Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Polarizarea societatii romanesti pe baza de venituri

* * * - - 5 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
339 răspunsuri în acest subiect

#307
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.361
  • Înscris: 11.09.2007
cum crezi ca vom rezolva situatia celor 15.000 de sate si a celor 300 de orasele?
cum arata ala care va face asta?

#308
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Și mie daca nu îmi place înghesuială din orase, ci vreau sa stau într-o zonă cu ceva spatiu verde, la casa cu vreo 4-6 camere și 2 garaje?

#309
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.031
  • Înscris: 03.02.2014

View Postdexterash, on 16 august 2019 - 18:52, said:

Și mie daca nu îmi place înghesuială din orase, ci vreau sa stau într-o zonă cu ceva spatiu verde, la casa cu vreo 4-6 camere și 2 garaje?

Nici mie nu imi place aglomeratia din Bucuresti, dar din pacate aici sunt oportunitatile in cariera pe domeniul meu. Viata e facuta de compromisuri. asa, poate gasesc si eu un teren si sa imi fac casa la 20km de bucuresti, dar drumul zilnic dus-intors spre munca probabil m-ar innebuni mai mult decat aglomeratia propriu-zisa.

deocamdata, aleg aglomeratie pentru ca in acest moment pt mine cariera e mult mai importanta. Pe viitor cine stie, poate o sa prioritizez mai mult o casa cu 6 camere si doua garaje si cu spatiu verde.

View Postmorenno, on 16 august 2019 - 18:52, said:

cum crezi ca vom rezolva situatia celor 15.000 de sate si a celor 300 de orasele?
cum arata ala care va face asta?
satele "traditionale" oricum mor in mod natural. In satul unde stau bunicii mei cred ca media de varsta e undeva pe la 60-70 de ani. Oricine era mai tanar a plecat de mult spre orase sau in strainatate.

#310
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 19:04, said:

Nici mie nu imi place aglomeratia din Bucuresti, dar din pacate aici sunt oportunitatile in cariera pe domeniul meu. Viata e facuta de compromisuri. asa, poate gasesc si eu un teren si sa imi fac casa la 20km de bucuresti, dar drumul zilnic dus-intors spre munca probabil m-ar innebuni mai mult decat aglomeratia propriu-zisa.

deocamdata, aleg aglomeratie pentru ca in acest moment pt mine cariera e mult mai importanta. Pe viitor cine stie, poate o sa prioritizez mai mult o casa cu 6 camere si doua garaje si cu spatiu verde.
Pai parca era vorba ca ne dezvoltam digital ca sa ne putem "imprastia", in loc sa ne concentram. Si nu ma refer doar la IT. De asemenea, o infrastructura fizica bine pusa la punct iti permite sa produci oriunde (ca doar nu poti produce doar in aglomerari urbane, nu?) si livrare rapida oriunde in jur/zona sau inspre huburi.

Da, ok, de acord - o data pe saptamana / o data la doua saptamani te mai plimbi pana la biroul din aglomeratie, dar in rest... mai rar. Cel putin asa vad eu "dezvoltarea". Desigur, nu sunt sigur cat de bine s-ar aplica la romani.

#311
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.177
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdexterash, on 16 august 2019 - 19:07, said:


Pai parca era vorba ca ne dezvoltam digital ca sa ne putem "imprastia", in loc sa ne concentram. Si nu ma refer doar la IT. De asemenea, o infrastructura fizica bine pusa la punct iti permite sa produci oriunde (ca doar nu poti produce doar in aglomerari urbane, nu?) si livrare rapida oriunde in jur/zona sau inspre huburi.

Da, ok, de acord - o data pe saptamana / o data la doua saptamani te mai plimbi pana la biroul din aglomeratie, dar in rest... mai rar. Cel putin asa vad eu "dezvoltarea". Desigur, nu sunt sigur cat de bine s-ar aplica la romani.

E clar si corect ce zici tu, sunt al naibii de multe munci care le poti face de la 50 km,(fara sa arzi motorina si stres zilnic) in liniste intr-o casa cu gradina, atat timp cati ai cativa mbps.

Problema e ca a dezolta infrastructura, drumuri, apa, canalizare, cate o scoala unitate medicala, gradinita and co. Costa cam mult.

#312
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.031
  • Înscris: 03.02.2014

View Postdexterash, on 16 august 2019 - 19:07, said:

Pai parca era vorba ca ne dezvoltam digital ca sa ne putem "imprastia", in loc sa ne concentram. Si nu ma refer doar la IT. De asemenea, o infrastructura fizica bine pusa la punct iti permite sa produci oriunde (ca doar nu poti produce doar in aglomerari urbane, nu?) si livrare rapida oriunde in jur/zona sau inspre huburi.

Da, ok, de acord - o data pe saptamana / o data la doua saptamani te mai plimbi pana la biroul din aglomeratie, dar in rest... mai rar. Cel putin asa vad eu "dezvoltarea". Desigur, nu sunt sigur cat de bine s-ar aplica la romani.

Problema e ca inca e mai eficient sa ai o mare concetrare de oameni intr-o zona pentru ca anumite chestii. Eu lucrez in IT si pot lucra si din acasa, dar sunt ceva mai productiv la birou pt ca pot discuta mai usor cu colegii mei cand apar probleme sau nu imi iese ceva.

Pana nu se inventeaza teleportarea nu o sa poti rupe complet dependenta asta dintre locul unde locuiesti si locul unde lucrrezi.

#313
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postionutzitaly, on 16 august 2019 - 19:12, said:

E clar si corect ce zici tu, sunt al naibii de multe munci care le poti face de la 50 km,(fara sa arzi motorina si stres zilnic) in liniste intr-o casa cu gradina, atat timp cati ai cativa mbps.

Problema e ca a dezolta infrastructura, drumuri, apa, canalizare, cate o scoala unitate medicala, gradinita and co. Costa cam mult.
Nu ma refer doar la munca de acasa (care e ok, pana la un punct, ca-ti mai trebuie si contact social), ci ma refer la munca de la un birou/sediu mai mic (5-10 oameni). Adica, ce, nu poti tine departamentul de proiectare la distanta de cel de productie, de exemplu? Metode de comunicat exista destule.

Pai si in oras: daca aduni multi, ai nevoie de mai multe gradinite => mai mult spatiu, mai multi angajati => inghesuaia => crestere preturi spatii => mh.

Pai ne concentram in orase, acuma cand avem posibilitatea sa ne dezvoltam pe orizontala?!

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 19:14, said:

Problema e ca inca e mai eficient sa ai o mare concetrare de oameni intr-o zona pentru ca anumite chestii. Eu lucrez in IT si pot lucra si din acasa, dar sunt ceva mai productiv la birou pt ca pot discuta mai usor cu colegii mei cand apar probleme sau nu imi iese ceva.

Pana nu se inventeaza teleportarea nu o sa poti rupe complet dependenta asta dintre locul unde locuiesti si locul unde lucrrezi.
Te-ai dus si tu cu gandul intr-o singura directie. Ia gandeste-te ca se muta toata echipa intr-un birou in afara orasului si singurul care "raporteaza" mai sus e managerul, o data/de doua ori pe saptmana. Mai putin trafic, mai putina poluare, mai putin timp pierdut pe drumuri pe naveta etc etc.

Editat de dexterash, 16 august 2019 - 19:19.


#314
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.064
  • Înscris: 15.10.2016

View Postdexterash, on 16 august 2019 - 18:52, said:

Și mie daca nu îmi place înghesuială din orase, ci vreau sa stau într-o zonă cu ceva spatiu verde, la casa cu vreo 4-6 camere și 2 garaje?
Daca iti permiti, stai.. daca nu iti permiti, ghinion..

View Postmorenno, on 16 august 2019 - 18:52, said:

cum crezi ca vom rezolva situatia celor 15.000 de sate si a celor 300 de orasele?
Ciment si multe bulldozere.

Cum sa rezolvi... prin programe guvernamentale, ca nu vine nimeni sa-ti mute populatia de la Stroiesti si Fundu Moldovei la Iasi si Timisoara. Si nu programe guvernamentale pana la urmatoarea guvernare, ci programe guvernamentale care inca vor mai fi relevante peste 50 de ani.

Editat de Kersim, 16 august 2019 - 19:33.


#315
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKersim, on 16 august 2019 - 19:33, said:

Daca iti permiti, stai.. daca nu iti permiti, ghinion..

Ciment si multe bulldozere.

Cum sa rezolvi... prin programe guvernamentale, ca nu vine nimeni sa-ti mute populatia de la Stroiesti si Fundu Moldovei la Iasi si Timisoara. Si nu programe guvernamentale pana la urmatoarea guvernare, ci programe guvernamentale care inca vor mai fi relevante peste 50 de ani.
deci vad ca toti asteptati solutia de la guverne. mentalitate comunista.

#316
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.031
  • Înscris: 03.02.2014

View Postdexterash, on 16 august 2019 - 19:17, said:

Te-ai dus si tu cu gandul intr-o singura directie. Ia gandeste-te ca se muta toata echipa intr-un birou in afara orasului si singurul care "raporteaza" mai sus e managerul, o data/de doua ori pe saptmana. Mai putin trafic, mai putina poluare, mai putin timp pierdut pe drumuri pe naveta etc etc.

Da, dar locuinta personala o detii termen mult mai lung decat un loc de munca. Ok, se muta toata echipa in afara orasului, in partea de nord a bucurestiului (de exemplu). Daca imi iau locuinta tot acolo, ma risc ca urmatoarea firma la care lucrez sa aiba birouri tot in afara orasului, dar in partea de sud. Deci pe termen lung nu castig nimic pentru ca (evident) schimb mai des job-ul decat locuinta.

#317
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdexterash, on 16 august 2019 - 19:17, said:

Nu ma refer doar la munca de acasa (care e ok, pana la un punct, ca-ti mai trebuie si contact social), ci ma refer la munca de la un birou/sediu mai mic (5-10 oameni). Adica, ce, nu poti tine departamentul de proiectare la distanta de cel de productie, de exemplu? Metode de comunicat exista destule.

Pai si in oras: daca aduni multi, ai nevoie de mai multe gradinite => mai mult spatiu, mai multi angajati => inghesuaia => crestere preturi spatii => mh.

Pai ne concentram in orase, acuma cand avem posibilitatea sa ne dezvoltam pe orizontala?!


Te-ai dus si tu cu gandul intr-o singura directie. Ia gandeste-te ca se muta toata echipa intr-un birou in afara orasului si singurul care "raporteaza" mai sus e managerul, o data/de doua ori pe saptmana. Mai putin trafic, mai putina poluare, mai putin timp pierdut pe drumuri pe naveta etc etc.
deci idea voastra este suburb/urban sprawling ? guvernele alea din tarile ce le spuneti ca au apa calda tocmai contra asteia lupta.

#318
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postdexterash, on 16 august 2019 - 19:17, said:

Mai putin trafic, mai putina poluare, mai putin timp pierdut pe drumuri pe naveta etc etc.

Si totusi, ce faci in timpul liber? Unde mergi la cumparaturi? Cat faci pana la primul spital de doamne-ajuta? La ce scoala iti trimiti copii?...etc.

#319
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 19:36, said:

Da, dar locuinta personala o detii termen mult mai lung decat un loc de munca. Ok, se muta toata echipa in afara orasului, in partea de nord a bucurestiului (de exemplu). Daca imi iau locuinta tot acolo, ma risc ca urmatoarea firma la care lucrez sa aiba birouri tot in afara orasului, dar in partea de sud. Deci pe termen lung nu castig nimic pentru ca (evident) schimb mai des job-ul decat locuinta.
in tarile cu apa calda proprietatea unei locuinte tine in medie 10 ani. tenura intr-un giob permanent este cam de 3 ani.

#320
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 19:14, said:

Pana nu se inventeaza teleportarea nu o sa poti rupe complet dependenta asta dintre locul unde locuiesti si locul unde lucrrezi.

poti.
eu am reusit sa traiesc doi ani fara liniile drepte ale civilizatiei. am progresat!
pana la urma, mai toate lucrurile se fac de la o oarecare distanta, trebuie doar sa gasesti o structura care te serveste.
problema e ca te obisnuiesti. o chestie simpla se complica, statia se transforma intr-un barlog tehno decorat de ierburi si ciuperci. te transformi in urs.
mai am de rezolvat cateva aspecte si gata, mai calc in oras doar la sfarsit de saptamana, cand au carieristii liber.

#321
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 19:36, said:

Da, dar locuinta personala o detii termen mult mai lung decat un loc de munca. Ok, se muta toata echipa in afara orasului, in partea de nord a bucurestiului (de exemplu). Daca imi iau locuinta tot acolo, ma risc ca urmatoarea firma la care lucrez sa aiba birouri tot in afara orasului, dar in partea de sud. Deci pe termen lung nu castig nimic pentru ca (evident) schimb mai des job-ul decat locuinta.
Da, risti, dar la fel de bine "risti" sa gasesti in zona. Sunt sigur ca 20 de km de facut in orice directie sunt mai putini(ca timp) ca 20km de facut inspre centrul unui oras + parcare + mers pe jos + diverse.

View Postavenirv, on 16 august 2019 - 19:37, said:

deci idea voastra este suburb/urban sprawling ? guvernele alea din tarile ce le spuneti ca au apa calda tocmai contra asteia lupta.
Vezi ca eu nu zic de neplanificat. Si nu cred ca tarile civilizate au o iubire in a inghesui lumea in centre - nu de alta, dar tot baga taxe ca sa nu se mai imbulzeasca lumea fix in centre.

View Postalalaltu, on 16 august 2019 - 19:37, said:

Si totusi, ce faci in timpul liber? Unde mergi la cumparaturi? Cat faci pana la primul spital de doamne-ajuta? La ce scoala iti trimiti copii?...etc.
1. Activitati, hobby, pasiuni, invatare, side-business, orice. Za fuck, asta e problema?!
2. Alea saptamanale sa fie livrate. Alea mai dure... nu stiu, dispar magazinele daca stau la 20-30km de oras?
3. Cu ambulanta sau cu masina personala? Ca daca nu e urgenta, tre' sa existe cabinete mici pentru chestii rapide (d'aia ai medicina de familie, de exemplu) care te rezolva. Daca e urgenta si ai infrastructura, in 10-15 minute ai ambulanta la poarta. Prin trafic, prin oras, prin aglomeratie, s-ar putea sa dureze mai mult.
4. Si ce, daca se inghesuie al meu cu altii 50.000 inghesuiti in oras va fi altfel? Va fi mai bine?

---

P.S. Cu cat aduni mai multi la un loc => creste concurenta => pierd si angajatii (ca si poolul de angajati va fi mai mare) => pierd si patronii/actionarii. Mh, parca nu suna prea bine, decat daca esti ceva entitate mare care vrei sa scoti de pe piata p'aia mici. Corporate-style, that is.

Editat de dexterash, 16 august 2019 - 19:53.


#322
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.279
  • Înscris: 30.07.2006

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 19:04, said:


. Viata e facuta de compromisuri. asa, poate gasesc si eu un teren si sa imi fac casa la 20km de bucuresti, dar drumul zilnic dus-intors spre munca probabil m-ar innebuni ma

Not an option.
Doar daca esti masochist :)
Am colegi care si-au facut case pe langa Bucuresti si cand au aparut copiii s-au intors in oras.

Editat de marius.bunu, 16 august 2019 - 19:54.


#323
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Cam asta e rezultatul unei țări de muncitori, nu de antreprenori: in loc să găsească și să ofere soluții pentru lipsa grădinița, școala & Co, s-au mutat acolo unde le oferă statul.

Brilliant! That's a bright future for "clasa muncitoare, mandra ca o floare".

Editat de dexterash, 16 august 2019 - 20:22.


#324
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 19:04, said:

deocamdata, aleg aglomeratie pentru ca in acest moment pt mine cariera e mult mai importanta. Pe viitor cine stie, poate o sa prioritizez mai mult o casa cu 6 camere si doua garaje si cu spatiu verde.


Si o sa ai +45 de ani, nici o iubita/nevasta/amanta ori mostenitor direct.
Si ZERO prieteni.

O sa ai 2 BMW-uri, 2 caini si un papagal.

O sa faci minim 1 ora pe drum pana la munca.

Bravo !
Ai reusit in viata.

View PostSoulstream, on 16 august 2019 - 16:11, said:

Cred ca avem o idee proasta cam ce inseamna "bogat". In Romania deja de la 1000 euro net in sus, se uita lumea la tine ca si cum ai fi Tiriac. Nici nu stiu exact cum ai defini "bogat" in Romania. top 1%? top 2%? Cat trebuie sa castigi lunar sau anual pt a fi considerat bogat? Sau cat trebuie sa ai in conturi?

Plus ca distributia celor cu venituri bune este total ne-uniforma. Pur si simplu sunt concentrati in cateva orase mari, si de obicei daca te indepartezi la cateva zeci de km de orice oras mare, dai foarte repede de o saracie evidenta.

Peste 1000 de euro in RO, cred ca are cel mult 3% din populatie.
Care oricum o consider a fi nu mai mult de 15 milioane. Cam atat au mai ramas in RO, dupa parerea mea.

Asta inseamna vreo 450 000. Si cred ca cifra e optimista.
Oricum FOARTE PUTIN, avand in vedere ca preturile sunt exact ca in Germania

Cu toata saracia, vezi in schimb ca lumea isi ia masini noi, schimba mobila, renoveaza, construieste si te intrebi - DE UNDE ?!

Majoritatea banilor, grosul vine dinafara.
Fix de la oamenii care muncesc pe acolo.

Traiesc familii intregi, ca sa nu zic neamuri intregi din banii produsi de romani afara.

Editat de M4V3RiCk_, 17 august 2019 - 03:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate