Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Istoria se repeta! Toata lumea discuta isterizata despre imobiliare, iar Bula Imobiliara Romania 2017 atinge noi maxime istorice

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
554 replies to this topic

#1
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
BNR avertizeaza ca Romania intra intr-o noua bula imobiliara:

https://caplimpede.r...apartamentelor/

La fel in Adevarul, Gandul, Business Magazin, Capital si majoritatea ziarelor economice mari, expertii atentioneaza  ca preturile la imobiliare
se apropie de varful  bulei imobiliare 2017

Preturile pe mp la imobiliare vechi in Bucuresti depasesc deja multe zone din Germania, Franta si Austria
in conditiile in care romanii au salarii de 6 - 15 ori mai mici decat germanii.

Ce parere aveti?

Edited by mIRaJj, 09 November 2017 - 18:27.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E bula imobiliara. Si cam pe toata planeta. In RO e "mioritica".

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Preturile de acum sunt intre jumatate si trei sferturi fata de cat erau in 2008.
In 2008 un apartament cu 3 camere in centul orasului Iasi, fara pretentii prea mari ajungea la 130-150 mii euro. Acelasi apartament este acum undeva pe la 80-90 mii euro.
Inca mai avem mult pana la nivelul din 2008.
Abia acum incepe bula care va mai dura cativa ani buni.

Edited by Kroghy, 09 November 2017 - 18:35.


#4
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Salariul mediu net este in schimb dublu fata de 2008 iar dobanzile la credite in lei mult, mult mai mici.
Maine semnez un contract de cumparare, deci aparent iar mi-am ales un moment numai potrivit :)

#5
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
ProTV e acceptabil atunci ca sursa? Sau alte zeci de ziare care spun aceleasi lucru:

BNR avertizeaza populatia ca ne aflam intr-o mare Bula Imobiliara:

http://incont.stiril...-a-diminua.html

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
E bulă doar pt. zonele cu viitor economic, Bucureştiul şi oraşele mari dezvoltate. În rest ca în Detroit.

#7
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Ratele vor creste foarte mult la credite odata cu cresterea semnificativa a ROBOR

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Deja cererea de locuinte a inceput sa scada de cand cu cresterea robor si nu se intrevede vreo scadere a lui, din contra.
De aia Isarescu a iesit la rampa. Joaca parsiv si arunca vechea duma "cumparati repede acum, maine va fi mai scump".

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am inteles invers. Daca Isarescu avertizeaza de bula inseamna ca preturile sunt prea mari si in curand se va sparge si preturile vor scade la jumatate. Asta inseamna ca nu e bine sa cumparam acum ci sa asteptam sa se sparga bula. Asta am inteles eu, am inteles gresit?

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, ai inteles gresit. Isarescu nu zice ca e bula, Isarescu zice ca vine bula.
Bula inseamna ca vor creste. Cand se va sparge? Dumnezeu cu mila. Asta impulsioneaza posibilii cumparatori pe principiul "hai fa sa ne luam credit pentru casa acum ca se scumpesc si cine stie cand mai apucam preturile de acum". Plus ca multi nici nu gandesc ca o bula se poate sparge.
Isarescu si multi altii ca el stiu asta. De asta a iesit la momentul potrivit, la cateva zile de cand au constatat ca a scazut cererea din cauza robor-ului. Joaca la vrajeala, vechea vrajeala "cumparati acum, preturile vor creste".

Edited by Friskey, 09 November 2017 - 19:27.


#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Asa cred si eu, mai exact Isarescu vrea sa spuna: faceti credite ba, bancile va dau acum!

Edited by ionutz_joe2009, 09 November 2017 - 20:01.


#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si ce e bula asta? Cum vine ea? Precum cometa halley?
Sau este in legatura cu alti factori?
Cu roboru sa spunem. Pai si cand creste roboru? Cand economia e in galeata? Sau cand economia creste?


#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Bula se va sparge cand se va vedea realitatea salariilor si a restului din pix.Momentan trebuie bani, trebuie scosi bani din banci, trebuie consum/bani de rulaj.

Edited by ionutz_joe2009, 09 November 2017 - 19:47.


#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ei nu. Sa nu-mi spui ca in 2009 nu au scazut preturile la jumatate fata de 2007.

#15
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postgeorge_eu25, on 09 noiembrie 2017 - 22:00, said:

In Bucuresti nu o sa se sparga niciodata aceasta "bula"...Toti moldovenii,oltenii,ardelenii..etc vin la facultati in Bucuresti si cel putin 50% aici raman.Pe an ce trece populatia creste si au nevoie de case!
Apropo,mai sunt banci care dau credite in euro?

Nu prea mai sunt asa multi moldoveni si munteni care sa vin Buc. Iar populatia Buc nu prea mai creste de ceva timp.
Cand am facut liceul erau 10 clase pe serie, 9 ani mai tarziu, 5. Scaderi la fel pe la toate liceele.

Bula= decreteii. Cand astia incep sa-si incheie socotelile cu spatiu locativ, ce-o sa se mai caute o sa fie zonele bune, de upgrade. In rest..vine iarna

Edit: pe topic, e bula. E bula generata de creditarea ieftina, lipsa infrastructurii si lipsa impozitarii.

Edited by vlad1102, 09 November 2017 - 22:57.


#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postgeorge_eu25, on 09 noiembrie 2017 - 22:00, said:

In Bucuresti nu o sa se sparga niciodata aceasta "bula"...Toti moldovenii,oltenii,ardelenii..etc vin la facultati in Bucuresti si cel putin 50% aici raman.Pe an ce trece populatia creste si au nevoie de case!
Realitatea te contrazice, populatia bucurestiului scade:
Attached File  Screenshot-2017-11-9 808a45a897d5ce98c9aafec7db1f5f69 jpg (JPEG Image, 750 × 2122 pixels).png   188.88K   130 downloads

Si o sa scada si mai mult in viitorul apropiat cand o sa moara actualii pensionari de peste 65 de ani, foarte multi.

#17
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View PostmIRaJj, on 09 noiembrie 2017 - 18:27, said:

BNR avertizeaza ca Romania intra intr-o noua bula imobiliara:

https://caplimpede.r...apartamentelor/

La fel in Adevarul, Gandul, Business Magazin, Capital si majoritatea ziarelor economice mari, expertii atentioneaza  ca preturile la imobiliare
se apropie de varful  bulei imobiliare 2017

Preturile pe mp la imobiliare vechi in Bucuresti depasesc deja multe zone din Germania, Franta si Austria
in conditiile in care romanii au salarii de 6 - 15 ori mai mici decat germanii.

Ce parere aveti?
In 5 minute poti afla cu Google cat costa un apartament in Paris,Berlin,
Viena, sigur nu sunt mai ieftine in Bucuresti.

Edited by crursu, 09 November 2017 - 23:18.


#18
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

View PostFriskey, on 09 noiembrie 2017 - 23:12, said:

Realitatea te contrazice, populatia bucurestiului scade:
Attachment Screenshot-2017-11-9 808a45a897d5ce98c9aafec7db1f5f69 jpg (JPEG Image, 750 × 2122 pixels).png

Si o sa scada si mai mult in viitorul apropiat cand o sa moara actualii pensionari de peste 65 de ani, foarte multi.
Foarte bine ca scade! Oricum e poluat, supraaglomerat si iti blestemi zilele in trafic!
Multi nu mai vin in Bucuresti din provincie ca in alte vremuri. Prefera alte orase (Cluj, Brasov, TM) sau pleaca sa culeaga ardei si sa stearga mosi la fund in Italia si Spania.

Daca am face o vizita in fiecare bloc comunist, am constata urmatoarele:
1. exista multi datornici la intretinere
2. exista multe apartamente goale pe fiecare scara. Proprietarii fie au crapat, fie au plecat, iar studenti care sa dea navala si sa caute chirie la inceputul fiecarui an universitar nu mai exista demult.

Eu zic ca Bucurestiul va fi un oras depopulat, si asta se va vedea in maxim 20 de ani. Ca nu prea vad sa se inghesuie vietnamezii, indienii, pakistanezii si congolezii la noi, cum se intampla in Vest.
Iar natalitatea e in cadere libera: http://www.capital.ro/pastirnac-anul-trecut-s-au-nascut-mai-multi-copii-romani.html

Edited by leusteanul, 10 November 2017 - 07:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate