Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Valoarea lui Iisus

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#109
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postzexelica, on 13 ianuarie 2018 - 13:26, said:


Da, matematica nu are cum sa fie stiinta, stimabile. E la misto.

Iar tu mergi pe mana cercetatorilor care nu au raspuns? Ca nu ai cum sa ai raspuns stiintific la T0. Asta daca discuti intr-un cerc mai academic, nu cu fotografi, taximetristi si alte personaje fara pregatire. Nu m-as mira sa aflu ca sunteti ba casieri pe la Mega Image si alte de genul si va aruncati pe forum in discutii din spirit de fronda.

Si daca lucrez casier la Mega nu am voie sa citesc Biblia? Nu am voie sa interpretez cum cred eu? Sau cum se face in randul retrans al academicienilor? Pai d.aia au ateii priza la public. Ca merg intre oameni, fac misto, sunt șmecherași, tari in gura, zgomotosi. Care produse se vand cel mai bine? Alea ieftine. Cui? Marei mase a populatiei. Cine vrea 3DStudio Max? Cativa. Restul se multumesc cu Paint, eventual deseneaza in Word sau PowerPoint. Si stii de ce? Pentru ca sunt comozi. Vor totul repede si sa fie mult si de calitate si sa coste putin. Cum faci ceva care PARE de calitate, mult si sa coste putin (usor de halit pt majoritate si in ton cu ziua de azi cand smecheria e la loc de cinste)? Faci o carte in care faci misto de ceea ce este complicat si greu de inteles si explici in cuvinte simple pt tot omu' cum sta treaba, de fapt. O carte usoara, de duminica gen Gena Egoista. Pe aia o citesti in cateva ore si "iti gadila egoul" te face sa te simti important. D.aia Ciresarii a avut priza la public. Ca e usor de citit. Nu mai zic de ritualuri, etc. E greu cu Biblia. E in natura umana sa fii cu instincte primare asa cum ti se spune in Gena Egoista. Te face sa te vezi acolo, asa cum invarte problema. Dar este foarte periculos sa crezi in ea. Foarte foarte.

LE: nu uita ca softpedia are si angajati si voluntari. Fiecare cu misiunea sa specifica pe forum.

#110
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTravertin2_0, on 13 ianuarie 2018 - 13:48, said:

Si daca lucrez casier la Mega nu am voie sa citesc Biblia?
Ai voie dar nu cred ca o citiesti, ci doar ce-ti spune pe la biserica.

Quote

Nu am voie sa interpretez cum cred eu?

2 Peter 1:20
20 Knowing this first, that no prophecy of the scripture is of any private interpretation.

Asta ca sa nu-ti mai dau in koine sa spui ca nu cunosti.

#111
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postzexelica, on 13 ianuarie 2018 - 13:57, said:


Ai voie dar nu cred ca o citiesti, ci doar ce-ti spune pe la biserica.



2 Peter 1:20
20 Knowing this first, that no prophecy of the scripture is of any private interpretation.

Asta ca sa nu-ti mai dau in koine sa spui ca nu cunosti.

La Biserica nu iti da tema pentru acasa. Se pare ca nu prea mergi pe acolo. Se tine slujba si apoi pleci acasa.
Si nu te mai da mare ca ai job mai tare decat mine. Cu ce te ocupi daca eu sunt casier la Mega?

#112
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postzexelica, on 13 ianuarie 2018 - 11:38, said:

Deci ajungem la intrebarea mea initiala, observ...... "Ceva" de unde? T0 unde e? Ca sunt teist si nu prea am mult creier...
Pentru a 4-a oara, acel ceva ce a vibrat iti sugereaza ca de fapt Universul exista dinaintea Big Bang-ului, ma rog, nu Universul asa cum il cunoastem noi, insa o parte a sa. Deci nu a existat un moment T0 adevarat din moment ce un ceva a vibrat. Acel ceva deja se afla acolo, inaintea Big Bang-ului. Ca atare nu a existat niciun T0.

#113
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTravertin2_0, on 13 ianuarie 2018 - 14:01, said:

La Biserica nu iti da tema pentru acasa. Se pare ca nu prea mergi pe acolo. Se tine slujba si apoi pleci acasa.
La tinutul slujbei nu va invata nimic.

Quote

Si nu te mai da mare ca ai job mai tare decat mine. Cu ce te ocupi daca eu sunt casier la Mega?
Nu ma refeream la tine. Eu nu muncesc.

#114
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostReal_NEO, on 12 ianuarie 2018 - 23:53, said:

Pai ceva a vibrat la nivel cuantic si astfel a aparut Big Bang-ul, insa asta nu poate explica cum se face ca deja existau legile cuantice inaintea Big Bang-ului. Cevaul acela ce a vibrat evident nu origineraza din Big Bang ci are o alta natura.

O altă natură. Care implică alte legi. Pe care nu le putem gândi în afara spațiului și timpului, definite de materie.

#115
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postlogic1, on 13 ianuarie 2018 - 18:10, said:

O altă natură. Care implică alte legi. Pe care nu le putem gândi în afara spațiului și timpului, definite de materie.
Evident, Universul este mai mult decat ceea ce numim noi Universul.

#116
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Valoarea lui Isus ...
Christ Coin is the first pre-mined Christian-based Cryptocurrency. It is used to financially reward people who read the Bible, post/view content and interact with the community on the Life Change Platform. The rewards may then be used to supplement personal income, invested for potential future gains, tithed to churches, or used to support global missions and humanitarian efforts.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate