Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Apple Pay in Romania?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1460 replies to this topic

#109
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Le mai cauți mult scuze?

#110
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Nu caut scuze nimănui - e adevarul.

#111
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
În următoarele trei săptămâni, toţi utilizatorii din Europa (inclusiv din România - n. red.) vor putea utiliza Google Pay / Android Pay, adică îşi vor putea folosi smartphone-ul pe post de card, a declarat Chad West – head of Brand and Communication at Revolut, în cadrul unei ediţii speciale a ZF Live de la ICEEFest 2018.
”Încă lucrăm pentru Apple Pay pentru că este puţin mai dificil. Trebuie să ne asigurăm că utilizatorii sunt ok cu asta şi că afacerea este bună pentru noi. Vrem să acoperim toate segmentele.”
http://www.zf.ro/bus...e-card-17255830

S-a lansat Apple Pay in Polonia astazi, una din banci e Raiffeisen. https://raiffeisenpo...k.com/apple-pay
https://support.appl.../en-us/HT206637

Edited by deathnite, 19 June 2018 - 09:53.


#112
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Avand in vedere ca Raiffeisen si-a vandut subsidiara din Polonia in aprilie catre BNP Paribas si vazand ca si BNP Paribas e pe lista Apple Pay din Polonia, senzatia mea e ca de fapt BNP Paribas a implementat Apple Pay si la Raiffeisen Polonia, deci sa nu ne entuziasmam prea tare :)

#113
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
In Romania chiar mai crede careva în promisiuni viitoare?
Ca să nu mai spun ca nu vad ce e asa mare scofala cu Apple Pay... E chiar atât de greu de carat un card?

#114
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Sunt convins ca au fost destui care ziceau asta cand au aparut bancnotele si apoi cardurile...e vorba de flexibilitate si facilitati in plus, omule.

Intr-un astfel de sistem poti tine mai multe carduri, pt. ca sunt destui oameni care au cel putin card de debit si card de credit, posibil de la mai mult de o banca.

E vorba si de faptul ca iti autentifici cumparaturile cu amprenta, nu cu un PIN care poate fi f. usor vazut de cineva inainte sa-ti fure cardul.

Tot datorita amprentei, e mult mai clara relationarea intre om si card, de ex. cel putin la noi in tara nu se uita nici dreaku cine plateste, am fost la un moment dat la supermarket cu cardul pe care scria numele prietenei si nimeni n-a zis nimic.

De asemenea, asa cum s-a ajuns sa nu se mai printeze chitante la bancomat daca nu e neaparat nevoie, si cardurile fizice in timp vor disparea, ceea ce ajuta (un pic) mediul inconjurator.

In fine, pana la urma progresul se face cu oamenii care intreaba "de ce nu?", nu "de ce?".

#115
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Spuneam ca nu aduce nimic în plus.nu o sa schimbe viata nimănui dacă da cu telefonul în loc de card. De ce ai avea câteva carduri? Ți ai atins limita la vreunul? Nu te a mai lăsat sa pui bani pe contul ala? Dădea pe afara?

Ce amprenta ai la iPhone x?

Ai vrea sa îți ceara buletinul când plătești cu cardul? Dacă era pe numele prietenului era mai bine?


Nu e vorba de nici un progres. Vrea și Apple sa ia ceva comisioane, nu sa revoluționeze ceva.

Edited by Eduard55, 19 June 2018 - 12:56.


#116
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Hai sa-ti dau exemplul personal: am un card de debit pe care-mi primesc salariul pt. ca firma are conturile la acea banca, un alt card de debit de la BT pt. ca ofera acces gratuit in lounge-ul aeroportului Otopeni si un card de credit pt. ca anumite situatii (hoteluri sau rent-a-car pt. garantii, de ex.) chiar functioneaza numai cu carduri de credit + ca ofera cashback la cumparaturi. La astea se adauga si cardul Revolut, pt. ca au o aplicatie care mi se pare chiar excelenta.

La un moment dat aveam si de la BCR cardul de debit RATB, pt. ca era conceput in asa fel incat niciodata nu ramaneam fara sold folosibil la biletul de tramvai (o problema reala avand in vedere ca in Bucuresti nu exista automate de bilete si sunt multe ore din zi si noapte fara gherete deschise).

Pana acum am numarat deci 5 carduri si nu cred ca sunt intr-o situatie chiar atipica fata de restul populatiei. Hai sa zicem ca ala de la BT nu e nevoie sa fie in portofel in mod normal, dar celelalte 4 sunt toate pasibile de a fi folosite intr-o zi normala.

De asemenea, incidentul Visa recent si multele incidente de la o banca sau alta au aratat tuturor de ce e extrem de util sa ai macar 2 carduri, unul Visa si unul MC, de la banci diferite.

A, si nu inteleg de ce introduci aiurea iPhone X-ul in discutie - am zis amprenta, dar ma refer la orice element biometric accesibil de catre Apple Pay, chit ca se numeste iris, vena sau harta a colonului :P  

Mai sus am zis de experienta avuta cu cardul prietenei, nu a unui prieten, deci am platit cu un card care avea imprimat un nume aferent altui sex, cee ce nu mi se pare OK...in alte tari se mai uita lumea cat de cat la semnatura sau cer identificare, la noi, nici vorba. Poate ii luasem cardul din geanta, mai stii? Apple Pay si alte aplicatii de gen elimina acest risc.

Cat despre comisioane, pana la urma discutia se poarta intre Apple, VISA/MC si banci, pt. consumator plata ramanand la fel ca folosirea cardului la comerciant, adica gratis. A, daca in urma unor astfel de negocieri megataxa de care urla toti pe-aici de 5 lei sau cat dreaku o fi pt. mobile banking la BT se transforma in 6 lei, asta e, nu stiu sa se fi plans lumea prin tarile in care exista deja solutiile astea de plati ca li s-au marit comisioanele.

#117
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Dacă scria un nume de bărbat pe card te simțeai mai bine?
Ai vrea sa îți ceara buletinul la fiecare tranzacție?

Ma îndoiesc ca intri la lounge cu telefonul dacă nu ai cardul la tine...

Dacă am ajuns sa ne facem câte un card pentru o singura utilizare...

Cu telefonul oricum nu poți sa scoți bani de la ATM asa ca tot o sa cari cardul de debit după tine...

Și uite asa ajungem la concluzia ca e suficient un singur card, care culmea nu e atât de mare...

Tu ai mastercard gold?
Ai dat 50 de lei emitere card, plătești 80 de lei pe an administrare și plătești comision la retragere numerar? 😂😂😂

#118
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Nu retrag numerar de pe cardul asta, intrarea in lounge ar fi vreo 30 EUR de persoana altfel, iar cardul permite accesul meu + 1 insotitor, deci dpmdv cei 80 de lei pe an se justifica.

Dar in fine, e o pierdere de timp aceasta discutie, cand interlocutorul incepe cu "card pt. o singura utilizare" (care singura utilizare? concurenta a dus la diverse avantaje de la diverse institutii financiare, de ce n-as profita?), "cu telefonul oricum nu poți sa scoți bani de la ATM" (ia de citeste: https://9to5mac.com/...-atm-apple-pay/ ), etc. e clar ca doar hranesc trollul de sub pod.

Have a nice life, Edy.

#119
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postjohnflorin, on 19 iunie 2018 - 14:09, said:

Nu retrag numerar de pe cardul asta, intrarea in lounge ar fi vreo 30 EUR de persoana altfel, iar cardul permite accesul meu + 1 insotitor, deci dpmdv cei 80 de lei pe an se justifica.
Ai dat 50 de lei emiterea și 80 de lei administrarea pe un an. Dacă vrei sa scoti bani de la atm plătești comision  deci folosești alt card de debit special pentru retrageri... Ia vezi daca nu puteai întra la lounge și cu cardul Wizz care e 0 lei emiterea și 60 de lei pe an. Ba îți mai da și 2% în puncte WIZZ... 😂
Sa mai spun ca poți folosi cardul ala a tău doar dacă ai avut cumpărături de minim 300 de lei în ultimele 3 luni de pe el? 😂

View Postjohnflorin, on 19 iunie 2018 - 14:09, said:

"card pt. o singura utilizare" (care singura utilizare?

View Postjohnflorin, on 19 iunie 2018 - 13:25, said:

La un moment dat aveam si de la BCR cardul de debit RATB, pt. ca era conceput in asa fel incat niciodata nu ramaneam fara sold folosibil la biletul de tramvai (o problema reala avand in vedere ca in Bucuresti nu exista automate de bilete si sunt multe ore din zi si noapte fara gherete deschise).


Și unde in Romania avem Fargo de asta?

Edited by Eduard55, 19 June 2018 - 14:44.


#120
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Unii au fetiș sa fie Gica Contra.  le place sa găsească nod în papura pentru orice. 🤦 🤷

#121
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
1. Eu platesc cu cardul in 95% din cazuri. Chiar si cand ma pun la coada, ma uit instinctiv la cozile unde cei din fata par a avea carduri, pt ca la numerar stai adesea f mult.
Petru restul de 5%, in general al niste "hartii" in desaga.
2. Visul meu ar fi sa pot plati cu ceasul Apple Watch, dar nu imi fac iluzii ca vom avea prea curand acest serviciu.
Candva aveam ca orice d-na ce se respecta ditamai geanta, mult mai grea decat parea la prima vedere.
La un moment dat am zis stop! Am rama su minim necesar, dar si asa, tot prefer sa imi las geanta la masina/birou si sa calatoresc light.

#122
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View PostEduard55, on 19 iunie 2018 - 14:46, said:

Ia vezi daca nu puteai întra la lounge și cu cardul Wizz care e 0 lei emiterea și 60 de lei pe an.
De 2 ani si jumatate, insotitorul detinatorului de Wizz Mastercard World nu mai are acces gratuit in Lounge pe Otopeni si Viena

#123
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View PostEduard55, on 19 iunie 2018 - 13:45, said:

Ma îndoiesc ca intri la lounge cu telefonul dacă nu ai cardul la tine...

La visa intri cu ce vrei tu, daca il poti prezenta pos-ului ca sa iti faca tranzactia aia cu cost zero prin care se valideaza accesul. Peste drum n-am fost, ca nu am master, dar tot la fel trebuie sa fie napolitanele, si oricum pe partea aia e soare.

#124
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Și eu plătesc peste tot cu cardul dar asta nu înseamnă că fără Apple Pay nu pot trai.

Iar sa port zilnic același ceas doar ca să pot plăti cu el... Fix asta o sa fac...

View PostChrisD, on 19 iunie 2018 - 17:56, said:

Unii au fetiș sa fie Gica Contra.  le place sa găsească nod în papura pentru orice. 🤦 🤷
Iar unora le place sa își complice singuri existenta...

View PostAdm, on 19 iunie 2018 - 18:16, said:

1. Eu platesc cu cardul in 95% din cazuri. Chiar si cand ma pun la coada, ma uit instinctiv la cozile unde cei din fata par a avea carduri, pt ca la numerar stai adesea f mult.
Petru restul de 5%, in general al niste "hartii" in desaga.
Și lângă hârtiile alea nu au loc 2 carduri?
Trebuie neaparat apple pay pentru asta?

#125
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Nu insemna ca nu am carduri, doar ca de multe ori prefer sa nu le am la mine.

#126
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View PostAdm, on 19 iunie 2018 - 22:41, said:

Nu insemna ca nu am carduri, doar ca de multe ori prefer sa nu le am la mine.
Eu prefer sa nu am telefonul la mine...
Daca car telefonul pot sa car și un card.
Îmi plac ceasurile. Nu pot purta zilnic doar Apple watch.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate