Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

Valoarea lui Iisus

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#19
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Destini, on 11 noiembrie 2017 - 00:59, said:

Iar pe acei vrăjmaşi ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi tăiaţi-i ĂŽn faţa mea. Luca 19:27
"Soc in Ghencea" Posted Image

Ma rezum la primul citat, cel mai ciudat explicat de catre tine.
Intrucat a fost o vreme cand am studiat Biblia, am fost foarte surprins de cele pe care le sustii deoarece sunt in contradictie cu ceea ce e considerat actualmente a reprezenta zicerile si calea lui Iisus.
Indoiala ca citatul in cauza ar exprima ceea ce afirmi, m-a facut sa verific si desigur nu e asa cum sustii.
Mai citeste o data cu mai multa atentie (citeste literar, nu intr-o forma recomandata drept superioara/speciala si numai pentru cei real interesati sa acceada la calea oferita) si vei observa ca este o pilda, iar afirmatia apartine in cadrul pildei enuntate de catre Iisus, acellui "om de mare neam ce s-a dus sa-si ia o imparatie si care s-a intors dupa aceea".

In alta ordine de idei, personajul Iisus din scrierile cu pricina (Noul Testament), pare sa fi avut un statut sau cel putin o gandire specifica omului din clasa de mijloc (cel putin din cl. de mijloc).

Edited by altnume, 11 November 2017 - 02:13.


#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 stlk, on 11 noiembrie 2017 - 02:04, said:

Destini daca nu cunostii unele lucruri, nu mai bate campii aiurea !
Habar nu ai tu ca la evrei exista o lege care lasa strainii infometati sa manace roade din copaci sau de la diferite plante etc (pentru a supravietui) insa nu aveau voie sa bage in traista.
Atunci care este furtul ? Furtul e numai in capul tau !

Si ca sa fie treaba facuta pana la capat. citeste versetele (Deuteronom 23)

Quote

24. De vei intra în via aproapelui tău, poţi să mănânci poamă până ce te vei sătura, dar în panerul tău să nu pui.
25. Şi când vei intra în grâul aproapelui tău, rupe spice cu mâinile tale, iar secera să n-o pui în ogorul aproapelui tău".

Edited by stlk, 11 November 2017 - 02:20.


#21
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Destini, on 10 noiembrie 2017 - 23:56, said:

Tot aud Iisus a murit pe cruce pentru noi, sau Iisus a facut sacrificiul suprem. Dar care sacrificiu suprem dragii mei, Iisus stia foarte bine inca de la inceput ca nu are cum sa guste moartea fiind de origine Dumnezeiasca. A venit deplin constient ca orice i s-ar intampla este oricum tranzitoriu. E ca si cum as merge eu cu vesta anti-glont si casca de protectie in fata unor copii care trag cu bile de plastic, hai sa fim seriosi.

Cum nu a gustat moartea daca a murit?? a patimit,suferit,si s-a ingropat ca om.Asta este si menirea,sacrificiul suprem,ca pentru noi din Dumnezeu s-a facut om.Exemplul tau cu vesta de gloante e unul gresit ar trebui facute demersuri la Patriarhie ceva sa scoata o Biblie pentru incepatori cu explicatii mai detaliate cu poze sa inteleaga si cei cu iq-ul cat siretul de la pantof.
Poate google sa te ajute  "Bible for dummies"

[ https://images.gr-assets.com/books/1386924439l/82329.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maxxmedia1999, 11 November 2017 - 02:34.


#22
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Daca eu va spun ca la Revolutia Romana din decembrie 1989 am chilarit cu mainile goale zece teroristi,pe care i-am bagat apoi in var nestins si am sters orice urma din acest lucru...Ma credeti?De ce nu?Exista dovezi,"teroristi" care trageau din Palatul Telefoanelor,si care n-au mai fost gasiti...Care au "atacat Televiziunea Romana"....Au disparut..Stiu eu unde..Sunt doar aproape 28 de ani de atunci?!?!
Atunci de ce credeti povestile scrise in o carte,scrisa la randul ei dupa descrierile facute de unii si/sau altii la cateva zeci de ani de la presupusa intamplare a faptelor descrise??!?!?
Biblia a fost scrisa,descoperita,"tradusa" in functie de necesitatile vremurilor de atunci...In functie de conduceri,guverne,regate..si tot felul de forme de stapaniri...
Omenirea a avut din todeauna nevoie de repere,oranduiri,legi,pedepse,frici,..Alminteri ar fi putut exista un haos total...Cand vine unul si imi spune ca un copil s-a nascut pacatos deja,sau ca a murit pentru nu stiu ce pacate,imi vine sa-l mai urc odata pe cruce pa ala care cica a mai fost o data..Si culmea,ar fi murit si inviat..pentru pacatele cui vrea el..Sa mai moara  crucificat inca o data,nu acei copii nevinovati...NU pot sa cred ca cineva se gandeste vreodata ca un copil se naste VINOVAT ( aka "pacatul primordial")de ceva...!
Din pacate,in zilele noastre,aceleasi "credinte" ,oranduiri duc la un rezultat si/sau efect  invers/negativ,motiv pentru care consider credinta/religia o dogma depasita...Trebuie ca omenirea sa se ghideze dupa cu totul alte legi...
In fine....Spor...!

Edited by Bebeluka, 11 November 2017 - 02:55.


#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Pentru troli: nu sunt credincios! probabil Iisus daca a existat, habar nu avea ce vor face promulgatorii doctrinei din el.

 Destini, on 10 noiembrie 2017 - 23:56, said:

Tot aud Iisus a murit pe cruce pentru noi, sau Iisus a facut sacrificiul suprem. Dar care sacrificiu suprem dragii mei, Iisus stia foarte bine inca de la inceput ca nu are cum sa guste moartea fiind de origine Dumnezeiasca. A venit deplin constient ca orice i s-ar intampla este oricum tranzitoriu. E ca si cum as merge eu cu vesta anti-glont si casca de protectie in fata unor copii care trag cu bile de plastic, hai sa fim seriosi.
La misto se pot spune multe despre orice.

Conform dogmei ortodoxe (crestine evident) insa,
Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, si-a luat fire omeneasca (deci pe langa firea dumnezeiasca) si a venit sa mantuiasca umanitatea din caderea ce a urmat pacatului adamic.
De ce a facut asta si nu a lasat-o pentru "sfarsitul veacurilor"?
Intrucat toti cei care au trait de la Adam si pana atunci, mergeau in Iad indiferent daca erau drepti sau pacatosi, Iisus prin moartea firi sale omenesti, a "coborat" in Iad si a deschis astfel o cale pentru drepti, Raiul.
In firea sa omeneasca Iisus a trait intocmai ca un om, cu toate temerile, indoilelile, nesiguranta umana; el a beneficiat de certitudinea dumnezeirii sale insa atat, fara nici o garantie, dar si de certitudinea umanului propriu in toata incertitudinea specific umana si drept exemplu sunt cuvintele atribuite lui pe cruce: "Eli, Eli, Lama Sabactani"; a trait viata si in ultima instanta chinurile pre si din timpul mortii, exact ca un om in toate simtirile fizice si psihice.

#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Si o sa-ti rapund si la tampenia asta:

 Destini, on 10 noiembrie 2017 - 23:56, said:

Tot aud Iisus a murit pe cruce pentru noi, sau Iisus a facut sacrificiul suprem. Dar care sacrificiu suprem dragii mei, Iisus stia foarte bine inca de la inceput ca nu are cum sa guste moartea fiind de origine Dumnezeiasca. A venit deplin constient ca orice i s-ar intampla este oricum tranzitoriu. -aici a fost o fraza de kk,deci nu citez rahaturi-

Iisus Hristos este Dumnezeu Adevarat si Om Adevarat !

Oare esti in stare sa deslusesti cuvintele astea ?


Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel Capitolul 2

Quote


5. Gândul acesta să fie în voi care era şi în Hristos Iisus,
6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
7. Ci S-a deşertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,
8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce.

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel Capitolul 2

Quote

3. Că acesta este lucru bun şi primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4. Care voieşte ca toţi oamenii să se mântuiască şi la cunoştinţa adevărului să vină.

5. Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus,
6. Care S-a dat pe Sine preţ de răscumpărare pentru toţi
, mărturia adusă la timpul său.

Edited by stlk, 11 November 2017 - 02:52.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aveti doua minute sa discutam despre Hristos?

#26
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Bebeluka, on 11 noiembrie 2017 - 02:35, said:

Atunci de ce credeti povestile scrise in o carte,scrisa la randul ei dupa descrierile facute de unii si/sau altii la cateva zeci de ani de la presupusa intamplare a faptelor descrise??!?!?
Biblia a fost scrisa,descoperita,"tradusa" in functie de necesitatile vremurilor de atunci...In functie de conduceri,guverne,regate..si tot felul de forme de stapanire...
In fine....Spor...!

Hristos a intemeiat Biserica,apostolii au plecat in lume si prin puterea Duhului Sfant au crestinat la randul lor mai departe,Biblia a fost scrisa de 300 de lideri religiosi din TOATA lumea crestina la ordinul lui Constantin cel Mare la primul sinod ecumenic din Niceea unde au separat scrierile adevarate de cele false si au cazut de acord impreuna ce sa apara in Biblie

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 maxxmedia1999, on 11 noiembrie 2017 - 02:27, said:

...ar trebui facute demersuri la Patriarhie ceva sa scoata o Biblie pentru incepatori cu explicatii mai detaliate cu poze sa inteleaga si cei cu iq-ul cat siretul de la pantof. (-mult prea dur as zice eu-)
Hai sa-ti raspund si tie la fraza asta, exista MICA BIBLIE pe intelesul copiilor, are chiar multe poze cum spui tu !
O gasiti AICI  
(in caz ca Sfanta Scriptura sau Biblia Ortodoxa e prea grea pentru unii din voi)

Edited by stlk, 11 November 2017 - 03:08.


#28
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 maxxmedia1999, on 11 noiembrie 2017 - 02:55, said:


unde au separat scrierile adevarate de cele false si au cazut de acord impreuna ce sa apara in Biblie

De unde stiau ei care sunt "scrieri adevarate" ? ;)
Gata.
Ma opresc aici.
E la fel cu povestea pamantului plat....

Daca exista o superputere...IN afara de legile fizicii....Il doar fix in brebenel de actiunile noastre..Are alte treburi...Printre aceste "treburi" NU se afla actiunile noastre...

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008

 maxxmedia1999, on 11 noiembrie 2017 - 02:55, said:

au cazut de acord impreuna ce sa apara in Biblie
Si numai io consider tare dubioasa chestia asta ?

#30
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Desi nu intereaseaza pe nimeni dintre cei ce fac misto, ca si informare se poate argumenta astfel:
asa cum in domeniul stiintific exista o metoda pusa la punct, agreata de catre mediul stiintific, metoda prin care observatia, studiul, filozofarea problematicii in cauza, experimetul,..., conduc catre axiome,...stiintifice, tot asa, in domeniul religioas exista o metoda specifica prin care ceva ajunge a fi catalogat drept dogma (canonica).

Asa cum pe sectiunea forumului dedicata stiintei, adeptii acesteia au pretentia sa se discute in spiritul metodei si axiomelor stiintifice, tot asa si pe religie ar fi potrivit sa se sustina conformarea, vulgului in domeniu, la dialog conform metodei si dogmei.

Astfel, nu ar mai apare asemenea topicuri de "la misto",...

Edited by altnume, 11 November 2017 - 03:46.


#31
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Bebeluka, on 11 noiembrie 2017 - 03:06, said:


De unde stiau ei care sunt "scrieri adevarate" ? Posted Image


Erau toti episcopii toti liderii religiosi crestini de prin toate colturile,daca nici aia nu stiau ce scrieri sunt adevarate atunci cine stia?

 Barboso, on 11 noiembrie 2017 - 03:06, said:

Si numai io consider tare dubioasa chestia asta ?

Dubios era daca scria unul,dar asa au fost chemati toti si au hotarat,procesul s-a intins pe mai multe sinoade,multa lume confunda din necunostinta de cauza ca Biblia a fost la inceput si ca toate Bisericile au preluat pe nemestecate ce era scris in ea cand de fapt a fost invers,liderii religiosi au decis ce sa se scrie acolo,toti din toata lumea crestina,mai curat de atat nu se poate

#32
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008
Adica 300 de barbosi s-au adunat si-au scris o poveste la ordinul imparatului.
Mda...

#33
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 maxxmedia1999, on 11 noiembrie 2017 - 03:20, said:

Erau toti episcopii toti liderii religiosi crestini de prin toate colturile,daca nici aia nu stiau ce scrieri sunt adevarate atunci cine stia?


Cine i-a "declarat pe respectivii ca fiind LIDERI religiosi" ? IN baza carei religii? Lideri in provaduirea a ce? A "pacatului original"...?Aceiasi care iti spun cu emfaza ca "al dumneavoastra copil de sase luni a murit de cancer ca l-a vrut nu stiu care "mnezeu" la el,sa-l ierte de pacate..ca oricum copilul ala s-a nascut pacatos,si a murit in chinuri si macinat de cancer ca asa a vru un "mnezeu" sadic..?De ce pielea mea nu s-a "nascut" deja in vestita imparatie a cerurilor sau unde naiba este?De ce a trebuit sa aiba parte de chin,tratament si moarte groaznica aici in lumea noastra reala?De ce pielea mea iliescovici inca traieste cu toate ca poate are in carca moartea a mii de oameni?Cu ce ma incalzeste pe mine ca arde in focul gheneei sau al iadului(inchipuit) pe vesnicie? Mi se rupe de ce se intampla dupa ce da ortu' popii!!Nu ma intereseaza(si cred ca pe nimeni cu capul pe umeri nu intereseaza) ca asta arde in focul vesnic....Nu ma "incalzeste" cu nimic..In fine....Nu ma luati in "calcul" cand va propovaduiti credintele..Bafta!

Edited by Bebeluka, 11 November 2017 - 03:45.


#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 stlk, on 11 noiembrie 2017 - 00:42, said:


Ai deschis un subiect in bataie de joc si la fel au raspuns si ceilalti,in bataie de joc !
Raspuns cum trebuie exista (adica un raspuns serios) insa te las in nestiinta ta acoperita de prostiile utilizatorilor
(care au raspuns/sau mai raspund in bataie de joc !)

Sa avem rezon, eu nu am raspuns in bataie de joc. Am si copie dupa chitanta.

#35
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Barboso, on 11 noiembrie 2017 - 03:41, said:

Adica 300 de barbosi s-au adunat si-au scris o poveste la ordinul imparatului.
Mda...

Evangheliile,Vechiul Testament erau scrise cu mult timp inainte amice vorbesti sa te afli in treaba mai esti si moderator,Constantin a convocat toti episcopii peste 300 de rang inalt cu totii erau peste 1800 cu preoti si diaconi(fiecare din cei 300 au venit cu doi preoti si trei diaconi) ca sa stabileasca natura Lui Hristos si au scris Crezul care cuprinde tot ce e esential din Biblie,episcopii si preotii au stabilit ca doar nu era Constantin vreun teolog,ce ordin sa dea cand de abia se crestinase.
Liderii religiosi crestini din toata lumea din acea vreme au cazut de acord impreuna la ceea ce stiau si li s-a transmis prin viu grai,prin succesiune apostolica,si apoi prin mai multe sinoade au decis ce carti sa apara in Biblie  ....capsci?


 Bebeluka, on 11 noiembrie 2017 - 03:44, said:

Cine i-a "declarat pe respectivii ca fiind LIDERI religiosi" ? IN baza carei religii?

In baza crestinismului

 Bebeluka, on 11 noiembrie 2017 - 03:44, said:

Lideri in provaduirea a ce? A "pacatului original"...?Aceiasi care iti spun cu emfaza ca "al dumneavoastra copil de sase luni a murit de cancer ca l-a vrut nu stiu care "mnezeu" la el,sa-l ierte de pacate..ca oricum copilul ala s-a nascut pacatos,si a murit in chinuri si macinat de cancer ca asa a vru un "mnezeu" sadic..?De ce pielea mea nu s-a "nascut" deja in vestita imparatie a cerurilor sau unde naiba este?De ce a trebuit sa aiba parte de chin,tratament si moarte groaznica aici in lumea noastra reala?De ce pielea mea iliescovici inca traieste cu toate ca poate are in carca moartea a mii de oameni?Cu ce ma incalzeste pe mine ca arde in focul gheneei sau al iadului(inchipuit) pe vesnicie? Mi se rupe de ce se intampla dupa ce da ortu' popii!!Nu ma intereseaza(si cred ca pe nimeni cu capul pe umeri nu intereseaza) ca asta arde in focul vesnic....Nu ma "incalzeste" cu nimic..In fine....Nu ma luati in "calcul" cand va propovaduiti credintele..Bafta!

Nu ma intereseaza pe mine cearta unora cu Dumnezeu,esti liber sa nu crezi nu te obliga nimeni

Edited by maxxmedia1999, 11 November 2017 - 04:40.


#36
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Pentru mine e zero, adica nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate