Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vizionare filme 4k HDR pe TV direct de pe HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
id_cstrike

id_cstrike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
Salut tuturor,


Detin un televizor LG 55SJ850V, care are redare 4K si HDR, pe care vizionez in momentul de fata vizionez filme in format 4K si HDR, de pe un HDD Expension (cu fir separat de alimentare), un film avand in jur de 80-90 gb
Doresc sa stiu daca se pierde din calitatea video-ului in momentul vizionarii direct de pe HDD prin usb? Stiu ca media player-ul televizoarelor nu este foarte bun calitativ.
Am in plan achizitionarea unui Xbox One X si sa conectez HDD-ul la consola si apoi sa redau filmele pe televizor prin intermediul acestuia.
Foarte important de avut in vedere, ca HDD-ul se conecteaza la tv prin usb, iar de pe consola conectarea se face prin HDMI. Televizorul are optiunea de redare printr-un port HDMI, redarea cu HDR.
Credeti ca imi voi face treaba cu consola pe post de player 4k si hdr sau imi trebuie un player dedicat?


AlexB

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cred ca vei da banii degeaba pe altceva, consola, player....
Nu are treaba conexiunea USB sau HDMI.
Are treaba calitatea playerului folosit.
Dar, chiar crezi ca vei observa vreo diferenta, care, sa zicem, nu poate fi corectata/anulata din reglaje gen luminozitate/contrast/culoare.... ?!
Adica, ce vreau sa zic, cam orice fel de player va scoate cam aceeasi calitate dintr-un fisier, calitatea cu care a fost codat acel video.
Deci tu nu vei schimba modul de conectare, vei schimba playerul folosit la redare: playerul din tv, playerul din consola, playerul dintr-un alt dispozitiv dedicat.....
Daca vrei neapareat, imprumuta de pe la colegi/prieteni/rude o/mai multe consola si/sau media player (orice model care are caracteristicile 4K si HDR) si vezi daca observii vreo diferenta.
Nu ai prin casa vreun calculator/laptop... astea nu sint capabile de 4K + HDR, fie hardware, fie software ?!

#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Ori conectezi HDD-ul la TV, ori la consola, tot un drac. Diferenta va fi cand vei reda pe Xbox One  (sa fie varianta Slim, cea cu player 4K) un film 4K de pe bluray.

Edited by iZet, 21 November 2017 - 14:37.


#4
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
Nu cred ca e acelasi lucru, printr-un player dedicat poti beneficia de sunet lossless cel putin.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

 gigoto, on 26 noiembrie 2017 - 10:06, said:

Nu cred ca e acelasi lucru, printr-un player dedicat poti beneficia de sunet lossless cel putin.

Ce impiedica TV-ul sa redea sunet lossless? Conectat la un sistem audio decent desigur, ca boxele integrate nu sunt o referinta pentru calitatea sunetului.

#6
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
Pai eu spre exemplu, cand redau un film prin mediaplayer trecut prin receiver, acesta imi afiseaza sunet DTS-HD MA, dar cand readau acelasi film, dar bagat direct in tv de pe un hard extern, numai imi afiseaza ca am DTS-HD MA!!

#7
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Internele tv-ului nu știu nici sa decodeze HD-MA nici sa facă passthrough HD-MA pin ARC. Probabil doar DTS simplu. Trebuie player 4K HDR dedicat via HDMI în receiver. Receiverul trebuie sa fie si el de generație noua (HDMI 2.0) ca sa te bucuri de HDR nativ cu metadata.

Edited by Calin_fdx, 26 November 2017 - 12:22.


#8
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
Pai asta spuneam si eu.
Trebuie player dedicat.

#9
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
poți lua și One S care pe partea de redare face același lucru ca One X, ambele au player 4K HDR (inclusiv unitatea Blu-Ray citește astfel de discuri). dacă vrei și gaming 4K și titlurile pe care le joci sunt sau vor fi optimizate pentru noua consolă, atunci ia One X.

#10
id_cstrike

id_cstrike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
Am gasit si un film care a fost redat cu HDR, respectiv televizorul a aratat icoana de HDR in dreapta sus, credeam ca este vorba de conexiunea USB / HDMI, dar se pare ca nu conteaza aceasta.


AlexB

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 gigoto, on 26 noiembrie 2017 - 11:14, said:

Pai eu spre exemplu, cand redau un film prin mediaplayer trecut prin receiver, acesta imi afiseaza sunet DTS-HD MA, dar cand readau acelasi film, dar bagat direct in tv de pe un hard extern, numai imi afiseaza ca am DTS-HD MA!!
E NUMAI acelasi lucru ce ai scris tu acolo. ;)
Dar, sa NU MAI insistam pe maruntisuri. :)

Cind faci cele 2 probe, cu si fara DTS-HD MA, to sesizezi vreo diferenta fara de care nu poti trai ?
Adica, este atit de buna calitatea cu DTS-HD MA incit numai asa admiti sa vezi filme ?!

#12
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
Da domn' profesor, multumesc pentru corectie!
Intr-adevar, se poate vedea un film si fara DTS-HD!
Calitatea audio este mai buna cu DTS-HD si se simte diferenta!
Pana la urma se poate sa supravietuiesc si fara DTS-HD, asa cum putem sa traim fara o multime de alte lucruri, ca si fara telefoane mobile au trait oamenii( asta ca u exemplu) , chiar si cu tv Diamant am trait foarte bine candva!
Dar daca tot vrem tehnologie, atunci sa beneficiem de cat mai multa!!

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, beneficiem cit mai mult, dar nu sa ajungem sa ne incurcam in atita tehnologie.
Da, fiecare are alte gusturi si perceptii.
Eu am vazut vreo 2 ani filmele la 720p, desi tv era 1080p.... nu pot sa spun ca am vazut diferenbta uriasa cind am trecut la 1080p, poate era mai mult efectul placebo... habar am.
Iar pe partea de sunet, chiar nu ma stresez :)

#14
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007

 bluke424, on 26 noiembrie 2017 - 13:21, said:

poți lua și One S care pe partea de redare face același lucru ca One X, ambele au player 4K HDR (inclusiv unitatea Blu-Ray citește astfel de discuri). dacă vrei și gaming 4K și titlurile pe care le joci sunt sau vor fi optimizate pentru noua consolă, atunci ia One X.

Stii cumva daca One S citeste filme mkv 4K x265 de pe hard extern?

#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
scuzati de off topic dar de cativa ani incoace constat un fenomen ciudat....foarte multi oameni au incetat sa se mai bucure de muzica, filme si chiar jocuri daca nu sunt redate in formate extraterestre si daca nu se vad nervurile frunzelor pe imagine....
s-a alunecat in patima tehnologiei uitand de frumusetea artei, adicatalea daca Wagner nu este redat cu dolby atmos nu mai are nicio valoare...si daca filmul cu 10 oscaruri nu este redat cu 1000k deasemenea nu mai este un film bun...

#16
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

 Valmont43, on 28 noiembrie 2017 - 00:24, said:

scuzati de off topic dar de cativa ani incoace constat un fenomen ciudat....foarte multi oameni au incetat sa se mai bucure de muzica, filme si chiar jocuri daca nu sunt redate in formate extraterestre si daca nu se vad nervurile frunzelor pe imagine....
s-a alunecat in patima tehnologiei uitand de frumusetea artei, adicatalea daca Wagner nu este redat cu dolby atmos nu mai are nicio valoare...si daca filmul cu 10 oscaruri nu este redat cu 1000k deasemenea nu mai este un film bun...

unii nici nu vad sa bage ata  in ac si vorbesc de 4k ... vorba  unui user  de pe aria asta ... 4k  =  doar imagini statice , in miscare canci... 1080p sau max 2 k...  in jocuri e altceva....

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 Valmont43, on 28 noiembrie 2017 - 00:24, said:

scuzati de off topic dar de cativa ani incoace constat un fenomen ciudat....foarte multi oameni au incetat sa se mai bucure de muzica, filme si chiar jocuri daca nu sunt redate in formate extraterestre si daca nu se vad nervurile frunzelor pe imagine....
s-a alunecat in patima tehnologiei uitand de frumusetea artei, adicatalea daca Wagner nu este redat cu dolby atmos nu mai are nicio valoare...si daca filmul cu 10 oscaruri nu este redat cu 1000k deasemenea nu mai este un film bun...
Exagerezi. Nu există motive de a reda muzica pe Atmos, întrucât informația de altitudine a sursei sonore nu este semnificativă. Pe partea de video, de la 4k încolo ne apropiem de rezoluția unei pelicule si avem suficienti pixeli pentru imagini de format mare, precum cele proiectate.

#18
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
Pe motiv ca lumea evoluează,  din cauza asta se cauta ce e este mai bun si pe parte audio si pe video!
Acum, daca ramanem captivi in trecut nu e bine...acum vreo 30 ani ma uitam la un tv alb/negru Diamant si vedeam un film pe saptamana la bulgari,  era Studio X..si eram mulțumit!
Dar cu totii ne dorim sa evoluam cumva, dorim ce e mai bun!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate