiectate si construite in primul rand pentru facilitati ,conectica , capabilitati procesare surround si mai putin pentru pura calitate stereo.
Boxe vrei de podea?

View Postbelogerer, on 21 noiembrie 2017 - 22:04, said:

ia in considerare atunci si o boxa de tipul Aura de la Harman Kardon. face exact ce ai tu nevoie si pretul e mult mai mic.
E doar o fitza trendy ,n-are nimic in comun cu HI-FI. Doar da bine unde-o pui.
Uite niste boxe de podea foarte laudate:
https://www.whathifi...cs/2050i/review
http://www.sono.ro/b...0i-pereche.html
Si ca amplificator absolut cu toate facilitatile ia-ti un Onkyo Tx 8270 ,care are tot ce este de ultima generatie pe el.
Stiu ca am cam facut abstractie de sfatul initial dar mai plusezi doar putin pt. o droaie de facilitati plu calitate audio stereo pura.

Edited by edigee, 21 November 2017 - 22:19.


#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2017 - 22:07, said:

Ma uit sa vad. Later edit: nu gasesc nimic similar. Ai link?

Intre timp, ce spuneti de pachetul acesta cu Receiver HK 3770 si boxe JBL Arena 180?

https://www.harmanka...akers/AURA.html

nu se mai produce si am vazut oferte la ea si la 1000 lei. dpmdv pomana pt ce ofera...

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postbelogerer, on 21 noiembrie 2017 - 22:13, said:


https://www.harmanka...akers/AURA.html

nu se mai produce si am vazut oferte la ea si la 1000 lei. dpmdv pomana pt ce ofera...
Aia nici macar nu respecta reguli elementare de acustica. E doar o chestie frumoasa la design ,desi cam seamana cu un blender ,si doar atat. Audio si acustica inseamna cu totul altceva decat device-uri din astea ushchite la aspect si cu fel de fel de facilitati. Exista reguli si legi clare si batute in cuie ,nu se pot face artificii de design de genul asta decat pacalind apoi masiv urechea cu fel de fel de sunet alterat si procesat. A se vedea si Bose.

#17
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postedigee, on 21 noiembrie 2017 - 22:23, said:

Aia nici macar nu respecta reguli elementare de acustica. E doar o chestie frumoasa la design ,desi cam seamana cu un blender ,si doar atat. Audio si acustica inseamna cu totul altceva decat device-uri din astea ushchite la aspect si cu fel de fel de facilitati. Exista reguli si legi clare si batute in cuie ,nu se pot face artificii de design de genul asta decat pacalind apoi masiv urechea cu fel de fel de sunet alterat si procesat. A se vedea si Bose.

cand o sa imi arati o pereche de boxe plus amp care sa sune macar pe jumatate la fel de bine ca boxa asta care nu respecta reguli la pretul ei putem avea un punct de plecare...

de capacitatile de conectare nu mai vb...

asta cu urechea pacalita e gogorita menita sa justifice cablurile cu ulei de sarpe pe care 99.9% dintre auditori nu le percep in sistem dar costa cat o vila in cotroceni...

la 10-12 milioane nu iei nici scule second hand...

Edited by belogerer, 21 November 2017 - 22:30.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Depinde ce intelege si ce apreciaza fiecare la sunet. Eu ,lucrand de 15 ani studio si sonorizari pot spune ca chiar am ceva experienta.
Deci acele jucarele nu fac de cat sa aplice fel de fel de DSP-uri pe sunet ca sa placa urechii. La fel ca Bose. Altfel n-ai cum pacali fizica. Sunetul corect inseamna cu totul altceva.

View Postbelogerer, on 21 noiembrie 2017 - 22:28, said:


de capacitatile de conectare nu mai vb...
Asa? BT si Airplay numite pompos "capacitati de conectare"? La BT cel putin largimea de banda limiteaza drastic calitatea trensmisiei ,indiferent de implementarea BT rezultatul e echivalent cu mp3 la 320kbps cel mult. Conectica adevarata inseamna cabluri analogice sau digitale ,eventual retea si wireless cu largime mare de banda.

BTW ,chestia aia cum sta cu stereofonia . Separatie intre canale ,soundtage ,focus? La fel ca la soundbar-uri oricate difuzoare ingramadesti intr-o grinda de 1 m sau o oala de presiune(in cazul de fata) rezultatul e tot mono.

La 1000-1200RON iti iei ceva SH mult superior.

Edited by edigee, 21 November 2017 - 22:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate