Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vizionare filme 4k HDR pe TV direct de pe HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

View Postgigoto, on 28 noiembrie 2017 - 14:19, said:

Pe motiv ca lumea evoluează,  din cauza asta se cauta ce e este mai bun si pe parte audio si pe video!
Acum, daca ramanem captivi in trecut nu e bine...acum vreo 30 ani ma uitam la un tv alb/negru Diamant si vedeam un film pe saptamana la bulgari,  era Studio X..si eram mulțumit!
Dar cu totii ne dorim sa evoluam cumva, dorim ce e mai bun!

acum 30 de  ani aveam funai video ,tv tele-color  cumparat de magzinul victoria in 84 fara spaga la 14.500 de lei... akai gx 636  din 83 ...  asta cel putin  ,bate  ,rupe si acum dupa 40 de ani orice scula  moderna pe partea de audio....  nu tot ce inseamna  tehnologie noua  inseamna si  calitate ...

#20
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

View Postakayy, on 28 noiembrie 2017 - 15:33, said:


acum 30 de  ani aveam funai video ,tv tele-color  cumparat de magzinul victoria in 84 fara spaga la 14.500 de lei... akai gx 636  din 83 ...  asta cel putin  ,bate  ,rupe si acum dupa 40 de ani orice scula  moderna pe partea de audio....  nu tot ce inseamna  tehnologie noua  inseamna si  calitate ...
Rupe la ce capitol? Poți să-ți susții afirmația cu dovezi?

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
un Akai GX 636 se vinde cu 1500 de euro azi, 28.11.2017... oare de ce?

#22
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
pentru că e vechi/de colecție. câte întrebări mai pui până vii cu un argument solid?

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
ala era primul meu post pe topicul asta, nu stiu cu cine te certi :)

#24
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
am văzut, de aceea te-am pus să vii cu argumente.

#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postgigoto, on 28 noiembrie 2017 - 14:19, said:

Pe motiv ca lumea evoluează,  din cauza asta se cauta ce e este mai bun si pe parte audio si pe video!
Acum, daca ramanem captivi in trecut nu e bine...acum vreo 30 ani ma uitam la un tv alb/negru Diamant si vedeam un film pe saptamana la bulgari,  era Studio X..si eram mulțumit!
Dar cu totii ne dorim sa evoluam cumva, dorim ce e mai bun!
nu ai inteles ce-am vrut sa spun....nu iti imagina ca eu ma uit la un tv pe lampi alb-negru si ascult muzica la patefon...
nu, dimpotriva, sunt adeptul tehnologiilor av moderne dar constat totusi un snobism tehnologic(si nu numai) la foarte multi oameni care au uitat sa se bucure de arta
e ca la smartphone-uri:  toti isi doresc ultima aparitie dar folosesc 20-30% din capabilitatile telefonului, toti vrem 4k(chiar si eu vreau sa-mi iau la anu un tv) dar nu avem continut prea mult dar nah da bine sa avem 4k, intelegi?

#26
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
Cu muzica nu prea e asa, am o colectie de clipuri remasterizate DTS-HD care suna absolut senzational.
Nu am un sistem audio cu care sa ma laud, doar un receiver Yamaha 5.1, dar pot sa spun ca niciodata n-a sunat mai bine la mine Helene Fischer, Lichtmond, A-ha, Roy Orbisson.
Am si un Lichtmond cu Auro3D, probabil acel voice-of-god e senzational. https://www.auro-3d....ersive-auro-3d/
Ceva de test se gaseste si pe http://www.2l.no/
Sigur exista si pe Atmos ceva similar, ideea e sa nu fie doar simple efecte ci muzica.
Parerea mea e ca nu e deloc un moft, dar ca filmele si muzica buna sunt subiective si destul de rare!

Coloana sonora remarcabila ca surround am vazut in cateva filme (Oblivion e primul exemplu, Blade Runner altul, Stranger Things la seriale), Transformers, Avengers si alte blockbustere nu! Pentru mine e important sa te invaluie coloana sonora si sa se imbine cu filmul, nu sa aud bubuieli de sus sau din spate.

Edited by Hansolo, 28 November 2017 - 22:06.


#27
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
Apropo de redare surround/obiectual, o opinie: http://www.audioholi...ning-evaluation

My favorite experience, however, was with DTS:X put to music.  Give me DTS:X audio mixes and I'll be the first in line to buy them.  Wow!  What DTS did made me a true believer in multichannel audio (and I'm a bit old-school when it comes to high end 2-Channel audio).  DTS:X gives mixing engineers the opportunity to throw a huge, seamless soundstage.  The Imagine Dragons song, “I Bet My Life” was my favorite showcase.
The entire song is mixed so that the vocals and instruments are ahead of you (as it should be).  Here, DTS:X isn’t used in any gimmicky way to take away the enjoyment of the music.  It sounded like a well-tuned audiophile system; but gone was the limited soundstage frame of two-channel.  But that was just the beginning.  When the song's chorus kicked in, it was nothing short of intense.  As the crowd joins in to sing the chorus, it’s mixed all around you like you’re standing in the middle of a club with hundreds of your best friends.  It felt natural.  It was a great showcase of the technology but also a respectful and contextual decision that made sense.
But here's my point and what made it for me, the energy the DTS:X mix created was palatable.  It was a radical, reimagining of the musical experience at home.  This is what multi-channel audio should have been all along!

Edited by Hansolo, 05 December 2017 - 17:01.


#28
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Salut,
Eu am o problema pe care nu stiu cum o pot rezolva cat mai ieftin.
Leg un hdd cu filme 4k HDR pe usb-ul TV-ului iar sunetul iese prin cablu optic din TV intr-un soundbar simplu (are ca intrari doar cablu optic, jack 3.5 mm, jack-uri RCA si bluetooth). Totul e perfect pana la vizionarea unor filme care nu au decat track audio Dolby TrueHD sau Dolby Atmos, formate pe care TV-ul meu nu le stie (stie doar DD+) si in consecinta nu am sunet.
Dati-mi va rog idei cum pot si cu ce pot face un downmix audio de la Dolby Atmos astfel incat sa pot avea sunet in aceste cazuri. Ma gandeam sa mai iau un Media Player 4k HDR care sa stie Dolby Atmos, chiar am gasit pe net Zappiti mini 4K HDR dar nu gasesc in Romania de unde sa il cumpar.

Edited by amstel, 11 December 2017 - 16:23.


#29
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

View Postamstel, on 11 decembrie 2017 - 16:21, said:

Salut,
Eu am o problema pe care nu stiu cum o pot rezolva cat mai ieftin.
Leg un hdd cu filme 4k HDR pe usb-ul TV-ului iar sunetul iese prin cablu optic din TV intr-un soundbar simplu (are ca intrari doar cablu optic, jack 3.5 mm, jack-uri RCA si bluetooth). Totul e perfect pana la vizionarea unor filme care nu au decat track audio Dolby TrueHD sau Dolby Atmos, formate pe care TV-ul meu nu le stie (stie doar DD+) si in consecinta nu am sunet.
Dati-mi va rog idei cum pot si cu ce pot face un downmix audio de la Dolby Atmos astfel incat sa pot avea sunet in aceste cazuri. Ma gandeam sa mai iau un Media Player 4k HDR care sa stie Dolby Atmos, chiar am gasit pe net Zappiti mini 4K HDR dar nu gasesc in Romania de unde sa il cumpar.
N-am găsit soluții ieftine (de fapt, deloc) pentru povestea asta. Din motive de licențiere, televizorul nu scoate așa ceva pe ieșirea optică, trebuie lucrat prin HDMI, de unde îți trebuie un dispozitiv ce poate prelua prin ARC și extrage cele 5.1 canale de care ai tu nevoie și să le scoată pe optic pentru soundbar. HDCP-ul nu permite așa ceva.
Dacă ai identificat un dispozitiv care „ocolește” regulile, nu-l găsești pe Amazon sau Alibaba?

#30
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 11 decembrie 2017 - 16:37, said:

N-am găsit soluții ieftine (de fapt, deloc) pentru povestea asta. Din motive de licențiere, televizorul nu scoate așa ceva pe ieșirea optică, trebuie lucrat prin HDMI, de unde îți trebuie un dispozitiv ce poate prelua prin ARC și extrage cele 5.1 canale de care ai tu nevoie și să le scoată pe optic pentru soundbar. HDCP-ul nu permite așa ceva.
Dacă ai identificat un dispozitiv care „ocolește” regulile, nu-l găsești pe Amazon sau Alibaba?
Pe Amazon, Zappiti Mini 4k HDR nu il mai au la vanzare, de pe alte site-uri nu m-as incumeta sa cumpar.
Pe mine nu ma intereseaza "sa aud" Dolby Atmos, nu am decat acel soundbar si imi este suficient ! Ma gandeam ca dintr-un media player care stie Dolby Atmos sa ies prin cablu optic in soundbarul meu si mi-ar fi de ajuns.
Am mai vazut un media player Egreat A5 care ar fi bun (4K HDR, Dolby Atmos, DTS:X) dar are wi-fi doar bgn nu si ac si nu am posibilitatea sa trag cablu de retea pana la el.

#31
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

View Postamstel, on 11 decembrie 2017 - 16:50, said:

Pe Amazon, Zappiti Mini 4k HDR nu il mai au la vanzare, de pe alte site-uri nu m-as incumeta sa cumpar.
Pe mine nu ma intereseaza "sa aud" Dolby Atmos, nu am decat acel soundbar si imi este suficient ! Ma gandeam ca dintr-un media player care stie Dolby Atmos sa ies prin cablu optic in soundbarul meu si mi-ar fi de ajuns.
Am mai vazut un media player Egreat A5 care ar fi bun (4K HDR, Dolby Atmos, DTS:X) dar are wi-fi doar bgn nu si ac si nu am posibilitatea sa trag cablu de retea pana la el.
În principiu, ca o aproximare, cele 5.1 canale de care ai tu nevoie se află prin cele 7.1 sau 7.1.4 sau ce-o fi, dar regulile nu permit trimiterea lor pe o conexiune neprotejată la copiere.
La modul corect, ar trebui făcut downmix, adică, spre exemplu, informația prezentă pe Surround Back la 7.1 să fie redistribuită către canalele existente la 5.1, dar așa ceva îți face numai un receiver care costă niște bănuți.
Altfel, așa ceva nu scoate pe optic decât până la sursă originală 5.1, altfel iese numai pe HDMI:
http://www.kanexpro....em/?id=HAECOAX3
sau așa ceva la fel:
https://www.hdfury.c...k60-444-600mhz/
Astea-a cam cele mai „deștepte” produse de pe piață și nu tocmai ieftine.

Cred că te costă mai puțin un soundbar nou cu intrare HDMI și ARC.

#32
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 11 decembrie 2017 - 17:24, said:

În principiu, ca o aproximare, cele 5.1 canale de care ai tu nevoie se află prin cele 7.1 sau 7.1.4 sau ce-o fi, dar regulile nu permit trimiterea lor pe o conexiune neprotejată la copiere.
La modul corect, ar trebui făcut downmix, adică, spre exemplu, informația prezentă pe Surround Back la 7.1 să fie redistribuită către canalele existente la 5.1, dar așa ceva îți face numai un receiver care costă niște bănuți.
Altfel, așa ceva nu scoate pe optic decât până la sursă originală 5.1, altfel iese numai pe HDMI:
http://www.kanexpro....em/?id=HAECOAX3
sau așa ceva la fel:
https://www.hdfury.c...k60-444-600mhz/
Astea-a cam cele mai „deștepte” produse de pe piață și nu tocmai ieftine.Cred că te costă mai puțin un soundbar nou cu intrare HDMI și ARC.
http://www.futeko.co...ucts/MP073.php

Uite Egreat A5 știe Dolby Atmos și zice la partea cu audio format support că face downmix și passthrough. Mă gândesc că așa ceva mi-ar trebui. Totuși nu știu sigur daca scoate sunet (chiar și doar stereo) și pe ieșirea optica de pe un track audio Dolby Atmos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate