Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Valoarea lui Iisus

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Tot aud Iisus a murit pe cruce pentru noi, sau Iisus a facut sacrificiul suprem. Dar care sacrificiu suprem dragii mei, Iisus stia foarte bine inca de la inceput ca nu are cum sa guste moartea fiind de origine Dumnezeiasca. A venit deplin constient ca orice i s-ar intampla este oricum tranzitoriu. E ca si cum as merge eu cu vesta anti-glont si casca de protectie in fata unor copii care trag cu bile de plastic, hai sa fim seriosi.

#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Valoarea lui Iisus

treij'da lei

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Si-a permis cam multe arogante Isus asta.
Cred ca s-a simtit bine inconjurat de atatia prosti. A avut o viata faina, stati linistit, nu s-a sacrificat nicio secunda.

#4
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Postmaccip, on 11 noiembrie 2017 - 00:01, said:

Si-a permis cam multe arogante Isus asta.
Cred ca s-a simtit bine inconjurat de atatia prosti. A avut o viata faina, stati linistit, nu s-a sacrificat nicio secunda.
Pe langa arogant a fost si hot si asasin!!!

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Aia nustiu. Consemneaza istoria asa ceva?
Ma indoiesc totusi.

#6
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostDestini, on 11 noiembrie 2017 - 00:09, said:


Pe langa arogant a fost si hot si asasin!!!
Pe cine a asasinat bre? Ce a furat?

#7
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
A furat animale domestice si a ordonat asasinarea mai multor persoane

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdulgherul, on 11 noiembrie 2017 - 00:17, said:

Pe cine a asasinat bre? Ce a furat?


Elodia ? Posted Image

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDestini, on 10 noiembrie 2017 - 23:56, said:

Tot aud Iisus a murit pe cruce pentru noi, sau Iisus a facut sacrificiul suprem. Dar care sacrificiu suprem dragii mei, Iisus stia foarte bine inca de la inceput ca nu are cum sa guste moartea fiind de origine Dumnezeiasca. A venit deplin constient ca orice i s-ar intampla este oricum tranzitoriu. E ca si cum as merge eu cu vesta anti-glont si casca de protectie in fata unor copii care trag cu bile de plastic, hai sa fim seriosi.
Ai deschis un subiect in bataie de joc si la fel au raspuns si ceilalti,in bataie de joc !
Raspuns cum trebuie exista (adica un raspuns serios) insa te las in nestiinta ta acoperita de prostiile utilizatorilor
(care au raspuns/sau mai raspund in bataie de joc !)

Edited by stlk, 11 November 2017 - 00:49.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDestini, on 10 noiembrie 2017 - 23:56, said:

E ca si cum as merge eu cu vesta anti-glont si casca de protectie in fata unor copii care trag cu bile de plastic, hai sa fim seriosi.


Mai studiaza putin si apoi vino cu afirmatii...

View Poststlk, on 11 noiembrie 2017 - 00:42, said:

Ai deschis un subiect in bataie de joc si la fel au raspuns si ceilalti,in bataie de joc !
Raspuns cum trebuie exista (adica un raspuns serios) insa te las in nestiinta ta acoperita de prostiile utilizatorilor care au raspuns in bataie de joc !

La fel ca desteptul care a spus ca Iisus atunci cand a murit , in ziua aia nu s-a odihnit ca a mers in iad sa propovaduiasca evanghelia Posted Image

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Modul cum a pus problema initiatorul, poate nu a fost cea mai inspirata idee. Dar oricum, ideea de baza a intrebarii ramane.

Edited by MembruAnonim, 11 November 2017 - 00:54.


#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmaccip, on 11 noiembrie 2017 - 00:01, said:

Si-a permis cam multe arogante Isus asta.
Cred ca s-a simtit bine inconjurat de atatia prosti. A avut o viata faina, stati linistit, nu s-a sacrificat nicio secunda.
Au succes acum vrăjitoarele, vracii, guru și alții asemenea. Și suntem în secolul tehnologiei. Îți dai seama ce impact a avut el atunci, printre ai lui. Romanii în schimb care erau mult mai dezvoltați, practic vârful vremurilor lor, n-au rămas deloc impresionați. L-au privit ca pe un agitator și l-au tratat ca atare.

#13
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Iar pe acei vrăjmași ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i Ăźn fața mea. Luca 19:27
29 Când* S-a apropiat de Betfaghe și de Betania, înspre muntele numit al Măslinilor, Isus a trimis pe doi din ucenicii Săi
* Marc 11:1;
30 și le-a zis: „Duceți-vă în satul dinaintea voastră. Când veți intra în el, veți găsi un măgăruș legat, pe care n-a încălecat nimeni niciodată: dezlegați-l și aduceți-Mi-l.
31 Dacă vă va întreba cineva: ‘Pentru ce-l dezlegați?’ să-i spuneți așa: ‘Pentru că Domnul are trebuință de el.’”
32 Cei ce fuseseră trimiși s-au dus și au găsit așa cum le spusese Isus.
33 Pe când dezlegau măgărușul, stăpânii lui le-au zis: „Pentru ce dezlegați măgărușul?”
34 Ei au răspuns: „Domnul are trebuință de el.”
35 Și au adus măgărușul la Isus. Apoi*, și-au aruncat hainele pe el și au așezat pe Isus călare, deasupra.Luca 19:29

Un alt exemplu de furt:

1 Într-o* zi de Sabat, s-a întâmplat că Isus trecea prin lanurile de grâu. Ucenicii Lui smulgeau spice de grâu, le frecau cu mâinile și le mâncau.
*
2 Unii dintre farisei le-au zis: „Pentru ce faceți ce* nu este îngăduit să faceți în ziua Sabatului?”

3 Isus le-a răspuns: „Oare n-ați citit ce* a făcut David când a flămânzit, el și cei ce erau împreună cu el?

4 Cum a intrat în Casa lui Dumnezeu, a luat pâinile pentru punerea înaintea Domnului, a mâncat din ele și a dat și celor ce erau cu el, măcar că* nu era îngăduit să le mănânce decât preoții?”
Luca 6:1

Edited by Destini, 11 November 2017 - 01:10.


#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Eu cred ca Luca asta avea ceva cu Iisus si de aia l-a pus in posturi nu prea demne :)

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View Postargentum, on 11 noiembrie 2017 - 00:00, said:

treij'da lei
arginti bre, plus ca leul e la vale

Edited by MarianG, 11 November 2017 - 01:47.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmaccip, on 11 noiembrie 2017 - 00:01, said:

Si-a permis cam multe arogante Isus asta.
Cred ca s-a simtit bine inconjurat de atatia prosti. A avut o viata faina, stati linistit, nu s-a sacrificat nicio secunda.
dacă ar mai fi în viață chiar și acum s-ar bucura de câți proști îl proslăvesc slugăresc. Sau se fac că-l slugăresc.

Edited by DaculScoril0, 11 November 2017 - 01:49.


#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMarianG, on 11 noiembrie 2017 - 01:46, said:

[30] arginti bre,
Suma ce trebuie actualizata cu rata inflatiei.

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDestini, on 11 noiembrie 2017 - 00:59, said:

...

Un alt exemplu de furt:

1 Într-o* zi de Sabat, s-a întâmplat că Isus trecea prin lanurile de grâu. Ucenicii Lui smulgeau spice de grâu, le frecau cu mâinile şi le mâncau.
*
2 Unii dintre farisei le-au zis: „Pentru ce faceţi ce* nu este îngăduit să faceţi în ziua Sabatului?”

3 Isus le-a răspuns: „Oare n-aţi citit ce* a făcut David când a flămânzit, el şi cei ce erau împreună cu el?

4 Cum a intrat în Casa lui Dumnezeu, a luat pâinile pentru punerea înaintea Domnului, a mâncat din ele şi a dat şi celor ce erau cu el, măcar că* nu era îngăduit să le mănânce decât preoţii?”
Luca 6:1
Destini daca nu cunostii unele lucruri, nu mai bate campii aiurea !
Habar nu ai tu ca la evrei exista o lege care lasa strainii infometati sa manace roade din copaci sau de la diferite plante etc (pentru a supravietui) insa nu aveau voie sa bage in traista.
Atunci care este furtul ? Furtul e numai in capul tau !

Edited by stlk, 11 November 2017 - 02:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate